خظبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۶

 

خطبه اول

لزوم توجه به معاد

«یا ایّهاالّذین امنوا اتّقواالله و لتنظر نفس ما قدّمت لغد و اتّقواالله انّ الله خبیر بما تعلمون» حشر/۱۸

ای اهل ایمان! ازخدا پروا کنید؛ و هرکسی باید با تأمل بنگرد که برای فردای خود چه چیزی فرستاده است و از خدا پروا کنید؛ یقیناً خدا به آنچه انجام می دهید، آگاه است.

اشاره: چون در آستانه سال نو قرار داریم و این آخرین خطبه در سال ۹۶ می باشد لذا هم توصیه به تقوا، هم ادامه بحث از معاد را با توجه به این آیه مهم خواهیم داشت.

امام راحل در توصیه اخلاقی و عرفانی به فرزندش مرحوم حاج احمد آقا فرموده اند: آیات پایانی سوره حشر را بخوان و در آن تدبر کن.

راستی توجه و تدبر در آیات پایانی این سوره، به ویژه این آیه بسیار آموزنده و تکان دهنده است. ما سعی می کنیم تا با توجه به محتوای عظیم و عمیق آن، به چند نکته برجسته از این آیه اشاره کنیم.

 • آیه با ندای دلنشین« یا ایّهاالّذین امنوا» آغاز شده که بسیار لذت بخش است و همین خود می تواند تمام مشکلات و رنج و دشواری تکلیف را از بین ببرد. در آداب شنیدن و یا خواندن اینگونه آیات آمده استکه بگویید لبّیک اللّهم لبّیک.
 • بلافاصله پس از آن دعوت به تقوا را آغاز می کند همان چیزی که توصیه فراوان خداوند در قرآن و سفارش انبیاء و اولیاء الهی است و حضرت علی(ع) آنرا سرآمد مسائل اخلاقی معرفی می کند، التّقی رئیس الاخلاق.

و جالب اینکه به فاصله ای اندک ،یک بار دیگر می فرماید: «واتّقوااالله» و این تکرار، اهمیت توجه به تقوای الهی را می رساند.

 • دعوت می کند تا هر انسانی به عملکرد خود توجه نماید و با دقت بنگرد تا دریابد چه چیزی و چه عملی را برای خود از پیش فرستاده است.

دقت در این دستورالعمل به ما می فهماند تا اولاً: باید به فکر قیامت بود و توشه مناسب را تهیه کرد و قبل از رفتن و کوچ کردن از قبل فرستاد. ثانیاً آنچه را که الان به عنوان عملکرد و برنامه کاری داریم قطعاً فردای قیامت با آن روبرو خواهیم شدو آن را دریافت خواهیم کرد چه خوب و چه بد و ثالثاً باید در فکر تهیه چیزی و یا انجام کاری بود که بتواند مایه نجات باشد نه خدای ناکرده باعث وزر و وبال و عذاب ما.

 • در ذیل آیه می فرماید: بدون تردید خداوند به تمام عملکرد شما خبره و آگاه است. او می داند چه اندازه عمل داشته اید(کمیت عمل را می داند) و نیز می داند چگونه عملی داشته اید( از کیفیت آن نیز آگاه است) و درواقع بر مبنای همان اعمالی که انسان از پیش فرستاده و نزد خدای علیم و حکیم و قادر و متعال و خبیر موجود است، کیفر و پاداش می دهد.
 • این آیه به ما می گوید: خودتان همین امروز به فکر فردایتان باشید و از همین الان به فکر تحصیل عقاید درست و اعمال شایسته باشید و مبادا از قیامت غافل شوید که دچار خسران خواهید شد. قرآن کریم از افرادی به عنوان خاسر یاد می کند و هشدار می دهد که مبادا شما چنین باشید. از جمله می فرماید: قل انّ الخاسرین الّذین خسروا انفسهم و اهلیهم یوم القیامه الا ذلک هوالخسران المبین(زمر/ ۱۵)- به آنان بگو زیانکاران در حقیقت کسانی اند که به خود و کسانشان در روز قیامت زیان رسانده اند .آری این همان خسران آشکار است.

آری، زیانکاری انسان در قیامت نمودار و آشکار می گردد. روزی که دیگر چون جای جبران نیست انسان در آن دچار حسرت ابدی و جانکاه می گردد پس باید در همین دنیا، قبل از مردن کاری کرد و رفع خسران نمود. خداوند در سوره مبارکه عصر، انجام یک برنامه چهار ماده ای را رافع خسران می داند یعنی: ۱٫ ایمان  ۲٫ عمل صالح  ۳٫ سفارش به حق  ۴٫ سفارش به صبر.

بسیار به جاست اگر قیام و اقدامی جدی در این خصوص انجام پذیرد و برای رهایی از مشکلات و عذاب قیامت از همین الان به فکر فردا بود و به این توصیه جدی عمل کرد که فرمود: و لتنظر نفس ما قدّمت لغد.

هر انسانی باید در اندیشه و فکر عملکرد خود باشد و لازمه آن این است که همه ما یک محاسبه شبانه روزی، هفتگی، ماهانه و سالیانه داشته باشیم. می گویند شخصی با یک حساب سرانگشتی یک وقت به خود گفت: اگر تو روزی یک گناه کرده باشی الان که ۶۰ سال از عمرت گذشته است دارای ۲۱۹۰۰ گناه می باشی. با این همه گناه چه خواهی کرد؟! یک صیحه ای زد و افتاد و جان داد.

خداوند عاقبت کار ما را به خیر گرداند.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام الهادی(ع): من اتّقی الله یتّقی و من اطاع الله یطاع. تحف العقول/۷۷

هرکه از خدا پروا کند از او پروا کنند و هرکس از خدا اطاعت کند اطاعتش کنند.

تقوا پیشگی اثرات و ثمرات فراوانی دارد از جمله: به تعبیر امام هادی(ع)، اینکه تقوا باعث می شود تا فرد متقی، یک عظمتی در دل مردم پیدا کند که مردم حریم او را حفظ کنند چون او حریم خدا را نگه داشته است و مردم از او فرمان می برند و اطاعت می کنند چون او از خداوند اطاعت و پیروی نموده است.

از این بیان استفاده می شود کسی که از خدا نترسد و از او فرمان نبرد دیگران هم چندان به او توجه نمی کنند.

در دوران معاصر خودمان اگر به اثرگذاری شخصیت های مهمی همچون امام راحل توجه کنیم به عمق سخن این امام معصوم می توانییم پی ببریم چرا که او چون اهل تقوا بود هم مورد توجه و احترام مردم بود و هم مطاع آنان. صدق مولانا الامام الهادی(ع)

مناسبت ها

 1. در آستانه حلول ماه رجب: دوشنبه اول ماه رجب المرجب است. ماه عبادت و بندگی و ماه وقایع و اتفاقات ویژه. عرض تبریک داریم و آرزوی توفیق در مسیر انجام وظیفه و بندگی خدای متعال. اولین روز آن ولادت امام محمدباقر(ع) است که این روز را تبریک گفته و امید آن داریم برای ملت ما همراه با شادی و موفقیت باشد.

سوم این ماه که مصادف است با شهادت امام هادی(ع) و اولین روز سال، که ضمن تسلیت، امید می رود حرمت آن حفظ گردد و تحت الشعاع عید نوروز قرار نگیرد. سیزدهم این ماه شریف، میلاد مسعود حضرت علی(ع) است و آغاز مراسم معنوی اعتکاف که به فضل الهی امسال هم در شهرستان و شهرمان این مراسم عبادی برگزار خواهد شد. شرایط ثبت نام و حضور و مکان برادران و خواهران مشخص گردیده که ان شاالله علاقمندان، با وجود تقارن برپایی آن با ایام نوروز و تعطیلات عید شرکت خواهند فرمود.

 1. سالگرد ارتحال یادگار امام: مرحوم حجه الاسلام حاج سید احمد آقا خمینی در ۲۶ اسفند سال ۷۳ دار فانی را وداع گفت. بیست وسومین سال ارتحال ایشان را گرامی داشته و برای آن عزیز سفر کرده غفران الهی را مسئلت داریم. ایشان پس از رحلت امام، انصافاً به خوبی از عهده امتحان بدر آمد و از جایگاه ولایت فقیه و شخص رهبری به شایستگی دفاع کردند. عاش سعیداً و مات سعیدا.
 2. فراز و فرودهای سال ۹۶: یک سال دیگر گذشت و ما در آستانه سال جدید(۹۷) قرار داریم. بسیار به جاست اگر نیم نگاهی داشته باشیم به برخی از رویدادهای داخلی و خارجی:

الف- گویا دیروز بود که مقام معظم رهبری ( آیه الله خامنه ای) سال ۹۶ را تبریک گفتند و در پیام نوروزی، آن را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیدند و در مشهد به تبیین آن پرداختند و از همگان به ویژه دولتمردان خواستند تا به تحقق این شعار بیندیشند و آنرا عملیاتی کنند. اما چه مقدار توفیق در این زمینه حاصل شد و سهم مسئولان امر اعم از قانونگزاران و مجریان چقدر بوده باید دقیق شد و گزارش ها و عملکردها را دید و قضاوت کرد. اجمالش اینکه چندان توفیقی در این زمینه نصیب کشور نشد هرچند تلاشهای خوبی صورت گرفت.

ب- مردم با حضور در انتخابات ریاست جمهوری سنگ تمام گذاشتند و یکبار دیگر دنیا را متوجه عظمت انقلاب و ملت ایران کردند و دولت دوازدهم شکل گرفت.

ج- به لطف الهی گروهک داعش که داعیه خلافت داشت از صفحه سیاست محو شد و بساط خلافت خود خوانده اش در عراق و سوریه برچیده شد هرچند شرارت هایش همچنان تداوم دارد. سردار سلیمانی اعلان کرده بود که مدت ۳ماه دیگر، داعش تمام می شود و همین گونه هم شد. همه دانستند که این ایران بود که نقش اساسی در این قضیه داشت.

د- کشور در دیماه امسال می رفت که دستخوش اغتشاشات دشمن ساخته شود اما ملت راهش را از اغتشاشگران جدا کرد و با حضور در تظاهرات خودجوش بار دیگر وفاداریش را به نظام اثبات کرد و آرامش را به کشور بازگرداند.

ه- حضور دهها میلیونی مردم درراهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، برای سی و نهمین بار امید دشمن را به یأس مبدل ساخت و ارادتش را به این آب و خاک و نظام به رخ جهانیان کشید.

و- همچنان استکبار و دنباله روهایش درصدد مخالفت با جمهوری اسلامی و مردم ما هستند و از سازمان های بین المللی، شورای امنیت، حقوق بشر و … استفاده می کنند تا ما و مردم و نظام ما را تضعیف و تهدید کنند اما به فضل پروردگار توطئه ها یکی پس از دیگری خنثی شد و به قول حضرت آقا، هم چنان این درخت تنومند محکم و استوار ایستاده است و به یاوه گویی آمریکا و برخی از اروپایی ها پاسخ عملی داده و می دهد و از کیان خود و تسلیحات دفاعی و حضور قدرتمندانه اش در عرصه های بین المللی کاملاً دفاع و حفاظت می کند و به تهدیدها و تحقیرها و تحریم ها اعتنایی ندارد. با وجود همه کارشکنی ها و تبلیغات گمراه کننده، ایران در میان مردم با انصاف دنیا و مجاهدان و مبارزان، همچنان محبوب و جذاب است.

 1. تذکرات پایانی:
 • سال جدید را تبریک گفته و ان شاءالله مراسم سال تحویل در جوار امامزاده اسماعیل برگزار می گردد.
 • احترام امام هادی(ع) در اولین روز سال حفظ گردد.
 • در مسافرت ها، رفت و آمدها و سایر برنامه های دید و بازدید رعایت اعدال در مصرف، احترام در برخورد و احسان به دیگران فراموش نشود.
 • تشکر از عموم مردم و همشهریان به جهت همراهی با نظام و بهانه ندادن به دست دیگران و بی مسئله نگهداشتن شهرستان در اتفاقات اخیر. سال پر برکتی داشته باشید. التماس دعا

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*