خطبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«انّما الحیوه الدّنیا لعب و لهو و ان تؤمنوا و تتّقوا یؤتکم اجورکم و لا یسئلکم اموالکم» (محمد/۳۶)

زندگی دنیا فقط بازی و سرگرمی است، اگر ایمان بیاورید و پرهیزکاری کنید، خدا پاداش هایتان را می دهد و از شما نمی خواهد ( که اموالتان را) در راه خدا انفاق کنید.

حقیقت دنیا، چیزی جز بازیگری و سرگرمی نیست و نتیجه آن چیزی جز غفلت از خود و خدا و انجام وظیفه نخواهد بود. بنابراین باید از طریق تقویت ایمان و تثبیت بعد تقوا به مقابله با آن غفلت پرداخت که اگر چنین شد خداوند فرموده: پاداش های شما را خواهد داد. او خیر ما را می خواهد و اموال ما را از ما طلب نمی کند و اگر احیاناً ما را دعوت به پرداخت مقداری از اموال مان می کند به نفع خودمان است ، می خواهد بخل را از وجودمان ریشه کن کند. در هر حال ایمان و تقوا نجات بخش انسان از غفلت و هلاکت اند.

سبک زندگی دینی/۷۶

[معاد/۱۹] ۴- دلیل ترس از مرگ؟

با توجه به حتمی و قطعی بودن مرگ و روشن بودن پایان زندگی هر انسانی، پس چه دلیلی دارد که انسان از آن بترسد و بخواهد که نمیرد؟

این مطلب را در تعارفات و برخی دعاها در افواه عموم مردم می توان به خوبی دریافت. مثل: صد سال به این سال ها، هزار سال زنده باشی بعد از ۱۲۰ سال، الهی هرگز نمیری، پیر شوی و … نقطه مقابل، اگر کسی به دیگری نفرین کند و مرگ کسی را طلب کند هم طرف مقابل، هم دیگران از چنین شخصی متنفر می شوند؟ راستی چرا؟ چرا همه و یا عموم و اکثر قریب به اتفاق ما، از مرگ هراسانیم؟ علت آن را می توان: ۱- در نوع نگاه و عقیده به مرگ جستجو کرد که بعضی آن را پایان همه چیز تلقی می کنند و فنا و نابودی می دانند. ۲- در عملکرد و اعمال نادرست و ناشایستی می دانند که در طول مدت زندگی خود داشته اند. ۳- و یا دلبستگی و وابستگی شدید به دنیا و ثروت های دنیا داشته و امکانات دنیایی و احیاناً مقامها و موقعیت هایی کسب شده در دنیا است که موجب ترس از مرگ می شود.

در قرآن کریم در خطاب به یهودیان آمده است: قل یا ایّهاالّذین هادوا ان زعمتم انّکم اولیاء لله من دون النّاس فتمنّوا الموت ان کنتم صادقین- و لا یتمنّونه ابداً بما قدّمت ایدیهم و الله علیم بالظّالمین. جمعه/۷-۶

قوم یهود که خود را دوستان خالص خدا می دانستند(نحن اولیاء الله و احبّائه – مائده/۱۸-) و می گفتند ما اهل بهشت هستیم و اگر جهنم هم برویم بیش از چند روزی در آنجا نمی مانیم( و قالوا لن تمسّنا النّار الّا ایّاماً معدوده- بقره/۸۰-). با این فراخوان به چالش کشیده شدند. قرآن کریم می فرماید: اگر واقعاً شما خود را اولیاء خدا می دانید و مورد علاقه و محبت او هستید پس تقاضای مرگ بکنید تا هرچه زودتر به ملاقات او بروید. اما بی تردید آنها هرگز چنین درخواستی را نداشته و نخواهند داشت به چند دلیل: ۱- حرص و میل شدید آنان به زندگی پست و حقیر دنیا ( و لتجدنّهم احرص النّاس علی حیوه –بقره/۹۶-). معروف است که یهودیان از مرگ می ترسند و سخت به زندگی حقیرانه دنیا علاقه مند و حریص اند. ۲- به خاطر عمل ناشایست و نادرستی که آنان داشته اند و دارند( بما قدّمت ایدیهم). از پیامبر نقل شده: فالّذی نفسی بعده لا یقولها احد منکم الّاغصّ بریقه- به خدا قسم اگر آنان تمنای مرگ می کردند بلافاصله آب دهانشان گلوگیر می شد و می مردند.

اما آنکه نه عقیده اش اینگونه است و نه اعمالش ناشایست، هیچ دلیل ندارد که از مرگ هراسان باشد چرا که شخص سلیم النفس، سلیم العقیده و سلیم العمل، نه تنها مرگ را پایان زندگی نمی داند بلکه آنرا کانال و دالان و پلی می داند که او را از تنگناها و مشکلات و مصیبت های کمرشکن می رهاند و به راحتی و سعادت و آسایش و آرامش حقیقی می رساند چنین فردی نه تنها از مرگ نمی ترسد که از آن استقبال هم می نماید.

امام حسین(ع) در خطاب به یارانش می فرماید: صبراً یا بنی الکرام ما الموِت الّا قنطره تعبربکم من الدّنیا الی الاخره- اندکی صبر ای بزرگواران، مرگ چیزی جز پلی نیست که شما را از دنیا عبور داده و به آخرت می رساند.

آیا عبور از پل، ترس آور و نگران کننده است؟

در حالات امام حسین(ع) از قول امام سجاد(ع) آمده است: وقتی کارها برایشان در روز عاشورا سخت شد او و بعضی از یارانش لحظه به لحظه چهره شان برافروخته شده و اعضای بدنشان آرام تر و خونسردیشان بیشتر می شد بعضی به بعضی گفتند ببینید اینها اصلاً اعتنایی به مرگ ندارند. (معانی الاخبار/۲۸۸)

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): کلّ عین باکیه یوم القیامه الاّ عیناً غضّت عن محارم الله تعالی و عیناً  سهرت فی سبیل الله تعالی و عیناً خرج منها مثل رأس الذّباب من خشیه الله تعالی( غرر الفصاحه/۴۳۹)

روز قیامت هر چشمی گریان است مگر که از حرامهای خداوند متعال چشم پوشیده شود و چشمی که در راه خداوند متعال بیدار مانده باشد و چشمی که از خشیت و ترس خداوند قطره اشکی ریخته باشد.

انسانهای مؤمن متقی مواظب خود هستند آنرا از حرام می پوشانند و از ترس خدا گریانند.

مناسبت ها

  1. رهنمودهای مقام معظم رهبری به کنگره ۱۴ هزار شهید کارگر:

ایشان در جمع دست اندرکاران برگزاری این کنگره با اشاره به نقش کارگران در ایجاد، حفظ و استمرار نظام اسلامی از غیرت و حمیت و بصیرت کارگران سخن گفتند وفرمودند آنان به خواست بدخواهان جواب منفی دادند. مقام رهبری از بزرگداشت شهدا به ویژه بخشی از آنان که نقش مؤثرتری داشته اند تجلیل کردند.

راستی هم، همه باید از این قشر زحمت کش تقدیر و تشکر کنیم چرا که همه ما مدیون آنان هستیم. چرخ اقتصاد کشور اعم از صنعت و کشاورزی و دیگر عناصر مهم در این عرصه توسط کارگران می چرخد و نوعاً اینان مورد کم لطفی یا بی مهری قرار می گیرند و گاهی برای مدتی طولانی حقوق ماهیانه آنان هم پرداخت نمی گردد. البته قانون در حمایت و جانبداری از آنان خیلی خوب ظاهر شده و می باید مجریان قانون و مسئولان بالا دستی هم در این زمینه فعال باشند تا حقی از کارگران ضایع نشود و دشمن نتواند از ایشان سوء استفاده کند. امیدواریم جانبازانشان شفا یابند و شهدایشان والا مقام تر گردند و خدمتگزاران از آنان سالم و موفق باشند.

  1. روز تکریم مادران و همسران شهدا:

سیزدهم جمادی الثانی(امروز) که وفات حضرت ام البنین(ع) است به این عنوان نامیده شده که ما یاد و نام این بانوی شجاع و ولایی که خود همسر شهید امیرالمؤمنین(ع) و مادر چهار شهید بزرگوار( عباس، عثمان، عبدالله و جعفر) است را گرامی داشته و برای تمامی همسران شهیدان و مادران بزرگوار آنان آرزوی سلامت و سعادت داریم و امیدواریم درگذشتگان از این همسران و مادران را خدای متعال با ام البنین محشور فرماید.

این بانوی بزرگوار که پس از شهادت حضرت فاطمه زهرا(ع) وارد خانه حضرت علی شد خود را خدمتگزار فرزندان فاطمه می دانست و معرفی می کرد و درخواست کرد کسی به او فاطمه نگوید تا مبادا فرزندان حضرت زهرا(ع) به یاد مادرشان بیفتند و متأثر شوند. فرمود به من ام البنین بگوئید(مادر پسران). او در جریان کربلا هر ۴ فرزندش را راهی کربلا کرد تا در خدمت برادر و امامشان باشند . و چون بشیر از جریان کربلا می گفت، ام البنین می پرسید از حسین چه خبر؟ می گفت عباس در کربلا کشته شد، سوال کرد از حسین چه خبر؟ بشیر گفت بقیه فرزندانت هم کشته شدند می گفت از حسین چه خبر؟ ام البنین در بقیع یاد و نام شهیدان را بر زبان می آورد و دوست و دشمن را به گریه وامی داشت.

  1. درنگی دیگر بر سخنان ۲۹ بهمن حضرت آقا:

ایشان در آن سخنرانی، هم به پیشرفت های کشور در زمینه های مختلف اشاره داشتند هم به ضعف مسئولین در بعضی از عرصه ها مانند عدالت و توجه به محرومین. البته برای توطئه های دشمنان در میان مردم و جامعه اسلامی هم تحلیل هایی داشتند که خوب است این نکات برجسته هم چنان مورد توجه مسئولان باشد و به ویژه آنان در زمینه اقتصاد مقاومتی تلاش و جدیت بیشتری داشته باشند و از فساد و تبعیض به دور باشند و مانع از ایجاد و گسترش آن گردند، و برای پیشرفت عدالت تلاش بیشتری بکنند و از توطئه های دشمن غفلت نورزند. در همین چند وقت اخیر، تنها در شورای امنیت، سه بار آمریکا و همدستانش تلاش کردند تا به بهانه هایی، قطعنامه هایی را علیه ایران تصویب کنند که الحمدلله شکست خوردند و الان هم برای محدود کردن فعالیت های دفاعی از جمله موشکی ما برنامه ریزی می کنند که نقشه هایی در سر می پرورند و سخن از تجدید نظر در برجام بر زبان دارند.

شنیده شده که مجلس درصدد طرح یک موضوعی است که تا فعلاً بیش از ۱۰۰ امضاء دارد و اگر مطرح شود و رأی بیاورد قطعا برای رفع بی عدالتی ها مؤثر است و آن اعاده اموال نامشروع مسئولان است در همه دولت ها اعم از رؤسای قوا، وزرا و معاونین که با هیأت ۷ نفره، بررسی ها آغاز می شود و اگر اموال نامشروعی دیده شود اعاده گردد و به نفع مستضعفین و محرومین به کار گرفته خواهد شد. اگر چنین باشد بخشی از مطالبه حضرت آقا در نامه ۸ ماده ای سال ۸۰ عملیاتی می شود که عبارت است از مبارزه با فساد و مفسدان اقتصادی.

  1. تذکرات پایانی:
  • ۱۴ اسفند روز تأسیس کمیته امداد امام در سال ۵۷ و آغاز هفته احسان و نیکوکاری است. از ۱۴ تا ۲۰ اسفند روز ۱۶ اسفند در مدارس و ۱۷ اسفند در پایگاهها و ۱۸ اسفند در جایگاههای نماز جمعه، کمک های مردم را زیر عنوان «جوانه لبخند بکاریم» جمع آوری می کنند که مثل همیشه مردم هم کمک می کنند.
  • از ۱۵ اسفند که روز درختکاری است هفته منابع طبیعی آغاز می گردد که همه باید در این عرصه فعال و کوشا باشیم و با کاشت درخت و نگهداری از آن به یکی از جلوه های زیبای حیات توجه کنیم و پاسدار منابع طبیعی باشیم که درخت مظهر آن است و درخت هم نشان از مبدأ دارد و هم نشان از معاد. باید جلو سوء استفاده از منابع طبیعی را گرفت تا جنگل خواران مأیوس و جنگل کاران و جنگل بانان فراوان و امیدوار تر گردند.
  • از ۱۲ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین ثبت نام حوزه برادران آغاز می شود و ثبت نام حوزه خواهران هم از قبل شروع شده است. علاقمندان به علوم دینی برای اقدام در این زمینه کوتاهی نکنند.
  • برای اعتکاف در سطح شهرستان هم برنامه ریزی هایی انجام شده که به زودی ثبت نام از معتکفان هم آغاز می گردد ان شاء الله سالکان کوی اعتکاف هم در این عرصه از فرصت استفاده خواهند کرد.
  • چنانکه انتظار می رود همه به ویژه خواهران به استقبال جشن بزرگ میلاد حضرت فاطمه بروند که هم میلاد است و هم روز زن و آقایان هم در این زمینه وظیفه خود را فراموش نمی کنند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*