خطبه ۸ دیماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« الّذین ینفقون فی السّرّاء و الضّرّاء و الکاظمین الغیظ و العافین عن النّاس و الله یحبّ المحسنین» آل عمران/۱۳۴

آنان که در گشایش و تنگ دستی انفاق می کنند و خشم خود را فرو می برند و از[ خطاهای] مردم در می گذرند؛ و خدا نیکوکاران را دوست دارد.

این آیه به بیان بخشی از ویژگی های متقین می پردازد مثل: انفاق در خوشی و ناخوشی، فرو بردن خشم به هنگام غضب و ناراحتی و احسان و گذشت.

اگر جامعه ما به به این سمت حرکت کند و مردم دارای این خصلت های پسندیده بشوند می توان گفت جامعه دینی و تقوایی شکل گرفته است.

از فعل مضارع به کار رفته در این آیه استفاده می شود که شیوه همیشگی آنان همین است.

سبک زندگی دینی/۶۸

[معاد/۱۱] دلایل امکان معاد: احیای مردگان در این دنیا

ج- ماجرای فرار بنی اسرائیل و مرگ آنها( الم تر الی الّذین خرجوا من دیارهم و هم الوف حذر الموت فقال لهم الله موتوا ثم احیاهم…) بقره/۲۴۳

در توضیح و تبیین این آیه گفته اند: گروهی از بنی اسرائیل که در یکی از شهرهای شام سکونت داشتند گاهگاهی که بیماری طاعون در آنجا فراوان می شد افراد متمکن از آنجا خارج می شدند و آنها که می ماندند می مردند و پس از آن، مردمی که خارج شدند به دیار خود بر می گشتند ، تا این که یک سالی تصمیم گرفتند در چنین وضعیتی همه خارج شوند و چون به خارج شهر رفتند تا از مرگ رهایی یابند خداوند جان آنها را گرفت و فرمود(موتوا) همه بمیرند و همه مردند. یکی از پیامبران خدا بر این مردگان عبور کرد و از خدا خواست تا زنده شان گرداند (فاحیاهم) خدا هم آنان را زنده کرد که البته در این ماجرا دو نکته قابل توجه جلب نظر می کند یکی اراده و قدرت خدا که فوق همه قدرت هاست و در هر کجا که بخواهد جان افراد را بگیرد ، می گیرد و از مرگ گریزی نیست . و دوم، احیاء مردگان که برای او کاری ندارد و بدینوسیله به آنان فهماند که معاد، دور از انتظار و عقل نیست و امکان دارد.

د- داستان مقتول بنی اسرائیل: و اذا قتلتم نفساً فادّار اتم فیها و الله مخرج ما کنتم تکتمون- فقلنا اضربوه ببعضها کذلک یحی الله الموتی و یریکم آیاته لعلّکم تعقلون.( بقره/۷۲)

در بنی اسرائیل یک شخص سرشناسی به طور مرموزی کشته شد و قاتل و انگیزه شخص مشخص نشد. آنان دست به دامان موسی(ع) شدند و او از ناحیه خدا پیام آورد که گاوی را بکشید و بخشی از بدن او را به بدن مقتول بزنید و او زنده می شود و قاتل خود را معرفی می کند. گرچه بنی اسرائیل با سؤالات بیهوده و اضافی ، زحمت خود را زیاد کردند ، اما سرانجام گاو مورد نظر را پیدا کرده و کشتند و چون دم یا بخش دیگری از گاو کشته شده را به بدن مقتول زدند او زنده شد و قاتل خود را معرفی کرد.” خداوند مردگان را زنده می کند و آیاتش را به شما نشان می دهد تا شاید تعقل کنید.”

اینکه قاتل چه کسی بود و انگیزه اش چه بوده چیزی در خود قرآن نیامده اما در نقل های روایی آمده که فردی عمویش را به خاطر تصاحب ثروتش یا ازدواج با دخترش کشته بود که اگر قاتل مشخص نمی شد احتمال کشت و کشتار زیادی وجود داشت که البته با این تدبیر جلو این توطئه گرفته شد و ضمناً این ماجرا نشان می دهد که ثروت و شهوت زمینه ساز فساد و خونریزی بوده و هست.

خطبه دوم

حدیث

پیامبر اکرم به کعبه نظر کردند و فرمودند: مرحبا به تو ای کعبه چقدر تو بزرگی و چقدر حرمت تو نزد خدا بزرگ است. و الله للمومن اعظم حرمه منک لانّ الله حرّم منک واحده و من المؤمن ثلاثه ماله ودمه و ان یظنّ به ظنّ السّوء- به خدا سوگند حرمت مومن نزد خدا از حرمت تو بیشتر است زیرا خداوند نسبت به تو یک چیز را حرام کرده است اما از مؤمن سه چیز را جان، مال واینکه به او گمان بد برده شود (بحار ۶۴/۷۱)

انسانهای متقی به همه امور متعلق به مؤمن احترام می گزارند.

مناسبت ها

 1. وفات کریمه اهلبیت(ع): بنا به نقل مشهور، امام کاظم(ع) دارای ۳۷ فرزند بوده که یکی از آنها امام علی بن موسی الرضا(ع) است که در فضیلت و منقبت، سرآمد همه فرزندان امام هفتم(ع) می باشد. پس از آن حضرت، فاطمه معصومه(س) از عظمت و کرامت بیشتری نسبت به بقیه خواهران و برادرانش برخوردار می باشد. برخی از والایی های او عبارتند از:

الف- شرافت خانوادگی: او دختر امام، خواهر امام و عمه امام معصوم است.

عبادت و بندگی: در طول زندگی خود، در عبادت و بندگی، گوی سبقت را از دیگران برده و به ویژه در ۱۷ روز آخر زندگی اش در منزل موسی خزرج در قم، این عبادت و بندگی آشکارتر گشته است.

ج- برخورداری از مقام عصمت: امام هشتم(ع) این لقب را به ایشان داده است و فرموده: من زار المعصومه بقم کمن زارنی. البته درجاتی از این مقام را داراست.

ح- برخورداری از مقام شفاعت: امام صادق(ع) فرمودند: تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنّه باجمعهم. و در زیارت مأثوره ایشان که از مختصات این بانوست می خوانیم: یا فاطمه اشفعی لی فی الجنّه

وفاتش را که در ۲۰۱ ه.ق در دهم ربیع الثانی واقع است تسلیت عرض می نمائیم.

 1. رهنمودهای مقام معظم رهبری: ایشان در دیدار با مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سراسر کشور به مطالب مهمی اشاره فرمودند که در این موقعیت، بسیار مهم و کارگشا است:
 • هیچ چیز برای یک ملت مثل سلب اعتماد و ناامید کردن او به آینده ، زیانبار نیست.
 • کسانی که در این مسیر حرکت می کنند کار دشمن را انجام می دهند و او را شاد می کنند.
 • برخی که تقوا ندارند و دین شان سیاسی است به جای اینکه سیاستشان دینی باشد کار دشمن را در داخل انجام می دهند(باید مواظب نفوذ دشمن بود).
 • آنها که دیروز مسئول بوده اند و یک دهه همه کاره کشور بوده اند حق ندارند مدعی باشند و در نقش اپوزیسیون ظاهر بشوند و این قوه و آن قوه را زیر سؤال ببرند باید پاسخگو باشند هم چنین کسانی که الان مسئولیت دارند اینها هم باید پاسخگو باشند نه اینکه مدعی باشند.
 • علاج کار و حل مشکل کشور، توجه به اقتصاد مقاومتی در عمل است و مصرف تولیدات داخلی. این است که می تواند کشور را نجات بدهد و از تأثیرات تحریم ها بکاهد.
 • به فضل خدا مثل چهل سال گذشته ملت ما پیروز خواهد بود و آمریکا را شکست خواهد داد علیرغم اینکه همیشه با دیکتاتورها همراه بوده دیروز با شاه و امروز با سعودی ها و علیه ما بوده است.
 1. روز بصیرت و میثاق امت با ولایت: در سال ۸۸ در پی برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اتفاقاتی به وجود آمد که به تعبیر حضرت آقا، شیرینی حضور ۸۵درصدی مردم پای صندوق ها با ۴۰ میلیون جمعیت را – علیرغم خواست دشمنان-، به تلخی مبدل کرد. با بهانه تقلب در انتخابات و اردوکشی خیابانی و سرکشی های میدانی، کشور به مدت ۸ماه دچار تنش هایی شد و دشمنی دشمنان بیشتر گردید و تحریم های سخت علیه کشورمان به وجود آمد و صف هایی از دشمنان از جنس منافقان، سلطنت طلبان، بهائیان، آمریکایی ها انگلیسی ها، اسرائیلی ها و … در مقابل انقلاب و نظام شکل گرفت و بالاخره به مقدسات دینی ما مثل عزاداریها، مساجد، قرآن کریم، ولایت فقیه، عاشورا، پرچم های عزاداری، حجاب و … توهین شد و در پی همه این ها ، مردم با تمام وجود از همه طبقات با همه سلیقه ها به میدان آمدند و در روز ۹ دی ۸۸ با بصیرت و آگاهی، میثاقی دوباره با ولایت بستند و همه چیز جمع شد و فتنه ۸۸ ناکام ماند . لذا این روز ماندگار با این عنوان در تاریخ انقلاب ما جاودانه شد. ما این روز بزرگ و ماندگار را گرامی داشته و اعلان می داریم هر وقت لازم باشد ملت با بصیرت ما مشابه آن حرکت را رقم خواهد زد و برای یک دهه دیگر انقلاب را بیمه خواهد کرد.
 2. تذکرات پایانی
 • دوشنبه آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی است. امیدواریم سالی خوش برای جهانیان باشد سالی عاری از خشونت و تبعیض و جنگ و خونریزی و سال غلبه مردم یمن و بحرین و فلسطین به دشمنانشان باشد و سال نابودی اسرائیل و حامیانش از جمله ترامپ که در نسخه جدید امنیت ملی خود، ایران را در ردیف کره شمالی محور شرارت و حامی تروریست نامیده و لزوم برخورد با این دو کشور را یادآور شده است.
 • سیزدهم دیماه سال ۱۳۶۷ روز ابلاغ پیام مهم امام به گورباچف صدر هیأت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی است که هشدارهایی به ایشان داد که مبادا با نابودی کمونیسم پیرو غرب باشید که شکست شما حتمی خواهد بود ومتاسفانه  این اتفاق افتاد.
 • بنا به گفته مقامات سازمان ملل، سال ۲۰۱۷ برای مردم و به خصوص کودکان یمن، سال بسیار سختی بود که ما امیدواریم این سازمان عریض و طویل به وظیفه ذاتی خودش عمل کند و این اندازه بی تفاوت نباشد که مردم کشته بشوند و این سازمان فقط اظهار تأسف بکند.
 • خوشبختانه جهان امروز بیدار شده و در مقابل ترامپ ایستاده و او را به انفعال و شرمندگی واداشته و با حمایت اواز اسرائیل، فلسطین بار دیگر مسئله اول جهان اسلام شده است که با انتفاضه سوم می رود تا خواب را از چشمان آمریکا و اسرائیل بگیرد.
 • ضمن تشکر از مردم کشور و منطقه مان که در همه صحنه ها حضور دارند تقاضا می کنیم فکری به حال فضای مجازی بکنند و مردم هوشیار باشند هر حرفی و هر سخنی را نپذیرند و نشر ندهند که واقعاً گناهی نابخشودنی خواهد بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*