خطبه ۱ دی ماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«یا ایّهاالنّاس اتّقوا ربّکم انّ زلزله السّاعه شیء عظیم» حج/۱

ای مردم، از پروردگارتان بترسید، که زلزله قیامت حادثه بزرگی است.

خطاب به عموم مردم است نه یک جمعیت و گروه خاص. همه را دعوت به تقوای الهی پروردگار می نماید و علت آنرا ایمنی از زلزله قیامت دانسته است که خداوند متعال آنرا (شی عظیم- پدیده ای بزرگ) می شمارد. در ادامه به ترس و هراس مردم در قیامت از آن زلزله اشاره می کند که هر زن شیردهی، بچه اش را رها می کند و هر زن بارداری جنین اش را سقط می کند و مردم را در حالت مستی می بینی در حالیکه آنان مست نیستند بلکه عذاب خداوند سخت است.

سبک زندگی دینی/۶۶

[معاد/۱۰] دلایل امکان معاد: احیای مردگان در همین دنیا

ب- ابراهیم و مسئله معاد: در آیه ۲۶۰ بقره آمده است که به یاد آور ابراهیم را آنگاه که گفت: ربّ ارنی کیف تحیی الموتی؟ قال: او لم تؤمن. قال: بلی و لکن لیطمئنّ قلبی- خداوند به او دستور داد تا چهار مرغ را بگیرد و ذبح کند و گوشت آنها را درهم بیامیزد و آنها را بر سر چندین کوه قرار دهد. ثمّ ادعهن یأتیک سعیاً و اعلم انّ الله عزیز حکیم. (چون چنین کردی) آنها را صدا بزن به سرعت به سمت تو می آیند و بدان که خداوند توانا و حکیم است.

چند نکته: ۱- ابراهیم خلیل که توحیدش کامل بود و در بودن معاد شکی نداشت از خدای متعال درخواست کرد تا معاد را به صورت محسوس مشاهده کند. ۲- مفسران گفته اند ابراهیم(ع) مرداری را در کنار دریا دید که موجودات دریایی و زمینی و هوایی از آن استفاده می کردند و در یک لحظه به فکرش آمد که چگونه با پراکنده شدن اجزاء مرده های خاک شده و بعضاً جزء بدنهای دیگر حیوانات شده، چگونه بار دیگر این اجزاء فراهم می آیند و زنده می شوند؟ و لذا این درخواست را مطرح کرد. ۳- برای ایجاد اطمینان قلبی ابراهیم به او دستور داده شد تا چهار پرنده( طاووس= مظهر کبر و خودنمایی، خروس= مظهر فعالیت های جنسی و شهوت رانی، کبوتر= مظهر بازی گری و سرگرمی و کلاغ= مظهر آرزوی طولانی) را بگیرد و سر ببرد و قطعه قطعه کند و گوشتشان را درهم بیامیزد و آنرا ده قسمت کرده و هر جزئی از آنرا روی یک قله کوه قرار دهد و سپس آنها را به اسم بخواند تا نحوه زنده شدن مرده ها را مشاهده کند و ابراهیم(ع) دید که چگونه اجزاء هر یک از آنها به جزء دیگر ضمیمه شد و احیاء آنها صورت گرفت. ۴- گفته اند این اتفاق در فلسطین رخ داده زیرا در بابل کوهی وجود ندارد. ۵- برخی از بزرگان با استناد به این آیه می گویند: حضرت ابراهیم(ع) در مورد معاد شک و تردید نداشت بلکه تقاضا کرد تا خداوند به او نحوه احیاء را یاد داده و نشانش دهد و همین اتفاق هم افتاد و او مرده ها را زنده کرد. ۶- بعضی می گویند اگر می خواهی به حقیقت احیاء برسی خصلت های پرندگان یاد شده را در خودت ذبح کن و از بین ببر. یعنی تکبر و شهوت و غفلت و آرزوی دراز را. البته برخی گفته اند اینها عبارتند از هدهد،بوم،شاهین و کرکس.

خطبه دوم

حدیث

الامام العسکری(ع): من کان الورع سجیّیه و الکرم طبیعته و الحلم خلّته کثر صدیقه بالثّناء علیه و انتصر من اعدائه بحسن الثّناء علیه. بحار/۷۸/۳۷۹

کسی که پارسایی خصلت او، بزرگواری سرشت او و بردباری خوی او باشد دوستان او و ستایشگرانش بسیار شوند و با ستایشی که از او می شود از دشمنانش انتقام می گیرد.

از جمله عوامل زیاد شدن دوست انسان، رعایت تقوا و درپیش گرفتن بزرگواری و پیشه کردن حلم و بردباری است.

مناسبت ها

  1. میلاد سه شخصیت بزرگ:
  • هشتم ربیع الثانی سالروز میلاد حضرت امام حسن عسکری(ع) است. آن حضرت در سال ۲۳۲ه.ق در مدینه به دنیا آمد و پس از نشو و نما و بعد از شهادت پدرش، امامت شیعیان را بر عهده گرفت ولی سخت تحت محاصره و فشار قرار گرفت ، لکن از رهبری شیعیان و پاسداری از عقاید حقّه، لحظه ای غافل نشد. ما این ولادت با سعادت را به فرزندش و همه شیعیان جهان تبریک و تهنیت می گوئیم.
  • دومین میلاد، به حضرت مسیح(ع) اختصاص دارد که در ۲۵ دسامبر(مطابق با ۴ دی) طبق نقل مشهور، از حضرت مریم(س) زاده شد و یکی از پیامبران بزرگ و اولوالعزم است که در دوران کودکی به پیامبری رسید و امروز پیروان ادّعایی اوفراوانی دارد. و بالاخره چهارم ربیع الثانی مطابق با دوم دیماه، سالروز ولادت حضرت عبد العظیم حسنی(ع) است که به سید الکریم مشهور است و افتخار ما ایرانیان است که می توانیم در شهر ری ایشان را زیارت کنیم و از ثواب زیارت امام حسین(ع) بهره مند گردیم. وجه اشتراک این سه مولود مبارک، عبودیت و اخلاص و خدمت به دین خدا و خلق اوست. این سه میلاد را به تمامی مسلمانام و موحدان عالم تبریک عرض می نمایم.
  1. لزوم درک موقعیت حساس کشور: با توجه به اوضاع و شرایط پیرامونی و شکست دشمنان ملت و کشور در برنامه ها و خواسته هایشان که نابودی نظام اسلامی بود اکنون شیوه مقابله را عوض کرده اند و به حرکت ها و سخنان و برنامه هایی در داخل کشور چشم دوخته اند. یعنی درواقع کرکس ها و گرگها در انتظار حرکت های موریانه های داخلی هستند، پس باید هشیار بود و از گرا دادن به دشمن و بهانه جویی ها و مچ گیری ها و تضعیف مسئولین تحت عنوانهای مختلف خودداری کرد و همه به ویژه مسئولان که پیمان بسته اند و قسم خورده اند تا در خدمت ملت و کشور باشند کارشان را به خوبی انجام دهند و به توصیه های مهم رهبری که در مواقع و مقاطع مختلف آنها را چندین بار فریاد زده اند گوش فرا داده و آنها را عملیاتی کنند مانند: ۱- پرداختن به نهادینه سازی اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و تولید داخلی که الان بسیار حیاتی و مهم است. ۲- توجه به دشمنی دشمنان نظام و عدم غفلت از برنامه های آنان به خصوص آمریکایی ها. ۳- مبارزه با فساد ۴- حفظ وحدت و همدلی و پرهیز از اختلافات و درگیری و حاشیه سازی و خالص کردن تمام نیرو و توان برای رفع مشکلات مردم و نظام.
  2. شکست تلاشهای آمریکا علیه ایران: برای چندمین بار است که آمریکا در میدانهای مختلف علیه ما دست به کار شده و شکست می خورد. آخرین مورد آن ادعای نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل بود که با نشان دادن آهن پاره ای قصد داشت تا ایران را تأمین کننده موشک، برای یمنی ها معرفی کند و در نتیجه کشورهای دنیا را هماهنگ نماید تا با محکوم کردن ایران، کشور ما را درگیر قطعنامه ای دیگر کند که با همراهی نکردن کشورها، از جمله متحدان سنّی اش توطئه اش به شکست انجامید و رسوایی بیشتری را باعث شد. و این در حالی بود که شورای امنیت با ۱۴ رأی در مقابل تنها رأی آمریکا مخالفت خود را با انتقال سفارت آمریکا به قدس اعلان نمود و انزوای بیشتر آمریکا را باعث شد و اخیراً که قرار است در مجمع عمومی سازمان ملل این مسئله مطرح شود هم نماینده اش در سازمان ملل، هم خود ترامپ تهدید کرده اند اگر کسانی علیه ما رأی بدهند ما آنها را از کمک های خود محروم می کنیم. و امروز تقریباً همه دنیا مقابل آمریکا ایستاده است و فلسطین یکپارچه متحد و کشورهای غربی و عربی و اسلامی و غیر اسلامی علیه موضع ترامپ موضع گرفته اند و این یعنی شکسته شدن هیمنه آمریکا در جهان که همیشه قلدری می کرد و حالا توسط دوستانش هم محکوم می گردد.” باش تا صبح دولتش بدمد  *  کین هنوز از نتایج سحر است.”
  3. تذکرات پایانی:
  • سه شنبه ۵ دیماه روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی است. با توجه به زلزله های اخیر به ویژه در کرج و تهران، ضروری است تا مسئله ایمن سازی و مقاوم سازی جدی گرفته شود و ضمناً توجه به مسائل معنوی زیادتر گردد تا ان شاالله این بلاها مرتفع گردد. نبود باران، کمبود منابع آبی، هوای آلوده، زلزله و بلایای طبیعی، علت معنوی هم می تواند داشته باشد. کشوربا توجه به مسائل معنوی و رونق بخشیدن به نماز و حجاب و عفاف و قرآن حفظ می شود نه با گسترش فساد و آموزش های کف و دف و تار و تنبور و امثال اینها.
  • یکشنبه ۳دیماه سالروز ثبت احوال است که تاریخ آن یکصد ساله می شود. در سال ۱۲۹۷ اولین شناسنامه به نام فاطمه ایرانی صادر می شود  و در اردستان هم ۹۱ سال پیش اولین شناسنامه بنام میرزا حسن جلوه صادر شده است ( ۲۹/۲/۱۳۰۵). برای ثبت تولد نوزاد تا ۱۵ روز ، وفات تا ۱۰روز فرصت هست و شناسنامه و کارت هوشمند باید تعویض بشوند چون سال آینده کارت قدیم اعتبار نخواهد داشت.
  • گرامی می داریم یاد و نام شهید خوش لفظ جانباز ۷۰درصد و شهید آیه الله حسین غفاری را که در ۷ دیماه ۵۳ به شهادت رسید و نیز یاد مرحوم آیه الله محیی الدین حائری شیرازی که اخیراً به رحمت خدا رفت و تشکر می کنیم از کمک های شما مردم به زلزله زدگان غرب کشور که هنوز هم ادامه دارد.     

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*