خطبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« تلک الجنّه الّتی نورث من عبادنا من کان تقیّاً» مریم/۶۳

این همان بهشتی هست که به بندگانمان، آنها که پرهیزکاری کرده اند عطا می کنیم.

انسانهای با تقوا جایگاهی ویژه در نزد خداوند دارند. خدای متعال از آنان تجلیل می کند و در بهشت مأوایشان می دهد. در این آیه آمده است آن دسته از بندگان ما که اهل تقوا باشند به آن خانه(بهشت) دسترسی خواهند داشت و مأوا می گیرند. جالب اینکه در یک جا می گوید با ورود همگان به آتش دوزخ، ما ، پرهیزکاران را از آن رهایی می بخشیم و در اینجا می فرماید ما آنان را به بهشت وارد خواهیم نمود. پس بکوشیم تا اهل تقوا باشیم و در نتیجه از جهنم دور و به بهشت نزدیک گردیم.

سبک زندگی دینی/۶۶

[معاد/۹] دلایل امکان معاد ۴- احیای مردگان در این دنیا

خیلی ها دوست دارند در کنار استدلالهای عقلی ، شواهد عینی و نمونه های واقعی اموری که بر آنها استدلال شده را ببینند و ملاحظه کنند.

قرآن کریم در مورد امکان معاد به چند نمونه عینی از احیای مردگان در همین دنیا اشاره می کند که البته چون مردم همان دوران نسبت به این اتفاقات، آگاهی داشتند طبعاً با شنیدن این نمونه ها دلهایشان برای پذیرش معاد نرم تر شده و ایمان آنها شکل گرفته یا تقویت می شد. در ادامه همین مبحث به چند نمونه قرآنی از این دست اشاره می کنیم:

الف- ماجرای حیات عزیر پس از مرگ:

قرآن حکیم در آیه ۲۵۹ سوره بقره بدون اینکه نامی از این مرد الهی ببرد و یا به مکان این رویداد اشاره کند می گوید: آیا ندیدی آن کس را که از کنار یک آبادی می گذشت در حالی که دیوارهایش روی سقف های آن فرود آمده بود ( و هی خاویه علی عروشها) و گفت: انّی یحیی هذه الله بعد موتها- چگونه خدا این ها را پس از مرگ زنده می کند؟ فاماته الله ماهعام- خداوند او را یکصد سال میراند سپس او را زنده کرد و از او پرسید؟ چقدر درنگ کرده ای؟ عرض کرد: یوماً او بعض یوم- یک روز یا نصف روز. فرمود بلکه یکصد سال است که تو اینجایی. نگاه کن به غذا و نوشیدنی ات که فاسد نشده است و به الاغت بنگر که چگونه از هم متلاشی شده است. اکنون به استخوانهایش بنگر و ببین که چگونه ما آنها را بلند کرده و پیوند داده و سپس گوشت بر آنها پوشاندیم. فلمّا تبیّن له قال اعلم انّ الله علی کلّ شیءٍ قدیر:چون مسئله بر او روشن شد گفت می دانم که خداوند بر هر کاری قدرت دارد.

چند نکته: ۱- در روایات و نقل های تاریخی آمده است که او (عزیر) پیامبر بوده است . هرچند بعضی نام او را ارمیا، خضر یا اشعیاء ذکر کرده اند. ۲- گفته اند این اتفاق در بیت المقدس بوده که توسط بخت النصر بر سر مردمانش خراب شده بود و اجساد مردگان پخش و پوسیده و پراکنده شده بود. ۳- برخلاف گفته بعضی که گفته اند این مرد، منکر معاد بوده واین چنین گفته، باید گفت خیر؛ او یکی از کسانی بوده که با وحی در ارتباط بوده و سؤال او برای دریافت چگونگی احیاء مردگان بوده نه اینکه خواسته باشد معاد را انکار کند ، با گفتن: انّی یحیی هذه الله بعد موتها. ۴- خدای متعال برای نشان کیفیت احیای مردگان، او را یکصد سال میراند و پس از آن زنده اش کرد و از او پرسید: کم لبثت؟ و چون تصور کرد یک روز یا نصف روزی در اینجا بوده به او فهماند که خیر؛ تو صد سال است که مرده ای و حالا بار دیگر به غذا و نوشیدنی ات که همراهت داشتی که گفته اند  انجیر و انگور بوده و آب میوه و شیر که خیلی زود فاسد می شوند بنگر، که چگونه خداوند آنها را تر و تازه نگهداشته است و نیز یک نگاهی به مرکب سواری ات (الاغ) داشته باش که پس از مرگ متلاشی شده و جز یک مشت استخوان چیزی از او باقی نمانده است ! و حالا نگاه کن که چگونه ما الاغت را زنده می کنیم. او وقتی دید چگونه جنبشی و حرکتی در استخوانها به وجود آمد و گوشت بر آنها پوشانده شد و الاغش زنده گشت آنگاه گفت: اعلم انّ الله علی کلّ شیء قدیر- من می دانم که خداوند بر انجام هر چیزی و هر کاری قادر است.

وقتی توجه به قدرت خدا باشد و نمونه عینی دیده و مورد قبول واقع شود شکّی در عقیده به معاد باقی نمی ماند.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): ثلاث من کنّ فیه فهو منافق و ان صام و صلّی و حجّ و اعتمر و قال انّی مسلم: من اذا حدّث کذب و اذا وعد اخلف و اذا ائتمن خان.

سه چیز را هر که دارا باشد بی ایمان است اگر چه روزه دار و نمازگزار باشد و حج و عمره انجام دهد و بگوید من مسلمانم، آنکه وقتی سخن گوید دروغ بگوید و چون وعده دهد تخلف ورزد و چون امانت گیرد خیانت کند. (غرر الفصاحه/۲۶۰)

مناسبت ها

 1. روز وحدت حوزه و دانشگاه

۲۷ آذرماه سال ۵۸ بود که رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران، آیت الله دکتر محمد مفتح توسط گروه فرقان به شهادت رسید. به جهت نقش ایشان که هم حوزوی بود هم دانشگاهی در ایجاد وحدت میان این دو قشر مهم یعنی روحانی و دانشجو این روز را به همین عنوان نامگذاری کردند تا به قول حضرت امام، کار به تقابل میان حوزه و دانشگاه کشیده نشود که هلاکت ملت و کشور و اسلام را به دنبال دارد. ترقی و رشد جامعه در گرو اتحاد و همدلی و همکاری میام حوزه و دانشگاه و روحانی و دانشجو است چرا که یکی برای حفظ دین مردم تلاش می کند و دیگری برای رشد و پیشرفت امور دنیای ملت کوشش می نماید. ما معجزاتی در این دو قشر را در آغاز انقلاب دیدیم و ثمرات تلخ جدایی این دو گروه اثرگذار را قبل از آن مشاهده کرده ایم. در هر حال یاد و نام شهیدان انقلاب و دفاع مقدس و شهیدان وطن و حرم به ویژه شهید مفتح و شهید تندگویان و شهید فائق را که در ۲۴ آذر ماه سالروز شهادتش هست گرامی داشته و امیدواریم ما بتوانیم نگهبان خوبی برای فداکاری آنان باشیم.

 1. فلسطین ، مسئله اول جهان اسلام:

تأکید امام راحل و مقام معظم رهبری همواره بر این بوده و هست که نباید گذاشت مسئله قدس و فلسطین به فراموشی سپرده شود و یا به مسئله چندم دنیای اسلام تبدیل گردد. بر اثر توطئه های حساب شده دشمنان اسلام و فلسطین، می رفت تا این اتفاق ناگوار بیفتد یعنی یا قدس شریف از یادها برود یا دیگر اهتمام سابق نسبت به آن دیده نشود که حماقت همراه با دیوانگی ترامپ باعث شد تا تمام توجهات به قبله اول مسلمین جلب شود و فعالیت های تبلیغی بدان سو متوجه گردد و انتفاضه سوم در فلسطین اشغالی پدید آید و مسئله فسطین به اول مسئله جهان اسلام بدل گردد.( آری عدو شود سبب خیر اگرخدا خواهد). رئیس جمهور مغرور آمریکا با اعلان اینکه قدس پایتخت اسرائیل است خشم مسلمانان را برانگیخت و خون مسلمانان را به جوش آورد و هیچ کس جز اسرائیل از این طرح حمایت نکرد. حتی اروپایی ها و غربی ها و هم پیمانان سنی اش. همه گفتند او اشتباه کرده و ما از او تبعیت نمی کنیم. کشورهای مرتجع منطقه هم به خود آمدند و الان همه جا سخن از قبله اول مسلمانان است و آزادی قدس و حمایت از فلسطینی های مظلوم است. این اتفاق، خون تازه ای در رگهای مسلمانان مبارز دنیا دمید و فلسطینی ها را امیدوار کرد تا بار دیگر حق خود را با صدای بلند فریاد بزنند و خواهان شوند. حتی واداگان سیاسی در فلسطین نیز به شعارهای انقلابی روی آوردند. حمایت سید مقاومت در لبنان و سردار سلیمانی فاتح میدان مبارزه با داعش در ایران و تشکیل کنفرانس اسلامی در استانبول ترکیه و اعلان مواضع مردم دنیا از همه جای جهان به نفع فلسطین مظلوم، همه و همه باعث شد تا:

 1. ترامپ تنهای تنها بماند و آمریکا درصدد جبران اشتباهاتش برآید.
 2. اتحاد بیمانند مسلمانان شکل بگیرد و آزادی قدس فریاد گردد.
 3. زشتی برقرار کردن ارتباط با رژیم صهیونیستی برملا شود و پیشگامان در این عرصه ، ملامت و سرزنش گردند.
 4. امید به رویارویی جامعه انسانی و اسلامی با رژیم غاصب و جعلی بیشتر شود.
 5. مبارزان فلسطینی امیدوارتر از گذشته مسیر مبارزه و نه سازش را در پیش بگیرند.
 6. و بالاخره زمان اضمحلال و نابودی اسرائیل زودتر فرا برسد و زمان نماز خواندن مسلمانان در مسجد الاقصی به جلو بیفتد ان شاءالله.
 1. تذکرات پایانی
 • امیدواریم مجلس با دید کارشناسانه، لایحه بودجه دولت را برسی و تصویب کند تا امید مردم به آینده بیشتر و خاطرشان آسوده تر گردد. کاری کنند تا فشار بر مردم نیاید و افراد ضعیف، ضعیف تر و آدمهای قوی، قوی تر نشوند. این قابل قبول نیست که اعلان شود افرادی با حقوق ۱۸ میلیونی، یارانه می گیرند و آدمهایی هستند که قادر به گذران زندگی خود نیستند.
 • امیدواریم دولت هم چنانکه معاون اول(جهانگیری) اعلان کرده با مدیران آویزان به تعبیر ایشان برخورد کند. چرا باید چنین باشد که نه خود کنار بروند و نه کسی جرآت برکناری آنان را داشته باشد و چرا باید در گمرک اینقدر بی برنامگی باشد که بنام یک زن روستایی فقیر ۶۰۰ دستگاه ماشین پروشه و بنز وارد کشور بشود!
 • امیدواریم قوه قضائیه در برخورد با مفاسد و مفسدان اقتصادی و اجتماعی جدی تر برخورد کند تا مردم احساس کنند تنها آفتابه  دزد مجازات نمی شود بلکه دانه درشت ها هم مجازات می شوند.
 • امیدواریم  مردم ما همچنان در صحنه باشند و با امر و نهی شان به وظیفه خود عمل کنند
 • در پایان تشکر می کنیم از همه کسانی که در همه عرصه ها حضور داشته و کمک می کنند به ویژه در امر زلزله زدگان.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*