خطبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« و ان منکم الا واردها کان علی ربک حتماً مقضیّاً – ثم ننجّی الّذین اتّقوا و نذرالظّالمین فیها جثیّا» مریم/۷۲-۷۱

و هیچ یک از شما نیست که وارد جهنم نشود و این حکمی است حتمی از جانب پروردگار تو. آنگاه پرهیزگاران را نجات می دهیم و ستمکاران را همچنان به زانو نشسته در آنجا وا می گذاریم.

در این دو آیه به یک اصل مهم اشاره شده که عبارت است از ورد همگانی به جهنم بدون استثناء، لکن گروه پرهیزگار از آن رهایی و نجات داده می شوند و ستمگران در حالی که به زانو درآمده اند در آن رها می شوند.

آری تقوا هم باعث رستگاری و نجات در دنیا است هم موجب رهایی از آتش دوزخ در قیامت چنانکه ظلم و ستم چه بر دیگری و چه به نفس موجب گرفتار شدن در آتش دوزخ می گردد.

سبک زندگی دینی/۶۵

[معاد/۸] دلایل امکان معاد ۳- زنده کردن زمین مرده:

در آیاتی از قرآن کریم به صراحت آمده است که با توجه و مطالعه در طبیعت از جمله زمین به خوبی می توان به امکان معاد انسان پی برد از جمله: و نزّلنا من السّماء ماءً مبارکاً فانبتنا به جنّاتٍ و حبّ الحصید و النّخل باسقاتٍ لها طلعٌ نضید رزقاً للعباد و احیینا بلده میتاً کذلک الخروج(ق/۹-۱۱)- در این آیه به آب مبارک اشاره شده که از آسمان به صورت باران بر زمین مرده باریده و باغهایی پدید آمده و دانه هایی که قابل درو هستند و نیز درختان خرمای بلند قامت و میوه های متراکم آن که برای روزی مردمان و بندگان خدا قرار داده شده و ضمناً سرزمین مرده و بیجان در پرتو همان باران احیاء شده است(کذلک الخروج) و زنده شدن مردگان و خارج شدن آنان از قبرهایشان اینگونه است. یعنی شما با دقت نظر و مطالعه و مقایسه زنده شدن مردگان با احیاء زمین مرده به خوبی می توانید به مسئله معاد و امکان وقوع آن پی ببرید و عقیده مند گردید. به دیگر تعبیر شما همه ساله می بینید که درختان به خواب زمستانی فرو می روند و زمین حالت مردگی و افسردگی به خود می گیرد و هیچ جنبش و رویشی در آن و بر آن مشاهده نمی شود. همه جا سرد و آرام و بی حرکت است و تو گویی گرد مرگ بر آن پاشیده اند اما با بارش باران و رسیدن فصل بهار، زمین می جنبد و چمن می خندد و حیات از سرگرفته می شود . آیا این خود بهترین دلیل بر وجود رستاخیز نیست؟

در آیات دیگر نیز که مشابه این آیه هستند بر این نکته تأکید دارند که خدای قادر و متعال که زمین مرده را زنده می کند همو بدون تردید مردگان را نیز حیات دوباره می بخشد( انّ ذلک لمحی الموتی و هو علی کلّ شیءٍ قدیر-(روم/۵۰-). در این بخش از آیه چندین تأکید وجود دارد: انّ+لام تأکید+جمله اسمیه و بالاخره تعلیل ذیل آیه، همه و همه نشانگر جدیت و حتمیت وقوع معاد است و بیانگر امکان معاد می باشد. در ابتدای همین آیه دارد که: فانظر الی آثار رحمه الله الیک یحی الارض بعد موتها- (خوب) به آثار و نشانه های رحمت الیه بنگر تا بدانی چگونه زمین مرده را زنده می کند.

راستی تأمل در آیات یاد شده و آیات دیگر از این قبیل انسان را به مبدأ متعال متوجه می سازد هم به معاد همه موجودات از جمله انسان. مگر نه این است که زمین مرده برای سلول حیاتی موجود در دل یک بذر یا هسته جنبه غذایی پیدا می کند و دانه یا هسته از آن تغذیه می کند و در پرتو باران(آب مبارک) رشد می یابد و بارور می شود و به درخت پر از میوه چیده شده در کنار هم(مثل خوشه انگور) و یا درخت تناوری همانند درخت بلند قامت خرما تبدیل می گردد که گاهی وزن آن به یک تن می رسد و این کار همه ساله در حال تکرار و انجام است و این همه حکایت از قدرت و عظمت پروردگار می نماید. پس چه جایی برای تعجب و استبعاد و انکار معاد باقی می ماند؟ آیا مگر نه این است که به قول مثال قدیمی(مشت نمونه خروار است) و آیا نه آن است که گفته اند : شاهد می تواند دلیل بر غایب باشد؟ پس با دیدن و تفکر و مطالعه در عالم طبیعت خیلی زود و خیلی خوب می توان پذیرفت که معاد، امکان وقوعی دارد چرا که همه ساله این کار در حال انجام است.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): اللهم اجعلنی من الّذین اذا احسنوا استبشروا و اذا اساؤوا استغفروا- خدایا مرا از جمله کسانی قرار ده که چون نیکی کنند خرسند گردند و چون گناه می کنند آمرزش می خواهند. غررالفصاحه/۴۵۶

در این درخواست نوعی آموزش نیز هست یعنی باید اینگونه بود و نباید بی تفاوت بود نسبت به اطاعت و معصیت. انسانهای مؤمن و باتقوا اینگونه اند یعنی چون نیکی کنند و طاعت آورند خشنود می گردند و هنگامی که گناه کنند و کارهای بد انجام دهند آمرزش خواهی می کنند.

مناسبت ها

 1. سخنان رهبری در جمع شرکت کنندگان در سی و یکمین کنفرانس وحدت:

امسال نیز همانند سالهای گذشته جمع زیادی از اندیشمندان جهان اسلام در هفته وحدت در تهران گرد هم جمع شدند تا ضمن نشان دادن وحدت علمای اسلام اعم از شیعه و سنی بر پایبندی برای مقابله با توطئه های دشمنان تأکید کنند. این کنفرانس با سخنان دکتر روحانی(رئیس جمهور) آغاز و در ادامه، شرکت کنندگان ، روز ولادت پیامبراعظم(ص) خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و ایشان مطالبی را در خصوص لزوم وحدت، توطئه های دشمنان و ایجاد جنگ مذهبی میان مسلمانان و پیروزی نهایی امت مسلمان و نابود شدن توطئه های آمریکا و صهیونیست و پیروان آمریکا ایراد کردند و آمریکا را فرعون زمان خواندند و فرمودند اعلان قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، نشان از عجز و درماندگی و شکست آمریکا است و به فضل خدا، ملت فلسطین پیروز و قدس آزاد خواهد شد.

این مطالب قبل از اعلان رسمی ترامپ در مورد انتقال سفارت آمریکا به قدس عنوان شد که البته طرح این موضوع که در شب پنجشنبه علنی شد مخالفت هایی را در پی داشته از دنیای اسلام و جهان سیاست و احتمالاً انتفاضه ای دیگر را در پی خواهد داشت و آمریکا و صهیونیسم و پیروانش را به انفعال و شکست خواهد کشاند زیرا:

 • این اقدام نابخردانه ترامپ که مخالف با قطعنامه های گوناگون شورای امنیت است باعث بی اعتباری این تصمیم و تصمیم گیرنده آن خواهد شد. ۲- باعث انسجام بیشتر مسلمانان در حمایت از قدس می گردد.
 • موجب انتفاضه جدید در فسطین اشغالی و جای جای این کشور خواهد شد.

۴- این حرکت نشان می دهد که ترامپ برای ۱٫۵ میلیارد مسلمان هیچ احترامی قائل نیست چرا که همه آنان به نوعی دلبستگی به قدس به عنوان قبله نخستین خود دارند و او به همه مسلمانان برای خوش آمدن اسرائیل اهانت کرده است.

 • تمام سیاسیون بی طرف و حتی طرفداران اسرائیل با این اقدام مخالف اند و آنرا بازی با آتش می دانند چنانکه همین را اعلان کرده اند.

۵- تمام تلاشهای چند ده ساله آنانکه مسیر صلح را طی می کردند بر باد فنا داده. ۷- زوال اسرائیل و نابودی آن تسریع می گردد و ان شاءالله همانگونه می شود که امام فرموده بود: لازم است اسرائیل از بین برود و مقام معظم رهبری پیش بینی کردند در کمتر از ۲۵ سال دیگر اسرائیل نابود خواهد شد. امروز ما نیز همگام با همه مسلمانان و به خصوص مردم فلسطین فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را سر می دهیم.

 1. تحولات اخیر در یمن و کشته شدن علی عبدالله صالح: پس از دو سال و چند ماه که از تجاوز عربستان و هم پیمانانش به یمن می گذشت با توطئه عربستان و امارات قرار بود رئیس جمهور سابق یمن که به صورت ظاهر هم پیمان انصارالله شده بود با ایجاد فتنه ای جدید با انصارالله درگیر شود و اعلان همبستگی با عربستان کند و جنگ را به اصطلاح به پایان برساند که با کلید زدن این موضوع و پشت کردن رؤسای قبایل یمن و خودداری بخش عظیمی از حزب کنگره خودش سرانجام در حال فرار به سمت نیروهای عربستان کشته شد و فتنه خاموش گشت و عربستان و امارات و هم پیمانانشان شکستی دیگر را متحمل شدند.

راستی دنیای سیاست دنیای عجیبی است. مرد ۷۵ ساله که ۳۳ سال رئیس جمهور بود و جنایات فراوانی را مرتکب شده بود برای کسب چند روزه تمام دنیای حاضر می شود همه جنایات متجاوزان را نادیده بگیرد و به انصارالله پشت کند و در نهایت هم کشته شود. او در دیکتاتوری همانند صدام بود که از تجاوز صدام به کویت حمایت کرد و الان هم که کشته شده رغد دختر صدام او را شهید نامید و برایش طلب آمرزش کرده است( عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد). این تحولات به نفع مردم یمن و انصارالله تمام شد و ان شاءالله زمینه پیروزی را فراهم کرده است.

 1. تذکرات پایانی:
 • در ۱۸/۹/۷۰ از سوی سازمان ملل، عراق به عنوان متجاوزدر جنگ اعلان شد.
 • شنبه ۱۹ آذرماه به عنوان روز جهانی حقوق بشر اعلان شده است که البته یادآور مسخره بودن این ادعاها در دنیاست که حقوق انسانهایی در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن نادیه گرفته می شود و هیچ دفاعی از آنان صورت نمی پذیرد. این در حالی است که در سال ۱۹۴۸ اعلامیه حقوق بشر در چنین روزی تصویب شد.
 • یاد و نام شهید آیه الله دستغیب را که در ۲۰ آذرماه سال ۶۰ به شهادت رسید را گرامی داشته و به روان پاک ایشان درود و بر قاتلانش لعنت می فرستیم.
 • تشکر و قدردانی از حضور مردم در هفته فرهنگ شهرستان و تشکر از مسئولان برگزار کننده محافل ویژه.
 • و تشکر ویژه از کمک کنندگان به زلزله زدگان غرب کشور و تقاضا برای ارائه کمک ها به آنان به خصوص برای تهیه کانکس که قرار است شهرستان ما هزینه ۱۳ کانکس را به عهده بگیرد. می گویند ۹۰درصد از کشورماَ روی گسل زلزله است این کمک ها می تواند صدقه ای باشد که دفع بلا می کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*