خطبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۶

َخطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا اتّقوااالله و کونوا مع الصّادقین» توبه/۱۱۹

ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا بترسید و با راستگویان باشید.

در این آیه از مؤمنان خواسته شده تا پروای خداوند را پیشه کنند و همراه با صادقان(راستوگویان و درست کرداران) باشند.

در آیه ۱۷۷بقره اهل ایمان و انفاق، وفای به عهد و صبر در برابر مشکلات را صادق می شمارد و در آیه ۱۵ حجر و ۸ سوره حشر، مهاجران رنج کشیده و جان بر کف را صادق شمرده است. در روایات شیعه و سنی آمده است که مقصود از صادقین، محمد و آل محمد می باشند.

بی تردید همراهی و هم نشینی با صادقان آثار تربیتی فراوانی را در پی دارد.

سبک زندگی دینی/۶۳

[معاد/ ۷] امکان وقوع معاد ۲- قدرت مطلقه خداوند

در قرآن کریم آیاتی وجود دارند که افراد را به قدرت نامحدود خداوند توجه داده و از این طریق امکان وقوع معاد را یادآور می شوند از جمله: ۱- لخلق السّموات و الارض اکبر من خلق النّاس و لکنّ اکثرالنّاس لا یعلمون( مومن/۷۷)- در این آیه به خلقت عظیم آسمانها و زمین با همه شگفتی هایشان اشاره شده که به طور حتم و یقین از آفرینش انسان عظیم تر و شگفت انگیزتر است .

تا آنجا که علم بشر پیشرفت کرده بشر دریافته که منظومه شمسی ما جزء کهکشان معروف راه شیری است که بالغ بر یکصد میلیارد ستاره دارد و خورشید یکی از ستارگان متوسط آن است و تلسکوپهای عظیم دنیا توانسته یک میلیارد کهکشان را کشف کند و زمین نیز دارای شگفتی های عظیمی است آن همه کوه و دریا و تپه و ماهور و صحرا و معادن و خزائن رو زمینی و زیرزمینی همه و همه از آفریده های حق تعالی هستند. اکنون منکران معاد باید توجه کنند و پاسخ دهند آیا کسی که به تعبیر آیه ۸۱ یس، هو الخلاّق العلیم است یعنی خدای بسیار آفریننده و بسیار دانا ، نمی تواند انسان را پس از مرگ زنده کند؟.ایا او که هر لحظه در حال آفریدن است و هر لحظه در حال تدبیر و اداره جهان و آسمانها و زمین می باشد از خلقت مجدد انسان عاجز است؟ آیا آنها نمی دانند خداوندی که آسمانها و زمین را آفرید و از آفرینش آنها ناتوان نشد قادر است مردگان را زنده کند؟ آری او بر هر چیزی توانا است. احقاف/۳۳، و لم یعی بخلقهنّ. کلمه عیّ به معنای عجز و ناتوانی است که به واسطه راه رفتن بسیار به انسان دست می دهد و نیز به معنی هرگونه عجز و ناتوانی که به خاطر عهده دار شدن کار یا سخن گفتن به کسی دست می دهد گفته می شود. این بخش از آیه هرگونه خستگی و عجز و ناتوانی را از خداوند  نفی می کند. برخلاف عقیده یهودیان که می گویند خدا که آسمانها و زمین را آفرید خسته شد و روز شنبه را به استراحت پرداخت و آنها روز شنبه را تعطیل می کنند. خداوند خستگی و عجز نمی شناسد. آیا او که ناتوان نیست نمی تواند انسان مرده و پوسیده و خاک شده را بار دیگر حیات ببخشد؟ چرا ، او می تواند چون قدرت نامحدود دارد و دلیل این قدرت، آفرینش آسمانها و زمین است که در چندین آیه مطرح شده است و بالاخره خداوند می فرماید: قل سیروا فی الارض فانظروا کیف بدء الخلق ثم الله ینشأ النّشأه الاخره انّ الله علی کلّ شیء قدیر (عنکبوت/۲۰)- بروید در زمین سیر کنید تا ببینید چگونه خداوند آفرینش را پدید آورد ، آنگاه در خواهید یافت که همو نشئه آخرت را ایجاد و سامان می دهد چه اینکه خداوند بر هر چیزی قدرت دارد.

با گردش در زمین و مطالعه لایه های مختلف آن و پی بردن به چگونگی آغاز حیات در آن و دریافتن آفرینش های مکرر که در جهان اتفاق می افتد به خوبی خواهید توانست به قدرت خداوند پی ببرید و هنگامی که به آن پی بردید به خوبی برایتان امکان معاد اثبات می شود چرا که خواهید فهمید او قادر مطلق است و قادر مطلق  به راحتی می تواند مردگان را زنده کند.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): من علامات الشّقاء، جمود العین و قسوه القلب و شدّه الحرص فی طلب الرّزق و الاصرار علی الذّنب. بحار/۷۳/۳۴۹

چهار چیز از نشانه های شقاوت انسان می باشد: خشکی چشم، قساوت قلب، حرص شدید در طلب روزی و اصرار بر گناه.

نکته: هیچ کس خواهان بدبختی و تیروه روزی خود نیست. پس باید به عوامل آن پی برد و در رفع و دفع آنها کوشید. باید با این عوامل که درواقع موانع خوشبختی انسانند برخورد سلبی داشت. چنانکه متقین اینگونه برخوردها را دارند ان شاالله ما هم جزء متقین خوشبخت باشیم.

مناسبت ها

 1. میلاد دو معصوم بزرگ: بنا به نقلی امروز( دوازدهم) و بر اساس روایتی مشهور، هفدهم ربیع الاول سالروز میلاد مولودی است که نامش محمد(ص) است. بر این اساس این هفته را هفته وحدت نامیده اند تا هم زمینه ای باشد برای وحدت هرچه بیشتر بین اهل سنت و شیعه ، هم جمع بین دو روایت تولد صورت گرفته باشد. بدیهی است معنای وحدت، شیعه شدن اهل سنت یا سنی شدن شیعیان نیست بلکه به معنای تکیه روی مشترکات است و نابودسازی زمینه اختلافات می باشد در هر صورت ما این ولادت با برکت را تبریک گفته و برای امت پیامبر اسلام، مجد و عظمت و وحدت هرچه بیشتر آرزومندیم.

آری؛ پیامبر اکرم در عام الفیل ، ۵۳سال قبل از هجرت در مکه به دنیا آمد و تولدش نویدبخش توحید و گسترش عدالت و انسانیت شد.

جالب اینکه در ۱۳۶سال بعد از آن، درست در همان روز، فرزندش جعفر به دنیا آمد که او را صادق آل محمد(ص) می خوانند.

۲-هشتادمین سال شهادت مدرس:

ایشان درسرابه اردستان بدونیا آمد و درقمشه و اصفهان و نجف تحصیلات خود را  دنبال کرد و به عنوان مجتهد مسلم و مدرس برجسته به ایران بازگشت و به عنوان یکی از پنج مجتهد طراز اول که نظارت بر مصوبات مجلس شورای ملی داشتند انتخاب شد و پس از آن ۱۷سال نماینده و رئیس مجلس بود. سرانجام آن بزرگواردر مثل چنین روزی به دستور رضاخان در کاشمر به شهادت رسید و در همانجا به خاک سپرده شد. از آن روز تا امروز، هشتاد سال می گذرد و هم چنان نام و یاد او در بین مشاهیر علمی و سیاسی کشور می درخشد و در سال ۷۲ روز دهم آذر را روز مجلس نامگذاری کردند تا برای  نمایندگان مجلس الگو باشد . امام راحل بارها می فرمود : مردم سعی کنند مثل  مدرسرا انتخاب کنند.  در شهرستان اردستان هم مسئولان فرهنگی، این روز را روز حماسه و ایثار نامگذاری کرده و هفته فرهنگی شهرستان را بر همین اساس پایه گذاری کرده و گرامی می دارند که از برگزار کنندگان مراسم ویژه این هفته تشکر می کنیم.

برخی از ویژگی های مدرس: الف- دیانت و سیاست: سخن او در این زمینه معروف و مشهور همگان است. ب- شهامت و شجاعت: ایستادگی او در مقابل رضاخان و جانبداری از حق و حقیقت. ج- قناعت و مناعت: هرگز چیزی را برای خود نخواست و به کم قانع و سازگار بود. د- مردمی و مکتبی: مردم دار و مردم وار بود و بر اساس اسلام عمل می کرد. امیدواریم همگان به ویژه نمایندگان محترم مجلس هم اینگونه باشند.

 1. نیم نگاهی به اوضاع و احوال دنیا و منطقه:
 • دشمنی پایان ناپذیر قدرت جهنمی آمریکا و دنباله روهایش با ایران اسلامی هم چنان تداوم دارد. آمریکایی ها علیه ما و کشورمان متحد و هم نظرند. اخیراً وزیر جنگ پیشین اسرائیل هم از ترامپ خواسته که با برجام کاری نداشته باشد بلکه مخالفت عملی با ایران را در دستور کار خود قرار دهد و دیگر هم با برنامه های سخت گیرانه تر درصدد ایجاد فشار به کشورمان هستند که راه به جایی نخواهند برد. بله اذیت ها و آزارهای مقطعی داشته و دارند مثل کشتن یک جوان ۲۵ساله ایرانی الاصل که در آمریکا متولد شده بدون هیچ جرمی و یا اتهامی، که البته به ضررشان تمام خواهد شد و باعث آبروریزی بیشتر برایشان خواهد گشت.
 • اخیراً در ریاض ۴۰ کشور گرد هم آمده اند تا اتحادیه ای علیه تروریسم شکل دهند. چه خنده دار و چه طنزآلود!!! کشوری که مهد تروریست ها و حامی تروریسم است حالا سردمدار مبارزه -البته کاغذی – با آنها شده است.
 • وضعیت جسمی رهبر شیعیان بحرین نامناسب و نگران کننده است. این عالم نجیب و مردمی و محبوب، چندین ماه است که در منزلش تحت محاصره است و اجازه مداوای بیماریش را هم نداده اند و سازمانهای باصطلاح حقوق بشری هم خاموش اند.
 • در مصر باقیمانده داعش با یک عملیات انتحاری و تیراندازی نزدیک به ۳۰۰ نفر را در مسجدی در یک روستا کشتند و بیش از یکصد نفر را مجروح کردند. بنا به گفته جان کری، مصر و عربستان در سالهای گذشته از آمریکا می خواستند که ایران را بمباران کند.
 1. تذکرات پایانی
 • دیدار فرمانده و سایر مسئولان نیروی دریایی ارتش با حضرت آقا و تأکید ایشان بر لزوم آمادگی برای دفاع از کشور و ارتقاء مسائل علمی و تخصصی در این نیرو.
 • گزارش یکصد روزه ریاست جمهوری (دکتر روحانی) در دولت دوازدهم و ارائه آمار و ارقام و تحلیل و تفسیر اوضاع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی کشور که امیدواریم نتیجه عملی آن عاید کشور گردد و مردم ما از خدمات بیشتری بهره مند گردند.
 • در کمک به زلزله زدگان مقرر گردیده شهرستان ما هزینه حدود ۱۳ کانکس را تقبل کند که بین ۳ شهر اردستان، زواره و مهاباد تقسیم گردیده و مقرر شده تا از مساجد، این کمک ها آغاز بشود و به دیگر جاها هم سرایت کند که سهم اردستان چیزی در حدود ۱۵ میلیون است. امیدواریم هرچه زودتر عملیاتی شود تا هموطنان ما بیش از این آسیب نبینند.
 • امیدواریم مردم شهرستان با بازدید از نمایشگاههای ایجاد شده برای توانمندیهای شهرستان، با جنبه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی آشنا شده و قدردان زحمات دوستان برگزار کننده این نمایشگاهها باشند. ضمناً برای شهید مدرس یک نشست علمی در دانشگاه پیام نور برزار گردیده و یک جلسه عمومی هم در زواره (امشب) برگزار خواهد شد. با تشکر از عموم نمازگزاران و شرکت کنندگان در رزمایش بزرگ بسیجیان در هفته گذشته.
 • تشکر از حاج آقا تقوی و حاج آقا صالحیان و … در نماز و تشکر ویژه به خاطر توجه خاص به منطقه و به خصوص در پایه گذاری مصلای بزرگ که اگر ان شاالله تکمیا بشود یک مکان عام المنفعه با امکانات خدمت رسانی خواهد بود و در روزهای خاص می تواند پناهگاه و مکان ارائه خدمت به همه همشهریان باشد. اما در ادامه راه نیاز به کمک ویژه دارد که ان شاالله امیدواریم توجه انجام پذیرد و ما بتوانیم سقف آنرا بزنیم تا مردم رغبت کنند و کمک نمایند تا به بهره برداری برسد.
 • تقاضای دیگر با ابلاغ سلام و ارادت مردم شریف شهرستان اردستان به مقام معظم رهبری است. امیدواریم به سلامت باشند و فیض بخش همه ایران و جهان اسلام.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*