خطبه ۷ مهرماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« … و من یتّق الله یجعل لّه مخرجاً- و یرزقه من حیث لا یحتسب» طلاق/۳-۲

و کسی که از خدا پروا کند برای او راه خروجی از مشکلات قرار می دهد و او را از راهی که گمان نمی برد روزی می دهد.

در این بخش از این دو آیه، به دو اثر مهم تقوا اشاره شده است: یک: تقوا باعث می شود تا ایشان راه خروج از مشکلات را بیابد یعنی خداوند به انسان پرهیزکار نشان می دهد چگونه از مشکلات خارج شود!!!

دو: به رزق و روزی از آنجا که خودش گمان نمی کند خواهد رسید.

خدای متعال عنایتش را شامل حال انسان متقی می کند و او را از جایی که هرگز به ذهنش هم خطور نمی کند روزی می دهد. امیدواریم ما هم بتوانیم با در پیش گرفتن مسیر تقوای الهی به این دو موهبت الهی برسیم.

عاشورا

[ بررسی رمز و راز جاودانگی عاشورا] الف- انگیزه های خالص و الهی

ب- نتایج و پیامدهای بی مانند و ارزشمند

برخلاف تصور بعضی از سطحی نگران و کوته فکران که گمان می کردند یزید پیروزمیدان بود و امام حسین(ع) شکست خورد، در واقع این امام بود که پیروز شد و دشمنانش طعم تلخ شکست را چشیدند ،چرا که نتایج و آثار و پیامدهای این قیام به قدری چشمگیر و خیره کننده است که تردیدی باقی نمی گذارد که حسین بن علی(ع) پیروز این نبرد بود و همین نتایج بیمانند بود که این حادثه را رنگ جاودانگی و به آن مهر پایندگی زده است. در این مجال اندک به برخی از این نتایج و پیامدها می پردازیم:

 • احیای اسلام و آئین حق

تاریخ می گوید به همان میزان که ابوسفیان، معاویه و فرزندش یزید درصدد محو اسلام و نام شریف پیامبر بودند بسیار شدیدتر و جدّی تر، امام حسین(ع) در پی نجات و حفظ اسلام و قرآن و اعتلای نام رسول خدا(ص) می شود و این را در نامه ها و سخنرانی ها و گفتگوهایش اظهار می کرد و سرانجام با قیامش به آن رسید.

امام صادق(ع) می فرماید: پس از شهادت امام حسین(ع) ابراهیم بن طلحه از روی طعنه به زین العابدین(ع) گفت: یا علی بن الحسین ، من غلب؟ قال: اذا اردت ان تعلم من غلب و دخل وقت الصّلاه فأذّن و اقم- اگر می خواهی بدانی پیروز کیست ، موقع فرا رسیدن وقت نماز، اذان و اقامه بگو ( تا معلوم شود پیروز کیست). یعنی آنها بنا داشتند تا اسلام و نام پیامبر را از بین ببرند اما هنوز هم در اذان و اقامه نام شریف پیامبر به عظمت یاد می شود. این یعنی پیروزی امام حسین(ع) در نبردعاشورا.

 • الگوسازی برای آزادگان

انقلابیون آزاده و مشهور جهان در سخنرانی ها و نوشته هایشان اظهار می دارند که ما از حسین بن علی الهام گرفته ایم ، مثل گاندی رهبر استقلال طلب هند و محمدعلی جناح قائد اعظم پاکستان. در یک عکسی نشان داده می شود که گاندی در یکی از مجالس امام حسین(ع) در هندوستان شرکت کرده است. پیروزی انقلاب اسلامی ایران هم نشأت گرفته از نهضت عاشورا بود.

 • زمینه سازی برای قیام های خونین پس از حادثه عاشورا

چه به صورت فردی و چه جمعی ، قیام هایی علیه ظلم و ظالم انجام گرفت که همه ، ریشه در قیام عاشورا داشته است مثل قیام زنی از طایفه بکربن وایل وعبدالله ابن عفیف ازدی و قیام توابین و مختارو…

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الحسین فی دعاء العرفه: الّلهم اجعلنی اخشاک کانّی اراک و اسعدنی بتقواک و لا تشقنی بمعصیتک…

بار خدایا ، کاری کن که از تو چنان بترسم که گویی می بینمت و با تقوا و ترس از خودت خوشبختم گردان و با معصیت و نافرمانیت شوربختم مکن. بحار /۳/ ۲۱۸

امام از خدا چند درخواست دارد: ۱٫ خشیت، آن هم به معنای واقعی. ۲٫ تقوا که باعث خوشبختی می گردد. ۳٫ دوری از معصیت که ارتکاب آن موجب بدبختی است.

مناسبت ها

 1. تاسوعا و عاشورای حسینی

عرض تسلیت این دو روز به امام زمان و همه عزاداران و توصیه به بزرگداشت هرچه بیشتر و با عظمت تر این دو روز با خواندن زیارت عاشورا و برپایی جلسات خاص عزاداری و پرهیز از هر کاری که عظمت و معنویت و حزن و اندوه این دو روز به ویژه عاشورا را کمرنگ می کند. توصیه شده در عاشورا روزه نگیرید چرا که مکروه است ولی از غذاخوردن و آب نوشیدن هم خودداری کنید!!! باید با امام زمان همنوایی داشت و برای سلامتی اش که قطعاً قلب مبارکشان تحت تأثیر است صدقه داد. امیدواریم به گونه ای عزاداری کنیم که مورد پسند خدا و امام زمان باشد.

در همین جا تقاضا می کنیم تجمع تاسوعا را در کنار امامزاده اسماعیل جدی بگیرید. هیأت ها آنجا تجمع کنند و پس از عزاداری راهی محل های خودشان بشوند و تعدادی که می مانند عزاداری را ادامه دهند و نماز تاسوعا را هم در همانجا برگزار کنند. پیشنهاد دیگر این است که برنامه ریزی کنید به گلزار شهیدان در محل و شهدای گمنام به ویژه مدفونین در دانشگاه آزاد هم سری بزنند تا همه بهره مند بشوند و بشویم. مسئولین هیأت ها چه در تجمع خودشان چه موقع حرکت ، تذکر بدهند تا نظم و ادب عزاداری را همگان مراعات کنند و مسائل امنیتی را هم از نظر دور ندارند.

 1. شهید محسن حججی، حجت همه ایرانیان

این شهید ۲۶ ساله که خرداد ماه سال جاری برای مبارزه با تکفیری های داعشی به مرز میان عراق و سوریه رفته بود پس از اسارت و تحمل شکنجه های فراوان قطع دست ها و پاها سرانجام سر از بدنش جدا کردند و پیکرش را پس از مدتها تحویل دادند و در ۵ مهرماه مطابق با ۶ محرم با حضور صدها هزار مردم و بسیاری از مسئولین در تهران تشییع شد و قبل از آن حضرت آقا در کنار تابوتش حضور یافت و با قرائت فاتحه و بوسه بر تابوت این شهید ، در سخنانی کوتاه به پدر و مادر و همسر ایشان فرمودند: شهید شما از اخلاص، نیت پاک، حرکت به موقع برخوردار بود و در وقت نیاز جامعه به شهادت رسید و این چنین عزیز شد. پس از تهران، اصفهان و سپس نجف اباد پذیرای این شهید بی سر بود که انصافاً مردم سنگ تمام گذاشتند و حق او را ادا کردند.

نکته قابل ذکر این است که بنا به گفته آگاهان ، او با چاقوی ساخت آمریکا سر از بدنش جدا شد چنانکه بقیه شهدای مدافع حرم نیز با گلوله های ساخت آمریکا و اهدایی متحدانش کشته شدند.

یاد و نام این شهید بزرگ و بزرگوار را همراه با یاد و نام شهید هاشمی نژاد که در سال ۶۰ توسط منافقان به شهادت رسید و یاد و نام سرداران رشید اسلام ( آقاین فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا) را گرامی می داریم که در ۷ مهر ۶۰ از جبهه بر می گشتند و هواپیمای حامل آنان و مجروحان و شهیدان در نزدیکی تهران سقوط کرد گرامی می داریم و به روان پاک ایشان و مرحوم آیت الله راستی کاشانی درود و صلوات می فرستیم.

 1. تداوم توطئه های استکباری و صهیونیستی در منطقه

در حالی که داعش در منطقه یعنی در عراق و سوریه نفس های آخر را می کشید صهیونیست ها با تحریک مسئول اقلیم کردستان عراق ، او را وادار به برگزاری همه پرسی برای استقلال کردستان کردند تا آتش جدیدی در منطقه برافروزند و توطئه ای دیگر ایجاد نمایند. این مرد ابله هم پذیرفت و با وجود مخالفت هایی از سوی سازمان ملل، شورای امنیت، همه کشورهای اروپایی و آسیایی و به خصوص حکومت مرکزی عراق و همسایگان بزرگی مثل ایران و ترکیه و مخالف بودن با قانون اساسی عراق این همه پرسی را برگزار کرد. او نمی داند اگر چنین اتفاقی بیفتد قطعاً از سوی عراق و همسایگان متحدش، تحت فشار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قرار می گیرد و قافیه را قطعاً از الان باخته است. این حرکت خطرناک برای منطقه بسیار حساس ، واقعاً خطرساز و فتننه آفرین است.

احتمالاً درگیری دراز مدت را به دنبال دارد و اسرائیلی جدید در منطقه شکل خواهد گرفت که قطعاً نگاهها را به خودش متوجه می سازد و یک حاشیه امنی برای اسرائیل اشغالگر به وجود می آورد و رفته رفته حمایت های آمریکا و انگلیس و برخی از دولت ها هم این جدایی طلبی به دنبال خواهد داشت و کشت و کشتارهایی را باعث خواهد شد.

امیدواریم این مزدوران سر عقل بیایند و با آتش بازی نکنند.

 

 1. تذکرات پایانی
 • تقدیر و تشکر از همه هیأت ها، مسئولین تکایا و هیئات، مساجد و عزاداران که هر سال از سالهای گذشته بهتر و بیشتر و پرشورتر ظاهر می شوند و عزاداری می کنند.
 • تقاضا می کنیم خلوص، به دست آوردن رضایت خداوند و تلاش برای انجام وظیفه را در عزاداری از یاد نبریم و از انجام کارهای دور از شأن عزاداری، واقعاً بپرهیزیم.
 • سعی کنیم با تذکرات دوستانه به افرادی که در عزا شرکت می کنند یادآور شویم مراعات پوشش مناسب و رفتار مناسب را داشته باشند تا دچار گناه نشویم.
 • برای چندمین بار تأکید می کنیم گوسفند و گاو قربانی را در جای مناسب ذبح کنید تا همه جا نجس و ضد بهداشتی نشود لطفاً به عده ای بگویید مراعات کنید و لجبازی نکنید.
 • مراقب برخی حرکت های مشکوک باشید. ان شاءالله هیچ اتفاقی نمی افتد ولی هشیاری شرط مهمی است.
 • از مسئولان ایستگاههای صلواتی می خواهیم با کنترل صداها و مناسب کردن آن، موقع نماز، اذان پخش کنند و چند دقیقه ای را به احترام نماز مراعات کنند.
 • از خواندن نمازظهر عاشورا غفلت نشود. دسته ها را جوری حرکت دهید تا موقع نماز در جایگاههای خود بایستند و موقع اذان ظهر عاشورا از همه هیأت ها صدای اذان به گوش برسد.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*