خطبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

«انّ الّذین اتّقوا اذا مسّهم طائف من الشّیطان تذکّروا فاذا هم مبصرون» اعراف/ ۲۰

افراد با تقوا وقتی احساس کنند شیطانی بر گرد آنان در حال طواف و گشت زنی برای اغوا و فریب کاری است فوراً به خود می آیند و یاد خدا می کنند و در نتیجه بینا می شوند و از دامهای شیطان رهایی می یابند. آری؛ خاصیت تقوا این است که انسان را به موقع بیدارکرده و هشیار می سازد و در نتیجه به صاحبش بصیرت عطا می کند. پس بیایید اینگونه باشیم.

سبک زندگی دینی/۵۵

[امامت/۱۶] ویژگی های برجسته امام ۸- تشکر و قدردانی

پیشوایان معصوم(ع) در همه زمینه ها، الگو و پیشتاز و پیشگام اند. آنچه آنان می گویند و یا انجام می دهند شایسته پیروی است و برای پیروانشان حجت است. از جمله همین روحیه شکرگزاری و قدردانی می باشد که باید به تبیین این خصلت ارزشمند پرداخته شود و در عمل به اجرا درآید.

تشکر و قدردانی دو جنبه دارد: ۱- تشکر از خدا ۲- تشکر از مردم. امامان بزرگوار ما در هر دو میدان، برجسته و ویژه بوده اند و تمام مراحل شکر را عملیاتی می کرده اند یعنی هم شکر قلبی داشته اند هم شکر زبانی و هم شکر عملی. امامان معصوم(ع) همه نعمت ها را قلباً پاس می داشتند و به آنها خشنود و دلشاد بودند و همه آنها را که تعدادشان از حد فزون و از شمارش بیرون است از ناحیه خدا می دانستند و با زبان به حمد و ثنا و ستایش صاحب نعمت می پرداختند و آنها را در جهت عبادت و بندگی خدا به کار می گرفتند یعنی که هر ۳ قسم شکر در مقابل خداوند را دارا بوده و در این زمینه الگوی همگان و به ویژه دوستداران و شیعیان خود بوده و هستند. آری از جدّ بزرگوارشان آموخته اند که در برابر برخی که می گفتند چرا این همه عبادت؟ می فرمود: الا اکون عبداً شکوراً. به امام سجاد(ع) گفتند تو که پاره تن پیامبر هستی چرا این همه در عبادت خودت را به زحمت می افکنی؟ایشان ضمن توصیف عبادت رسول خدا به فرمایش ایشان استناد کرد که: افلا اکون عبداً شکوراً( آیا من بنده سپاسگزاری نباشم؟)، آنگاه اضافه کرد سوگند به خدا اگر بر اثر عبادت اعضایم بریده گردند و چشم هایم از کاسه بیرون افتند نمی توانم شکر یک دهم از یک نعمت از بیان همه نعمت هایش را که شمارش کنندگان قادر به شمارش آن نیستند ادا کنم. (بحار ۴۶/۸۰)

امام باقر(ع) در مورد پدرش می گوید او شبی هزار رکعت نماز می خواند موقع نماز رنگش تغییر کرده که گویی نماز آخر خود را می خواند. شبی موقع نماز، فرزندش بر زمین افتاده دستش می شکند و اهل خانه فریاد می زنند اما امام اصلاً متوجه آنها نمی شود هنگام صبح وقتی دست فرزندش را به گردنش آویزان می بیند علت را می پرسد آن موقع متوجه قضیه می گردد.

این بزرگواران در تشکر و قدردانی از مردم به ویژه حق داران و خدمتگزاران نیز از دیگران گویی سبقت را ربوده اند ،مثل احترام به پدر و مادر و معلم و همکار و حتی افراد معمولی که یک کاری هر چند کوچک انجام داده باشند که به چند نمونه اشاره می گردد:

 • پیرمرد نابینا و مسیحی که از علی(ع) تقاضای کمک کرد و اطرافیان اشاره می کردند که کمک نکند. حضرت پس از تحقیق، متوجه شدند که او موقع توانمندی برای مسلمانان کار می کرده است ، فرمود: تا وقتی توان داشت از او کار کشیدید اکنون که پیر و ناتوان شده او را رها می کنید. دستور داد از بیت المال برای او ماهیانه ای مقرر کنند. (تهذیب/۶/۲۹۲).
 • امام حسین(ع) به معلم یکی از پسرانش کمک فراوانی کرد و در جواب به اعتراض فردی فرمود: این جایزه اندک نمی تواند ارزش بسیار او را جبران کند.(بحار ۴۴/۱۹۱)
 • هم ایشان کنیزش را که یک شاخه گل به حضرت هدیه داده بود در راه خدا آزاد کرد و آیه (و اذا حیّیتم بتحیّه فحیّوا باحسن منها او ردّوها) را خواندند.

در احادیث معصومین آمده است تشکر از مردم تشکر از خداوند است.

 • رسول خدا(ص): من لم یشکر النّاس لم یشکر الله ( آثار الصادقین ۹/۲۶۵).
 • الصادق(ع): اشکر من انعم علیک(تحف/۴۱۶)
 • الرضا(ع): من لم یشکر والدیه لم یشکرالله ( بحار۷۴/۶۸)

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): خیارکم احسنکم اخلاقاً الذین یألفون و یؤفکون- بهترین شما کسانی اند که از اخلاق نکوتری برخوردار باشند همانان که با مردم دوستی و الفت دارند و دیگران هم با آنان از سر دوستی و رفاقت وارد می شوند.

بی تردید کسانی که از روحیه تقوا و خویشتن داری برخوردارند اینگونه اند ه. دوستدار دیگرانند هم محبوب ایشان. ان شاء الله ما هم بتوانیم اینگونه باشیم.

مناسبت ها

 1. روز نماز جمعه: هر چند پنجم مرداد سال ۵۸ اولین نماز جمعه تهران اقامه شد و قاعدتاً همان روز را باید روز نماز جمعه نامید ولی رسم بر این بوده که اولین جمعه پس از ۵ مرداد را روز نماز جمعه می نامند و بر این اساس از اهمیت و اهداف و نقش آن سخن می گویند که هفته گذشته ما هم سخنانی در این خصوص داشتیم. امروز هم با نقل سخنانی از امام و مقام معظم رهبری، یکی دو جمله هم اضافه می کنیم.

امام: منصب امامت جمعه یعنی منصب تماس روحانیت با ملت. نماز جمعه یک اجتماع سیاسی است. نماز جمعه یک عبادت سرتا پا سیاسی است. ائمه جمعه باید توجه داشته باشند که یکی از مؤثرترین قشرهای جامعه به شمار می آیند.

رهبر انقلاب: نماز جمعه به پیشرفت اهداف جمهوری اسلامی کمک می کند. اقبال به نماز جمعه دشمن را ناکام و ناراحت می کند چون با اقامه نماز جمعه نقشه های دشمن به هم می ریزد. نماز جمعه یک سنگر اساسی در مقابل تهاجم همه جانبه دشمن است.

آری به خاطر نقش نماز جمعه است که دشمنان به ویژه منافقان کوردل ، پنج نفر از امامان جمعه را به شهادت رساندند و همواره برای تضعیف آن گام برداشته اند.

ما ضمن ارج گزاری به همه تلاشگران در عرصه نماز جمعه و تشکر از همه کسانی که در خصوص نماز جمعه وقت می گذارند و برنامه ریزی می کنند، یاد و نام امامان جمعه متوفی اعم از اصلی و موقت ( مرحومین آیت الله شریعتی و حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا کمال طباطبائی نژاد) و نیز اعضای متوفای ستاد نماز جمعه اردستان را گرامی می داریم و به روانشان درود می فرستیم.

 1. جنایات جدید صهیونیست ها و پاسخ قاطع فلسطینی ها

در چند روز گذشته که سه جوان فلسطینی با سلاح گرم در محوطه مسجد الاقصی دو نفر از صهیونیست ها را کشتند و خودشان به شهادت رسیدند غاصبان قدس با حمله به مردم نمازگزار، شش نفر را مجروح کردند و گیت های بازرسی گذاشتند که این موجب خشم عمومی مسلمانان آن دیار شد و آنها با خواندن نمازهای خود در اطراف مسجد الاقصی با صهیونیست ها درگیر شدند که اعتراض و خشم عمومی مسلمانان در دنیا را به دنبال داشت و باعث شد اسرائیل از موضع خودش عقب نشینی کند و گیت ها را بر دارد. در اینجا چند نکته قابل توجه است:

 • قدس هم چنان مسئله اول جهان اسلام است همان چیزی که امام و رهبری انقلاب همواره آنرا بازگو کرده و می کنند.
 • وادادگی جهان عرب در این خصوص، مشهود و باعث تأسف است. بله در کشور جنگ زده یمن بزرگترین تظاهرات را در خصوص فلسطین اشغالی داشتند و چند کور دنیا.
 • اگر اتحاد مسلمانان باشد قطعاً فلسطین به آغوش اسلام باز می گردد و اسرائیل نابود می شود.
 • دشمن و به خصوص حامی او آمریکا بداند که مسلمانان دفاع از قبله اول خود را واجب و لازم می دانند و در این خصوص با کسی تعارف ندارند هرچند برخی از سران عرب نفهمند و خیانت کنند.
 • ملت مسلمان ایران که پرجمدار مقابله با اسرائیل است همپای دیگر مسلمانان جنایات صهیونیست ها را محکوم می کند و دفاع از آرمان فلسطین و آزادی قدس را وظیفه خود می داند و شکی ندارد که به زودی اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد.
 1. تداوم دشمنی آمریکا با ملت ما و لزوم پاسخ دندان شکن مسئولان ما

کنگره آمریکا طرح سنا را برای تحریم های گسترده و بی سابقه که خودشان آنرا مادر تحریم ها می نامند با ۴۱۹ رأی موافق در مقابل ۳ رأی مخالف تصویب کرد که البته بار دیگر باید به تأیید سنا برسد وبرای امضاء، تحویل دونالد ترامپ (رئیس جمهور) داده شود. این یعنی اوج دشمنی، پیمان شکنی آشکار، نقض برجام و خط بطلان کشیدن به تصور نابجای اعتماد به آمریکا. این خباثت ها ثابت کرد که سخن امام، سخن به جایی بود که فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است. و سخن مقام رهبری استوار بود که فرمود: نمی توان به امریکا اعتماد کرد. اکنون موقع پاسخگویی عملی مسئولان مربوطه به این یاوه سرایی ها و دشمنی ها است. خوشبختانه در این خصوص مسئولان ید واحده و لسان واحد هستند. رؤسای قوای سه گانه، مسئولان سیاسی و نظامی و عموم مردم همه یکصدا این حرکت را محکوم کرده و می کنند و ان شاء الله منتظر تصمیم قاطع مجلس، دولت و هیأت نظارت برجام هستند. ما تردیدی نداریم اگر نگاهمان به خودمان باشد و به تقویت بنیه اقتصاد مقاومتی بپردازیم و وحدت و مقاومت و ایستادگی را شعار خود قرار دهیم عملاً خواهیم دید که دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند. خوشبختانه با دیداری که فرماندهان علی رتبه سپاه با ریاست جمهوری داشتند و با آهنگی که برجامعه حاکم است یه امیدواری ارزشمندی در جامعه پدید آمده که به یاری خدا ثمربخش و نتیجه بخش خواهد بود. ( ان تنصرواالله ینصرکم و یثبّت اقدامکم.

 1. تذکرات پایانی
 • امروز(۶ مرداد) روز کارآفرینی و آموزشهای فنی و حرفه ای است که امیدمندیم در سال تولید و اشتغال بیش از گذشته، مسئولان این نوع مراکز با همراهی مردم موفق باشند.
 • هم چنان در دهه کرامت قرار داریم و روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه روز صالح بن موسی و احموبن موسی بن جعفر را در پیش رو داریم که این ایام و این شخصیت ها را گرامی می داریم.
 • یاد و نام مرحوم آیت الله مشکینی امام جمعه قم و رئیس مجلس خبرگان را که در ۸ مرداد سال ۶۸ به لقاءالله پیوست را گرامی می داریم. هم چنین در ۱۱ مرداد سالروز شهادت شیخ فضل الله نوری را در سال ۱۲۸۸ ه.ش واقع است که به روان پاک این مرد بزرگ ادای احترام می کنیم.
 • برای همه آنانکه در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، یمن و … در مقابل ظلم و استکبار و تروریست ایستادگی کرده و می جنگند امید موفقیت داریم. اللهم انصر جیوش الاسلام و المسلمین و اخذل الکفارو المنافقین.
 • آخرین تذکر ما مربوط به همه شهروندان گرامی است که در همه حالات رعایت حال دیگران را داشته باشیم. در آمد و شد ها در عروسی ها و در معابر، در بازار، در خیابان و در همه جا با رفتار مناسب خودمان نشان دهیم که اولاً متدین هستیم و ثانیاً می خواهیم متمدن هم باشیم.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*