خطبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

و الّذین یؤمنون بما انزل الیک و ما انزل من قبلک و بالاخره هم یوقنون. بقره/۴

و آنان که به آنچه بر تو و بر پیامبران پیش از تو نازل شده است ایمان می آورند و به آخرت یقین دارند.

خدای متعال در اوایل سوره بقره ضمن بیان برخی از صفات متقین می فرماید: و آنها کسانی اند که ایمان می آورند به آنچه بر تو ای پیامبر نازل شده و نیز به آنچه پیش از تو فرود آمده است و نسبت به آخرت اهل یقین اند. یعنی پرهیزگاران، هم عقیده قلبی به مبدأ دارند هم به وحی الهی و رسالت رسولان و هم یقین به آخرت دارند. کابرد کلمه یقین درخصوص معاد، بسیار معنادار و پیام دار است. ان شاءالله ما هم بتوانیم جزء اینگونه انسان های باورمند و عامل به وظیفه باشیم.

سبک زندگی دینی/۵۲

[ امامت/۱۳] ویژگی ها برجسته امام(ع) ۵- محبت در دل مؤمنین

… و المحبّه فی قلوب المؤمنین. امامان معصوم ، همانند پیامبر اکرم(ص) در دلهای مؤمنین جای دارند و آنها واقعاً محبوب اند و این محبت ها ریشه دار و عمیق و پروسعت و دامنه دار است و هرگز شعله محبت به آنان در دلهای مؤمنان خاموش و یا کم فروغ نمی شود. امیر المؤمنین(ع) فرمود: اگر با این شمشیرم بینی مؤمنی را بزنم که با من دشمن شود هرگز دشمنی نخواهد کرد و اگر همه دینا را بر سر منافق بریزم که مرا دوست بدارد هرگز مرا دوست نخواهد داشت . ( و ذلک انّه قضی علی لسان النّبیّ الامّیّ انّه قال یا علی لا یحبّک الّا مؤمن و لا یبغضک الا منافق -نهج البلاغه/حکمت ۴۲-). این مطلب بر زبان پیامبر امی جاری شده که فرمود: یا علی، مؤمن تو را دوست دارد و منافق تو را دوست نمی دارد. علی(ع) ، دوستی داشت که خطا کرد و حضرت پنجه راستش را برید،او آنرا به دست چپ گرفت درحالی که قطرات خون از آن می چکید و می رفت که ابن الکوّاء خارجی گفت کی دستت را برید؟ قال: قطع یمینی سیّد الوصیّین و قائد الغرّالمحجّلین، معطی الزّکاه الهادی الرشاد شجاع مکّیّ جحجاح وفیّ. گفت: تو اورا ثنا می گویی؟ گفت: آری محبت او با گوشت و خونم آمیخته است.

یاران امام حسین(ع) که به قول خودش بهترین اصحاب عالم اند آن چنان به ایشان عشق می ورزند که در تاریخ نمونه ندارد. یارانش اجازه ندادند تا یک نفرشان حیات دارد از بنی هاشم کسی به میدان برود و کشته شود. در مقام ارادتمندی گفتند: اگر هفتاد بار کشته شویم و زنده گردیم باز هم در رکاب شما خواهیم بود. آن دیگری گفت: اگر هزار بار کشته و سپس زنده شوم در خدمتتان خواهم بود. این عشق و ارادت است که نام و یاد رهبرانش را زنده نگه می دارد و اجازه نمی دهد تا به ارادت ایشان نسبت به موالیان، خللی وارد شود .این ارادت صادقانه کجا و برخی از محبت های بی ریشه کجا؟

گفته اند: بهمنیار از یاران نزدیک ابوعلی سینا به او پیشنهاد داد تا ادعای نبوت کند و او منتظر زمان مناسب برای پاسخگویی بود. تا اینکه شب سرد زمستانی نیمه شب او را صدا زد که برایش آبی بیاورد. شاگرد عذر آورد که آب سرد برای شما که در زیر کرسی گرم هستید ضرر دارد و بالاخره نرفت آب بیاورد. در این هنگام که صحبت می کردند صدای اذان بلند شد. ابوعلی سینا گفت چه صدایی است؟ گفت اذان می گویند. استاد گفت پس از گذشت بیش از ۱۰۰۰سال پیرو پیامبر اسلام در این هوای سرد بالای مأذنه اذان می گوید تو چطور به من می گویی ادعای نبوت کنم که تو حاضر نشدی برایم آب بیاوری.

خطبه دوم

حدیث

الصادق(ع): جاء رجل الی رسول الله(ص) فقال یا رسول الله ما العلم؟قال الانصات. قال ثم مه ؟  قال الاستماع . قال ثم مه؟قال الحفظ . قال ثم مه؟ قال العمل به. قال ثم مه یا رسول الله؟ قال نشره. (کافی/۴/۴۸)

مردی خدمت رسول آمد و پرسید علم چیست؟ فرمود: خاموشی. عرض کرد سپس چیست؟ فرمود: گوش سپردن. عرض کرد دیگر چه؟ فرمود: حفظ و مراقبت. عرض کرد آن دیگر چه؟ فرمود: به کار بستن آن. عرض کرد سپس چه ای رسول خدا؟ فرمود: انتشار دادن آن.

مناسبت ها

 1. بیانات رهبر انقلاب در جمع مسئولان قضایی کشور:

ایشان در دیدار رئیس قوه و رؤسای کل دادگستری کشور و دیگر مسئولان قضایی ضمن تجلیل از رئیس این قوه( آیت الله لاریجانی) به نقش مهم و اساسی این قوه اشاره کردند و حمایت از آزادیهای مشروع مردم و برخورد با مفسدان و قانون شکنان و نیز حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را وظیفه مهم این قوه برشمردند، همچنین در گرفتن موضع نسبت به غارتگران ومصادره کنندگان اموال و بیگانگان. معظم له ضمن تأکید بر حمایت از آمران به به معروف و ناهیان از منکر، به اهمیت این فریضه الهی اشاره کردند و  به صورت گله مندانه فرمودند: بعضی در دفاع از برخی اصول قانون اساسی، گویا اصلاً اصل هشتم آنرا که در خصوص امر به معروف و نهی از منکر است ندیده اند.

در هر صورت ما هم امیدواریم فرمایش رهبری مورد توجه قضات محترم قرار بگیرد و آنان ضمن رعایت قانون، با مفسدان اقتصادی و اخلاقی و منکراتی برخورد نمایند و زمینه را برای یک زندگی شرافتمندانه و معقول برای همه ایرانیان فراهم کنند و با قاچاقچیان و سوداگران مواد مخدر و ناامنی آفرینان برخوردی جدی داشته باشند و حامی آمران و ناهیان در سراسر کشور باشند.

 1. روز عفاف و حجاب:

۲۱تیرماه ۱۳۱۴، تعداد قابل توجهی از مردم مشهد در مسجد گوهرشاد در مخالفت با کشف حجاب رضاخان اجتماع کردند که مورد هجوم قرار گرفتند و هزاران نفر کشته و مجروح شدند. این قیام نشان داد که مردم ما در پاسداری از عقاید و اخلاق و حیاء و عفاف و حجاب خودشان جدی هستند و چون این عقیده ، ریشه در فطرت پاک انسان های مسلمان دارد لذا با تهدید و ارعاب و وضع قانونهای ضد انسانی و ضد اسلامی، از بین نمی رود. این روز در تقویم ما به عنوان روز عفاف و حجاب ثبت شد. در این خصوص چند نکته قابل توجه است:

 • عقیده به حجاب و عفاف جزء دین ماست و مایه ارزش برای زنان و باعث حفظ خانواده و جامعه است.
 • دشمن برای زدودن حجاب و عفاف هم برخورد عملی داشته و دارد و الان هم برخورد نظری و تبلیغی دارد و لذا مدام در قالب حمایت از حقوق زن ، دم از بی حجابی و بی عفتی می زند تا حدودی هم موفق شده است. مسائل منکراتی و اخلاقی و فروپاشی خانواد ه ها و فراوانی طلاق، بخشی از نتیجه آن است.
 • زنان و دختران ما بدانند ارزش آنان در گرو حفظ عفاف و حجاب است و نباید آنان با بد حجابی و بی حجابی گمان کنند ارزش پیدا می بلکه برعکس ، این گونه کارها باعث می شود تا از چشم همسرانشان بیفتند.
 • توصیه می شود جامعه دینی ما به گذشته خود نگاه کند ببیند تا چه اندازه خانم ها حتی قبل از انقلاب ، مقید به حفظ حجاب بوده اند، راستی چه شده امروز این همه بی توجهی صورت می گیرد؟
 1. نیم نگاهی به تحولات منطقه:
 • آزادی موصل از دست داعشی ها که با فتوای مرجعیت شیعه، مستشاری ایران و به خصوص فرمانده سپاه قدس( سردار سلیمانی) و تشکیل حشد الشعبی و وحدت عراقی ها همراه بود نشان داد که می توان به طناب پوسیده بیگانگان به خصوص آمریکایی ها بی اعتنا بود که می گفتند : سرکوب داعش در عراق تا سالها زمان می برد. البته همانگونه که رهبر انقلاب هشدار دادند نباید به آمریکایی ها اعتماد کرد و باید مراقب وحدت عراق بود که دشمن درصدد تجزیه آن کشور اتس به سه منطقه شیعه، سنی و کردنشین است.
 • مشکل آفرینی رژیم سعودی در منطقه هم چنان مشهود است مثل در افتادن با قطر، تجهیز تروریست ها در عراق و شام و جنایت آفرینی در یمن و تبلیغات منفی علیه کشورمان که البته در خصوص حج امسال، مسئولان گفته اند ما مسائل را کاملاً رصد می کنیم و در هرجا دیدیم مشکل آفرینی جدی است ورود پیدا می کنیم اما حالا آنها تضمین داده اند که کرامت و عزت و امنیت زائران ما حفظ شود.
 • آمریکا درصدد توطئه نظامی جدید در سوریه است به بهانه مبارزه با حملات شیمیایی ادعایی سوریه که بعضی گفته اند این یعنی گرا دادن به تروریست ها برای حمله شیمیایی و متهم کردن نظام سوریه و در نتیجه حمله به آن کشور برای برهم زدن اوضاع به نفع خودکه ان شاء الله موفق نخواهند شد.
 1. تذکرات پایانی:
 • امروز(۱۶تیر) روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ مالیاتی است. مسئولان مربوطه گفته اند در تاریخ مقرر، مشمولان مالیات به خوداظهاری مالیاتی بپردازند تا جریمه نشوند. ما ضمن تأیید از این خواسته، عرض می کنیم مأموران و ارزیاب های اداره اقتصاد و دارایی مالیات ، وضع کسب و کار و درآمد و هزینه های مؤدیان را قطعاً مورد توجه داشته باشند تا به کسی اجحاف نشود.
 • ۱۸تیرماه سالروز کشف کودتای نوژه است که قرار بود همان روز در سال ۵۹ انجام پذیرد و پیش بینی کشتن ۵میلون نفر را هم کرده بودند که توسط یکی از عوامل عمل کننده قبل از انجام عملیات فاش شد و با در جریان قرار گرفتن آیت الله خامنه ای خنثی شد.
 • مسئولان آب و برق توصیه می کنند مصرف کنندگان با صرفه جویی جلو قطع برق و احیاناً جیره بندی آب را بگیرند که گرمای بی سابقه کولاک می کند. می شود با زمان بندی برای استفاده مناسب از وسائل برقی با کاهش مصرف آب و برق جلو پاره ایَ از مشکلات را گرفت.
 • در خاتمه، ۱۵ شوال سالروز شهادت حمزه سیدالشهدا در سوم هجرت و نیز رحلت جناب عبدالعظیم حسنی در ۲۵۲ ه.ق را گرامی می داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*