خطبه ۵ خردادماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا کتب علیکم الصّیام کما کتب علی الّذین من قبلکم لعلّکم تتّقون» بقره/۱۸۳

با اینکه روزه داری میان امت های پیشین هم بوده امّا این نوع خاص که الان در میان ما رواج دارد از ویژگی های حکمی اسلام است. روزه ، آثار، منافع و فواید بسیاری دارد اما در اینجا روی یکی از مهمترین آنها انگشت گذاشته شده که عبارت است از تقوای الهی و راستی که چه گوهر گرانبهایی است این تقوای برآمده از روزه داری که امیدواریم نصیب همه روزه داران گردد.

سبک زندگی دینی/۴۷

[ امامت/۸] ادامه ادلّه نقلی: جهان در عصر ظهور

خیلی ها مشتاقند تا بدانند پس از دوران سخت انتظار و طلوع خورشید دوازدهم در آسمان امامت، وضعیت دنیا چگونه خواهد شد و مردم چگونه زندگی ای خواهند داشت و خاتم الاوصیاء( عج) چگونه حکومتی را پایه گذاری و اداره می کند؟ برای درک پاسخ سوالات اینگونه ای مثل همیشه از قرآن و حدیث بهره می گیریم. در آیه ۵۵ سوره مبارکه نور آمده است خداوند به کسانی که از شما ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند وعده می دهد که:۱) لیستخلفنّهم فی الارض- آنان را قطعاً خلیفه روی زمین خواهد کرد. ۲) و لیمکننّ لهم دینهم الّذی ارتضی لهم- دین و آیینی را که برای آنها پسندیده، پابرجا و ریشه دار خواهد کرد. ۳) و لیبدّلنّهم من بعد خوفهم امناً- و خوف و ترس آنها را به امنیت و آرامش مبدل می کند. ۴) یعبدوننی لا یشرکون بی شیئاً- آن چنانکه تنها مرا بپرستند و چیزی برای من شریک قرار ندهند. هرچند مفسران دراین آیه احتمالاتی را بیان کرده اند که مربوط به چه دوره و زمانی می تواند باشد اما در حدیثی که در مجمع البیان نقل شده آمده است: انّها فی المهدی من آل محمّد- این آیه درباره مهدی آل محمد(ص) می باشد.

سیمای حکومت حضرت مهدی(عج): با استفاده از آیه یاد شده و احادیث وارده در این خصوص می توان گفت در عصر ظهور این اتفاقات و رویدادهای مبارک، بروز و ظهور می یابند: ۱- حاکمیت صالحان ۲- استقرار آیین اسلام ۳- امنیت گسترده به گونه ای که براحتی حتی یک زن به تنهایی از نقطه ای به نقطه دور دست می تواند سفر کند. ۴- پرستش خالصانه خداوند ۵- عدالت فراگیر( یملاء الارض قسطاً و عدلاً کما ملئت ظلماً و جوراً) ۶- بلوغ فکری مردم( فجمع به عقولهم و کمل به احلامهم- بحار/۵۲/۳۳۶-) ۷- از میان رفتن کینه ها( لذهب الشّحناء من قلوب العباد- منتجب الاثر/۴۷۴-) ۸- تقسیم عادلانه بیت المال در میان مردم ( و یقسّم المال بالسّویه) ۹- احساس بی نیازی در میان جامعه( و یجعل الله الغنی فی قلوب هذه الامّه –بحار ۵۱/۸۴-) ۱۰- کم شدن شّر و بدی و گسترده شدن خیر و نیکی( یذهب الشّرّ و یبقی الخیر)۱۱- برچیده شدن بساط زنا و ربا( یذهب الزّنا و یذهب الرّبا – منتجب الاثر /۴۷۴-) ۱۲- گرم شدن بازار دینداری و بندگی و نماز جماعت و …) ۱۳- فراوانی نعمات و فزونی برکات الهی ۱۴- برپایی داوری عادلانه

خطبه دوم

قال علی (ع) التّقی رئیس الاخلاق : تقوا سر آمد اخلاق است

مناسبت ها

  1. در آستانه ضیافت الهی

ماه رمضان همراه با برکت و مغفرت و رحمت در راه است. بار دیگر سفره ضیافت الهی گسترده می شود و میهمانان خداوند در سحرها و افطارها و شب و روزهایش با ذکر و دعا و مناجات و استغفار و قرآن، همراه و قرین خواهند شد و از فیوضات این ماه بهره مند می گردند که ان شاء الله ما هم بتوانیم از این ضیافت بهره مند گردیم.

یکی از بزرگترین ره آورد روزه داری در ماه رمضان تقوای الهی است(لعلّکم تتّقون)، به تعبیر مولا علی(ع): التّقی رئیس الاخلاق- تقوا، سرآمد اخلاق به حساب می آید. همان چیزی که پیامبر اکرم(ص) مأمور به انجام مکارم آن گردید ( بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق). آری ماه رمضان یک کلاس تربیتی و اردوی اخلاقی و اعتقادی است که در طول ۳۰ روز برگزار می گردد. فارغ التحصیلان این دوره آموزشی و پرورشی از گناه و کینه و دروغ و حسد و غیبت و تهمت و تکبر و دشنام گویی و بدبینی و اختلاف و خود بزرگ بینی و خودپرستی و شیطان دوستی فاصله می گیرند و قلبهای خود را مالامال از عشق به خدا و پیامبر و اهلبیت و مؤمنان می سازند و اعضا و جوارح خود را کنترل می کنند و با یکدیگر مهربان می شوند و دست محرومان را می گیرند و به کمک ضعیفان بر می خیزند و از روزه برای خود، سپری در برابر آتش می سازند که: الصّوم جنّه من النّار. امید است ما هم اینگونه باشیم.

  1. انتخابات و مطالبات

در پی حضور ۷۳ درصدی واجدان شرکت در پای صندوق های رأی و برگزاری انتخابات با چهار مؤلفه ( مشارکت، رقابت، امنیت، سلامت) که خواسته رهبری بود، مقام معظم رهبری با ارسال پیامی که حاوی شکرگزاری به درگاه خداوندی و سپاس از الطاف ولی عصر(عج) و تشکر و قدردانی از مردم بود فرمودند: رئیس جمهور منتخب و دولت آینده تمام تلاش خود را برای خدمت به مردم و به ویژه محرومان و پیشرفت کشور به کار گیرند و کاری اندیشمندانه و جوانانه انجام دهند. مردم ما به پیروی از منویات رهبری از رئیس جمهور منتخب انتظار دارد: ۱- به وعده های داده شده توجه گردد و چنانکه خودشان هم پس از انتخابات تأکید کردند آنها را عملیاتی کنند. ۲- حتماًبرای اشتغال جوانان، رفع مشکل از بنگاههای تولیدی، تورم و بیکاری، رکود و کسادی بازار کسب و کار و رونق بخشیدن به تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی برنامه را دنبال و عملیاتی نمایند. ۳- اجازه ندهند به جایگاه علم و معنویت، شهید و شهادت، جهاد و فداکاری، دست اندازی شود و ایثارگران و مجاهدان به بوته فراموشی سپرده شوند یا مورد بی مهری قرار گیرند مثل آنچه که گاه و بیگاه از زبان بعضی ها شنیده می شود که چرا ما صحنه دفاع از کشور را به بیرون از کشور برده ایم و در سوریه و عراق با دشمنان در نبردیم.

  1. ادامه توطئه های شیطانی شیطان بزرگ:

امام راحل، آمریکا را به حق، شیطان بزرگ نامید و در جایی فرمود: این آمریکا هرگز دست از سر شما برنمی دارد. این عنوان و تحلیل آن امام روشن بین از هنگام پیروزی انقلاب تا به امروز تداوم داشته و خواهد داشت. اولین حصر اقتصادی را دراوّل خرداد  سال ۵۹ آغاز کرد و همین چند روز گذشته هم جدول بزرگی را از تحریم ها علیه کشور ما آماده کرد و پر نموده اند و در هفته گذشته «ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در سفر اول خود به ریاض و سپس به اسرائیل برای ایران هراسی و تشکیل جبهه غربی، عربی، عبری و به عبارتی دیگر با ایجاد ائتلاف میان صهیونیسم و ارتجاع عرب و شیطان بزرگ به توطئه علیه کشور و ملت ما پرداخت و به قول مقام رهبری، دشمن، حد یقف نمی شناسد اگر نایستیم همواره جلو می آید. تحلیل گران می گویند علت سفر ترامپ به ریاض چند چیز بود: ۱- ایجاد اتحاد میان جریان های عبری، عربی و غربی علیه ایران ۲- نجات اقتصاد آمریکا با عقد قرار صدها میلیارد دلاری عربستان ۳- مبارزه با انصارالله یمن ۴- صلح بین اعراب و صهیونیست ها که البته موفق نخواهد شد به دلیل اینکه دنیا می داند اینان شعار دروغین دموکراسی می دهند ولی به آن پایبند نیستند مثلاً در اوج انتخابات با شکوه مردم ایران به کشوری سفر می کند که نمی داند انتخابات و مردم سالاری چیست؟ و از طرفی همه می دانند که منافع مادی ابرقدرتها مطرح است نه چیز دیگری. البته این سفر نامبارک دو پیامد شومی هم داشت یکی سرکوب مردم شیعه عربستان و دیگری دستگیری آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبری معنوی و مذهبی در بحرین، که بسیاری عقیده دارند با چراغ سبز آمریکا این دو کار عملیاتی شده است. در بحرین ۶نفر شهید و بیش از یکصد مجروح و دهها زندانی در پی داشته است و هنوز هم نا آرامی ها ادامه دارد که ما هم به نوبه خود این حرکت را محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و شرط این عالم دینی هستیم.

  1. تذکرات پایانی
  • انتظار داریم همه، حرمت ماه رمضان را حفظ کنند و با امر و نهی از تظاهر به روزه خواری جلوگیری شود و در غیر این صورت مقام های مسئول برخورد قانونی کنند و همه با حضور در مساجد و قرائت قرآن و نماز و دعا، جان خود را تلطیف نمائیم.
  • انفجار در منچستر لندن را نتیجه برخورد دوگانه غربی ها از جمله انگلیس با پدیده تروریسم می دانیم که باید دنیا دست به دست هم بدهد تا ریشه آن بخشکد.
  • امروز ۵ خرداد روز حمایت از خانواده زندانیان است. باید به فکر آنان بود تا این ها از آسیب های اجتماعی در امان بمانند.
  • دهم خرداد روز جهانی بدون دخانیات است که امیدواریم با راهنمایی بزرگترها، جوانان و نوجوانان ما از خطرات و مضرات دخانیات آگاه شوند و از آن بپرهیزند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*