خطبه ۱۲ خردادماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« و من یتّق الله یجعل له مخرجاً – و یرزقه من حیث لا یحتسب » طلاق/۲-۳

از جمله آثار تقوا این است که انسان را از مشکلات رهایی می بخشد و او را زا آنجا که خود گمان نمی کند روزی می رساند. کلمه رزق هم شامل رزق مادی می شود و هم رزق معنوی مانند: سلامت نفس ، سلامت قلب، عبادت و بندگی و محبت در دل های مردم. این ها بخشی از آثار و نشانه های تقوای الهی است که امیدواریم در همه ماهها به ویژه در این ماه شریف از آن بهره مند گردیم.

سبک زندگی دینی/۴۸

[ امامت/۹] ویژ گی های برجسته امام(ع)

اگر شناخت امام معصوم و ویژگی های برجسته او، کاری ساده و آسان می بود به ما دستور نمی دادند تا از خدا بخواهید تا او را برایتان معرفی کند( الّلهم عرّفنی حجتّک). این از یک سو، از سوی دیگر کسی جز خدا و رسول و خود امام از ویژ گی های برجسته امام، آشنایی و خبر ندارد. بنابراین شایسته است تا برای شناخت بهتر امام ، از خود امام کمک گرفته و بهره مند شویم.

در نقل معروف خطبه خوانی امام سجاد(ع) در حضور یزید در مسجد اموی شام آمده است که ایشان وقتی توانست اجازه رفتن به منبر بگیرد پس از حمد و ثنای الهی به معرفی خود و امامان دیگر پرداخت و از ویژ گیهای برجسته امامان سخن گفت( ایّهاالنّاس… اعطینا العلم و الحلم و السّماحه و الفصاحه و الشّجاعه و المحبّه فی قلوب المؤمنین – ای مردم … خدا به ما علم و حلم و جوانمردی و فصاحت و شجاعت و محبت در دل های مؤمنین داده است). این ها گوشه ای از فضایل و مناقب امامان معصوم ما است که ان شاء الله بنا داریم در این خطبه و چند خطبه آینده به بیان اینها بپردازیم.

  • علم و آگاهی: علیم مطلق، خداوند است و پیامبرش هم از علم سرشار برخوردار است چون قرار است معلم باشد( و یعلّمهم الکتاب و الحکمه) بنابراین جانشین او هم باید از علم فراوان و آگاهی فوق العاده ای برخوردار باشد. امام باقر(ع) می فرماید: خداوند جمیع سنت های پیامبران را به محمد داده است( … و صیّرذلک کله عند امیر المؤمنین- ان الله جمع لمحمّد(ع) علم النبیّین و انّه جمع ذلک کلّه عند امیر المؤمنین « کافی ۱/۲۱۱» – خداوند همه علم ها را به محمد داد و ایشان تمام آنها را به امیر المؤمنین عطا فرمود.

علی(ع) می گوید: سلونی قبل ان تفقدونی- هر چه را می خواهید از من بپرسید. من همانند کوه سر به فلک کشیده ای هستم که از دامنه من سیل سرازیر می شود و هیچ پرنده ای قادر نیست به اوج آن قله برسد. من از چنان دانشی برخوردارم که اگر آنرا آشکار سازم لاضطربتم اضطراب الارشیه(نهج البلاغه/خ۵). بله همه امامان ما اینگونه اند. در زیارت جامعه می خوانیم: و خزّان العلم. اینان خزینه داران علم الهی اند، اینان از علم غیب هم ، به عنایت خداوند برخوردارند. امام صادق(ع) فرمود: انّ الامام اذا شاء ان یعلم علّم- امام اگر اراده کند چیزی را بداند خواهد دانست. بله امام به افعال و گفتار ما به اذن خدا آگاه است چنانچه امام زمان فرمود: همه خبرهای شما در نزد ماست و هیچ چیز شما ،از ما پنهان نیست.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): للمتّقی ثلاث علامات:اخلاص العمل و قصر الامل و اغتنام المهل- متقی سه نشانه دارد: عمل خالص، کوتاهی آرزو و استفاده از فرصت ها.(غررالحکم)

اگر انسان سعی بکند تا این سه مشخصه را عملیاتی کند قطعاً از نشانه های تقوا برخوردار خواهد بود. البته طبیعی است که تقوا درجات مختلفی دارد. ان شاء الله سعی کنیم ما جزء بهترین های آنان باشیم.

مناسبت ها

  1. رحلت حضرت خدیجه(س): در سال دهم بعثت ( سه سال قبل از هجرت) به جهت ارتحال حضرت ابوطالب عموی پیامبر(ص) و رحلت حضرت خدیجه(س) آنرا عام الحزن ( سال اندوه) نامیده اند. آری در دهم ماه مبارک رمضان سال دهم بعثت، یار دیرین و همسر وفادار و فداکار و ایثارگر و متدین پیامبر چشم از جهان فرو بست. در دوران تنهایی و غربت پیامبر اکرم، حضرت خدیجه با تمام ثروت و با همه وجودش ایشان را یاری داد. از اینرو رسول گرامی اسلام سخت به ایشان علاقه مند بود و از مرگ او متأثر شد و پس از آن تا سالهای سال همواره از نیکی و بزرگواری او یاد می کرد به طوری که برخی از همسرانش به خاطر این همه محبت به او حسادت کرده و می گفتند: اگر پیرزنی را از شما گرفت بهتر از او (همسر جوانی) را به شما داد که پیامبر ضمن ناراحتی از این سخن به دفاع از او می پرداخت.

آری مادر فاطمه که بعداً مادر خانم علی هم می شد در مثل چنان روزی از دنیا رفت در حالی که نگران تنهایی فاطمه اش بود. او از فاطمه خواست که به پدرش بگوید اگر ممکن است او را در جامه اش دفن کند که پیامبر پذیرفت و این کار عملی شد  و حضرت خدیجه در قبرستان ابوطالب در مکه به خاک سپرده شد.

  1. سه رویداد تاریخی در ۱۴ و ۱۵ خرداد:

پانزدهم خرداد سال۴۲، سالروز قیام عمومی مردم در حمایت از امام امت بود که حمله مستقیم به آمریکا و اسرائیل و شاه داشت و این هر سه را در یک راستا و در جهت ضدیت با اسلام و مسلمانان می دید و مردم هم به حمایت از رهبرشان به خیابانها ریختند و آنروز رژیم شاه مردم را از هواو زمین درو کرد و هزاران نفر را به خاک و خون کشیدند که امام پس از آزادی از زندان فرمود: حادثه ۱۵ خرداد قلب مرا به درد آورد و من برای همیشه آنرا عزای عمومی اعلان می کنم. در همین روز تعدادی از کشاورزان ورامین، کفن پوش در جلو تانک ها ظاهر شدند که جمع کثیری از آنان با تیر مستقیم مأموران شاه به شهادت رسیدند.

۲۶ سال بعد از آن حادثه یعنی در ۱۴ خرداد سال ۶۸، امام امت پس از تشکیل حکومت جمهوری اسلامی در ده سال زعامت و رهبری، ندای حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست که متعاقب آن با رأی قاطع مجلس خبرگان در همان روز و همان سال حضرت آیت الله خامنه ای به رهبری انتخاب شد که تا به الان ۲۸ سال است که با اقتدار و صلابت کامل ناخدایی کشتی این انقلاب را بر عهده دارد. جالب اینکه هم غربی ها و هم شرقی های منصف ، راجع به این دو شخصیت گرانمایه، تعاریفی ارائه داده اند که جداً قابل توجه است. ما فرصت را غنیمت شمرده و به روان پاک امام و شهیدان درود فرستاده و فقدانش را تسلیت گفته و انتصاب حضرت آقا را تبریک عرض می نمائیم.

  1. تحرکات دشمنان اسلام در چهار سوی عالم

زورگویی حاکمان بحرین ، تداوم جنایت علیه مردم مظلوم آن سرزمین و در حصر قرار دادن شیخ عیسی قاسم و عدم تحویل جنازه های شهدای آن دیار که همه و همه با چراغ سبز اخیر آمریکا صورت گرفته ، هم چنان ادامه دارد.

تجاوز و کشتار و محاصره مردم جنگ زده و وبازده و قحطی در یمن توسط حاکمان احمق عربستان هم چنان تداوم دارد.

جنایت ورزی داعش در فیلیپین با اشغال یک شهر و اعلان خلافت در آن و ایجاد انفجار بمب در افغانستان که ۶۰۰ کشته و مجروح در پی داشت همانند گذشته در جریان است و این همه در مقابل چشمان بسته مسئولان سازمان ملل و عقل های درمانده و زبانهای خاموش آنان اتفاق می افتد و هیچ اراده ای جدی در جلوگیری از این جنایات دیده نمی شود. اخیراً بار دیگر آمریکای زورگو و دزد سرگردنه به بهانه واهی گرفتن خسارت از قربانیان تروریست از ایران ، مدعی شده تا ساختمان ۳۶ طبقه بنیاد علوی در آمریکا را به نفع خود مصادره کند. افزون بر آن همه ساکنان جدید کاخ سفید، زمزمه تروریست بودن ایران را مطرح می کنند و درصدد وضع تحریم های جدید ضد کشورمان هستند. صهیونیست ها هم از این فضا استفاده کرده و جلسه دولت خود را در تونل های حفاری شده در زیر مسجد الاقصی تشکیل می دهند تا بگویند اینجا از ماست و هیچ کشور عربی حتی آنرا محکوم نکرد.

  1. تذکرات پایانی
  • تأیید انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان که در این راستا به دو نکته باید توجه کرد. یکی: با وجود تخلفات گزارش شده در برگزاری انتخابات، این برگزاری مورد تأیید قرار گرفت که البته قرار است تخلفات توسط مجاری مخصوص مورد پی گیری واقع شود. و دیگری: پذیرش نتیجه انتخابات و گردن نهادن طرف مقابل به نظریه فصل الخطاب شورای نگهبان که باید تقدیر و تشکر کرد و همین هم باید در آینده مورد توجه و عمل قرار گیرد نه ایستادگی در مقابل قانون و اردوکشی خیابانی و به هم ریختن اوضاع کشور و بر باد دادن زحمات و خدمات خادمان ملت.
  • انتخابات شوراها نیز در منطقه ما مورد تأیید و تصویب هیأت نظارت قرار گرفت که ضمن تشکر از همه برگزار کنندگان، ناظران، بازرسان و نیروی انتظامی و بسیج، انتظار داریم منتخبان ملت جواب این اعتماد مردم را بار کار و کوشش و خدمت صادقانه بدهند و نگذارند وحدت جامعه و اتحاد خودشان خدشه دار شود که دودش به چشم مردم خواهد رفت.
  • سخن پایانی: تقاضای ما از مسئولان تربیت بدنی در شهرستان و اداره کل این است که بیش از این نسبت به راه اندازی استخر شهرستان کوتاهی نکنند و راه اندازی آنرا در خم و چم قانونهای من درآوردی قرار ندهند که این خواست مردم و به ویژه جوانان است.

۱۲خرداد سالروز رحلت حجت الاسلام  آقای ابوترابی(۱۳۷۹) و ۱۵ خرداد، روز جهانی محیط زیست  گرامی باد  تقاضا برای ارائه گزارش توسط نماینده محترم مجلس به مردم

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*