خطبه ۱۹ خردادماه ۱۳۹۶

امام جمعه

دهشیری

خطبه اول

تقوا

« و الّذین جاهدوا فینا لهندینّهم سبلنا و ان الله لمع المحسنین» عنکبوت/۶۹

آنانکه در را خداوند به طور جدّ و خالصانه تلاش و کوشش دارند خداوند برایشان راههایی را باز کرده و آنان را به همان راهها هدایت می کند. آری ، خداوند قطعاً با نیکوکاران است.

جهاد در راه خدا، هدایت قطعی را در پی دارد و انسان مجاهد فی سبیل الله از همراهی ویژه پروردگار بهره مند می گردد . چرا که چنین شخصی محبوب خداست و خداوند هم محبوب خود را رها نکرده و تنها نمی گذارد. بی تردید کسی  مجاهد در راه خداست و از احسان برخوردار، که از تقوای الهی برخوردار باشد.

سبک زندگی دینی/۴۹

[ امامت/۱۰] ویژ گی های برجسته امام(ع): ۲- حلم و برباری

« … اعطینا العلم و الحلم» خداوندی که خود علیم و حلیم است ، به بندگان برگزیده اش که مجرای فیض او هستند هم علم می دهد و هم حلم عطا می کند. لفظ حلیم، ۱۵ بار در قرآن آمده که بیشترین مورد آن مربوط به خود خداوند است که معمولاً با الفاظ علیم، غفور، شکور و غنیّ است و درباره ابراهیم و اسماعیل(ع) هم این صفت آمده و یاران شعیب نیز او را با این عنوان خطاب کرده اند.

حلیم، یعنی بردبار، آنکه بر خشم و غضب خود می تواند غالب شود. به افراد غلبه کننده بر خشم « کاظمین الغیظ» هم گفته می شود که در قرآن کریم به عنوان یکی از صفات ممتاز پرهیزگاران آمده است: و الکاظمین الغیظ و العافین عن النّاس و الله یحبّ المحسنین( آل عمران/۱۳۴). طبیعی است که در صدر لیست متقین، پیشوایان معصوم(ع) قرار دارند . آنان پیشوایان دانش و پیشگامان حلم و بردباری اند. علی(ع) در خطبه متقین می گوید: یمزج الحلم بالعلم- پرهیزگار، حلم را با علم در آمیخته است. حلم ریشه در شرح صدر دارد که پیامبر و اهلبیت او از آن برخوردارند.

نمونه ها:

 • پیامبر اکرم به مخالفانش که او را آزار داده اند اینگونه دعا می کند: الّلهم اهد قومی فانّهم لا یعلمون- خدایا قوم مرا هدایت کن اینها نمی دانند.
 • امیر المؤمنین در میدان جنگ وقتی به او توهین می شود از روی سینه عمروبن عبدودّ بلند می شود و دور می زند تا غیظش فروکش کند و برای خدا او را بکشد و به ایشان منسوب است این شعر( و لقد امرّ علی الّلئیم یسبّنی، فمضیت ثمّه قلت لا یعنینی).
 • مردی به امام مجتبی(ع) ناسزا می گوید و او با سخن خوش پاسخش می دهد و برای پذیرایی به منزل می برد و او را که از مخالف حتمی است به مرید قطعی تبدیل می کند. روز تشییع جنازه آن حضرت، مروان اظهار ناراحتی می کرد از او علت را پرسیدند گفت: و ان حلمه لیوازن الجبال- او حلمی داشت همانند کوههای سنگین و فرازمند.
 • امام سجاد(ع) مشغول شستن دست و روی خود است که ظرف از دست خادم می افتد و صورت امام را می خراشد فوراً آن کنیز خواند: و الکاظمین الغیظ. فرمود: خشم خود را فرو بردم. خواند: و العافین عن النّاس. فرمود: از تو گذشتم. قرائت کرد: و الله یحب المحسنین. فرمود: تو را در راه خدا آزاد کردم.

نکته: ما باید به عنوان پیرو این معصومین، تمرین حلم داشته باشیم و در خیابان، محل کار و خصوصاً در منزل با زن و فرزند حلیم و بردبار باشیم.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام المجتبی(ع):التّقوی باب کلّ توبه و رأس کلّ حکمه و شرف کلّ عمل، بالتّقوی فاز من فاز من المتّقین. ( تحف العقول/۲۳۴)

تقوا و پرهیزکاری سرآغاز هر توبه ای و سرّ هر حکمتی و شرف و بزرگی هر عملی است و هر که از با تقوایان کامیاب گشته به وسیله تقوا کامیاب شده است.

در این حدیث، اساس همه ارزشها و ریشه همه موفقیت ها  تقوا دانسته شده ، معلوم می شود این گوهر گرانبها از عظمت بسیاری برخوردار است.

مناسبت ها

 1. میلاد امام حسن مجتبی(ع):

در نیمه ماه رمضان سال دوم و یا سوم هجری، اولین فرزند علی و فاطمه(ع) به دنیا آمد که جدش نام او را حسن گذاشت. او دارای خلقی زیبا و خلقی حسن بود و سخت مورد علاقه جد و پدر و مادرش. پیامبر اکرم او و برادرش را آقایان جوانان بهشت می خواند. امام حسن مجتبی که بعد از پدرش، امامت مسلمانان را بر عهده گرفت به کریم اهلبیت شهرت دارد. در حاات ایشان نوشته اند که هیچ سائلی را بدون کمک رد نمی کرد و آنقدر به او می بخشید تا دیگر نیازش به دیگران نباشد. تمام اموالش را دوبار در راه خدا داد و در چندین نوبت همه دارایی اش را با فقرا تنصیف کرد. امام (ع) شخصی شجاع و مبارز بود و در جنگ های فراوانی در رکاب پدر، حضور داشت و در برابر سپاه معاویه قدرتمندانه  ظاهر شد اما سپاه سست محضر او یا فریب خوردند و تطمیع شدند یا از تهدید معاویه ترسیدند و دست از یاری اش برداشتند که حضرت چاره ای جز صلح به نفع اسلام با معاویه نداشت. در هر صورت میلادش را تبریک عرض نموده وامیدواریم علاقمندان به حضرت در هفته اکرام و اطعام با پیروی از روش و منش کریم اهلبیت(ع) به یاری مددجویان کمیته امداد بشتابند تا بلکه آنها هم در ماه رمضان در بعضی از وعده های غذایی همانند خود ما باشند.

 1. سخنان حکیمانه رهبر انقلاب:

ایشان در سالگرد حضرت امام به جاذبه های ماندگار امام اشاراتی داشتند که باعث جلب و جذب جوانان شد مثل مخالفت با قدرتهای زورگو، مردم سالاری، استقلال و خودباوری که هنوز هم علیرغم میل عده ای پس از سالها که از رحلت ایشان می گذرد پر جاذبه است. امام میراث فرهنگی نیست. امام الان هم زنده است و الهام بخش، گرچه جسم او در میان ما نیست اما روح اوو تعالیم او در میان ما است. امام به همه فهماند که آمریکا قابل اعتماد نیست. الان هم ما می بینیم همینطور است. وقاحت دشمن به حدی است که با رئیس نظام قبیله ای رقص شمشیر می کند و رأی ۴۰ میلیونی ما را نمی بیند و در کنار قاتلان مردم بیگناه یمن و بحرین می ایستد و مارا طرفدار تروریست معرفی می کند. باید در مقابل او ایستاد بله اگر چالش با این قدرتها هزینه دارد سازش با اینها هم هزینه دارد. ورود عربستان به بحرین و یمن و کشت و کشتار بیگناهان، اشتباه بوده و هست و هرگز پیروز نخواهد شد گرچه ۱۰ یا ۲۰ سال طول بکشد. از صمیم قلب از همه کسانی که پای صندوقهای رأی حاضر شدند تشکر می کنم و از تحمل به خرج دادن و ظرفیت بالای طرفی که رأی نیاورده قدردانی می کنیم.

این مراسم که به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد رحلت در کنار مرقد امام برگزار شد با خیل عظیم مشتاقان امام همراه بود.

 1. حادثه تروریستی در تهران:

همانگونه که همه در جریان هستیم در چهارشنبه ۱۷ خرداد( ۱۲ رمضان) دو تیم تروریستی همزمان به مرقد امام و مجلس حمله بردند که متأسفانه۱۷ نفر شهید و چهل و چند مجروح برجا گذاشت. ما ضمن محکوم کردن این حرکت وحشیانه که داعش مسئولیت آنرا پذیرفت به چند نکته اشاره می کنیم:

 • همانگونه که رهبری در دیدار با دانشجویان فرمودند: این ترقه بازی ها نمی تواند در اراده مردم و مسئولان ما خللی وارد کند و اگر نبود مجاهدت ما در جاهایی که رأس فتنه قرار دارد باید خیلی زودتر و گسترده تر شاهد این نوع کارها می بوده و بوده باشیم .
 • باید همگان قدردان مدافعان حرم باشیم که هزاران کیلومتر دورتر با داعشی های حرامی مقابله می کنند و خون خود را برای دفاع از امنیت مردم تقدیم می کنند و باید به کسانی که در این خصوص یاوه سرایی می کنند یادآور شد که اگر اینان نبودند ما این امنیت را نداشتیم.
 • مسئولان محترم و مأموران امنیت و اطلاعات و انتظامات باید بیش از پیش هشیار باشند و اجازه ندهند تا امنیت پایدار و گسترده مردم خللی ببیند.
 • مردم ما هم مثل همیشه هوشیاری خود را حفظ کنند و در هر کجا اشیاء مشکوک و یا افراد مشکوک را دیدند به مسئولان مربوطه یا مکانهای اعلانی اطلاع دهند.
 • به یاری خداوند همه ما خواهیم دید که با اتحاد و انسجام، خواهیم توانست بر همه مشکلات غلبه کرده و فائق بیاییم.
 1. تذکرات پایانی
 • بلندپروازی سعودی ها کار دستشان داده و به زودی رسوای جهان خواهند شد. دیروز قطع رابطه با ایران، امروز خصومت و قطع رابطه با قطر، سرکوب مردم بحرین و زجر و آزار مردم منطقه شیعه نشین در عربستان، حمله نظامی به یمن و شاخ و شانه کشیدن برای این و آن و ادعای رهبری در خلیج فارس و سلطه بر عربهای منطقه، همه و همه به اتکاء دلارهای بادآورده نفتی وقدرت آمریکای استکباری است که دیر یا زود ورق بر می گردد و این رژیم کهنه و پوسیده رو به نابودی خواهد رفت. عربها یک مثال دارند می گویند: هرگاه عمرمورچه ای به سر آید پر در می آورد و در همان پرواز اولیه اش طعمه پرندگان خواهد شد.
 • شبهای محتمل القدر و عظیم الشأنی در پیش رو داریم سعی کنیم حد اکثر استفاده را از این فضای معنوی ببریم.
 • بسیار به جاست اگر مسئولان محترم در همه بخش ها ضمن حضور در مراسم مختلف مردم به ویژه مراسم مذهبی، گاه گاهی به ارائه گزارش عملکرد بپردازند و از خواست ها و درخواست های مردم مطلع گردند و احیاناً از انتقادهای مردم هم استفاده نمایند و بهتر و بشتر در خدمت مردم باشند. ان شاء الله
 • هفته جهاد کشاورزی را که از ۲۱ تا۲۷ خرداد است گرامی داشته و یاد و نام حماسه آفرینان جهاد سازندگی، این سنگر سازان بی سنگر را گرامی داشته و توفیق همگان را از ایزد متعال خواستاریم.

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*