خطبه ۲۵ فروردین ۹۶

خطبه اول

تقوا

« و من یتّق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب» طلاق/۲-۳هرکس تقوای الهی پیشه کند خداوند برای او راه خروج از مشکلات را قرار می دهد.و از آنجا که خود گمان نمی کند به او روزی می رساند .

در این آیه برای اهل تقوا دو پاداش بیان شده است: ۱- خروج از تنگناها و مشکلات. چه بسا افرادی ، برخوردار باشند ولی کم نیست نگرانی و مشکلاتشان، هستند کسانی که از مال و منال و ثروت و شهرت آن چنانی برخوردار نیستند ولی یک آرامش وصف ناپذیری دارند. ۲- روزی غیر منتظره. این روزی می تواند شامل رزق مادی بشود و رزق معنوی. در حدیث آمده است: من رزق التّقی رزق خیر الدّنیا و الاخره- کسی که اهل تقوا شد از روزی دنیا و آخرتی بهره مند خواهد گشت.

سبک زندگی دینی

[ امامت/۲] س: به چه دلیل باید به امامت بعد از نبوت عقیده مند شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: هم عقل، هم نقل می گوید باید بعد از نبوت ، مسئله امامت و رهبری وجود داشته باشد.

الف- دلیل عقلی: به همان دلیلی که عقل می گوید بشر برای رسیدن به مقصد و مقصود به راهنما و دلیل احتیاج دارد و بر همین مبنا عقیده به نبوت و وجود انبیاء به وجود آمده و شکل گرفته است بنابراین لازم است تا پس از خاتمیت و پایان یافتن دوران نبوت انبیاء(ع) این رهبری تداوم یابد و انسانها تحت نظر و ارشاد و هادیانی که بیشترین شباهت را به انبیاء الهی دارند مسیر زندگی و بندگی خویش را دنبال کنند. گفتنی است چنین اشخاصی باید دارای ویژگی ها و برجستگی هایی باشند که قدرت رهبری داشته و بتوانند اعتماد عمومی را به خود جلب نمایند و بشریت را به سمت خدا هدایت کنند. به یبان دیگر باید اینان خود، هدایت یافته باشند تا بتوانند راهنما و هدایت گر باشند. قرآن کریم می فرماید: افمن یهدی الی الحقّ احقّ ان یتّبع امّن لا یهدّی الّا ان یهدی فمالکم کیف تحکمون (یونس/۳۵). خدای متعال با طرح سؤالی گویا می خواهد عقل ها را به تکان وادارد تا نظر دهند به اینکه آیا فردی که هدایت یافته و حق گراست بهتر است تا مورد اطاعت و پیروی قرار گیرد یا آنکه هدایت نایافته است و باید هدایتش کرد! عقل هر انسان سلیمی می گوید: قطعاً آنکس که هدایت یافته است قدرت هدایتگری دارد پس بناچار باید اولاً چنین فردی باشد و ثانیاً باید او هدایتگر و رهبر باشد.

ب- دلیل نقلی: در این ارتباط ، آیات و روایات بسیاری هست که به ما می گوید وجود راهبری عالم و عاقل و راهگشا برای جامعه بشری لازم و ضروری است. قرآن حکیم به مؤمنان دستور می دهد: اطیعواالله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم….(نساء/۵۹)- اطاعت خدا به عنوان حاکم و همه کاره در هستی لازم و ضروری است و اطاعت پیامبرش هم حتمی و قطعی است . اما اینکه اولی الامر چه کسانی اند؟ در بین علمای اهل سنت نظرات مختلفی هست مانند: ۱- حاکمان و زمامداران هرچند فاسد ۲- نمایندگان منتخب خود مردم  ۳- علما و دانشمندان آگاه به کتاب و سنت ۴- خلفای چهارگانه  ۵- صحابیان پیامبر  ۶- فرماندهان لشکر اسلام. و نظر شیعه این است که امامان معصوم. حدیث ثقلین همین معنا را تأیید و تثبیت می کند.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): الا انبّئکم باکیس الکیّسین و احمق الحمقاء- قالوا بلی یا رسول الله. قال: اکیس الکیّسین من حاسب نفسه و عمل لما بعد الموت و احمق الحمقاء و من اتّبع نفسه هواه و تمنّی علی الله الامانیّ( بحار ۷۰/۶۹)

آیا به شما خبر دهم زیرک ترین زیرکان واحمق ترین احمق ها کیست؟ اصحاب گفتند بله یا رسول الله. فرمود: زیرک ترین انسانها کسی است که به حساب نفس خویش رسیدگی کند و برای پس از مرگ خویش عمل کند و احمق ترین احمق ها کسی که پیرو هوای نفس خود باشد و همواره آرزوهای خود را از خدا طلب کند.

مناسبت ها

 1. رهنمود های مقام معظم رهبری

ایشان در دیدار با فرماندهان ارشد نیروی مسلح از برنامه دشمن سخن گفتند و فرمودند: القاءِ نمی شود و نمی توانیم را در مسئولان دنبال می کند و حال آنکه نیروهای ما توانستد پیشرفت های خوبی در زمینه های مختلف از جمله دفاع مقدس داشته باشند. مسئولان کنونی آمریکا در حال تکرار خطاهای گذشتگان خود در حمایت از تروریست ها هستند. تهاجم به سوریه، سرپوش گذاشتن آمریکا بر واقعیت ها و در واقع نوعی فرار به جلو از سوی دولت آمریکا است. چرا که داعش و امثال اینها را خود در این ها به وجود آوردند.( اخیراً یکی از محققان آمریکایی می گوید خانم کلینتون وزیر خارجه پیشین، از لیبی سلاح شیمیایی را اورد و در اختیار داعش قرار داد تا دستشان خالی نباشد). ریاکاری غرب و آمریکا در مخالفت با سلاح های شیمیایی کاملاً مشخص است چرا که همین ها خروار خروار سلاح شیمیایی برای بمباران ملت ها و خود عراق در اختیار صدام قرار دادند.

هم چنین معظم له در دیدار عیدانه مسئولان سه قوه اشاره کردند: هدف دشمنان ما نابودی یا از درون تهی کردن جمهوری اسلامی است. مسئولان باید در عمل به مسئله اقتصاد مقاومتی توجه کنند تا ما مشکلات اجتماعی، بیکاری، اعتیاد و خانوادگی پیدا نکنیم.

 1. روز ارتش و نیروی زمینی: ۲۹ فروردین از سوی حضرت امام به عنوان روز ارتش و نیروی زمینی ناگذاری شده که ما آنرا به همه نیروهای مسلح به ویژه ارتش و نیروی زمینی تبریک می گوئیم. در پی پیروزی انقلاب و فراری یا کشته شدن تعدادی از سران ارتش، این نیروی مسلح کاملاً در حال فروپاشی بود. از سوی دیگر منافقین هم حساب شده شعار انحلال ارتش را سر می دادند که امام وارد میدان شد و فرمود ارتش باید اصلاح شود و باقی بماند بدین منظور این روز را به همین نام اختصاص دادند که بعداً مشخص شد چقدر این حرکت به جا و ضروری بوده است و چقدر ارتش توانست در دفاع مقدس نقش آفرین باشد. در اولین روزی که صدام بادهها فروند هواپیما، به ایران حمله کرد فردایش نیروی هوایی با ۱۴۰ هواپیما به اکثر نقاط عراق حمله بردند و پاسخ دندان شکنی به نیروی متجاوز دادند هم چنین هوانیروز و نیروی دریایی و زمینی، نقشی اساسی داشتند. ما این روز را به همه نیروهای مسلح تبریک گفته و موفیقت آنان را در پاسداری و نگهبانی از مرزهای آبی و خاکی و زمینی کشور خواستاریم.
 2. آغاز ثبت نام برای ریاست جمهوری و بیان چند نکته:

الف- مسئولان امر باید تدبیری می اندیشیدند که مهمترین مسئله کشورمان اسباب خنده و طنز و مسخره دیگران به ویژه دشمنان و بیگانگان نشود. راستی نمی توانستند با برنامه ریزی و تصویب قانونی از این وضع جلوگیری کنند تا هر بی سروپایی به خود اجازه ورود به این عرصه را ندهد. آخر کجا و در کدام نقطه عالم است که بیسواد و کم سواد، کم سن و سال و یا به صورت خانوادگی برای ریاست جمهوری ثبت نام کنند؟ این وضعیت بی شباهت به آن قصه نیست که اعلان کردند خیاطها برای دوختن لباس سلطان بیایند و یک پالان دوزی هم آمد و گفت ما هم اهل بخیه هستیم!!!

ب- پس از تأیید صلاحیت ها ما باید در پی انتخاب فردی باشیم که با کار و جدیت فراوان در خط کامل رهبری و ولایت باشد و کابینه ای کارآمد، انقلابی تشکیل دهد و برای رفع بیکاری و اشتغال آفرینی و بیگانه ستیزی اقدامات مؤثری داشته باشد.

ج- خیلی نباید نگران حضور برخی از چهره ها در انتخابات بود. اولاً تا زمان برگزاری انتخابات ما باید شاهد روشن شدن خیلی از چهره ها و قضایا باشیم و ثانیاً به لطف الهی ما انتخاباتی پرشور خواهیم داشت و ملت ما پرچم دولت دوازدهم را به رئیس جمهوری خواهد سپرد که تا ۴سال آینده موفقیت هایی را به دنبال داشته باشد.

 1. تذکرات پایانی:
 • پروسه انتخابات شوراها هم در حال پیشروی و اجراست که ان شاءالله به گزینش خوبی هم ختم خواهد شد و مردم به هرکسی که رأی دادند همو نماینده شهر و روستا خواهد شد اما در این میان نباید اختلافات محلی، قبیله ای و یا سیاسی پدید آید و یا تقویت گردد.
 • باید از دست اندرکاران اعتکاف، شرکت کنندگان خواهر و برادر و تدارک کنندگان و هیأت امنای مساجد جامع، موسی بن جعفر و حجت هم تشکر و قدردانی کنیم.
 • ما هم چنان شاهد شیطنت های دولت های غربی و اروپایی هستیم که به بهانه های مختلف تحریم های جدیدی را علیه کشور ما به اجرا در می آورند تا زهرشان را بریزند که بنا به تحلیل خیلی ها از جمله رهبری، این ها همه نقض برجام است.
 • آمریکا که در دخالت های قبلی خود در افغانستان، عراق، لیبی و … موفق نبوده برای عقب نماندن از قافله تجاوزگران بار دیگر در سوریه فعال شده تا بلکه یکی از هدفهای قبلی خود نائل شود مثل سقوط بشار اسد، تجزیه سوریه و نگهداری جبهه درگیری به گونه ای که به پیروزی هیچ طرفی نینجامد تا اسرائیل در امان بماند. ناراحتی بیشتر آمریکایی ها این است که چرا ایران در بعضی از کشورها تا این اندازه نفوذ دارد. او دردسرها را ایجاد می کند تا اینکه جلو نفوذ ایران را بگیرد .
 • تذکری راجع به ایستگاههای صلواتی و استفاده از سرودهای مناسب در ایام پیش رو.
  امام جمعه

  دهشیری

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*