خطبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶

خطبه اول

تقوا

« … و لباس التّقوی ذلک خیر، ذلک من آیات الله لعلّهم یذّکّرون» اعراف/ ۲۶

ولی بهترین جامه، لباس تقواست. این از نشانه های( قدرت) خدا است باشد که متذکر شوند.

بهره گیری انسان از چیزی به نام لباس، از عنایات پروردگار به بنی آدم است چرا که لباس هم انسان را از سرما و گرما حفظ می کند هم موجب زینت آدمی است. خدای متعال با اشاره به همین موضوع به لباس معنوی تقوا هم اشاره می کند و می فرماید این لباس، بهتر است چرا که اگر آن، جسم را حفظ می کند و زینت می دهد این لباس باعث حفظ و حراست روح است و موجب زینت جان. ان شاءالله همه ما بتوانیم خود را به آن بپوشانیم و زینت دهیم.

سبک زندگی دینی/۴۶

[ امامت/۷] ادامه ادله نقلی: اوضاع و احوال آخر الزمان

قرار نیست بعد از امام دوازدهم، جهان شاهد پیشوایی دیگر باشد ، بلکه او آخرین ذخیره الهی است که هر وقت صلاح و دستور خداوند باشد ظهور خواهد کرد. اما کی، معلوم نیست. البته در روایات ما به پاره ای از شرایط و اوضاع دوران آشوب قبل از ظهور، اشاره ای شده است که معروف به اخبار آخر الزمان است که در اینجا به عنوان نمونه به بیان برخی از آنها می پردازیم.

در منابع اهل سنت آمده است که رسول خدا(ص) به عوف بن مالک فرمود: کیف انت یا عوف اذا افترقت هذه الامّه علی ثلاث و سبعین فرقه واحده فی الجنه و سائرهم فی النار، قلت و متی ذلک یا رسول الله- ای عوف، چه خواهی کرد آنگاه که امت من ۷۳ گروه بشوند و تنها یک گروه، بهشتی و بقیه دوزخی اند؟ گفتم: آن زمان کی خواهد بود؟ فرمود: اذا اکثرت الشّرط و اتّخذ الفیء دولاً و الزّکاه مغرماً و الامانه مغنماً- وقتی که نیروهای نظامی و انتظامی فراوان شده و بیت المال مورد هجوم و حیف و میل قرار گیرد و مردم زکات را زیانبار و خیانت در اموال را غنیمت دانستند. این وضعیت ادامه خواهد داشت تا اینکه مردی از اهل بیت من خروج خواهد کرد، فان ادرکته فاتّبعه و کن من المهتدین- اگر زمان او را درک کردی از او پیروی کن تا جزء هدایت یافتگان باشی( الامام المهدی فی الاحادیث المشترکه)

و در نقل امامیه آمده است که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: یأتی علی الناس زمان بطونهم آلتهم و نساءهم قبلتهم و دینارهم دینهم و شرفهم متاعهم حینئذ ابتلاهم الله باربع خصال: جور من السّلطان و قحط من الزّمان و ظلم من الولاه و الحکام- زمانی بر مردم خواهد آمد که شکم های آنان خدایشان و زنانشان قبله شان و دینارها دینشان و سرمایه ها شرفشان است در این روزگار، خداوند آنها را به چهار خصلت مبتلا می کند: جور سلطان، قحطی روزگار، و ستم فرمانداران و حکمرانان ( الامام المهدی فی احادیث المشترکه /۱۱۹). و نیز از ایشان در مورد شرایط برپایی قیامت نقل گردیده: [ آن زمانی است که] پولداران مورد احترام قرار می گیرند و دین فروشی به دنیا رواج می یابد، زنان با مردان در تجارت شریک می شوند، به جای باران ،گرما خواهد بارید و مردم بزرگوار، خشمگین دیده می شوند. انسان بی پول مورد بی احترامی قرار می گیرد، بازارها به هم نزدیک می گردند، یکی می گوید فروشی نداشته ام، آن دیگری می گوید سودی نبردم( فلا تری الا ذامّاً لله) هر که را می بینی ناشکری می کند و خدا را ملامت می نماید، ربا و حرام خواری فراوانی می یابد و رشوه خواری بازارش داغ می گردد. و یوضع الدّین و ترفع الدّنیا- دین بی ارزش و دنیا بلند مرتبه می گردد( همان از تفسیر قمی ۲/۳۰۳)

نکته: آیا زندگی معنوی در چنین دوره ای کاری آسان است یا سخت و دشوار؟

خطبه دوم

حدیث

و قال عیسی بن مریم(ع) ویلکم یا عبید الدّنیا اتّخذوا مساجد ربّکم سجوناً لاجسادکم و اجعلوا قلوبکم بیوتاً للتّقوی و لا تجعلوا قلوبکم مأوی للشّهوات. ( تحف العقول/۵۰۹)

وای بر شما ای بندگان دنیا! پرستشگاههای پروردگارتان را زندان جسم های خود قرار دهید و دلهایتان را ظرف تقوا کنید و مبادا که قلبهایتان را خواستگاه شهوتها قرار دهید.

حضرت در این بیان به عبادت و بندگی خدا و پرهیزگاری و دوری از معصیت توصیه می کند که اگر گوش شنوایی باشد حتما به خیر و صلاح آدمی خواهد بود.

مناسبتها

  1. دو انتخاب بزرگ در حال اجرا:

ملت ما پس از گذراندن دوره چند ماهه قبل از انتخابات که به نوبه خود، انتظار آفرین و امیدبخش و شورگستر بود سرانجام تصمیم خود را برای شرکت در دو انتخاب بزرگ( دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا) گرفت و در حال حاضر مشغول انجام وظیفه است تا سرنوشت چهارساله شهر و روستا و کشور را رقم بزند و بنا به فرموده رهبری( امروز، روز جشن بزرگ اوست.) در طول مدت گذشته که سخن از انتخابات بود دشمن بیکار ننشست و تا توانست مثل گذشته با تمام وجود به میدان آمد تا جلو خلق حماسه بزرگ ملت ایران را بگیرد که نتواست و در صدد ایجاد اختلاف و دو دستگی نفاق و شقاق و اختلاف بین ملت بوده و هست که ان شاء الله موفق نبوده و نخواهد شد. بالاخره مردم ما تصمیم خود را گرفتند و مشغول انتخاب هستند و از آزادی انتخاب که دستاورد جمهوری اسلامی است بهره می گیرند و لذت می برند چنانکه خیلی از مردم دنیا و از جمله جمعیت همسایه های ما واقعاً حسرت ملت ما را می برند. باید نسبت به این نعمت بزرگ شکرگزار بود و از این فضا استفاده کرد اگرچه به قول رهبری بعضی ناسپاسی می کنند و از همین فضای آزاد استفاده می کنند. مقام معظم رهبری روز گذشته مطالب مهمی در این خصوص داشتند که جداً قابل توجه و آموزنده بوده و هست از جمله:

  • انضباط مردمی خیلی مهم است هم قبل از انتخابات هم بعد از انتخابات. در بحثهای انتخابات ریاست جمهوری یک حرفهایی زده شد که شایسته ملت ایران نبود. در کشور فضای حضور مردم هست فضای تأثیر رأی مردم در انتخابات ریاست جمهوری و مدیران شهری است این خیلی باارزش است.
  • روز انتخابات به معنای واقعی روز جشن بزرگ ملت ایران است. همه جای دنیا مثل آمریکا و دیگر جاهای چشم به این انتخابات و حضور مردم دوخته اند تا ببینند حضور مردم چگونه است تا بر مبنای آن حرف بزنند و تصمیم بگیرند.
  • در هر حال امیدواریم نتیجه آن هر چه باشد به نفع کشور و ملت باشد و نتیجه آن هرچه باشد ملت بزرگ ایران برنده آن است. ما برنده و بازنده به آن معنا نداریم همه برای انجام وظیفه آمده اند و …

چند نکته:

  • همه نامزدها نتیجه رأی مردم را بپذیرند و به فرد پیروز تبریک بگویند چنانکه در ۴ سال پیش همین اتفاق افتاد و خیلی هم خوب و آرام بخش بود.
  • فرد پیروز و طرفدارانش از گفتن سخنان و انجام اعمال تحریک آمیز جداً بپرهیزند.
  • آنکه موفق شد تا رأی مردم را به دست آورد کمر همت را برای خدمت به مردم ببندد.
  • از این بعد باید فضای رقابت به فضای رفاقت تبدیل شود تا دشمن نتواند سوء استفاده کند.
  • از خدا بخواهیم تا آنچه خیر است برای ملت و کشور مقرّر و مقدّر فرماید.
  1. اشاره به چند اتفاق مهم

الف- اول خرداد سالروز محاصره اقتصادی آمریکا علیه کشور ماست. آمریکا که همیشه پس از انقلاب با ملت ما از در خصومت وارد شده در مثل چنین روزی در سال ۱۳۵۹ حصر اقتصادی بر ما تحمیل کرد که هنوز هم ادامه داشته و دارد.

ب- سوم خرداد سالروز پیروزی سپاه اسلام بر لشکر متجاوز صدام بود که در عملیات بیت المقدس به آزاد سازی خرمشهر انجامید. خرمشهر که ۳۴ روز مقاومت کرد و با انبوهی از نیروی دشمن به خونین شهر تبدیل شد سرانجام پس از ماهها رنج و اسارت در سوم خرداد سال ۶۱ به مام میهن بازگشت و دنیا را محو عظمت قدرت سپاه اسلام نمود. ما روز مقاومت و ایثار و پیروزی را به همه مردم و رزمندگان و ارواح شهدای بزرگوارمان تبریک و تهنیت می گوئیم.

ج- چهارم خرداد ماه به عنوان روز مقاومت و پایداری و روز دزفول گرامی داشته و بر مردم غیور و دلاور آن خطه درود می فرستیم و یاد و نام نام آوران عرصه مقاومت به ویژه مرحوم آیت الله قاضی امام جمعه مقاوم دزفول را گرامی می داریم.

د- در آینده نزدیک شاهد سفر ترامپ به فلسطین اشغالی و عربستان هستیم که هر دو در یک راستا قابل تحلیل است و آن دلگرمی بخشیدن به این دو حکومت فاسد برای مقابله با ایران که ان شاء الله موفق نخواهند شد تا ایجاد زحمتی برای ما بکنند. این سفر بسیار پرخرج برای عربستان بوده و هست ولی راه به جایی نمی برد.

در پایان از همه دست اندرکاران انتخابات تشکر می کنیم.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*