خطبه ۲۲ اردیبهشت ۹۶

خطبه اول

تقوا

(… واتّقواالله و اعلموا انّ الله مع المتّقین) بقره/۱۹۴

و تقوای الهی را پیشه کنید و بدانید که خدا با پرهیزگاران است.

در اینجا هم دعوت به تقوا کرده است هم دلگرمی به متقین می دهد که بدانند خداوند با آنها است و همراهی ویژه ای با آنان دارد. هر چند خدا با همه چیز و همه کس هست ولی در اینجا به معیّت و همراهی ویژه اشاره دارد که توسط تقواپیشگی افراد به دست می آید پس بکوشیم ما هم اهل تقوا باشیم تا از همراهی خاص و ویژه ی حضرت ربّ العالمین برخوردار گردیم ان شاءالله.

سبک زندگی دینی/۴۵

[ امامت/۶] ادامه ادله نقلی/۴

و نرید ان نمنّ علی الّذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمّه و نجعلهم الوارثین (قصص/۵)

ما اراده داریم تا بر مستضعفین منت نهاده و انان را پیشوای مردم گردانیم و ایشان را وارثان زمین کنیم.

هرچند این آیه به طور مستقیم اشاره دارد به بشارت به قوم بنی اسرائیل که به زودی از شرّ فرعون و وزیرش هامان رهایی می یابند و پیشوایان و وارثان روی زمین خواهند شد ، اما با توجه به ساختار آیه و کلمات به کار رفته در آن، می توان گفت: این آیه اشاره به یک سنّت الهی دارد که جریان پیدا خواهد کرد و در دوره های مختلفی عملیاتی خواهد شد. از جمله در دوره پررنج و محنت پیامبر(ص) که دیدیم بنا به نقل تاریخ چه اتفاقی افتاد . او و پیروانش بر ظلم و ستم فرعونیان زمانشان چیره شدند و امامان و وارثان زمین شدند. بنا به گفته احادیث و روایات، اوج عملیاتی شدن این آیه در عصر ظهور امام زمان(عج) خواهد بود. امیر المؤمنین در نهج البلاغه (کلمه قصار/۲۰۹) فرموده: دنیا پس از چموشی و سرکشی همچون شتری که از دادن شیر به دوشنده خود خودداری می کند و برای بچه اش نگه می دارد به ما روی می آورد ؛ سپس آیه( و نرید ان نمنّ….) را خواندند و در بیانی دیگر از آن حضرت آمده است: هم آل محمد(ص) یبعث الله مهدیهم … (نورالثقلین ج ۴ ص۱۱۰)و امام سجاد(ع) می گوید: سوگند به کسی که محمد را به حق بشارت دهنده و بیم دهنده قرار داد( انّ الابرار منّا اهل البیت و شیعتهم بمنزله موسی و شیعته و انّ عدوّنا و اشیاعهم بمنزله فرعون و اشیاعه (مجمع البیان/ ذیل آیه). همانا نیکان ازما اهلبیت و شیعان انان همانند موسی و پیروان او هستند و دشمنان ما و پیروانشان مثل فرعون و پیروان او می باشند . بله این آیه که بسیار امیدبخش است به خوبی می تواند منطبق بر حضرت ولیّ عصر(عج) باشد که بر همه پلیدیها و ظلم و ستم ها پیروز شده و حکومت عدل را بنیان می نهد. جامعه شیعی با ولادت آخرین امام در مثل چنین روزی در سال ۲۵۵ امیدوار شده تا با ظهور ایشان در موقع خود، تفسیرگر عملی این آیه شریفه باشد. رسول خدا به فاطمه اش فرمود: ابشری یا فاطمه فانّ المهدیّ منک( میزان الحکمه). ایضاً: یلی رجل من اهل بیتی یواطئ اسمه اسمی لو لم یبق من الّدنیا الّا یوم لطوّل الله ذلک الیوم حتی یأتی(همان). مردی از اهلبیت من که همنام با من است ولایت مردم را بر عهده می گیرد . اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی مانده باشد خداوند آن را آن اندازه طولانی می کند تا آن شخص بیاید. وقتی هم بیاید: یملأ الارض عدلاً و قسطاً کما ملئت جوراً و ظلماً.

البته تا زمان ظهور، شیعیان و منتظران هم زندگی دشواری دارند هم وظایف سنگینی بر عهده شان هست. پیامبر اکرم(ص) به اصحابش فرمود: شما یاران من هستید اما برادران من مردمانی هستند در آخر الزمان که ایمان آورده اند و مرا ندیده اند پایداری ایشان در دینداری بیشتر از مقاومت کسی است که زغال افروخته ای از چوب گز را در کف دست نگه دارد.

امام زین العابدین(ع) فرمود: من ثبت علی و لاتینا فی غیبته قائماً اعطاه الله اجر الف شهید مثل شهداء بدر و احد(همان). کسی که در روزگار غیبت قائم ما بر ولایت ما استوار ماند خداوند پاداش هزار شهید مانند شهیدان بدر و احد را به وی عطا می فرماید. ضمن عرض تبریک هزار و صد و هشتاد و سومین سالگرد ولادت حضرت مهدی(عج) ، و آرزوی نزدیک بودن ظهورش ، از خداوند می خواهیم به ما و همه شیعیان منتظر توفیق دهد تا بتوانیم به وظایف خودمان در عصر غیبت آشنا شویم و به آنها عمل کنیم مثل:

 • دعا برای ثبات قدم در وادی ایمان و تعجیل در فرج حضرت مولا.
 • کمک کردن به شیعیان نیازمند و رسیدگی به آنان و حل مشکلات ایشان.
 • سالم سازی محیط از آلودگی ها و آماده سازی جامعه برای پذیرش حضرت.
 • مراقبت از خانواده و اعضای آن و حفظ ایشان از انحراف های عقیدتی و فکری و عملی.
 • گوش ندادن به سخن خنّاسان، دروغگویان و مدّعیان دروغین و هر لحظه انتظار فرج را کشیدن که بهترین عمل در عصر غیبت است. ( افضل الاعمال انتظار الفرج)

خطبه دوم

حدیث

عن الامام المهدی(عج): انا غیر مهملین لمراعاتکم و لاناسین لذکرکم و لولا ذلک لنزل بکم الّاواءواصطلمکم الاعداء فاتّقوا الله جلّ جلاله.

ما در رعایت حال شما کوتاهی نمی کنیم و شما را از یاد نمی بریم و اگر چنین نبود هر آینه سختی هایی بر شما فرود می آمد و دشمنان، شما را می ربودند و نابود می کردند پس تقوای خدای متعال و صاحب جلال را پیشه خود سازید. (بحار/۵۳/۱۷۵)

مناسبت ها

 1. نیمه شعبان، روز جهانی مستضعفان:

عقیده به منجی، مخصوص شیعیان و مسلمانان نیست بلکه در ادیان و مکاتب دیگرهم مسئله عقیده به منجی و ظهور او وجود دارد. لکن هر کدام به نوعی و به اسمی به این مسئله معتقدند. اما هیچ کدام به اندازه شیعه در این خصوص، دقیق و حساب شده و برنامه دار نیستند. شیعه به آمدن و ظهور کسی معتقد است که معلوم است کی و در کجا و در چه شرایطی ظهور می کند و آینده جهان را چگونه می سازد و همه این ها در روایات ما به طور دقیق بیان شده اند و لذا کاملترین و سالم ترین دیدگاه را در این خصوص، شیعه دارد. آری او عقیده دارد که مهدی موجود و موعود خواهد آمد و تمام آرزو و آمال مستضعفین را برآورده می کند و لذا روز ولادتش را روز جهانی مستضعفان نامیده اند.

البته امروز، روز سربازان گمنام امام زمان(عج) نیز هست. روز تجلیل از فعالیت ها و فداکاریهای انسانهایی که خودشان و تصاویرشان برای مردم شناخته شده نیستند ، ولی ثمرات فعالیت های پنهان آنان در همه جا مشهود است مثل: جلوگیری از نفوذ دشمنان، مشورت به جا دادن به مسئولان، خنثی کردن توطئه های دشمنان و ایجاد امنیت برای دوستان و ناامنی آفرینی برای بدخواهان. این افتخار را امام راحل به آنان دادند و به قول رهبری ، این افتخار شما را بس که امام بزرگمان سینه هایتان را به مدال سربازی گمنام امام زمان مزیّن داشتند.

 1. رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری:

الف- در جمع معلمان و فرهنگیان: هزینه کردن برای آموزش و پرورش، سرمایه گذاری است. وظیفه آموزش و پرورش، تربیت نسلی با ایمان و با حیا و علاقمند به نظام و کشور و مبتکر و … می باشد. نباید معلمان، این الماس قیمتی بازیچه دست سیاست بازان قرار گیرند. نباید شورای علی انقلاب فرهنگی اجازه می داد سند۲۰۳۰ یونسکو در آموزش و پرورش ما به صورت پنهانی و آهسته آهسته عملیاتی بشود ما نیاز به این گونه توصیه ها نداریم و بالاخره توصیه به حضور در پای صندوقهای رأی که هیبت و ابّهت در دل دشمن ایجاد می کند و دشمن، دشمن است مگر یادتان رفته در سال ۷۲ رئیس جمهور ما را می خواستند احضار و محاکمه کنند اما ملت ما توی دهن اینها زد. دشمن، دشمن است و دولت نمی شناسد.

ب- در جمع دانش آموختگان و دانشجویان افسری دانشگاه امام حسین(ع):

 • انتخابات اگر همراه با نظم و اخلاق و قانون باشد مایه عزت جمهوری اسلامی است وگرنه باعث امیدواری دشمن و به ضرر ما خواهد بود.
 • دشمن ، در هدف کوتاه مدت خود، می خواهد امنیت ما را از بین ببرد و در میان مدت روی اقتصاد ما اثر بگذارد و در دراز مدت، نظام را تغییر دهد که اخیراً مسئله تغییر رفتار که همان تغییر نظام است مطرح می کند.

توصیه های مهم رهبری به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری:

 • توجه به اقتصاد و معیشت مردم و تکیه روی آن در تبلیغات و وعده به مردم.
 • عزت ملی را در نظر داشته باشند که خدشه دار نشود.
 • به امنیت و آرامش ملی توجه زیادی داشته باشند و سعی نکنند به خاطر خطای در تشخیص، گسل های قومی، زبانی، جغرافیایی را تحریک کنند که به نفع دشمن تمام می شود.

مسئولان قضایی، انتظامی، وزارت کشور و بقیه مراقب امنیت کشور باشند اگر کسی می خواهد علیه امنیت کشور قیام کند قطعاً با عکس العمل و واکنش سخت مواجه خواهد شد.

آن صهیونیست پول دار خبیث که گفته بود با ۱۰ میلیون دلار توانسته بودم گرجستان را زیر و رو کنم ، آمده بود تا در سال ۸۸ در ایران هم توطئه کند که با دیوار مستحکم اراده و عزم ملی برخورد کرد. در انتخابات باید امنیت کشور محفوظ بماند هرکسی از این راه تخطی کند قطعاً بداند سیلی خواهد خورد.

در این باره گفتنی است همانگونه که بارها حضرت آقا تأکید کرده اند اصل حضور در انتخابات مهم است باید حفظ و تأمین بشود تا کشور بیمه گردد و البته باید همه تلاش کنند تا بهترین فرد را برای ریاست جمهوری چهارساله برگزینند. فردی که مؤمن، معتقد به جمهوری اسلامی، انقلابی، مردمی، ساده زیست، در فکر معشیت و اقتصاد مردم، حافظ عزت و امنیت ملت، پاسدار خون شهیدان و همراه و همگام با مردم و در خط رهبری نظام باشد.

 1. تذکرات پایانی

الف- تبلیغات نامزدهای شوراها نیز آغاز شده و فعالیت ها کاملاً جدی و مشهود است. ضمن آرزوی موفقیت برای آنان توصیه می کنیم: ۱- در تبلیغات، رعایت قانون و اخلاق را داشته باشند. ۲- از توانایی و ابتکارات خودشان بگویند و هرگونه تخریب دیگران نپردازند. ۳- به نتیجه انتخابات احترام بگذارند و جوّ پس از انتخابات را آشفته نکنند. ۴- موقع انتخاب شدن ، تمام همت خود را برای خدمت به شهر و روستا آماده کنند.

ب- ۲۳ اردیبهشت ۵۸ به برکت انقلاب، قانون کوپیتولاسیون عملاً ملغی اعلام شد و در ۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۷۰ توسط حکم میرزای شیرازی امتیاز تنباکو که به انگلیس واگذار شده بود لغو گردید و یکبار دیگر عظمت روحانیت شیعه به جهانیان اثبات شد.

ج- سه شنبه ۲۶اردیبهشت سالروز تأسیس حکومت ننگین صهیونیست هاست که آنرا یوم النکبه می نامند. این اتفاق در سال ۱۳۲۷ ه.ش. روی داد ( حدود ۷۰سال پیش).

د- زمزمه سفر ترامپ رئیس جهور جنجالی آمریکا به عربستان به گوش می خورد که احتمال دارد این سفر دربردارنده توطئه ای جدید علیه منطقه و به ویژه کشور ما باشد که رهبری هشدار دادند اگر جرقه ای زده شد دامن همه توطئه گران را خواهد گرفت و همه را به آتش خواهد کشید. ما امیدواریم همه توطئه ها خنثی و کشور ما در امنیت کامل قرار داشته باشد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*