خطبه ۱۵ اردیبهشت ۹۶

خطبه اول

تقوا

« فامّا من اعطی و اتّقی و صدّق بالحسنی فسنیسّره للیسری» لیل/۷-۵

اما کسی که بخشایش و پرهیزکاری کرد، و آن بهترین را تصدیق کرد، پس برای بهشت آماده اش می کنیم.

در این آیات تصریح شده کسی که دارای این سه خصوصیت باشد: عطا و بخشش، پرواپیشگی و تصدیق پاداش نیکو( قیامت) ما به زودی راه آسانی را پیش پای او خواهیم گذاشت.

یعنی افرادی که دارای این ویژگی ها هستند گره از کارشان باز می شود و راه پیش پایشان هموار می گردد و زودتر و بهتر به مقصد می رسند. یکی از این سه خصوصیت، تقوا مداری و پرواپیشگی است.

سبک زندگی دینی/۴۴

[ امامت/۵] ادامه ادله نقلی ۳- حدیث سفینه نوح

بنا به نقل شیعه و سنی، رسول اکرم(ص) فرموده اند: مثل اهلبیتی فیکم کمثل سفینه نوح فی قوم نوح من رکبها نجی و من تخلّف عنها هلک( و من تخلف عنها غرق). تاریخ الخلفاء سیوطی/۵۷۳- اهلبیت من در میان شما همانند کشتی نوح اند مانند کرده و تنها کسانی که به ایشان روی آور شوند اهل نجاتند و بقیه مردم به هلاکت رسیده و غرق می گردند. چند نکته مهم از این حدیث قابل استفاده ست، نکات قابل استفاده از این حدیث:

 • پس از پیامبر اکرم، طوفانهایی به پا می شود که خیلی ها را در آب غرق می کند.
 • تنها یک نقطه اتکاء و راه نجات و نجات وجود دارد و آن درآمدن به اطاعت اهلبیت است.
 • شرط قرار گرفتن در این کشتی نجات، ایمان و عمل صالح است نه صرف ادعای محبت.
 • تمسّک به دامن اهلبیت تا قیامت تداوم دارد و باید برای نجات، عملیاتی شود.
 • تمسّک بی قید و شرط به اهلبیت در برابر تخلف از آنان، نشان عصمت آنها است.
 • این حدیث می تواند تفسیری برای حدیث معروف باشد که امت من ۷۳ فرقه می شوند و تنها یک گروه اهل نجاتند.[ و آنها کسانی اند که به اهلبیت روی آور باشند].

تذکر مهم: رسول خدا که بیان کلی را در این خصوص دارد، در بیانات دیگری به تعیین مصداق برای اهلبیت که کشتی نجاتند می پردازد مانند این حدیث: آیا شما را به چیزی راهنمایی نکنم که هرگاه بر آن توافق کنید به هداکت نمی افتید( لم تهلکوا)؟ انّ ولیّکم الله و انّ امامکم علی بن ابی طالب فناصحوه وصدّقوه فانّ جبرئیل اخبرنی بذلک- ولیّ شما خداوند است و امامتان علی است ، پس خیرخواه مخلص او باشید و تصدیقش کنید که این را جبرئیل به من خبر داد( میزان الحکمه/۱/۲۸۲). انّ هذا اخی و وصیّی و خلیفتی فاسمعوا و اطیعوا(همان)- این(حضرت علی ) برادر، وصیّ و جانشین من است پس حرف او را بشنوید و اطاعت کنید.

خطبه دوم

حدیث

الامام الرضا(ع): لیست العباده کثره الصّیام و الصّلاه و انّما العباده کثره التّفکر فی امرالله (تحف العقول/۴۴۲)

عبادت به فراوانی روزه و نماز نیست بلکه عبادت به بسیار اندیشیدن در امور مربوط به خدا است.

از جمله تفکر در مورد خدا این است که او در همه جا حاضر و بر همه چیز ناظر است پس در حکومت و جلوت باید از مخالفت او برحذر بود.

مناسبت ها

 1. ولادت حضرت علی اکبر(ع): در یازدهم شعبان سال ۳۳ ه.ق اولین فرزند پسر امام حسین به دنیا آمد که پدرش نام علی را بر او گذشت، همانکه بعدها به علی اکبر مشهور شد. این فرزند برومند که هرچه بزرگ و بزرگتر می شد به جدش رسول خدا شباهت بیشتری پیدا می کرد دارای عقیده ای استوار، ایمانی محکم، اخلاقی جذاب و شجاعتی کم نظیر بود. امام حسین(ع) او را بسیار دوست می داشت چنانکه دیگر نزدیکان هم شدیداً دوستدار او بودند. روز تولد ایشان را روز جوان نامیدند تا الگویی شایسته و نمونه خوبی برای جوانان باشد. در مکتب ما ، نسبت به جوان و جوانی اهمیتی ویژه داده شده است. جوانی را بهار زندگی دانسته اند و جوان را عنصری سازنده و بالنده و باغیرت معرفی کرده اند. رسول خدا بسیاری از منصب های مهم مانند فرماندهی لشکرها و پستهای سیاسی را به جوانان می سپردند به طوری که مورد اعتراض عده ای واقع می شد. امام راحل و مقام معظم رهبری هم جایگاه و قدر جوانان را ممتاز می دانستند و اساساً مخاطبان واقعی و گیرندگان پیام این رهبران، جوانان بوده و هستند . مگر نه این بود که جنگ را جوانان و نوجوانان اداره می کردند و جهاد سازندگی را آنها تأسیس کردند و امروز هم بدنه اصلی بسیج مستضعفین و بسیج سازندگی را جوانان تشکیل می دهند ، پس به آنان باید اعتماد کرد . و البته باید بیدار باش داد که مبادا در دام دشمن بیفتند که برای آنان دامهایی گسترده و خوابهایی دیده شده است. این روز را تبریک می گوئیم.
 2. سخنان مهم رهبری در دیدار با کارگران:

ایشان در سخنرانی خود بر اهمیت اشتغال، کارگر و تولید ملی تکیه کردند و لزوم تکریم جامعه کارگری و قدردانی جمهوری اسلامی از جامعه کارگری را مورد تأکید قرار دادند و تلاش برای حفظ امنیت شغلی آنان را وظیفه دانستند و در بخش دیگر بیانات خود به انتخابات پرداختند و فرمودند: هرکس در انتخابات رأی بیاورد بایستی از روز اول همت خود را برای مسئله اشتغال بگمارد، مردم نباید سرسری به انتخابات نگاه کنند، نامزدها برای خدمت به مردم به خصوص خدمت به طبقات ضعیف وارد میدان شوند، از قشرهای ضعیف کشور و طبقات ضعیف حمایت کنید، رأی مردم امانت است امانت مردم را حفظ کنید، قانون، قانون است برای همه است هیچ استثنایی در مورد قانون وجود ندارد.در ضمن سخنان خود به این مسئله اشاره کردند که رفع سایه شوم جنگ را از سر کشور هیچ کس به پای خود ننویسد بلکه این حضور مردم بود که اجازه دست اندازی به دشمن پررو، خبیث و گردن کلفت نداد.

در اینجا جا دارد از حادثه ناگوار انفجار در معدن ذغال سنگ استان گلستان که به مجروح شدن و جان باختن دهها تن از کارگران شریف و نجیب و زحمت کش انجامید اظهار تأسف کنیم و برای جان باختگان غفران الهی و مجروحان، شفای عاجل و خانواده هایشان صبر و اجر آرزو می کنیم.

 1. انتخابات، بایدها و نبایدها:

الف- کاندیداها مواظب باشند در جریان انتخابات از خطوط قرمز نظام عبور نکنند، سیاه نمایی نداشته باشند، قانون و اخلاق را رعایت نمایندو الگوی خوبی برای دیگران باشند. به قول امام، نامزدی که حریم اسلام را در تبلیغات رعایت نکند چطور می تواند حافظ اسلام باشد.

ب- طرفداران مراقب باشند تا برای موفقیت فرد مورد نظرشان، دین و ایمان و وجدان و اخلاقشان را خرج نکنند. در ابراز دوستی و اظهار ناراحتی، دچار احساسات بی منطق و تندی های بی مورد و جسارت های جبران نشدنی شوند و در یک کلمه مراقب اعمال و گفتار خود باشند چرا که: انّ ربّک لبا المرصاد.

ج- مردم عزیز هم ضمن تصمیم برای شرکت در انتخابات از هم اکنون تبلیغات را رصد و دنبال کنند تا ببینند چه کسی صالح تر، دردمندتر، لایق تر و بیشتر حافظ منافع قشر محروم و مدافع خونهای شهیدان است همان را انتخاب کنند.

د- نامزدها و طرفداران شوراهای اسلامی هم دقیقاً اصول کلی یاد شده را مورد توجه و عمل قرار دهند و مردم هم با چشمانی باز، کسانی را انتخاب کنند که واقعاً دلسوز، کارآمد، وقت گذار، مردم دوست و مشکل شناس باشند. کسانی که به عمران و پیشرفت شهر بیندیشند و چهار سال شهر را جلو ببرند. ان شاء الله همه در این عرصه موفق باشند.

 1. تذکرات پایانی:
 • هفدهم اردیبهشت سالروزتأسیس بسیج سازندگی است که به فرمان حضرت آقا شکل گرفت و کارهایی از قبیل کارهای جهاد سازندگی را بر عهده دارد و ما امید توفیق بیشتر برای جوانان را داریم که در این عرصه به کار و تلاش و فعالیت می پردازند.
 • هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۶۱ روزی است که هویزه آزاد شد همان شهری که صدها جوان برومند و اکثراً دانشجو خونهایشان آن منطقه را رنگین کرد. هم چنین روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است که ما نیز آنرا گرامی می داریم.
 • در جبهه خارجی، ما همچنان شاهد اراجیف سخیف دشمنان احمق خود هستیم مثل محمد بن سلمان فرزند پادشاه عربستان که گفته: ایرانی ها معتقدند که امام زمانشان می آید و کارش را از مکه آغاز می کند و لذا چشم به مکه دوخته اند و در کشورها جنگ را به راه می اندازند. پس نمی توانیم با آنها مذاکره و گفتگو داشته باشیم. این اراجیف به قدری سبک است که ارزش پاسخگویی ندارد. ایران اعلان کرده هرجا مظلومی باشد ما در کنار آنها هستیم چه در سوریه چه در عراق چه در لبنان و چه در یمن. البته در یمن حضور نظامی نداریم. بنابراین نه او و نه آنها که بی جهت به حضور نیروهای ایران اسلامی در بیرون از کشور اعتراض می کنند نمی توانند از ارزش حضور ایران بکاهند چه اینکه اکر این حضور نبود این امنیت الان در کشور ما وجود نداشت.

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*