خطبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۵

امام جمعه

دهشیری

خطبه اول

تقوا

افمن کان مومنا کمن کان فاسقا لایستوون (سجده ۱۸) ایا کسانی که مومن اند مانند کسانی هستند که بدکار و نافرمان اند ؟

مسلما انسان مومن با انسان فاسق در یک حد وسطح و مساوی نیستند نه از حیث درجه و مقام و موقعیت و نه از جهت پاداش و کیفر .انسان مومن ، در نزد خدا و مردم عزیز است ولی فاسق در پیشگاه خداوند و مردم ، خوار و ذلیل  و بی مقدار . قران کریم در ادامه ، بهشت همراه  با نعمت فراوان را از آن مومنان و جهنم و عذاب الهی را نصیب فاسقان می داند، اری مومن بخاطر ایمان ، تقوا و کارهای شایسته اش عزیز است و فاسق بخاطر بدکاری و ناشایت کاری ، ذلیل و بی ارزش است.

 

سبک زندگی دینی

[ نبوت/ ویژگی های پیامبر اعظم(ص)] ۸- تواضع و فروتنی

تواضع از وضع به معنای خود را فرو آوردن ، خود را نگرفتن  عادی و خاکی بودن است. نقطه مقابل آن ،تکبّر است یعنی خود را به بزرگی زدن و بالاتر از دیگران داشتن و بلند پروازی کردن است . هر چه از تواضع تعریف و ستایش شده از تکبّر و خود بزرگ بینی تکذیب و نکوهش گردیده است . تواضع و متواضع محبوب و تکبّر و متکبّر منفور خاص و عام است . شخصیت های بزرگ و معنوی و تاثیر گذار که خود بزرگ اند همواره خود را کوچک می پندارند و لذا در دل مردمان جای دارند، برعکس انسانهای بی شخصیت و کم ظرفیت که خود را بزرگ می پندارند هماره در نزد مردم عاقل و اندیشمند، خوار و زبون و منفورند. پیامبر اسلام که افضل همه پیامبران و خاتم ایشان است انسانی متواضع و فروتن بود. نشانه های این فروتنی را در رفتار و گفتار و برخورد او با مردم به ویژه با امت خودش به خوبی می توان دید و مشاهده کرد مثل: زودتر از دیگران سلام کردن، کارهای شخصی خود را خود انجام دادن، مانند دیگران روی زمین نشستن، نرم و آهسته سخن گفتن، روترش نکردن، عفو و گذشت پیشه کردن و …

قرآن کریم در سه مورد از کلمه خفض جناح، یعنی گستردن بال در مقام امر به پیامبر استفاده کرده، یک مورد درباره پدر و مادر است( و اخفض لهما جناح الذّل – اسراء/۲۴-) و دو مورد در خصوص مؤمنان( و اخفض جناحک للمؤمنین- شعراء/۲۱۵-).

در قرآن کریم به جای کلمه تواضع ، از خفض جناح استفاده شده است و در موردی هم وقتی از صفات ویژه عباد الرّحمن سخن می گوید می فرماید: یمشون فی الارض هوناً یعنی به آرامی و با تواضع در روی زمین راه یم روند اما در روایات از کلمه تواضع و متواضع، فراوان استفاده گردیده است مانند: و مشیهم التواضع( نهج/خ ۱۹۳) و یا در روایتی آمده است: خداوندبه دو فرشته مأموریت داده تا: من تکبّر وضعاه و من تواضع رفعاه- هر که تکبر ورزد او را فرود آورند( و سر جایش بنشانند) و هر کس که فروتنی کند او را بلند مرتبه گردانده( و بالا می برند). در حدیث دیگری آمده است: تواضعوا للمتواضعین و تکبّروا مع المتکبّرین، که این تواضع و آن تکبر عبادت است.

نشانه های متواضع چند چیز است از جمله: ۱- سبقت در سلام داشتن  ۲- نشستن در جای خالی در مجلس هر چند پایین مجلس باشد  ۳- ترک بحث های بی حاصل هر چند حق به جانب باشد.

نکته: در این سلسله مباحث به ۸ مورد از ویژگی های پیامبر اعظم اشاره کردیم تا ضمن آشنایی با این بزرگوار تلاش کنیم تا این ها را از پیامبرمان بیاموزیم و عملیاتی و کاربردی کنیم تا به معنای واقعی از امت اسلام باشیم و مشمول شفاعت او ان شاء الله.

خطبه دوم

حدیث

ومن دعاء فاطمه الزهرا ء(س) الّهم انّی اسئلک قوّه فی عبادتک و تبصرا فی کتابک وفهما فی حکمک…(بلدامین ۱۱۰) خدایا نیرومندی در بندگی و بینش روشن در کتابت و فهم ودرک احکامت را از تو خواستارم. اینگونه دعا ها از انسان مومن و متقی با بصیرت صادر می شود که جا دارد ما نیز در در خواست های خود مان را بدین روال تنظیم و از خدا طلب نمائیم .

مناسبت ها

  1. میلاد فرخنده کوثر قرآن: در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت( ۸سال قبل از هجرت) در مکه، دختری به دنیا آمد که نامش را فاطمه گذاشتند. مادرش خدیجه بود و پدرش محمد(ص). این مولود پر برکت در واقع همان وعده الهی است که خداوند می فرماید: انّا اعطیناک الکوثر. این دختر به دنیا آمد تا برای همیشه نام و یاد و مکتب پدرش را با نسل پاکیزه اش حفظ کرده و تداوم بخشد. او آمد تا به زن، مقامی والا ببخشد و به مادر، ارج و قربی افزون عطا کند. میلادش را روز بزرگداشت زن و مقام مادر نامیده اند تا زنان و مادران جامعه ما به خود ببالند که چنین الگویی دارند. او رسم ادب داری نسبت به پدر و احترام گزاری نسبت به شوهر و وظیفه پردازی نسبت به فرزند را در سخن و عمل به همگان آموخت. اگر جامعه زنان ما فاطمه را الگوی خود قرار دهند بی تردید در ساختن خانواده ای محکم و استوار موفق خواهند شد و در نتیجه جامعه ای سالم و ماندگار را شکل خواهند داد چه اینکه جامعه از خانه ها تشکیل می شود و نشو و نما می گیرد. اگر خانه و خانواده سالم بود جامعه سالم نیز پدیدار خواهد شد. در جامعه سالم، اصالت با عفاف و حجاب و پاکی و طهارت و عشق و محبت است نه با بی حیایی و پرده دری و آلودگی و نفرت و دشمنی و جدایی. روز زن و هفته او را همراه با مقام مادر گرامی می داریم.
  2. اشاره به دو مسئله سیاسی:

الف- ۲۹ اسفند ماه یادآور ملی شدن صنعت نفت است که با همگامی دولت و ملت به رهبری مصدق و آیه الله کاشانی شکل گرفت و ملت توانست در پرتو وحدت دو نیروی ملی و مذهبی به معنای واقعی به این موفقیت دست یازد و دست انگلیس را از سرمایه ملی کوتاه کند ولی با کمال تأسف، دشمن با ایجاد تفرقه توانست بزرگترین ضربه را به مردم وارد کند و مصدق را از آیه الله کاشانی جدا کند و کودتای ننگین ۲۸مرداد را شکل دهد. باید توجه به تاریخ برای همگان درس باشد و هرگز اجازه تفرقه میان مسئولان را نپسندند و اجازه ندهند.

ب- رفته رفته بازار انتخابات داغ می شود و شهرها و روستاها به تلاش و تکاپو می افتند تا هم برای شهر و روستا هم برای کل کشور، مسئول و مسئولانی برگزینند. خوشبختانه حضور و ورود برای همه واجدان شرایط شرکت در انتخابات آزاد است البته وقتی با ضوابط قانونی، حضور افراد تطبیق کرد و تأیید شد این مردم خواهند بود که حرف آخر را می زنند و کرسی مسئولیت را به فرد و افرادی می سپارند. اما شایسته است همه کسانی که به عرصه می آیند در خودشان توان مدیریت و خدمت شایسته و تصمیم گیری شایسته را ببینند تا وقتی رأی مردم را گرفتند به هیچ بهانه ای شانه از زیر بار مسئولیت خالی نکنند و تا آخرین لحظه، به انجام مسئولیت بپردازند تا مبادا خدای ناکرده به این مسئولیت خیانت کرده باشند.

  1. در آستانه یک بدرقه و یک استقبال:

ما در آستانه بدرقه سال ۹۵ و در شرف استقبال از سال ۹۶ هستیم. از اینرو چند نکته مهم و کلیدی را یادآور می شویم:

الف- همانگونه که در این روزها عمده کار ما به ویژه خانم ها خانه تکانی و گردگیری و نو و نوار کردن برخی از لوازم منزل است باید یک دستی هم به دلهایمان بکشیم و گرد و غبار قهر و دشمنی و جدایی و قطع رابطه و از هم دور بودن را از دلهایمان برگیریم و نفسی تازه کنیم.

ب- بسیار به جاست اگر همه ما اعم از مسئول و غیر مسئول، یک بازنگری در کارنامه یکساله خود داشته باشیم تا به کاستی ها و ندانم کاری ها و قصورها و تقصیرهای خود پی ببریم و اگر جا برای جبران آنها می دانیم اقدام شایسته به عمل آوریم. در مثل مسئولان اجرایی، قانون گذاری، قضائی، بهداشتی، آموزشی، خدماتی، انتظامی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی، تبلیغی و … توجه کنند ببینند آیا در انجام وظیفه خود کوشا بوده اند؟ آیا به اندازه ای که از مزایا و حقوق شغلی خود بهره مند بوده اند خدماتی هم ارائه داده اند؟

ج- پیشنهاد می گردد در ایام عید نوروز مراعات حلال و حرام، محرم و نامحرم، مصرف درست و بهینه، پرهیز از اسراف و عدم چشم و هم چشمی را داشته باشیم و بدانیم اگر جامعه ای سالم داشته باشیم به نفع همه ما است و در غیر اینصورت به زیان همه ما تمام خواهد شد چرا که همه ما ساکنان یک کشتی هستیم اگر کشتی سوراخ شد همه سرنشینان غرق خواهند شد.

د- از آنجا که شهر ما وجهه مذهبی دارد و دارای جاذبه های گردشگری هم هست و همه گونه افراد وارد شهر و شهرستان می شوند جا دارد تا با حضور مؤدبانه و مؤمنانه و مهربانانه خود، هم به میهمانان نشان دهیم که اینجا یک شهر مذهبی است و مردم متدین، سخت پایبند مسائل دینی خود هستند و لذا جایی برای بی بند و باری احتمالی و حضور برنامه های شیطانی نیست هم احیاناً اگر ضرورت ایجاب کرد با امر به معروف و نهی از منکر با روش درست، با میهمانان برخورد کرد.

ه- و چون مسافران نوروزی به شهرهای مختلف وارد می شوند و احیاناً خریدهایی هم از شهرهای مختلف دارند و طبیعتاً بعداً در مقام مقایسه بی می آیند شایسته است برخوردها خوب و شایسته باشد و قیمت های اجناس عرضه شده متعادل و منصفانه باشد تا خاطره خوشی در ذهن مسافران برجای بماند.

ما می توانیم با نصب بنر و پلاکاردهایی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و نوشتن سخنان زیبا و قشنگ، فرهنگ شهر خودمان را در معرض دید آنان قرار دهیم.

ان شاء الله سالی خوش و پربار و کم حادثه ای برای عموم ملت ایران باشد. پیشاپیش سال نو مبارک باد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*