خطبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶

امام جمعه

خطبه اول

تقوا

« فمن اتّقی و اصلح فلا خوف علیهم و لا هم یحزنون» (اعراف/۳۵) پس هرکس به پرهیزکاری و صلاح گراید نه بیمی بر آنان خواهد بود و نه اندوهگین می شوند .

در این آیه آمده است هر کسی که اهل تقوا و اصلاح باشد نه ترسی بر او ست و نه خوفی دارد. خوف مربوط به آینده است و حزن و اندوه به گذشته مربوط است . آنکه ارتباطش را با خداوند از طریق تقوا و خداترسی و اصلاح کارهایش تأمین کرده نه از آینده نگرانی دارد و نه از گذشته خوفی.

انسانهای با تقوا نه تنها در این جهان که در آخرت هم در امنیت کامل به سر می برند.

سبک زندگی دینی:/۴۰

[ ۴- امامت] یکی دیگر از عقاید حقّه شیعه، اعتقاد به امامت است که از اصول دین به حساب می آید. هرچند بسیاری از اهل سنت به پیروی از عالمان خود، چنین عقیده ای را ندارند و برخی آنرا از فروع دین به شمار می آورند ولی از نگاه ما شیعه، امامت جزء اصول دین است و آن عبارت است از: رهبری و پیشوایی انسان معصوم که تمام خصوصیات پیامبر را به جز دریافت وحی دارد و طبعاً چنین فردی را باید خداوند برگزیند و به امامت منصوب کند و مردم نمی توانند او را انتخاب نمایند چنانکه انتخاب پیامبران هم با خداست و نه با مردم.

بحث امامت وقتی شکل گرفت که رسول خدا از دنیا رفت. بعضی عقیده داشتند خود مردم باید برای او جانشینی انتخاب کنند چنانکه ابوبکر اینگونه توسط شورایی در سقیفه انتخاب شد و بعضی دیگر عقیده داشتند که امر گزینش خلیفه پس از پیامبر را خود ایشان در ماجرای غدیر خم به امر خداوند انجام داده بود و در واقع برای پس از خود، تکلیف رهبری را مشخص کرده بود. ( ان شاء الله در بحث های آینده به آن خواهیم پرداخت)

معنای امام چیست؟ این واژه از امّ به معنای قصد کردن آمده است و امام به کسی گفته می شود که همواره مورد توجه و قصد و اقتدا و پیروی است. امام جماعت، امام جمعه، امامت هدایت و امام ضلالت را به همین عنوان، امام می گویند. جالب است این واژه در قرآن کریم( به صورت مفرد و جمع) دوازده بار آمده است. از نظر قرآن کریم، امامت پیامبران چیزی بالاتر و والاتر از نبوت و رسالت آنان است به عنوان نمونه در مورد ابراهیم می خوانیم: و اذا ابتلی ابراهیم ربّه بکلمات فاتمّهنّ قال انّی جاعلک للنّاس اماماً قال و من ذریّتی قال لا ینال عهدی الظّالمین( بقره/۱۲۲).

در این آیه نکات قابل توجهی وجود دارد از جمله:

 • ابراهیم پس از گذراندن مراحل دشوار امتحانات که برخی آنها را ۱۳ و بعضی تا ۳۰مورد دانسته اند مورد خطاب قرار می گیرد و به او گفته می شود: تو را امام قرار دادم.
 • ابراهیم درخواست این مقام را برای ذرّیّه اش دارد که جواب می شنود: لا ینال عهدی الظّالمین. امامت عهد خدا است و این عهد به ستمگران نمی رسد.
 • کسی که به خود ستم کرده و در عقیده و عمل موحد نبوده طبعاً نمی تواند امام بشود. بنابراین ، این مقام به کسی می رسد که دارای مقام عصمت باشد و اهل گناه نبوده باشد.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الجواد(ع): اعلم انّک لن تخلو من عین الله فانظر کیف تکون( تحف العقول).

بدان که تو از دید خداوند پنهان و مخفی نیستی پس بنگر که چگونه ای؟!

این توجه و آگاهی، یعنی احساس حضور خداوند در تمام عرصه زندگی، قطعاً کسی که اینگونه می بیند و می اندیشد کارهایش حساب شده خواهد بود و از گناه و نافرمانی او سرباز خواهد زد. این سخن را امام راحل با زبان ساده اینگونه بازتاب داده است که: عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید.

مناسبت ها

 1. دو میلاد خجسته و آغاز ایّام البیض:

دهم رجب المرجب سال ۱۹۵ه.ق سالروز میلاد حضرت جوادالائمه است که امام رضا(ع) ایشان را مولودی پر برکت خواندند و در سیزدهم ماه رجب( ۱۰سال قبل از بعثت) تنها مولود کعبه؛ امام امیر المؤمنین(ع) پا به عرصه وجود نهاد که ما این دو میلاد مسعود و فرخنده را به امام زمان(عج) و تمامی شیعیان و شیفتگان ایشان تبریک عرض نموده و رهروی راهشان را برای همگان آرزومندیم.

همه ما مفتخریم که مولایمان علی است ، اما تنها افتخار کردن ، کارساز و مشکل گشا نیست بلکه باید همانگونه که خودشان فرمودند: و لکن اعینونی بورع و اجتهاد و عفه و سدادٍ- به من با کسب تقوا و تلاش و پاکدامنی و درستکاری کمک کنید. در عمل اثبات کنیم که شیعه و پیرو آن بزرگواریم. آن حضرت الگویی کامل برای عبادت کنندگان، مجاهدان، انفاق کنندگان، معلمان، دانش آموختگان، دانشجویان، مدیران جامعه، مجریان قانون، قضاوت کنندگان، صاحب منصبان، کارگران، کارفرمایان و در یک کلمه برای آحاد مردم ما هستند. پس بکوشیم تا شیعه ای شایسته و پیروی بایسته برای آن حضرت باشیم تا از شفاعت آن بزرگوار برخوردار گردیم.

جالب اینکه روز ولادت آن حضرت مصادف است با اولین روز از ایام البیض و آغاز اعتکاف، این سنت دیرپای محمدی که فرصتی است مناسب برای خودسازی و خلوت با خدا و دوری از مظاهر مادی و روی آوردن به دنیای پر رمز و راز معنویت . خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی، همه ساله این مراسم، پرشور تر از سالهای قبل و با استقبال بیشتری از جوانان برگزار می گردد که ما در همین جا از همه دست اندرکاران و شرکت کنندگان تشکر نموده و انتظار داریم دستگاههای مربوطه هم کمک کنند هم تشویق داشته باشند برای این عبادت بی نظیر که البته در ادیان گذشته هم سابقه داشته و در اسلام، با رنگ و لعاب بهتر و با آدابی شایسته تر برگزار می گردد. پیشوایان معصوم ما در این عرصه از دیگران پیشگاه تر بوده و عملاً راهنما و راهگشای دیگران بوده اند.

 1. یک وفات و یادکرد چندین شهادت:

در نیمه ماه رجب( آخرین روز اعتکاف) با سالگرد وفات حضرت زینب(س) مواجهیم که ضمن عرض تسلیت ،  امیدواریم همگان به ویژه دختران و بانوان جامعه ما با الگوگیری از عبادت و بندگی و تسلیم و صبر و مجاهدت فرزند علی(ع) و فاطمه، بتوانند به ایفای نقش خود بپردازند. در اینجا مناسب است تا به روان پاک همه مجاهدان در راه خدا و به خصوص مدافعان حرم که در این عرصه جان باختند درود و سلام خود را نثار کنیم.

هم چنین گرامی می داریم یاد و نام شهید مظلوم، آیت الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت الهدی که در ۱۹ فروردین ۵۹ توسط صدامیان در زیر شکنجه به شهادت رسیدند و نیز شهادت متفکر بسیجی شهید سید مرتضی آوینی این هنرمند کم نظیر را که راوی روایت فتح بود و در مسیر خدمت به جامعه دینی به شهادت رسید را به همگان به خصوص به هنرمندان رسالت پیشه و رهبری معظم انقلاب تبریک و تسلیت می گوئیم. ایشان در ۲۰فروردین سال ۷۲ به خیل شهیدان پیوست.

هم چنین گرامی می داریم یاد و نام سپهبد علی صیاد شیرازی را که به دست منافقان کوردل در ۲۱ فروردین ۷۸ به شهادت رسید. رهبر معظم انقلاب برای نشان دادن موقیعت ممتاز این ارتشی برجسته بر تابوت ایشان بوسه زد و در تشییع جنازه اش حضور پیدا کرد.

 1. اشاره به چند مناسبت دیگر:

بیستم فروردین سالروز قطع رابطه سیاسی ایران و آمریکا است که در سال ۵۹ اتفاق افتاد و امام آنرا به فال نیک گرفت و این کار کارتر را ستایش کرد! جالب اینکه در چندین سال بعد در همین روز،ملت ما موفقیت دانشمندان جوان هسته ای را جشن گرفت که روز ملی فناوری هسته ای نام گرفت. ما امیدواریم مسئولان محترم قدر این موفقیت را بدانند و به دانشمندان و دانش هسته ای بها بدهند و آنها را از مسیرشان دلسرد نکنند.

 1. تذکر پایانی
 • در عرصه بین المللی شاهد تحرکاتی علیه جریان مقاومت هستیم مثل متهم کردن سوریه به حمله شیمیایی به مردم خود، که البته مسئولان سوریه گفته اند ما انبار النصره را بمباران کرده ایم که آنها سلاح شیمیایی را انبار کرده بودند و در این راستا حملات تروریستی را به روسیه کشانده اند تا بلکه این کشور را از کمک به سوریه بازدارند و نخست وزیر انگلیس اخیراً با سفرهایی که به کشورهای خلیج فارس داشته و اخیراً در عربستاناظهار داشته که باید علیه ایران متحد شد و خودش از جنایت عربستان ضد مردم یمن حمایت می کند.
 • تذکر پایانی ما به انتخابات شوراهای شهر و روستا اختصاص دارد:
 • باید از داوطلبان به خاطر استقبال خوبشان تشکر کرد حدود ۵۰۰نفر در کل شهرستان کاندیدا شده اند.
 • طبق قانون ، هیأت های اجرایی مسئول بررسی صلاحیت ها هستند که ما توصیه می کنیم اولاً اظهار نظرهای شان بر اساس مرّ قانون باشد و ثانیاً هیچگاه خدا را از نظر دور ندارند.
 • افرادی که صلاحیتشان احراز نمی شود می توانند به مراجع بالاتر مراجعه کنند.
 • چنانچه در این عرصه موفق نشدند این به معنای عدم صلاحیت آنان در مسئولیت های دیگر نیست.
 • همه مواظب باشیم و باشند تا حیثیت افراد و حیثیت نظام خدشه دار نگردد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*