خطبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۶

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

« …انّه من یتّق و یصبر فانّ الله لا یضیع اجر المحسنین» )یوسف/۹۰(… بی گمان ، هر که تقوا و صبر پیشه کند ، خدا پاداش نیکوکاران را تباه نمی کند.

 

وقتی برادران یوسف از روی تعجب از او پرسیدند «ءانّک لانت یوسف- آیا تو واقعاً یوسفی؟» ایشان گفتند: بله و این هم برادر من است، خداوند بر ما منت نهاد. آری؛ چنانچه کسی اهل تقوا و صبر باشد خداوند اجر و پاداش نیکوکاران را از بین نمی برد. یعنی اولاً صبر و تقوا موجب نجات اند، ثانیاً این دو ، مصداق روشن احسان و نیکوکاری اند، ثالثاً اجر و پاداش آنان نزد خدا محفوظ است.

فضیلت ماه رجب

ضمن عرض تبریک حلول ماه رجب، اشاره مختصری داریم به برخی از فضایل این ماه.

ماه رجب دارای فضایل و برجستگی های فراوانی است از جمله:

 • اولین روز آن مصادف است با میلاد پنجمین پیشوای معصوم امام محمد باقر(ع).
 • اولین شب جمعه آن، لیله الرّغائب نام دارد که به شب آرزوها نامبردار است.
 • سومین روز آن یادآور شهادت امام هادی(ع) است.
 • یکی از سه ماه بزرگ عبادی است که روزه تمامی این ماه استحباب دارد.
 • یکی از چهار ماه حرام است که جنگ در آن در دوره جاهلیت حرام بوده و اسلام آنرا امضاء کرده و پذیرفته و دیه در آن تغلیظ می شود.
 • دهم این ماه، سالروز میلاد حضرت امام محمد تقی، جوادالائمه است.
 • سیزدهم رجب، روز ولادت مولود کعبه امام امیر المؤمنین و آغاز ایام البیض و روزهای بزرگ و پرمعنویت اعتکاف است که بسیار با عظمت و پربرکت می باشد.
 • پانزدهم آن، روز وفات عقیله بنی هاشم صدیقه صغری و زینب کبری است.
 • بیست و پنجم شهادت امام کاظم(ع) است.
 • ۲۷ رجب سالروز بعثت خاتم الانبیاء(ص) می باشد.

دعاهای خوش مضمون ماه رجب

افزون بر فضیلت های یاد شده، دعاهایی در این ماه وارد شده که جداً آموزنده است مانند دعایی که در تعقیب نمازها خوانده می شود( یا من ارجوه لکل خیر…)، این دعا به ما یاد می دهد که چگونه و چه چیزهایی را باید از خداوند درخواست کرد. دعا، با ستایش خداوند متعال و لطف و عنایت او که بسیار گسترده است آغاز می گردد تا به اینجا می رسد « اعطنی بمسئلتی ایّاک جمیع خیر الدّنیا و جمیع خیر الاخره واصرف عنی جمیع شرّ الدّنیا و شرّ الاخره فانّه غیر منقوص ما اعطیت و زدنی من فضلک یا کریم…» – خدایا تمام خیرهای دنیا و آخرت را نصیبم گردان و همه بدیهای دنیا و آخرت را از من دور گردان که از خزانه بخشش تو چیزی کم نمی شود و بیشتر هم بیفزا.

این دعا به ما می آموزد: ۱- در دعا کردن دیدمان وسیع باشد.  ۲- از او بخواهیم با دور کردن آنچه ضد خواسته ماست ما را مورد عنایت قرار دهد( چون جمع خیر و شرّ معنا ندارد).  ۳- از آنچه خواسته ایم زیادتر بخواهیم.

نکته: یکی از دعاهای خیر، عاقبت به خیری خواستن است. خیلی ها عاقبت به شرّ شده و می شوند. امام خمینی گفته بود اگر یک دعای مستجاب داشته باشم دوست دارم عاقبت به خیری باشد. عاقبت به خیری ما در گرو دین و تقوا داری است ( و العاقبه للمتّقین).

خطبه دوم

حدیث

الامام الهادی(ع): من اتّقی الله یتّقی و من اطاع الله یطاع- هر که از خدا پروا کند از او پروا کنند ( و حرمتش را نگه دارند) و هر که از خدا فرمان برد فرمانش برند.

آری؛ لازمه تقوا پیشگی، عظمت یافتن در نگاه مردم است و لازمه آن مورد توجه و پیروی قرار گرفتن است. برعکس؛ هرزگی و لودگی و بی احتیاطی باعث سقوط انسان از دید مردم می گردد و در نزد آنان هیچ بهایی نخواهد داشت. ان شاءالله ما اهل اطاعت و تقوا باشیم تا ثمراتش را در دنیا و آخرت احساس کنیم.

مناسبت ها

 1. شهادت حضرت هادی(ع):

پیشوای دهم شیعه که همانند پدر بزرگوارش تحت نظر بود و به سامرا تبعید شد سرانجام در سن ۴۱سالگی در سوم ماه رجب سال ۲۵۴ به دستور خلیفه وقت به شهادت رسید و در منزل خودش که هم اکنون محل زیارت شیعیان است به خاک سپرده شد. ما این مصیبت را به محضر نوه گرامی اش و همه شیعیان، تسلیت و تعزیت عرض می کنیم.

 1. روز طبیعت:

طبق رسوم گذشته، مردم ما در آخرین روز تعطیلات( سیزدهم فروردین) با رفتن به دامن طبیعت، سعی می کنند روز خوب و خاطره خوشی را داشته باشند. اصل موضوع، چیز نادرستی نیست بلکه اگر با دید باز و روشن صورت پذیرد نوعی توجه به قدرت خدا و افزایش ایمان و بصیرت می تواند به حساب آید. اما باید حساب روز طبیعت را با خرافاتی که در بعضی از ذهن ها وجود داشته و احیاناً وجود دارد جدا کرد مثل نحس بودن سیزده و این نحوست را به در کردن و امثال اینها. ضمناً باید مواظب طبیعت بود و آنرا از نابودی و تبدیل به محل زباله حفظ کرد. امیدواریم مردم ما با درک بالای خودشان حافظ طبیعت باشند.

 1. روز جمهوری اسلامی:

ملت ما با رهبری امام پس از سرنگونی رژیم شاه و شرکت در اولین رفراندوم برای تعیین نوع حکومت، با حضور در پای صندوق های رأی در روزهای دهم و یازدهم فروردین سال ۵۸ با ۹۸٫۲ درصد به جمهوری اسلامی آری گفتند و روز دوازدهم فروردین به عنوان روز جمهوری اسلامی از سوی امام، تعیین شد که روز تعطیل عمومی هم قرار گرفت.

در این خصوص ضمن عرض تبریک، به چند نکته اشاره می کنیم:

الف- همه باید تلاش کنیم که از جمهوری اسلامی فقط اسم آنرا نداشته باشیم بلکه واقعاً محتوای آنرا هم داشته باشیم چه در زمینه فردی، چه اجتماعی، چه اقتصادی، چه سیاسی و …

ب- همانگونه که امام فرمود: این روز، سرآغاز حکومت مستضعفان در جهان است باید کاری کرد که همواره مورد توجه و امید مستضعفان در جهان باشد چنانکه تا به حال بوده است.

ج- به خاطر اهمیت و تأثیرگذاری جمهوری اسلامی در نظام بین الملل است که همواره مستکبران به سرکردگی آمریکا با آن مخالفت کرده و می کنند که اتحاد اخیر اینها در جانبداری از اسرائیل و مخالفت با ایران و وضع تحریم های گسترده و جدید علیه کشور ما و نیز شاخ و شانه کشیدن اتحادیه عرب که نقش مزدوری خود را ایفا می کند و علیه کشور ما اطلاعیه صادر می کند و عربده کشی رژیم صهیونیستی علیه نظام اسلامی ما ،همه و همه نشان اهمیت نظام ما است که به تعبیر مقام رهبری اگر انقلاب زنده و بالنده نبود این همه مخالفت ها معنا نداشت!!

 1. تذکرات پایانی
 • با حلول ماه رجب، فرصتی برای خودسازی به خصوص در قالب اعتکاف فراهم می گردد که باید قدر آن را دانست.
 • در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری بایدها و نبایدهایی است که باید مورد توجه قرار داد تا این فرصت حضور مردمف خدای ناکرده به تهدید تبدیل نشود. همه تلاش کنند تا مرّ قانون مراعات گردد و وحدت جامعه، آبروی مردم و نظام خدشه دار نشود.
 • اخیراً در سوریه، خیزهایی برداشته شده تا هر کشوری جای پای خود را در این کشور جنگ زده محکم ترکند. مثلاً در رقّه که داعش آنرا پایتخت خود اعلان کرده و در اشغال دارد می خواهد هرطور شده آنرا برای خود حفظ کند. آمریکا می خواهد جای پای خود را در سوریه محکم کند اعلان کرده با همپیمانان خود به زودی برای آزادی رقه اقداماتی خواهد داشت. روسیه می خواهد در آنجا نقش آفرین باشد. ترکیه، قطر، عربستان و کردها هم می خواهند سهمی داشته باشند. برای ایران هم آن منطقه که حلقه وصل میان عراق، لبنان و سوریه است می تواند باشد بسیارمهم است.
 • و بالاخره رژیم عربستان وارد سومین سال جنگ خود با مردم یمن شده که هزاران کشته و دهها هزار مجروح و میلیونها آواره برجای گذاشته و آنجا برایش باتلاقی شده است که ما امیدواریم با خیزشی که در عربستان و بحرین آغاز شده دو رژیم مرتجع عربستان و بحرین هم نابود شوند.

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*