خطبه ۴ فروردین ماه ۱۳۹۶

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

« و من یتّق الله یجعل له مخرجاً- و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکّل علی الله فهو حسبه …» طلاق/۳-۲

در این آیه ها به دو اثر مهم تقوای الهی اشاره شده است، یکی برون رفت از مشکلات و دوم برخورداری از رزق و روزی از جایی که خودش هم آنرا گمان نمی کند و تصور نمی نماید و در ادامه به مسئله توکل به خدا اشاره دارد که همین خود موجب خواهد شد تا خداوند، خودش حمایت و غایت خویش را از شخص توکل کننده داشته باشد.

دعای تحویل سال

حلول سال ۱۳۹۶ را تبریک گفته و سالی خوش و حالی خوش را برای همه آرزومندیم. به همین مناسبت، اشاره ای خواهیم داشت به دعای تحویل سال.

اشاره: یکی از توصیه های قرآن کریم و سفارش های پیشوایان معصوم(ع) توجه ویژه به دعا است. خداوند می فرماید: ادعونی استجب لکم- بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را. انّ الّذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنّم داخرین- آنانکه مستکبرانه از عبادت من روی گردانند به زودی به خواری در جهنم فرو خواهند افتاد. روایات ما می گوید منظور از عبادت در اینجا دعا کردن است. یعنی آنها که دعا نمی کنند و خواسته ای از خداوند ندارند، سرنوشت ایشان اینگونه است. و رسول مکرم(ص) فرموده اند: الدّعاء مخّ العباده- دعا مغز عبادت است. و در نقلی آمده است که شما همه چیزتان را از خدا در قالب دعا بخواهید حتی نمک طعام و علف حیوانات خودتان را.

جالب اینکه در همه موارد و حالت های مختلف و در مناسبت های گوناگون دعاهای مخصوص و ویژه ای وجود دارد که مناسب است خوانده شود مانند دعای سفر، حضر، روز، شب، بیماری، سلامت، خواب، بیداری، خوشی، ناخوشی، وسعت روزی، رفع درد و مشکلات و …

از جمله دعای تحویل سال، گرچه معلوم نیست که این دعا از معصوم روایت شده باشد ولی هرچه هست دارای مضامین عالی و محتوایی قشنگ است. این دعا، خدا را با اوصافی همچون دگرگون کننده دلها و دیدگان، تدبیر کننده روزان و شبان، تحویل برنده سال و دگرگون کننده احوال و سپس درخواست نهایی این که: حوّل حالنا الی احسن الحال- حال ما را به بهترین حالت ها تغییر ده.

در این دعا به ما گفته شده که نه تنها حالت خوب را درخواست کنید بلکه حالت های خوب تر را طلب نمائید یعنی که یک انسان هدفدار و با ایمان نباید در مسائل معنوی به کم قانع باشد باید افق دیدش باز و چشم اندازش وسیع باشد و همواره به اوج قله نگاه کند. گفته اند در مسائل مادی به پایین تر از خود و در مسائل معنوی به بالاتر از خودتان نگاه کنید. نقل شده شاگردی به استادش گفت می خواهم مثل شما بشوم استاد گفت: تو به جایی نمی رسی؟ زیرا من می خواستم مثل امام صادق(ع) بشوم که به اینجا رسیدم. با استفاده از این دعا ان شاء الله سعی کنیم در سال جدید لحظه به لحظه به سمت بهتر شدن و برتر شدن در حرکت باشیم.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الباقر(ع): الکمال کلّ الکمال التّفقه فی الدّین و الصّبر علی النّائبه و تقدیر المعیشه. تحف العقول/۲۱۳

همه کمال در شناخت عمیق دین و شکیبایی در پیشامدهای ناگوار و اندازه گیری در زندگی است.

انسان به هر میزان که به مسائل دینی و عقیدتی و زندگی تعهدی داشته باشد به همین اندازه از کمال برخوردار است. در این حدیث اوج قله کمال را نصیب کسانی داشته که سه ویژگی دارند: ۱- دین شناسی عمیق  ۲- صبر و مقاومت در مقابل ناگواریها  ۳- برنامه ریزی در امور زندگی و ایجاد موازنه در دخل و خرج. و این ها همه نشانه های انسان متقی است.

مناسبت ها

  1. میلاد حضرت امام محمد باقر(ع): در اولین روز از ماه رجب سال ۵۷ه.ق خدای متعال فرزندی را به امام علی بن الحسین(ع) عطا فرمود که نامش را محمد گذاشتند و قبل از تولدش، پیامبر اکرم(ص) از ایشان به عنوان کسی که مشکلات علوم را می شکافد یاد کرده بود که ملقب به باقر العلوم شد. ما میلاد مسعود ایشان را همراه با حلول سال جدید تبریک گفته و پیروی از رهنمودهای و پیمودن راهش را از خداوند مسئلت می نمائیم.
  2. اشاره ای به پیام مهم نوروزی رهبر معظم انقلاب:

طبق معمول همه ساله، حضرت آقا در لابلای سخنان خود، امسال را سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال نامگذاری کردند. تأکید روی اقتصاد مقاومتی با رویکرد تولید و اشتغال در سال جدید، نشان دهنده اهمیت مقوله اقتصاد مقاومتی است که باید توجه آحاد مردم به ویژه مدیران کشور همواره نسبت به آن دیده شود و همه همت ها صرف تحقق آن گردد و نکته دوم اینکه اگر تولید داخلی مورد توجه و حمایت قرار گیرد و ظرفیت های لازم و موجود در کشور، ایجاد و به کار گرفته شود قطعاً مسئله اشتغال همگان به خصوص جوانان کشور حل خواهد شد و ما شاهد رکود و بیکاری در کشور که زمینه ساز مسائل بسیاری از مشکلات در عرصه اجتماعی خواهد شد، نخواهیم بود.

از مسئولان محترم اعم از مجریه و مقننه و قضائیه و عموم مردم تقاضا می کنیم همگان در پی تحقق این شعار اساسی باشند و همگان پی گیر عملیاتی و اجرایی شدن آن باشند و با آن، برخورد شعاری، سمیناری، نوشتاری و سخنرانی نکنند اگر چه در جای خود این ها همه لازم و ضروری است اما کافی نیست. همه باید این شعار را در این ارتباط داشته باشند که حی علی خیر العمل. حرف بس است عمل عمل!!

  1. نیم نگاهی به سخنان مهم رهبری در مشهد مقدس:

حضرت آقا ضمن ارائه تحلیلی از اوضاع و شرایط کشور به نکات مهمی اشاره کردند از جمله:

الف- حوادث و اتفاقات تلخ و شیرینی در کشور داشتیم و شاهد امنیت پایداری بودیم.

ب- در نظام ما ضعفی وجود ندارد اگر ضعفی دیده می شود از برخی از مسئولین است. هر جا ما انقلابی عمل کردیم موفق شده ایم و هر جا نه، نه. جامعه باید مدیرانی متدین، انقلابی و کارآمد داشته باشد.

ج- مسائل اقتصادی باید در اولویت باشد چنانکه برای دشمن هم همین اهمیت، درجه بالایی دارد و او می خواهد از طریق ایجاد مشکل بر سر راه تولید و اشتغال، مردم را از نظام جدا کند. پس باید با رکود و بیکاری مقابله کرد.

د- حضور در صحنه های سیاسی، اجتماعی، مذهبی و … که مردم داشته و دارند متعلق به هیچ باند و گروه سیاسی نیست مال همه مردم است.

ه- امسال دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز در پیش روداریم که انتخابات برای ما عزت و افتخار بوده و هست. باید برای حضور گسترده مردم تلاش کرد و من در انتخابات دخالت نکرده و نمی کنم مگر در جایی که ببینم عده ای می خواهند در برابر رأی مردم بایستند که در آنجا مداخله می کنم چنانکه در گذشته هم بوده است.

و- مبارزه با قاچاق و تقویت تولید داخل باید تداوم داشته باشد و ورود اجناس خارجی با وجود تولیدات داخلی باید حرام شرعی و حرام قانونی اعلان گردد.

  1. توصیه ای هم به مسئولان محترم شهرستان:

ضمن تبریک ویژه و خداقوت به همه دستگاهها و مسئولان بخش های مختلف به خصوص نماینده فرماندار، شورای شهر و نیروهای انتظامی و بسیج و سپاه و دادگستری و …، تذکراتی عرض می کنیم: مردم ما که به حمدلله از امنیت و آرامش خوبی برخوردار بوده اند هرگز انتظار ندارند تا این امنیت توسط برخی از عناصر ناباب مورد تهدید قرار گیرد و مردم احساس ناامنی کنند مانند آنچه در یکی دو روز قبل از عید اتفاق افتاد اصلاً قابل قبول نیست که عده ای بخواهند به حریم امن منزل، مغازه، بازار، خیابان و … یورش ببرند و زندگی را به کام مردم تلخ کنند لذا انتظار این است که نیروی انتظامی با تقویت دستگاههای امنیتی خود با تقاضای افزایش پرسنل خود و با مک گیری از بسیج مردمی و یا هر طریق دیگر امنیت مردم را بهتر و بیشتر حفظ کند و دستگاه قضایی با قانون شکنان برخورد جدی تری داشته باشند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*