خطبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۵

 

DSC02916

خطبه اول

تقوا

« وابتغ فیما اتاک الله الدّارالاخره و لا تنس نصیبک من الدّنیا و احسن کما احسن الله الیک و لا تبغ الفساد فی الارض انّ الله لا یحبّ المفسدین» قصص/۷۷

در آنچه خدا به تو عطا کرده است سرای آخرت را بجوی، و سهم خود را از دنیا فراموش مکن، و نیکی کن همان گونه که خدا به تو نیکی کرده است، و در زمین خواهان فساد مباش، بی تردید خدا مفسدان را دوست ندارد.

 • در این آیه دو نهی و دو امر وجود دارد و همه این ها برای راهنمایی درست انسان است. خداوند می فرماید: با داده های الهی در دنیا به کسب آخرت بپردازید، در عین حال بهره خودتان را از دنیا از یاد نبرید یعنی هم دنیا را داشته باشید هم آخرت را.
 • امر دیگر این است که احسان به دیگران را از یاد نبرید چنانکه خدا هم به شما احسان کرده است و نهی پایانی این که درصدد ایجاد فساد در زمین نباشید که خداوند مفسدان را دوست ندارد.
 • در یک کلمه، قرآن می خواهد ما به یک زندگی ایده آل که پرهیزکاران دارند برسیم.

سبک زندگی دینی

[ نبوت/ ویژگی های پیامبر اعظم(ص)] ۵- دل رحمی و نرمخوئی

شاید بهترین دلیل و نشانه بر وجود چنین مشخصه ای در وجود مبارک پیامبر اکرم(ص) آیه ۱۵۹ سوره آل عمران باشد، خدای متعال در خطاب به بنده برگزیده اش می فرماید: فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظّاً غلیظ القلب لانفضّوا من حولک- (ای پیامبر) با توجه به رحمت و عنایت خداوند است که تو در مقابل امت و پیروانت نرمخو شده ای و اگر تو در کلام و گفتارت، درشت گو( فظاً) و در مقام اجرا و عمل، سنگدل( غلیظ القلب) می بودی بدون شک آنها از دور تو پراکنده می شدند و تو بی یار و یاور و بدون امت و پیرو می ماندی.

حال که چنین است و تو از این فضل و عنایت خداوندی برخورداری همین مهربانی و دل رحمی و نرمخویی را به کار گیر و عملیاتی کن( -فاعف عنهم- تو از خطا و اشتباه و کوتاهی های آنان درگذر، – واستغفر لهم)- افزون بر آن به تو اذن می دهم تا بین آنان و من که خدای تو هستم واسطه گری کنی و شفاعت نموده و برای آنان آمرزش خواهی کن تا من نیز از آنان درگذرم و پیداست که آن گذشت و این وساطت چه روحیه و چه نشاط و چه شخصیتی به ایشان خواهد داد. – وشاورهم فی الامر- ای پیامبر در کارهای مهم با آنان مشورت کن. درست است که تو عقل کلّ و کلّ عقل هستی و به اذن خداوند از همه آنچه گذشته و آینده و حال امت خبرداری اما برای شخصیت دادن به آنها و برای یاد دادن به امت، با آنها مشورت کن و از ایشان نظر بخواه که این خود جلوه ای دیگر از مهر و محبت و دل رحمی و نرمخویی تو است. – فاذا عزمت فتوکّل علی الله- وقتی مشورت کردی و به جمع بندی و نتیجه گیری رسیدی دیگر شک و تردید نکن و با توکل بر خدا برای عملیاتی کردن بحث مورد نظر تصمیم قاطع خود را بگیر و بدان که انّ الله یحبّ المتوکّلین، قطعاً اینگونه است که خداوند کسانی را که بر او توکل می کنند دوست می دارد.

همانگونه که اشاره شد این آیه بهترین دلیل بر وجود نرمخویی رسول مکرم است که باید در سبک زندگی ما، مورد توجه و عمل قرار بگیرد و مبادا امت اسلام با کمترین بهانه علیه یکدیگر زبان به فحش و ناسزا باز کنند و یا به توهین و افترا روی آور شوند و به جنگ و نزاع بپردازند . مگر نه این است که ایشان از سر دلسوزی و مهر و محبت و نرمخویی از قاتل عموی عزیزش حمزه سید الشهداء(ع) گذشت و یا در جریان فتح مکه از همه مکّیان که علیه او وارد درگیری همه جانبه شده بودند گذشت و همه را مورد عفو قرار داد. پس باید ما نیز در حد خود درست گو و نیکوکردار باشیم نه درشت گو و بدرفتار و سنگدل.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): لاصحابه فی حجّه الوداع! ایّها النّاس انّ ربّکم واحد و انّ اباکم واحد کلّکم لادم وادم من تراب انّ اکرمکم عندالله اتقیکم و لیس لعربیّ علی عجمیّ فضل الا بالتّقوی- ای مردم خدایتان یکی است پدرتان یکی است همه شما از آدم هستید و آدم از خاک ، همانا گرامی ترین شما نزد خدا با تقواترین شما است . عربی را بر عجمی برتری نیست مگر به تقوی.

مناسبت ها

 1. قیام مردم تبریز و سخنان مقام معظم رهبری

مردم تبریز در بزرگداشت چهلمین روز شهدای ۱۹ دی قم در سال ۵۶ حماسه ای بزرگ آفریدند و در این رابطه تعدادی قابل توجه، شهید و مجروح تقدیم انقلاب کردند. بر این اساس همه ساله مردم آن دیار در آستانه ۲۹ بهمن دیداری با رهبری دارند که امسال هم انجام گرفت و حضرت آقا به مطالب مهم داخلی و خارجی اشاره کردند از جمله:

 • باید از مردم به خاطر حضور پرشور و معنا دار در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال تشکر کرد و شاکر خداوند بود که دلها را به این سمت هدایت کرد. این حضور میلیونی که مورد تأیید و اذعان خبرگزاریهای دنیا قرارگرفت بسیار معنادار و دلگرم کننده بود.
 • مسئولان نباید این حضور را به معنای نادیده انگاشتن مردم از مشکلات فرض کنند چرا که مردم هم چنان از گرانی، تورم، رکود و مشکلات اقتصادی نگرانند و باید مسئولان گزارش دهند که در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل چه کردند. اینان نباید بگویند باید چنین بشود، بلکه باید گزارش دهند ، چنین شد.
 • طرح مسئله آشتی ملی، طرحی نابجاست. ملت ما با یکدیگر قهر نیستند بله با فتنه گران حرمت شکن در عاشورا قهرند و آشتی نمی کنند وگرنه با هم مشکلی ندارند.
 1. اول اسفند «روز روحانیت و دفاع مقدس» : در مثل چنین روزی نیروهای صدام یک هواپیمای مسافری کوچک ایران که حامل ۴۰نفر از شخصیت های روحانی بود و به سمت جبهه می رفت را هدف قرار دادند و آنرا منهدم و تمام سرنشینان از جمله مرحوم آیت الله شیخ فضل الله محلاتی نماینده امام در سپاه را به شهادت رساندند. این اتفاق در سال ۶۴ روی داد و آنرا روز روحانیت و دفاع مقدس نامگذاری کردند که ما یاد و نام همه آنان را همراه با شهدای دیگر گرامی می داریم. جالب این که این جنایت صدام هم توسط حقوق بشری های حامی ستمگران و دشمن مظلومان، مثل بقیه جنایت هایش هیچگاه محکوم نشد و مورد توبیخ قرار نگرفت.
 2. در عرصه خارجی

الف- تشدید درگیری در بحرین: در آغاز هفتمین سال شروع انتفاضه بین مردم و حکومت که با اعدام چند نفر از مبارزان شدت پیدا کرد و مردم همچنان خواهان حقوق شهروندی خودشان هستند ولی حاکمان متکی به اربابان خارجی، به این خواست ملت توجهی نمی کنند.

ب- دیدار نتانیاهو با ترامپ و گفتگو در خصوص ایران و رجزخوانی این دو اهریمن علیه کشور ما و بیان این نکته که ترامپ گفته ، ما محاصره اقتصادی را تنگ تر می کنیم و نتانیاهو گفته باید با توسعه صنایع موشکی ایران که خطری برای اسرائیل است مقابله بشود.

ج- رئیس جمهور تازه کار آمریکا هنوز نیامده دسته گل به آب داده و مشاور امنیت ملی او به خاطر رسوایی سیاسی اش مجبور به استعفا شده که این ضربه ای مهم بر پیکر حکومت اوست.

د- پرتاب موشک دوربرد از سوی ارتش یمن به ریاض، حامیان عربستان متجاوز را به فکر فرو برده و آنها را دچار نوعی شوک سیاسی و نظامی کرده است و رفته رفته می روند تا سر عقل بیایند و خود را از این مهلکه بیرون بکشند.

 1. تذکرات پایانی
 • رفته رفته بازار دو انتخاب بزرگ داغ می شود و باید مردم ما خودشان را برای خلق حماسه ای بزرگ مهیا کنند و به خصوص در انتخابات ریاست جمهوری با حضوری حداکثری به حفظ دستاورد مهم، مردم سالاری دینی که از ره آوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است بپردازند و مثل حضور در ۲۲ بهمن، نشاط خود را به رخ دشمن بکشند و از نظام خود پاسداری نمایند.
 • ان شاء الله با حفظ وحدت و هوشیاری و با حس مسئولیت ستودنی ، هم نمایندگان شهر ها و روستاها را بر می گزینند هم به انتخاب رئیس دولت دوازدهم اقدام می کنند.
 • نکته پایانی: پیشنهاد می شود به جای اقدام برای نمایشگاه بهاره و اجازه دادن برای دیگران جهت عرضه اجناس خود، ۱- با دعوت از اصناف محلی این نمایشگاه برپا شود. ۲- اگر نه با رعایت انصاف و با نظارت بر اصناف، قیمت ها متناسب گردد تا مردم به راحتی از کاسب های محلی خرید کنند تا همه راضی باشند ان شاء الله.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*