خطبه ۱۵ بهمن ۹۵

 

DSC02916

 

خطبه اول

تقوا

« … و نفس و ما سوّیها- فالهمها فجورها و تقویها- قد افلح من زکّیها- و قد خاب من دسیّها» شمس/۱۰/۷

در سوره شمس پس از ۹ یا ۱۱ قسم میگوید: خوب و بد و تقوا و فجور را به انسان الهام فرمود، هر کس به تهذیب نفس خود پرداخت رستگار شده و آنکه او را با اخلاق فاسد و گناه آلوده کرد زیان دید.

انسانهای مؤمن واقعی درصدد خودسازی با کسب تقوا و در مسیر رستگاری اند.

سبک زندگی دینی

[نبوت/ ویژگی های برجسته پیامبر اعظم(ص)] ۳- اخلاق مداری

بی تردید یکی از ارکان سه گانه اسلام، اخلاق است. اخلاق در کنار عقاید و احکام است که مجموعه اسلام را شکل می دهد. پیامبر اکرم که الگویی شایسته و قابل پیروی برای همه مسلمانان است از چنان خلق و خویی برخوردار است که هیچ کس به پای آنها نمی رسد. این حقیقت را قرآن کریم به بهترین وجهی بیان کرده است. در سوره قلم که با حروف مقطعه و قسم به قلم و آنچه می نویسند آغاز شده، گواهی می دهد که پیامبر که از نعمت بزرگ الهی برخوردار است -علیرغم اتهام دشمنان- او را در کمال عقل و دانایی معرفی می کند و می فرماید: انّک لعلی خلق عظیم (قلم/۴-۱)- قطعاً تو بر خلقی عظیم و خصلتی سترگ ، استواری . یعنی خلق خوب و برخورد شایسته و رفتار پسندیده جزء خمیره وجود تو است و تو در این مسیر، استوار و پابرجایی.

جالب اینکه این صادق مصدّق، خودش نیز در بیانی فرموده که: انّما بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق- اصلا من برای این به پیامبری برانگیخته شدم که اخلاق بزرگوارانه را به اتمام برسانم . یعنی یکی از فلسفه های مهم بعثت پیامبر اکرم ، به سامان رساندن اخلاق است. بدیهی است تا خودش اخلاق مدار نباشد نمی تواند در بسط و گسترش اخلاق دخیل یا مؤثر باشد( ذات نایافته از هستی بخش     کی تواند که شود هستی بخش)

دوست و دشمن بر این باورند که یکی از برجسته ترین ویژگی های پیامبر اکرم، همین خلق عظیم، رفتار شایسته و برخورد انسانی اوست . و همین هم باعث شد که مکتب او به سرعت گسترده شود و پیروان فراوانی  پیدا کند. آری؛ او با رفتار نیکو و شایسته اش توانست در مردم خشن، بداخلاق، تندخو، بد دهان و بدکردار، شکم باره و شهوت پرست، تجاوزگر و غارت پیشه نفوذ کند و آنان را متحوّل نموده و در مسیر پاکی و نیکی و درستی و صداقت و امانت و ایثار و شجاعت قرارشان دهد. البته این همان تزکیه است که جزء رسالت رسول اکرم است. قرآن کریم به پیروان اسلام سفارش می کند تا با الگوگیری از پیامبر اسلام سعی کنند در حد خودشان همانند او در رفتار و کردار و به ویژه در “اخلاق مداری “باشند.

آشنایی با برخی از خلقیات آن حضرت:

 • او به گفته های خود عمل می کرد، نسبت به وعده هایش پایبندی نشان می داد، در مقابل مشکلات صبور و بردبار بود. در برابر اذیت و آزار مخالفان ، رفتاری پسندیده داشت.
 • عده ای او را سنگ زدند و پایش را مجروح کردند و او دست به دعا برداشت و گفت: الّلهم اهد قومی فانّهم لا یعلمون ( خدایا قوم مرا ببخش چرا که گرفتار جهل و نادانی اند.)
 • خاکستر بر سرش ریختند و چون دید شخصی که به او این چنین جسارت کرده مریض شده به عیادت او رفت و بیمار را مورد تفقّد قرار داد.
 • هرگز پرخاشگر و عیبجوی دیگران نبود. به سرزنش و نکوهش دیگران نمی پرداخت.
 • کار شخصی اش را به دیگران واگذار نمی کرد. عطا و بخشش فراوان داشت. در نشستن همانند یکی از اصحاب بود. در غذا خوردن خیلی ساده و خودمانی بود. از خطاکاران به راحتی در می گذشت. سخن کسی را قطع نمی کرد. پایش را در جمع دراز نمی کرد. موقع نگاه کردن به همه می نگریست. اگر با کسی مصافحه می کرد دستش را از دست طرف نمی کشید تا او خود منصرف شود.
 • همیشه متبسّم بود و شادان. تمیز بود و آراسته. متواضع بود و خاکسار.
 • یکی از خدمتگزارانش می گوید : طبق معمول غذای مختصری برایش می گذاشتم تا میل کند ، یک شب از وقت معمول دیرتر شد و من با خود گفتم حتما غذا خورده است مختصر شیری را که گذاشته بودم خوردم. ایشان به منزل آمده بودند و فهمیدم که غذا نخورده است او گرسنه خوابید و هرگز نپرسید غذا یش چه شد. ؟این بود بخشی از خلقیات پیامبر اعظم(ص)

خطبه دوم

حدیث

عن ابی عبدالله(ع) قال کان ابی یقول: ما من شیء افسد للقلب من الخطیئه انّ القلب لیواقع الخطیئه فما تزال حتی تغلب علیه فیصیر اسفله اعلاه و اعلاه اسفله ( بحار ۷۰/۵۴) – امام صادق می گوید پدرم همواره می فرمود: برای قلب چیزی بدتر از گناه نیست. قلب با گناه مواجه می شود و با گناه درگیر میگردد و این درگیری ادامه دارد تا گناه بر قلب چیره می شود و او را واژگونه می سازد.

بدیهی است دارنده چنین قلبی حقایق را وارونه متوجه می شود و در نتیجه در مسیر گمراهی قرار می گیرد اما اگر کسی اهل تقوا بود ، بدون تردید او مسلّط برهوای نفس خواهد شد و با گناه و معصیت درگیرشده و تسلیم او نخواهد گشت.

مناسبت ها

 1. ولادت عقیله بنی هاشم (س)

در پنجم جمادی الاول سال پنجم هجری، دختری در خانه علی و فاطمه(ع) به دنیا آمد که نامش را به پیشنهاد علی و فاطمه به پیامبر اکرم و او از ناحیه خدا، زینب( زینت پدر) نهادند. این دختر گرامی که در وقار و شخصیت مانند جده اش، در حیا و عفت همچون مادرش ، و در رسایی و شیوه بیان مانند پدرش، در حلم و بردباری چون امام حسن و در شجاعت و قوت قلب مانند امام حسین(ع) بود دارای کمالاتی بوداند که او را از دیگران ممتاز ساخته بود مثل:

 • علم و دانش: خطبه های عالمانه و تدریس تفسیر قرآن برای زنان در کوفه نشانگر این امر است.
 • پرستش و عبادت: او را عابده آل علی می گفتند و در مواردی دشوار حتی اسارت از عبادت جدا نشد.
 • حجاب و عفت: او در این خصوص نادره روزگار بود.
 • صبر و استقامت ۵- قهرمانی و شجاعت  ۶- فصاحت و بلاغت و …

امام زین العابدین(ع) فرمود: انت بحمدالله عالمه غیر معلّمه : توبه لطف الهی دانای درس ناخوانده ای ! امام حسین فرمود: در نماز شب خودت مرا فراموش نکن.

روز ولادت ایشان را روز پرستار نامیده اند تا هم الگویی باشد برای جامعه پرستار و هم یادآور پرستاری آن بانو از برادرزاده اش در کربلا و نیز الهام بخشیدن به دیگران. اجر پرستاران همانند کار و موقعیتشان، فراوان و ستودنی است و نباید تلاش و کوشش آنان مورد غفلت یا بی مهری قرار بگیرد. اینان فرشتگان نجاتند و سنگ صبور بیماران. روزشان گرامی و تلاش و کوششان مأجور باد.

 1. در آستانه سی و نهمین فجر انقلاب اسلامی:

اکنون که انقلاب اسلامی ۳۸ ساله شده و ما شاهد طلوع ۳۹ اُمین بهار آزادی هستیم به جاست تا نیم نگاهی داشته باشیم به عوامل پیروزی و رمز بقاء انقلاب:

الف- همه بزرگان و تحلیل گران عقیده دارند که عوامل عمده و مؤثر در پیروزی انقلاب عبارت بود از: ایمان به خدا، وحدت مردم و رهبری امام. این ها بود که توانست بنیاد نظام ۲۵۰۰ساله را از جا برکند و نظام جمهوری اسلامی را استقرار بخشد.

ب- همان بزرگان می گویند رمز بقا و دوام آن نیز همین عوامل یاد شده است. چرا که ایمان به خدا، صبر و استقامت و امید می آفریند و وسوسه ها و مکر شیطانی را ضعیف کرده و از بین می برد ، و وحدت و انسجام مردم، همه مشکلات را هموار کرده و تمام موانع را از بین می برد و رهبری هوشمندانه ای همانند امام در گذشته و مانند مقام معظم رهبری در این دوره، تمام توطئه های دشمن را خنثی کرده و مسیر انقلاب را هموار و پیشرفت آن را امکان پذیر کرده و می کند . و جالب اینکه دشمن هم، این موضوع را متوجه شده و برای از بین بردن این عوامل یا سست کردن پایه های آن تلاش می کند که تا به حال به لطف الهی موفق نبوده ، ولی در عین حال مأیوس نشده است. ما باید به هوش باشیم و به تقویت این عوامل مؤثر بپردازیم تا انقلابمان بیمه شود و دشمن از همیشه مأیوس تر گردد ان شاء الله.

 1. تجلیل رهبری و مردم از خدمتگزاران صادق:

هرچند حادثه پلاسکو در آخرین روز از ماه دی، سخت و تکان دهنده بود اما درسها و پیام هایی هم برای همگان داشت از جمله:

 • نباید مردم از کنار هشدارهای مسئولین، بی توجه و بی تفاوت عبور کنند بلکه باید توجه کنند و ترتیب آنها را بدهند.
 • وحدت و همدلی دولت و مردم در این اتفاق، چشمگیر و ستودنی بود.
 • همه مردم احساس کردند که داغدار و نگران اند و فرو ریختن ساختمان پلاسکو را فاجعه می دانستند.
 • دشمنان دانا و دوستان نادان در این حادثه به قصد بهره برداری سیاسی وارد شده بودند.
 • همه دستگاهها و مردم همکاری کردند تا هزارها تن آوار برداری صورت گرفت.
 • از دو پیام مقام رهبری، درسهایی گرانبها عاید ملت شد از جمله: در ابتدای حادثه فرمودند: مهم ، حفظ و نجات جان آتش نشانان است و بعداً علت یابی و دیگر آنکه در آستانه تشییع پیکر جانباختگان که پیام دادند توطئه عده ای که خواهان بهره برداری بود دارای سیاسی بوده را خنثی کرد و تشییع با عظمت و با شکوهی را باعث شد افزون بر این ها حضور در کنار آرامگاه آنان بسیار معنادار و شکوهمند بود.
 • ابتکار صدا و سیما در خبررسانی لحظه ای و انتشار تصاویر و فیلم های شبانه روزی توانست آگاهی خوبی به مردم بدهند و باعث تجلیل با شکوه مردم از خدمتگزاری صادق گردد که نوعاً از طبقات پایین جامعه بودند. خدایشان رحمت کند و به خانواده ها صبر عنایت فرماید.
 1. تذکرات پایانی
 • فرمان های جنجالی “ترامپ”رئیس جمهور تازه کار آمریکا، بازتابهای فراوانی در سطح دنیا داشته و مخالفت هایی را باعث شده است مخصوصاً در مورد منع ورود اتباع ۷ کشور از جمله ایران که اوج مخالفت آنان در بازداشت پسر ۵ساله ایرانی تبار در آمریکا بود که سخنگوی کاخ سفید هم گفت: برای حفظ امنیت کشور، کاری به سن و سال ندارد یعنی یک ابر قدرت دنیا از پسر بچه ۵ ساله می ترسد !!
 • راهپیمایی ۲۲ بهمن را باید با حضور گسترده تری برگزار گردد که این چشم دشمن را کور می کند. مسیر راهپیمایی از میدان امام به خیابان شهید فائق و از آنجا هم به جایگاه نماز جمعه خواهد بود.
 • ۱۹ بهمن اعلان همبستگی همافران با رهبر انقلاب در سال ۵۷ است که آنرا گرامی می داریم. ۲۱ بهمن سالروز شکسته شدن فرمان حکومت نظامی توسط امام بود که توطئه کودتا را خنثی کرد.
 • تشکر و قدردانی از عموم نمازگزاران و بزرگواران به ویژه حضور افرادی برای گرامیداشت یاد و نام مدافعان حرم، در روز ولادت حضرت زینب (س) و اقشار مختلف مردم.

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*