خطبه ۱ بهمن ماه ۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

« لله ما فی السّموات و ما فی الارض و ان تبدوا ما فی انفسکم او تخفوه یحاسبکم به الله فیغفر لمن یشاء و یعذّب من یشاء و الله علی کل شیء قدیر» بقره/۲۱۴

 • خداوند مالک همه هستی است. همه آنچه که در آسمان و زمین است.
 • آنچه در درون انسان است چه آشکار گردد و چه پنهان بماند مورد محاسبه قرار می گیرد.
 • خداوند عالم برایش پیدا و پنهان، یکی است. او حسابرسی است که بر هر کاری قدرت دارد.
 • آنکه اهل تقوا است هم معتقد به مالکیت است هم عقیده به محاسبه گر بودن او هم باورمند به قدرت حق تعالی است. پس همواره حریم او را حفظ خواهد کرد.

سبک زندگی دینی/۳۳

[نبوت، ویژگی برجسته پیامبر اکرم(ص)]

با توجه به نقش الگویی پیامبر اکرم برای مسلمانان و لزوم الگو برداری از زندگی آن حضرت، شایسته است تا با آشنایی با برخی از خصوصیات آن بزرگوار بر خود فرض ببینیم تا در عمل، پیرو ایشان باشیم.

 • خدا محوری: اولین دستور دریافتی آخرین سفیر الهی،عقیده به یکتایی خداوند بود. چنانکه اولین دعوت رسمی او از مردم هم دعوت به توحید بود. خداوند در آیات فراوانی مسئله توحید را بازگو کرده و پیامبرش را فرمان داده تا همین مسئله را بی کم و کاست و با جدیّت کامل مطرح نماید. از جمله آیات مطرح در این خصوص، آیات سوره مبارکه توحید است که خواندن آن معادل یک سوم کلّ قرآن است. بسم الله الرحمن الرحیم، قل هوالله احد- الله الصمد- لم یلد و لم یولد- و لم یکن له کفواً احد. این سوره را نسبه الرّب یا شناسنامه خدا می نامند. پیامبر اعظم نیز به مردم می گوید: قولوا لااله الاالله تفلحوا. بدیهی است آنکه مأمور به بیان توحید الهی و آمر به آن است خود او از بن دندان و از صمیم قلب بدان معتقد است و خدا را در همه کارهایش حاضر و ناظر می داند و محور همه برنامه ها و کارنامه هایش قرار می دهد.

در تاریخ آمده است وقتی بزرگان قریش به ابوطالب گفتند به برادرزاده ات بگو اگر دست از دعوت به خدای یگانه برداری ما تو را ریاست بر قریش داده و بهترین دختران را به ازدواج تو در می آوریم و از مال و ثروت بی نیازت می کنیم. پیامبر اکرم در جواب فرمود: به خدا سوگند اگر آنها خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من قرار دهند هرگز دست از این عقیده و دعوت بر نمی دارم! من چیز زیادی از آنها نمی خواهم فقط می خواهم یک کار انجام دهند! آنان با خوشحالی گفتند ما می پذیریم آن یک کار چیست؟ فرمود: خدایان چندگانه را رها کنند و خدای یگانه را بپرستند. هنگامی که شنیدند بر آشفتند و گفتند همه دغدغه ما این است که چرا محمد امین چنین پیشنهادی را مطرح می کند. از آن پس بنای مخالفت جدی را با پیامبر گذاشتند و در مخالفت با او هیچ کوتاه نیامدند. از اتهام زنی گرفته تا اذیت و آزار جسمی و حصر اقتصادی و شکنجه و توهین و تحقیر با همه اشکال و انحاء گوناگونی که داشت. اما جالب اینکه او هم چنان بر توحید و خدامحوری استوار بود و پافشاری داشت و فرمان {قل الله ثم ذرهم }را عملی می ساخت.

 • معاد باوری:

نزدیک به یک پنجم آیات قرآن، راجع به معاد است. عقیده به معاد همسنگ عقیده به توحید است. پیامبر اعظم با توجه به آنچه که از خدای متعال دریافت می کرده به آن عقیده مند می شده و باورمند بوده است. مگر می شود کسی به توحید خدا و عدالت او عقیده مند باشد اما عقیده ای به روز واپسین(قیامت) نداشته باشد. آری آنکه در نمازش می خوانده مالک یوم الدین و در هر زمان و مکان و در مورد هر حادثه ای حتی موقع مشاهده خاموش شدن چراغ می گوید: انا لله و انّا الیه راجعون ، قطعاً خدامحور است و معاد باور. از امام امیرالمؤمنین(ع) نقل شده که رسول خدا(ص) وقتی از معاد و قیامت سخن می گفت رنگ چهره اش تغییر می کرد و حالتش همانند حالت کسی بود که خبر از حمله قریب الوقوع دشمن خطرناک می دهد. این یعنی معاد باوری. باید هم اینگونه باشد چرا که یکی از سمت های جدّی ایشان انذار و هشدار و بیم دادن بوده است .مگر می شود کسی به معنای واقعی منذر باشد ولی خودش تحت تأثیر آن نباشد؟ آری او خدامحور و معاد باور بود. پس شایسته است تا ما هم اینگونه باشیم.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص) لابی ذر: یا اباذر لا یکون الرّجل من المتّقین حتی یحاسب نفسه اشدّ من محاسبه الشّریک شریکه فیعلم من این مطعمه و من این مشربه و من این ملبسه؟ امن حلال او حرام؟ یا اباذر من لم یبال من این اکتسب المال لم یبال الله من این ادخله النّار. (وسائل ۱۱/۳۷۹)

 • انسان متقی اهل محاسبه نفس است آن هم از نوع حسابرسی یک انسان با شریک خود.
 • او به خوراک، نوشاک و پوشاک خود می اندیشد تا ببیند آیا از حلال تهیه شده یا از طریق حرام. آنکه اهمیتی به حلال و حرام ندهد خداوند هم اهمیت نمی دهد که از چه دری او را جهنمی کند.

مناسبت ها

 1. یادآوری روزهای ماه بهمن: بهمن، ماه خاطره هاست. خاطره وحدت و همدلی، ایمان و فداکاری و حضور انبوه مردم عاشق امام و پدید آورنده انقلاب اسلامی ایران.

در چهارم بهمن ماه، به دستور بختیار تمام فرودگاههای کشور از جمله مهرآباد تهران بر روی هواپیماها بسته شد. این دستور در پی تصمیم امام برای آمدن از پاریس به تهران گرفته شد که خشم مردم و شعارهای انقلابی آنان را در پی داشت از جمله: وای به حالت بختیار- اگر امام فردا نیاد- مسلسلها بیرون می یاد.

هفتم بهمن ۵۷ ، روز آغاز تحصن روحانیون در دانشگاه تهران بود که به عنوان اعتراض به تصمیم بختیار صورت گرفت و رفته رفته دانشگاه تهران به مرکزی برای تجمع انقلابیون و سخنرانی های تند و تیز انقلابی علیه شاه تبدیل شد و شخصیت هایی مثل آقایان مطهری، بهشتی، هاشمی رفسنجانی و مقام معظم رهبری و …در آنجا حضور داشتند.

این اعتراض و آن تحصن در اجتماعات مردم در بیرون بسیار اثرگذار بود و رفته رفته زمینه را برای بازگشت امام در ۱۲ بهمن فراهم ساخت. امام در پاریس در مصاحبه ای کوتاه فرمود: دولت که نمی تواند برای همیشه در فرودگاه ها را بسته نگهدارد بالاخره فرودگاهها باز خواهد شد و من در اولین فرصت به ایران باز خواهم گشت.

 1. ششم بهمن سالروز حماسه تاریخی مردم آمل: منافقین و کمونیست های بریده از مردم که سنگ حمایت از خلق را به سینه می زدند در پی یک توهم نادرست با تجمع در جنگل های شمال ، روز ششم بهمن سال ۶۰ به شهر آمل حمله کردند و از خلوتی خیابانها استفاده نموده و تعدادی از مراکز حساس شهر را مثل شهربانی، کمیته انقلاب اسلامی و برخی مراکز دولتی را به اشغال خود درآوردند تا با خیال خام خود، مردم هم به آنان بپیوندند و جاده مواصلاتی مهم هراز را تصرف کنند و به اشغال برخی دیگر از شهرهای مازندران بپردازند و دربعضی از کشورهای معاند هم آنها را به رسمیت خواهند شناخت و حکومت مرکزی را تحت تأثیر قرارخواهند داد!! غافل از اینکه مردم شهر، یکپارچه علیه آنها می شورند و آنها را همانند تفاله ای به زباله دان تاریخ می اندازند و چنین نیز شد. مردم شهر با سنگربندی و مقابله با آنان در حدود ۳۰ و چند نفر از آنها را کشتند و حدود ۴۰ نفر شهید دادند و مزدوران بیگانه را از شهر بیرون کردند و باقیمانده آنها را مجبور به فرار کردند. برخی از دستگیر شدگان گفته بودند: در جنگل به ما گوشت گرگ می دادند تا بیرحم و قساوت پیشه شویم و در کشتن مردم با کی نداشته باشیم. امام در وصیتنامه خود از مردم آمل ستایش کرده و بزرگان دیگر آنرا شهر هزار سنگر خواندند.
 2. اشاره به چند رویداد خارجی:

الف- اعدام سه تن از شیعیان بحرین توسط حکام جاهل و ستمگر آن دیار که سر سپردگی خود رابه عربستان و امارات و انگلیس و آمریکا ثابت کرده و آنها هم از آنان حمایت می کنند. تحلیل گران می گویند: این سه جوان به اتهام دست داشتن در انفجاری که به کشته شدن دو تن از تجاوزگران اماراتی انجامید و پیشتر یک پاکستانی را به این اتهام اعدام کردند بنا به درخواست امارات صورت گرفت. اماراتی ها گفته بودند اگر چنین نکنید ما نیروی خود را از بحرین خارج می کنیم لذا آل خلیفه هم دستور اعدام این سه بیگناه را صار کرد و بعضی عقیده دارند این یک تستی بود که از مردم گرفتند تا ببینند آیا می توان شیخ عیسی قاسم را هم با این شیوه از میان برداشت یا خیر؟ مردم بحرین شدیداً اعتراض کرده و بعضی از گروهها علیه حکومت بحرین اعلان حرکت مسلحانه کرده اند.

ب- جنایت آل سعود در طول ۲۲ ماه علیه مردم بی پناه یمن ادامه دارد و سکوت جامعه بین الملل و حمایت قدرتهای جهنمی آمریکا و انگلیس و فرانسه تداوم دارد. ثمره این جنایت، دهها کشته و مجروح و صدها هزار آواره و میلیونها مردم رنج دیده بوده است، که حتی سازمان ملل هم وقیحانه با پول گرفتن ، سکوت اختیار کرده است. بان کی مون اعلان کرد به خاطر نیازی که به کمک عربستان داشتیم مجبور شدیم تا این کشور را از لیست ناقضان حقوق کودکان خارج کنیم.

ج- راهیابی دونالد مک ترامپ به کاخ سفید طی چند ساعت آینده که حرف و حدیث هایی را را از قبل به همراه داشته و حواشی و حرف و حدیث هایی را هم به دنبال خواهد داشت. هم آمریکایی ها و هم اروپایی ها هم مردم دیگر نواحی و کشورهای دنیا، نگران موضع گیری های او هستند حتی سازمانهایی مثل سیا نیز حرفهای او را تند و عصبانی و بی منطق خوانده است. البته او با به زیر سؤال بردن سیستم حاکم بر آمریکا توانست به کاخ سفید راه یابد. باید صبر کرد و دید ، جهان را به کدامین سو خواهد برد. جنگ یا صلح، درگیری یا آرامش.؟

 1. تذکرات پایانی
 • اظهار همدردی با حادثه دیدگان آتش سوزی در ساختمان ۱۷ طبقه پلاسکو در تهران که دیروز در آتش سوخت و فرو ریخت و تعدادی از آتش نشانان کشته و مجروح شدند.
 • هم رهبر هم رئیس جمهور اعلای همدردی کردند و ما نیز تسلیت می گوئیم و به عنوان درسی از این حادثه می گوئیم باید همه مردم به تذکرات قانونی و به جای مسئولین امر توجه بیشتری داشته باشند تا کمتر دچار آسیب دیدگی و زحمت بشوند.
 • در هفته گذشته ستاد بازسازی عتبات شعبه اردستان بازگشایی شد تا ان شاء الله مردم با اهداء کمک ها و نذورات خود بتوانند همپای دیگر مردم کشورمان در این امر مهم و خداداد به انجام وظیفه بپردازند. این ستاد، هیأت امنا دارد متشکل از امام جمعه، فرماندار و فرمانده سپاه با یک مسئول اجرایی و…که آقای سرهنگ زارعی به این عنوان انتخاب شده است.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*