خطبه ۱۷ دیماه ۱۳۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

«فاتّقواالله ما استطعتم و اسمعوا و اطیعوا و انفقوا خیراً لانفسکم» تغابن/۱۶

پس تا می توانید خداترس و پرهیزکار باشید و سخن حق را بشنوید و اطاعت کنید و از مال خود انفاق کنید تا برای (ذخیره آخرت) خودتان بهتر باشد.

در این آیه به چهار چیز فرمان داده شده: ۱- خداترسی(تقوا) به اندازه توان. خدا تکلیف فوق طاعت ندارد لذا فرموده تا آن مقدار که می توانید متّقی باشید. البته باید گفت آدمی در عین حال ، قدرت و توان بسیار زیادی دارد. ۲- شنیدن سخن حق. ۳- اطاعت و فرمانبرداری. ۴- انفاق مال که ذخیره خوبی برای آخرت است.

سبک زندگی دینی/۳۱

[خاتمیّت پیامبر اسلام] با توجه به اینکه با آمدن پیامبر اسلام و تکمیل دین الهی و نزول قرآن کریم، تمامی آنچه بشر روی زمین نیاز دارد برای او آورده شده و بیان گردیده و دیگر نیازی به نزول وحی و آمدن دستوری جدید نیست؛ لذا حضرت محمد بن عبدالله(ص) به عنوان آخرین سفیر الهی و خاتم الانبیاء معرفی گردیده است. این حقیقت را خدای متعال در آیه ۴ سوره احزاب بیان فرموده است: ما کان محمّد ابا احد من رجالکم و لکن رسول الله و خاتم النبیّین و کان الله بکل شیء علیماً.

توضیح: این آیه پایان بخش ماجرای بحث انگیز ازدواج پیامبر اسلام با زن پسر خوانده اش ، زید است که او را طلاق داده بود. این ازدواج به دستور خداوند و برای درهم شکستن یک سنت غلط و رایجی بوده که مردم می گفتند ازدواج با همسر و فرزند خوانده مثل ازدواج با عروس واقعی فرد است. خداوند به ایشان دستور داد تا با این ازدواج، به مردم ثابت کند که همسر فرزند خوانده بر انسان محرم نیست. متعاقب این جریان ، این آیه را فرستاد که محمد پدر هیچ یک از مردان شما نیست بلکه او رسول خدا و پایان بخش پیامبران است و خداوند نسبت به هر چیزی عالم است.

در اینجا آمده که پیامبر، پدر هیچ یک از مردان شما نیست. این سخن با این حقیقت که ایشان فرزندان پسری مثل قاسم و عبدالله و ابراهیم داشته مخالفتی ندارد چرا که آنها در کودکی از دنیا رفته بودند و حسنین نیز که فرزندان او محسوب می شوند در آن زمان کودک بوده اند و به آنها (رجال = مردان) گفته نمی شده است. پس با این بیان به همگان اعلان می کند که زید پسر واقعی ایشان نبوده است بلکه پسر خوانده اش بوده و بنابراین ازدواج با همسر او پس از طلاق، مانعی ندارد و ایشان هم با دختر عمه اش زینب دختر جحش ازدواج کرد. در هر صورت در ادامه می فرماید: او رسول خدا و خاتم النبیین است.

خاتم به معنای مهر پایانی است که در انتهای نگارش نامه می زدند که یعنی نامه پایان گرفته و چنانچه چیزی پس از آن اضافه شده باشد معلوم می گردد و باطل می باشد. هم چنین گاهی برای مهر و موم کردن پاکت یا ظرف دیگری که حاوی اسناد و مدارک مهمی است از مهر استفاده می شده که الان هم معروف است به لاک و مهر. و اگر با کسر خوانده شود( خاتم) به معنای پایان دهنده می باشد در هر صورت ایشان آخرین نفر از سلسله انبیاء الهی است که طبق نقل معروف تعدادشان به ۱۲۴۰۰۰نفر می رسد.

از عبارت « و کان الله بکل شیء علیماً» استفاده می شود که خداوند به تمام نیازهای بشر از ابتدای تاریخ تا پایان آن ، آشنا و عالم بوده و او می دانسته که با آمدن آخرین پیامبران و همراه داشتن قرآن کریم، دیگر نیازی به فرستادن پیامبر جدید و دستوری جدید نیست. منطق و مکتب او پاسخگوی تمامی نیازهای بشری می باشد.

آری {نام احمد نام جمله انبیاء است. چونکه صد آمد نود هم پیش ما ست.} با این بیان روشن می شود که ادعای هر فردی در زمینه نبوت و رسالت ادعایی نادرست و باطل می باشد.

گفتنی است تاریخ از خیلی افراد شیّاد و رهزن یاد می کند که ادعای نبوت داشته اند اینان را متنبّی و مدعی نبوت می خوانند. جالب اینکه در این میان یک زنی هم ادعای نبوت داشته به او گفتند مگر نشنیده ای که پیامبر اسلام فرمود: لا نبیّ بعدی- هیچ پیامبری بعد از من نخواهد آمد. گفت درست فرموده هیچ مردی به عنوان پیامبر نخواهد آمد اما نگفت لا نبیّه بعدی- هیچ پیامبری از جنس زنان نخواهد آمد. بنابراین بعد از این  پیامبر، من هم پیامبرم. آری حضرت محمد(ص) پیامبر آخرین و برترین است.

خطبه دوم

حدیث

الامام العسکری(ع): ما اقبح بالمؤمن ان تکون له رغبه تذلّه- چه زشت است در مؤمن خواسته ای باشد که او را به خواری کشاند. بحار/۳۵/۳۷۴

مؤمن عزیز است و نباید اجازه بدهد تا خوار و بیمقدار گردد که اگر چنین کند واقعاً قدر و منزلت خود را پایین آورده و کار زشت و ناپسندی انجام داده است. زیاده خواهی، حرص و ولع، تملق و چاپلوسی و نافرمانی و گناه و … اگر در انسان باشند چون مایه خواری و ذلّت او هستند لذا بسیار زشت و ناپسند می نمایند. باید سعی کنیم به جای اینها به قناعت، درست گویی و انجام کارهای عزت آور بپردازیم.

مناسبت ها

 1. یک ولادت و یک وفات: هشتم ربیع الثانی (فردا) سالروز میلاد حضرت امام حسن عسکری(ع) است. این میلاد را خدمت فرزندش و همه شیعیانش عرض تبریک و تهنیت داریم و امیدواریم بتوانیم با پیدا کردن شناخت نسبت به این امام بزرگوار و در پیش گرفتن مسیر بندگی خدا و اطاعت از آن حضرت، زمینه ساز ظهور فرزندشان باشیم. ایشان در هشتم همین ماه در سال ۲۳۲ ه ق به دنیا آمدند و در سن ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند. زیارت قبر ایشان در دنیا و شفاعتش در آخرت را خواهانیم.
 2. دهم ربیع الثانی، سالروز وفات مظلومانه و معصومانه حضرت فاطمه معصومه است. ایشان را فاطمه دوم خوانده اند و زیارت قبر شریفش را موجب بهشتی شدن دانسته اند و نسبت به آن توصیه کرده اند. حضرت معصومه از معدود کسانی است که امام معصوم برایش زیارتنامه تنظیم کرده است. امام هشتم(ع) برای خواهرشان زیارتنامه موجود را انشافرموده اند. در این زیارتنامه به مقام والای ایشان در نزد پرودگار اشاره شده( فانّ لک عندالله شأناً من الشأن) و درخواست شفاعت در پیشگاه خداوند از او صورت گرفته ( یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه) آن حضرت در سال ۲۰۱ ه.ق که با تعدادی از همراهان به قصد زیارت برادرشان به ایران سفر کرده بودند در مسیر راه در ساوه مورد هجوم عده ای از مخالفان قرار می گیرند و تعدادی از یارانشان به شهادت می رسند و گفته شده خود ایشان هم مسموم شده و پس از چندی در قم وفات یافت.
 3. دیدار دانشجویان نخبه با حضرت آقا: جمعی از مدال آوران جوان دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف خدمت ایشان رسیدند و پس از ۲ ساعت گپ و گفت دوستانه به چند مطلب اساسی اشاره فرمودند از جمله:
 • من جوانان مؤمن و انقلابی را بسیار دوست دارم و از آنان پشتیبانی می کنم.
 • لازم است شکرگزار نعمت نخبگی و استعدادهای بالا باشیم.
 • تلاش و حرکت علمی در کشور به هیچ وجه نباید کند یا متوقف شود.
 • پیشرفت علمی به تنهایی یک ملت و کشور را سعادتمند نخواهد کرد بلکه باید به مسائل معنوی هم توجه شود.
 • دلیل سستی های کنونی بنیان تمدن غرب، نبود معنویت و آرمانهای الهی است.
 • اقدام جهادی به معنای خسته نشدن در مقابل سختی ها و موانع است.
 • نسل جوان کنونی بسیار تواناتر، آگاه تر و هوشمندتر از نسل اول انقلاب است.
 • معظم له که با اهدا جوایز نخبگان به ایشان مواجه شده بودند فرمودند: من با کمال افتخار این مدال ها را می پذیرم و به شما برمی گردانم تا آنها را در معرض دید دیگران قرار دهید و به آن افتخار کنید.

این دیدار دوستانه با بیان نقطه نظرات دانشجویان دختر و پسر همراه بود که برای حضرت آقا به قول خودشان خوب و آرمانی و درست بود.

 1. هفدهم دیماه سالروز کشف حجاب توسط رضاخان: پس از اولین سفر و آخرین سفر خارجی رضاخان به ترکیه و دیدن زنان بی حجاب، رضاخان تصمیم گرفت تا در ایران هم این توطئه استعماری را عملیاتی کند. آرام آرام زمزمه مانع بودن حجاب برای پیشرفت و ترقی نیمی از جامعه(زنان) را مطرح کرد و با رهنمودگیری از بیرون، پروژه کشف و حذف حجاب را کلید زد و در سال ۱۳۱۴ در مثل چنین روزی رسماً بی حجابی آغاز شد. با دستوری که داده بود با زنان چادری برخورد می شد و به اجبار چادر و چارقد از سر زنان می کشیدند و در اماکن عمومی از جمله حمامها اعلان کرده بودند که زنان چادری حق ورود ندارند. هرچند به طور کامل نتوانستند جامعه به شدت متدین و دارای تعصب مثبت نسبت به حجاب را به بی حجابی بکشانند ولی بالاخره اثر تخریبی خود را گذاشت و ابتذال را به کشور وارد کرد و زن را وسیله شهوترانی مردان هوسران قرار داد و جامعه را به سمت بی بند و باری سوق داد.

با روی کار آمدن فرزندش محمدرضا این سیاست به شکلی دیگر دنبال شد و آثار تخریبی زیادی بر جای گذاشت. الان هم چندین سال است که دشمنان فرهنگی این آب و خاک برای قبح زدایی از بدحجابی و بی حجابی تلاش می کنند و متأسفانه تیشه به ریشه دین و ارزشهای اصیل خانوادگی می زنند. برخی از آگاهان می گویند بعضی از مؤسسات ضد فرهنگی خارج نشین ، بودجه هایی بیش از کل بودجه  ایران برای تخریب فرهنگ جامعه هزینه می کنند.

 1. تذکرات پایانی
 • ۱۹ دیماه ۵۶ سرآغاز حرکت اعتراضی مردم قم علیه حکومت پهلوی است که در پاسخ به توهینی که روزنامه اطلاعات به امام کرده بود صورت گرفت و اولین دسته از شهدا و مجروحین را مردم قم در آنروز تقدیم انقلاب کردند.
 • یاد و نام آیه الله شرعی که اخیراً مرحوم شدند و نیز خاطره شهادت شهید بزرگ هسته ای شهید احمدی روشن را که در ۱۹ دیماه در سال ۱۳۹۰ توسط منافقان صورت گرفت را گرامی می داریم.
 • به همگان اعم از مسئولان و تریبون داران توصیه می کنیم تا مواظب مسئولیتشان و موضع گیری و حرف زدنهای خود باشند تا دشمن در کمین نتواند سوء استفاده کند مثل جریان «گور خواب ها» که به خاطر بی توجهی برخی از مسئولان و عدم انجام وظیفه، رسما، به طنز و مخالفت تبلیغات چی های بیگانه قرار گرفت و واقعاً برای نظام خسارت بار بود. هم چنین مسئولان بلند پایه که باید خودشان الگو باشند و وحدت آفرین، اختلافات خودشان را در جلسات خصوصی حل و فصل کنند و آنرا به سطح جامعه نکشانند که هم مردم را ناراحت و ناامید می کنند هم دشمنان را امیدوار می نمایند. باید به فکر آرامش و خورد و خوراک مردم خود باشند نه به فکر آرایش و خوراک تبلیغاتی برای بیگانگان.
 • امیدواریم تلاش و کوشش مسئولان محلی در خدمت به مردم شهرستان مورد قبول خداوند قرار گیرد و هم چنان خدمات هرچه بیشتر صورت پذیرد و مسئولان در سطح کشور هم برای انجام وظیفه بیش از پیش موفق باشند.
 • از کوششهای نماینده محترم و همراهی مسئولان محلی برای آمدن مسئولان مثل وزیر بهداشت به منطقه قدردانی و تشکر می کنیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*