خطبه ۳ دیماه ۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

قرآن

« یا ایّهاالنّاس کلو ممّا فی الارض حلالاً طیّباً و لا تتّبعوا خطوات الشّیطان انّه لکم عدوّ مبین- انّما یأمرکم بالسّوء و الفحشاء ان تقولوا علی الله ما لا تعلمون». بقره/ ۱۶۸-۱۶۹

ای مردم! از آنچه [ از انواع میوه ها و خوردنی ها] در زمین حلال و پاکیزه است، بخورید و از گام های شیطان پیروی نکنید؛ زیرا او نسبت به شما دشمنی آشکار است.

فقط شما را به بدی و زشتی فرمان می دهد، و اینکه جاهلانه اموری را[ به عنوان حلال و حرام] به خدا نسبت دهید.

 • خداوند روزی حلال را نصیب افراد فرموده و دستور داده از حلال و پاکیزه اش استفاده کنید.
 • وقتی روزی پاکیزه را استفاده کردید از گامهای شیطان پیروی نکنید که دشمن آشکار است.
 • از جمله کارهای شیطان امر به بدی و فحشاء است و نسبت ناروا دادن به خداوند.
 • رعایت خورد و خوراک و استفاده از حلال و خودداری از پیروی شیطانها در واقع همان تقوای الهی است. (تقوای در خوراک و در عمکرد)

سبک زندگی دینی

[ شرایط ویژه رسالت] ۳- اعجاز بیمانند: از آنجا که رسولان الهی، ادعای نبوت و مأموریت از جانب خداوند را دارند لذا مردم به خودشان حق می دهند تا از آنان دلایل روشن برای ادعای خود ارائه کنند. این دلایل روشن که ثابت کننده ادعای یاد شده است( بیّنه، آیه و برهان) نام دارد که در تعبیر رایج از آنها به اعجاز و معجزه یاد می گردد. هر چند این کلمه، به این منظور در قرآن کریم به کار نرفته است ولی پیوسته بر سر زبانها بوده و دهان به دهان می گشته و در کتابها هم به نگارش درآمده است.

منظور ار اعجاز و معجزه، انجام کار خارق العاده ای است که پیامبر می تواند به اذن و اراده الهی برای اثبات ادعای نبوت خود بیاورد و انجام دهد ولی دیگران از آوردن و انجام دادن آن عاجز و ناتوانند.

به اصطلاح علمی، معجزه کاری است که عادتاً محال است انجام پذیرد ولی عقلاً محال نیست چرا که محال عقلی، اصلاً تحقق پیدا نمی کند. مثل اینکه گفته شود یک شیء در حال حاضر هم موجود باشد هم معدوم،هر سرد باشد هم گرم یا مثلاً ۲+۲= ۵ این محال عقلی است ولی معجزه اینگونه نیست بلکه محال عادی است.

در قرآن کریم به پاره ای از این اعجازها و معجره ها اشاره شده است مانند اژدهاشدن عصای موسی که در دست او بود بنا به درخواست فرعون- فالقی عصاه فاذا هی ثعبان مبین- (اعراف/۱۰۳).

و ساختن پرنده ای از خاک توسط حضرت عیسی(ع) و دمیدن در او و پرواز پرنده خاکی به اذن خداوند( انّی اخلق لکم من الطین کهئته الطّیر فانفخ فیه فیکون طیراً باذن الله)و شفا دادن کور مادزاد و زنده کردن مردگان و خبر دادن از درون منازل مردم که چه می خورند و چه می اندوزند( آل عمران/۴۹).

و مسلط کردن طوفان و ملخ و شپش و قورباغه و خون بر فرعونیان که به عنوان اعجاز حضرت موسی(ع) نمایان شده است( اعراف/۱۳۲-۱۳۳) و بیرون آوردن ناقه( شتر ماده) توسط حضرت صالح برای قوم ثمود از دل یک صخره ای و آب فراوان خوردن او و همه مردم شهر را شیر دادن. و مثل قرآن کریم که به عنوان اعجاز بزرگ حضرت محمد(ص) مطرح است و ان شاء الله در جای خود بیشتر از آن بحث خواهیم کرد. اینها بخشی از اعجاز رسولان الهی اند.

چند نکته:

 • اعجاز همراه با ادعای نبوت است که دیگران از انجام مثل آن عاجزند.
 • معجزه متّکی به نیروی الهی است و هیچ پیامبری آنرا بر آمده از قدرت خودش نمی داند. همه کارهایی که در این راستا و با این نام انجام می پذیرد و به اذن و اراده الهی است.
 • معجزه ، بر هم زننده قانون علیّت نیست بلکه آن نیز معلول علتی است که یا ماوراء طبیعی است یا برای ما ناشناخته است. در هر صورت علتی دارد.
 • معجزه با نبوغ افراد نابغه متفاوت است. زیرا نابغه ها با تعلیم و تمرین می توانند کارهایی انجام دهند که دیگران نتوانند ولی پیامبران بدون طی این مقدمات آنرا عملیاتی می سازند.
 • معجزات انبیاء با یکدیگر متفاوت است. در حدیثی آمده که راز این تفاوت این است که باید معجزه بالاترین درجه و حد نصاب ممکن را در مقایسه با کارهای انجام گرفته توسط دیگران، داشته باشد و طبعاً متناسب با علوم رایج و مطرح در دوران خاص هر پیامبری است . مثلاً در عصر موسی(ع) سحر و جادو اوج داشت و در دوران عیسی علم طب و پزشکی لذا موسی باید کاری بکند که ساحران نتوانند انجام دهند و بفهمند او در ادعایش صادق است. و عیسی نیزباید کاری انجام دهد که هیچ طبیب و حکیمی از عهده آن بر نمی آید.

خطبه دوم

حدیث

قال النبی(ص): قالت الحواریّون لعیسی یا روح الله من نجالس؟ قال من یذکّرکم الله رؤیته و یزید فی علمکم منطقه و یرغّبکم فی الاخره عمله. (الحیاه/ ۲/۲۸۶) و (کافی۱/۳۹)

 • انسان نیاز به همنشین دارد و همنشینش در روش و منش آدمی مؤثر است.
 • پس با کسی باید همنشین شد که خدا را به یاد انسان بیاورد و دانش انسان را اضافه کند و او را به آخرت ترغیب نماید یعنی در یک کلمه ، با تقوا باشد.

مناسبت ها

 1. ولادت حضرت عیسی مسیح(ع)

یکشنبه ۲۵ دسامبر را مسیحیان به عنوان تولد حضرت عیسی جشن گرفته و گرامی می دارند. البته ما مسلمانان هم روز میلاد آن حضرت را بزرگ می شماریم و آنرا تبریک می گوئیم . چرا که ما او را از جمله پیامبران اولوالعزم می دانیم که قرآن کریم ایشان را در چند مورد ستایش کرده است . بنا به تعبیر قرآن کریم او الگوی تکریم مادر و دوری از ظلم و ستم است ( و براًّ بوالدتی و لم یجعلنی جبّاراً شقیّاً (مریم/۳۲)- او دعوت گر به حق و روشن گر حقیایق بود و آبرومند در نزد خدا ( وجیهاً فی الدّنیا و الاخره) و از مقرّبان و صالحان بود.

و به تعبیر امام راحل، برنامه آن حضرت این بود که با ظلم مبارزه می کرد و اینطور نبود که فقط دعوت به عبادت بکند او با ظالم مخالف بود.

پیروان مسیح باید از شرافت او دفاع بکنند در حالی که نصف مفاسد دنیا از پیروان ادعایی مسیح است . اشخاصی که با عیسی مخالفت دارند با خدای عیسی مخالفت دارند اعتقاد به عیسی ندارند خودشان را به او می چسبانند و برای عید میلاد عیسی خود را مهیا می کنند.

ما امیدواریم روزی فرا برسد که منطق این پیامبر بزرگ به معنای واقعی برای مردم جهان تبیین بشود و در عمل ، رفتار ایشان مورد پیروی و عمل قرار گیرد.

 1. سخنان مقام معظم رهبری در جمع شرکت کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی

به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) صدها تن از اندیشمندان جهان اسلام به منظور شرکت در کنفرانس وحدت اسلامی به ایران آمده بودند که در پایان ، خدمت ایشان رسیدند و حضرت آقا مطالبی را بیان فرمودند از جمله:

 • جهاد با اقسام آن همه لازم و ضروری است و یک دستور قرآنی است.
 • دنیای اسلام دچار محنت های بزرگی است که راه حل آن اتحاد اسلامی است.
 • امروز دو اراده متضاد وجود دارد یکی تفرقه و دیگری وحدت.
 • شیعه انگلیسی و سنّی آمریکایی دو لبه یک قیچی و مانند هم هستند.
 • انگلیس که ازسال ۱۸۰۰میلادی به این طرف نزدیک به دو قرن و اندی هرچه انجام داده در منطقه، شر و فساد و تهدید بوده است حالا نخست وزیرش می گوید ایران تهدید منطقه است.
 • مهمترین آمادگی امروز، عبارت است از اتحاد بین مسلمین.

در پایان یک توصیه هم به عموم ملت ایران داشتند و آن اینکه با تمسّک به قرآن و عترت که همان راه تمسک به احکام الهی، راه ایستادن در مقابل دشمنان است، راه امام بزرگوار و راه انقلاب را بپیمایند و رها نکنند که عزت دنیا و عزّت در ملأ اعلی به این راه وابسته است.

 1. نهم دی، روز حماسه مردم ایران( روز بصیرت و میثاق امت با ولایت)

در سال ۸۸ پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اتفاقاتی افتاد که اگر نبود تیزبینی و درایت و هوشمندی رهبری و بصیرت امت اسلامی، بدون تردید امروز از نظام و جهمهوری اسلامی و قانون اساسی، هیچ خبری و اثری نبود و فتنه به وجود آمده همه چیز را خرد و خمیری کرد و ایران، دشمن شاد می شد و دشمن مسلط بر ایران. توطئه تقلب در انتخابات به قدری حساب شده و برنامه ریزی شده بود که همه معاندین و منافقین و ضد انقلاب داخلی و حامیان خارجی در پشت سر این بهانه قرار گرفتند و عوامل داخلی شان هم اعتراف کردند که انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است!! در حدود ۸ ماه تمام دستگاههای کشور درگیر بودند. مردم مضطرب و نگران بودند تمام دستگاههای تبلیغاتی دشمن دست به کار شدند و توی دل مردم را خالی می کردند و شعارهای هنجار شکنانه به هر مناسبتی به گوش می خورد و مقدسات مورد اهانت قرار می گرفت تا عاشورای حسینی پیش آمد. در آنجا همه دیدند که پرچم های عزاداری ، مکانهای عزاداری و خود عزاداران مورد اهانت قرار گرفتند و عده ای به رقص و پایکوبی پرداختند. وقتی مردم دیدند مسئله از انتخابات فراتر است و اصل دین و ولایت و کشور هدف قرار گرفته ؛ به میدان آمدند و حماسه ۹ دی را آفریدند. میلیونها نفر در سراسر کشور از همه سلایق فکری و سیاسی به میدان آمدند و با حضورشان بساط فتنه و فتنه گری را برچیدند و با رهبری، میثاقی دوباره بستند و کشور و نظام را بیمه کردند. این بود که این روز در تاریخ ماندگار شد.

 1. تذکرات پایانی:

الف- پیروزی ارتش سوریه با همپیمانانش از جمله جبهه مقاومت در حلب، دشمنان متحد و قسم خورده سوریه مثل آمریکا و کشورهای غربی و اروپایی و دولتهای مرتجع منطقه را رسوا و بی آبرو و مأیوس کرد و نشان داد که ایجاد جبهه متحد برای مبارزه با داعش، دروغی بیش نبود. حامیان تروریست ها چندین جلسه شورای امنیت گرفتند تا بلکه مانع از خروج آنها از حلب بشوند یا مانع از کشته و اسیر شدن آنها گردند اما موفق نشدند.

ب- امروز سوم دیماه روز ثبت احوال است که ضمن عرض خسته نباشید خدمت کارکنان این اداره که از تولد تا ازدواج و طلاق و وفات مردم خبر دارند و به ثبت آنها اقدام می کنند و به خدمت صادقانه شان ادامه می دهند. موفقیت آنها را خواستاریم. اینها می گویند انتظار داریم هر تولد و احیاناً وفاتی که هست هرچه زودتر این اداره را مطلع کنند که ممکن است در غیر اینصورت مشکلاتی برایشان فراهم گردد.

ج- یاد و خاطره شهید بزرگوار آیت الله حسین غفاری را که در ۷دیماه ۵۳ در زندان ساواک به شهادت رسید را گرامی می داریم.

د- هم چنین و یاد و نام محقق بزرگوار آیت الله آقای واعظ خراسانی را که اخیراً در مشهد دار فانی را وداع گفت گرامی می داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*