خطبه ۲۶ آذرماه ۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

و لا تخزنی یوم یبعثون- یوم لا ینفع مال و لا بنون- الّا من اتی الله بقلب سلیم. (شعراء/۸۷-۸۹)

و روزی که [ مردگان] برانگیخته می شوند، رسوایم مکن؛ روزی که هیچ مال و اولادی سود نمی دهد، مگر کسی که دلی سالم [از رذایل و خبایث] به پیشگاه خدا بیاورد.

حضرت ابراهیم خلیل(ع) به خداوند عرض می کند: مرا در روز قیامت خوار مکن ، همان روزی که نه مال و ثروت به حال انسان نافع است نه فرزندان، برای او سودی دارند مگر که انسان با قب سلیم بر خدا وارد شود.

قلب سلیم را کسی دارد که جز خدا را نپرستد و جز بر او دل نبندد و در درونش جز خدا حاکمیتی و حکومتی نداشته باشد. در بست، قلب او در اختیار خدا باشد و بس . و قطعاً دارنده چنین قلبی همان است که از تقوای الهی برخوردار است.

میلاد پیامبر اکرم(ص)

طبق نظر مشهور شیعه، در ۱۴۹۱ سال پیش در ۱۷ ربیع الاول در شهر مکه کودکی به دنیا آمد که نامش را محمّد گذاشتند. همزمان با ولادت این پسر، که بنا به نقلی هنگام تولد، سایه پدر را بر سر نداشت اتفاقاتی در چهار گوشه دنیا رخ داد که همه نشان از یک حادثه مهمی داشت مانند: سرنگون شدن بت ها، خشک شدن دریاچه ساوه، خاموش شدن آتشکده هزار ساله فارس، خواب وحشتناک دیدن موبدان، فرو ریختن ۱۴ کنگره از قصر انوشیروان، شکاف برداشتن ایوان مدائن و … این اتفاقات که در عالم پائین روی داد، گفته شده مقارن با این ها حوادثی هم در عالم بالا روی داده است. حرکت دسته جمعی فرشتگان به سمت زمین و سپس اوج گرفتن و بالا رفتن آنها به گونه ای که شیطان نگران شده و می پرسد چه اتفاقی افتاده که جواب می شنود ، کودکی به دنیا آمده که آخرین پیامبر الهی خواهدبود .شیطان  می پرسد آیا من می توانم در او نفوذی داشته باشم؟ جواب می شنود خیر. سؤال می کند در امت او چطور؟ می گویند ممکن است. شیطان می گوید همین هم برای من خوب است.

این اتفاق مبارک در شب جمعه عام الفیل(سال حمله ابرهه با پیل سواران به مکه) و در ۵۷۰میلادی، ۵۳ سال قبل از هجرت روی داد. البته در ۱۳۶سال بعد در همان شب( ۱۷ ربیع الاول) فرزندی از نسل او که نامش را جعفر گذاشتند و به صادق ملقب بود پا به عرصه وجود گذاشت که ما ضمن گرامیداشت این دو میلاد، این روز فرخنده را به همه امت پیامبر(ص) و شیعیان جعفر بن محمد الصادق(ع) تبریک و تهیت عرض می نمائیم.

آشنایی اجمالی با پیامبر اعظم(ع)

اگر بتوان دریایی را در کوزه ای گنجانید و خورشید را در کاسه ای، می توان اوصاف و عظمت های بیمانند ایشان را در قالب جملات و کلماتی بیان کرد اما از باب «آب دریا را اگر نتوان کشید  *  هم بقدر تشنگی باید چشید» به بازگویی چند نکته در خصوص آن حضرت می پردازیم:

 • مورد عنایت خاص خدا بود. در آیاتی از قرآن کریم اشاراتی به الطاف ویژه خداوند نسبت به ایشان صورت گرفته است مانند: (الم نشرح لک صدرک – و وضعنا عنک وزرک … ورفعنا لک ذکرک …)،( الم یجدک یتیماً فاوی- و وجدک ضالّاً فهدی- و وجدک عائلاً و فاغنی …). گاهی به جان او قسم می خورد و زمانی از میهمانی ویژه او در نزد خودش در معراج یاد می کند ( دنی فتدلّی فکان قاب قوسین او ادنی). و برای تربیت و رشد جسمانی او و نیز تربیت معنوی و روحانی اش دلهای انسانهایی را نسبت به او مهربان می کند مانند: آمنه مادرش، حلیمه سعدیه دایه اش، عبد المطلب جدش، ابوطالب عمویش، و فاطمه بنت اسد زن عمویش، و نیز به فرشتگان مأموریت می دهد تا مراقب او باشند.
 • برخوردار از مسئولیت هایی ویژه بود. خداوند در چندین آیه از جمله در آیه دوم سوره جمعه از او این چنین یاد می کند: هو الّذی بعث فی الامّیّین رسولاً منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین.

او مبعوث به پیامبری است که خود مسئولیتی عظیم و بی نظیر است ، آنهم بعثتی که قرار است برای همیشه تاریخ در جای جای زمین اثرگذار باشد و جهان را تحت تأثیر خود گرداند( رسالت و بعثت جهانی). او از جنس خود مردم است و همانند آنان امّی (درس ناخوانده) است. او مأموریت دارد تا اولاً آیات الهی را بر مردم تلاوت کند و ثانیاً آنها را تزکیه(پاکسازی) کند و ثالثاً تعلیم و آموزش دهد.

این همه را در حالی باید انجام دهد که مردم هم عصر او در گمراهی آشکاری به سر می برند. گمراهی در عقیده دارند چرا که در مقابل سنگ و چوب خود ساخته سجده و کرنش و عبادت می کنند گمراهی در اخلاق دارند یعنی خشونت و خصومت و قتل و غارت و تجاوز و سرقت جزء ذات آنهاست و به انجام چنین کارهایی افتخار می کنند،گمراهی اجتماعی دارند، هیچ از وحدت و همدلی و تعاون و دستگیری از یکدیگر در میان آنان خبری نیست. هرچه هست درگیری و جنگ های طولانی و ناامنی دامنه دار است. او آمده است تا این نابسامانی ها را سامان بدهد و مردم را از سطح حیوانیت و درندگی به اوج انسانیت و مهربانی برساند.

 • دارای خلقی عظیم و رفتاری ستودنی بود. آرم( انّک لعلی خلق عظیم) بهترین معرف ایشان رفتار پسندیده اوست که به یکی دو نمونه آن اشاره می کنیم:

الف- به عیادت فرد یهودی می رود که هر روز برسرو رویش خاکستر می ریزد.

ب- از زن یهودیه ای که او را مسموم کرده با بزرگواری در می گذرد.

ج- به آنانکه سنگش می زنند به جای نفرین دعا می کند ( الّلهم اهد قومی فانّهم لا یعلمون).

د- از تقصیر همه مکّیان در فتح مکه می گذرد و به جای {امروز روز انتقام است } می گوید{الیوم یوم المرحمه} امروز روز مهربانی است.

خطبه دوم

حدیث

قال الصادق(ع): اصول الکفر ثلاثه الحرص و الاستکبار و الحسد فامّا الحرص فآدم حین نهی عن الشّجره حمله الحرص علی ان اکل منها و اما الاستکبار فابلیس حین امر بلسجود فابی و اما الحسد فابنا آدم حین قتل احدهما صاحبه حسداً ( المواعظ العددیه /۹۲).

حضرت، سه چیز را ریشه کفر معرفی کرده (حرص و تکبر و حسد) و برای هر یک نمونه ای آورده تا مشخص کند اینها چه به روز انسان در می آروند.

مناسبت ها

 1. دیدارها و رهنمودهای مقام معظم رهبری

الف- پیام به بیست و پنجمین اجلاس نماز و تأکید برجایگاه والای نماز و همت مسئولین برای توجه ویژه در این خصوص و اینکه برنامه خودمان را با نماز، تعالی بخشیم و تجلیل از عالم مجاهد خستگی ناپذیر جناب حاج آقا قرائتی که پرچمدار نماز در کشور می باشند.

ب- دیدار با رئیس تحالف گروههای شیعی در عراق، آقای سید عمار حکیم و همراهان و توصیه دهگانه به آنان از جمله توجه به وحدت، عدم اعتماد به آمریکا، ارتقاء بخشیدن به مسائل علمی به خصوص که آمریکا صدها تن از عالمان و محققان عراقی را با همدستی اسرائیل کشته و از بین برده است و تشکر از مقامات عراقی به جهت گنجاندن حشد الشعبی در ظرف قانون و نیز همکاری مقامات و مردم عراق در برگزاری گردهمایی و راهپیمایی عظیم اربعین و …

ج- دیدار با دکتر رمضان عبدالله رئیس جنبش جهاد اسلامی برای آزادی فلسطین و سفارش به همگرایی نیروهای فلسطینی و اینکه خط مقاومت باید دنبال شود و نه سازش؛ و فسطین مسئله اول دنیای اسلام باید باشد و برای ما بوده و هست و اینکه رژیم صهیونیستی در پناه مستکبر اعظم و شیطان بزرگ و شیطانهای کوچک منطقه روزگار می گذراند ولی تا ۲۵ سال آینده از میان خواهد رفت، از جمله سخنان ایشان بود.

د- و بالاخره دیدار با رئیس جمهور اندونزی و انگشت گذاشتن روی مشترکات و توسعه روابط بین دو کشور و اشاره به نقش سوکارنو در تأسیس جنبش عدم تعهد.

 1. پیروزی بزرگ ارتش و همپیمانان سوریه در حلب

بالاخره پس از چهار سال که نیروهای تروریستی، بخش شرقی حلب ، بزرگترین شهر سوریه پس از دمشق و مهمترین شهر از نظر اقتصادی را در اختیار گرفته بودند و می خواستند آنجا را پایتخت اعلامی خود در تجزیه سوریه قرار دهند به لطف الهی با مقاومت سرسختانه نیروهای مقاومت اعم از مدافعان حرم، حزب الله و ارتش و نیروهای مردمی، حلب آزاد شد و آمریکا و هم پیمانانش و نیز عربستان و قطر و ترکیه که حامیان اصلی مخالفان بشار اسد بودند با تلخکامی شکست را پذیرا شدند. گفته شده وقتی تروریست ها، اقبال مردم و استقبال آنان به ارتش و نیروهای مقاومت را دیدند جنایت خود را تشدید کرده و با بریدن گوش و بینی تعدادی از مردم بیگناه در سوریه، از حلب عقب نشینی کردند.این پیروزی بزرگ باعث تقویت نیروهای ارتش و مقاومت و حامیان آنها و موجب تضعیف روحیه دشمنان سوریه شد. جالب اینکه بر خلاف تصور خیلی ها که می گفتند به زودی تروریست ها بر همه نقاط حساس سوریه چیره می شوند و به زودی بشار اسد سقوط می کند مقام معظم رهبری می گفتند: اسد می ماند و مقاومت پیروز می شود و همین گونه هم شد. آزادی حلب مانند آزادی خرمشهر در ایران بود که در پرتو لطف خداوند و وحدت و اتحاد گروههای مردم و مجاهد شکل گرفت. در این خصوص ،روسیه هم نقش خود را در شورای امنیت و میدان جنگ به خوبی اجرا کرد.

 1. روز وحدت حوزه و دانشگاه

۲۷ آذر سالروز شهادت آیه الله دکتر محمد مفتح است که روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گرفته است. ایشان که فردی عالم و خود ساخته و دانش آموخته حوزه و دانشگاه بود و در هر دو عرصه فعالیت می کرد در مثل چنین روزی توسط گروه منحرف فرقان در دانشکده الهیات در سال ۵۸ به شهادت رسید.

همواره امام راحل در گذشته و مقام رهبری در شرایط فعلی بر وحدت فیضیه و دانشگاه و اتحاد طلبه و دانشجو تأکید داشته و دارند. پیداست منظور از آن، یکی شدن این دو نهاد علمی و دینی نیست بلکه بنا به گفته رهبری، مراد، وحدت در هدف، توجه به نیاز یکدیگر و کمر بستن برای خدمت به این مردم است. امام ، آنروز می فرمود که دشمن از اتحاد این دو قشر ( روحانی و دانشجو) می ترسد و درصدد اختلاف افکنی است و امروز هم رهبری می فرمایند: با وحدت این دو نهاد و این دو قشر است که هم دین مردم هم دنیای آنان آباد می گردد.

آری امروز وحدت میان آحاد مردم یک ضرورت است. باید همه ، اعم از مسئولین و مردم کوچه و بازار توجه داشته باشند که اگر اتحاد از بین آنها رخت بربست همه چیز از جمله امنیت هم از میان می رود. چقدر باید عده ای خام و نپخته باشند که گول دشمن را بخورند و شعار تفرقه را سر بدهند آیا این بی توجهی به کشور و ملت نیست که عده ای شعار خلیج عربی را در ورزشگاه سر بدهند؟ این یعنی چراغ سبز نشان دادن به دشمن و نشانه گرفتن اتحاد مردم. امیدواریم همه سر عقل بیایند و متوجه موضوع باشند.

 1. تذکرات پایانی
 • دیدار ۲۰۰۰ دانش آموز با رهبری برای برگزاری جشن تکلیف و عنایت ویژه رهبری به آنان و اقامه نماز جماعت برای ایشان و یادآوری مسائل معنوی و ورزش و اخلاق به آنان.
 • برگزاری مانور محمد رسول الله(ص) نیروی زمینی ارتش در منطقه ای به مساحت ۲۰۰هزار کیلومتر مربع و ارائه توانمندیهای نیروی زمینی و هوانیروز در این رزمایش سه روزه.
 • دستور رئیس جمهور(دکتر روحانی) به وزیر امور خارجه(ظریف) و مسئول انرژی اتمی(صالحی) برای اتخاذ کردن تصمیمی مناسب در پاسخ به نقض برجام توسط آمریکا.
 • سرخوردگی عربستان با شکست های پی در پی در سوریه، لبنان، عراق و اخیراً با تشکیل دولت نجات ملی در یمن که آغاز شده ان شاء الله نابودی آل سعود و شاهان منطقه ادامه خواهد داشت. بیچاره ها در بحرین جمع شدند تا از وعده های روباه پیر و مکار انگلیس دلخوش کنند که گفته ما ، در کنار شما در مقابل ایران هستیم که البته پاسخ دندان شکن مسئولان کشور را می طلبد. تحلیلگران می گویند: انگلیس که با خروج از اتحادیه اروپا در حال منزوی شدن است می خواهد منافع آینده خود را بیشتر تأمین کند. اینان با در پیش گرفتن برنامه ایران هراسی درصدد به فروش رساندن سلاحهای خود هستند که ان شاء الله موفق نخواهند شد.
 • و بالاخره با رفتن سردار نقدی از بسیج و آمدن سردار غیب پرور امیدواریم بسیج هم چنان در عرصه های مختلف حضور داشته باشد و بدرخشد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*