خطبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

یا ایّهاالذین امنوا اتقِواالله حقّ تقاته و لا تموتنّ الاّ و انتم مسلمون. (آل عمران/۱۰۳)

ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا انگونه که حق پروا کردن است پروا کنید ، و زینهار جز مسلمان نمیرید.

در این آیه از مؤمنان خواسته شده تا حق تقوا را ادا کنند. تقوا درجات و مراتب دارد. در اینجا از مخاطبان درخواست گردیده تا به نقطه اوج تقوا نگاه کنند و خود را به آن نزدیک سازند. در حدیثی آمده که حق تقوا عبارت است از: ۱- اطاعت خدا بدون معصیت او ۲- یاد او بدون فراموشی  ۳- شکرگزاری از نعمت های او نه کفران نعمت ها. این است رعایت حق تقوا.

امامت حضرت مهدی(عج)

اشاره: به مناسبت یک هزارویکصد و هفتاد و هشتمین سال آغاز امامت حضرت مهدی موعود(عج) بحثی ویژه در خصوص آن امام بزرگوار خواهیم داشت.( تبریک به همگان به ویژه به منتظران)

نیم نگاهی به زندگی اسرار آمیز امام زمان(عج):

 • قبل از ولادت:مردم، دهها سال پیش از ولادت آن حضرت، مژده آمدنش را از پیامبر اسلام و دیگر معصومان(ع) شنیده بودند و باورشان آمده بود که او متولد می گردد و همانگونه که شنیده بودند به ایجاد تحول اقدام خواهد کرد.
 • مخفی بودن ولادت: به خاطر حساسیت دشمن و تصمیم او مبنی بر نابودی این مولود موعود، اراده خدا بر این تعلق گرفت که کسی از حمل نرجس خاتون به این فرزند آگاه نشود. حتی عمّه امام عسکری( حکیمه خاتون) در شب تولد ایشان متوجه موضوع نیست و تعجب می کند که امام عسکری از او می خواهد تا به نرجس کمک کند در وضع حمل. اما این اتفاق می افتد و دشمن متوجه نمی شود.
 • ناکام ماندن دشمن: وقتی دشمن فهمید که علیرغم بازرسی های گسترده مأموران زن از کنیزان و زنان که احتمال بارداری ایشان می رفت ، این مولود مبارک ، متولد شده درصدد شناسایی او بر آمد تا او را در کودکی سر به نیست کند که در این باره هم ناکام ماند. درست مثل ولادت ابراهیم خلیل که کسی از ولادتش آگاهی پیدا نکرد.
 • سالم ماندن از توطئه دشمن: با وجود پی گیری های فراوان و رصد کردن اشخاص و زیر نظر گرفتن مکانهای محتمل، دشمن نتوانست(مهدی) را بیابد و کینه اش را خالی کند. ( و مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین)
 • امامت در دوران کودکی: این آقازاده در ۲۵۵ه.ق متولد شد و در ۲۶۰ ه.ق به امامت رسید. همین امر دستمایه ای شد تا عده ای در امامت ایشان تردید کنند و دسته ای منکر شوند. اما علائم و نشانه هایی که پدرش فرموده بود مانند: پاسخگویی به سؤالات و مشخص کردن صاحبان نامه و نماز خواندن بر پیکر امام ، به شیعیان فهماند که امام و حجت الهی، همین طفل خردسال است. وقتی در قرآن کریم می خوانیم: حضرت یحیی و عیسی(ع) در کودکی به مقام نبوت رسیدند، به امامت رسیدن این آقا هیچ استبعادی ندارد!!!
 • داشتن غیبت صغری: برای در امان ماندن ازمکر و کینه دشمن و شاید مصالحی دیگر- که ما از آن آگاه نیستیم – آن حضرت به مدت ۶۹ سال توسط چهارتن از نائبان خاص که به ترتیب ، نمایندگی ایشان را بر عهده داشتند با مردم در ارتباط بود. این دوران که البته دوران سخت و دشواری برای شیعه بود را دوران غیبت صغری می گویند یعنی غیبت کوچک که بالاخره به پایان رسید.
 • در پیش گرفتن غیبت کبری: پس از رحلت آخرین سفیر و نماینده حضرت، بنا به فرمان خودش کسی به عنوان جانشین معرفی نگردید و غیبت کبری آغاز شد و اکنون ۱۱۰۹سال است که در پس پرده غیبت به سر می برد.

اکنون فلسفه واقعی غیبت چیست و تا کی ادامه دارد و خدا می داند و بس. اما از روایات استفاده می شود که آزمون مردم و مهیا شدن زمینه ظهور و … علت و فلسفه غیبت و ظهور می باشد که امیدواریم خیلی طولانی نشود و جامعه از ظهور حضرت به زودی منتفع و سودمند گردد ان شاء الله.

چند نکته مهم: الف- دوران غیبت کبری دوره سخت و طاقت فرسایی است . بنا به توصیه بزرگان دین باید دعای غریق را زیاد خواند. ( یا الله یا رحمن  یا رحیم یا مقلب القلوب ثبّت قلبی علی دینک- خدایا مرا در دینت استوار و ثابت قدم بدار)

در حدیثی آمده: یأتی علی النّاس زمان الصّابر علی دینه کالقابض علی الجمره : زمانی بر مردم فرا می رسد که دین داری همانند گرفتن پاره ای از اتش در کف دست است.

و نیز توصیه شده دعای اللهم عرّفنی نفسک… اللّهم عرّفنی حجّتک فانّک ان لم تعرّفنی حجّتک ضللت عن دینی، خوانده شود. معلوم می گردد دینداری در عصر غیبت به شدت مشکل خواهد شد . چنانکه الان هم ، همه ما این را احساس می کنیم و شاید در آینده ، خیلی خیلی دشوارتر از این ها بشود.

ب- امام (ع) در عصر غیبت کبری هم چنان حامی و هادی شیعیان و حافظ دین و قرآن مبین و رافع مشکلات مردم و متوسلین است و همانند خورشید در پس ابر به هدایت و روشنی بخشی و جذب و جلب دلها اشتغال دارد .ایشان ، با مکلف کردن شیعیان به رجوع به عالمان دین شناس و پرهیزگار و مخالف با هوای نفس، به رهبری خود می پردازد و در عین حال مواظب حال فقیهان پرهیزگار می باشد.

یک نمونه آن مربوط می شود به فتوایی که شیخ مفید داده و حضرت با فرستادن شخصی آنرا اصلاح می کند. خانمی باردار می میرد و از شیخ می پرسند چه کنیم و ایشان فتوا می دهد که او را دفن کنید. عده ای مشغول دفن این مادرند که پیغام می رسد: شیخ فرموده پهلوی چپ او را بشکافید و فرزند را خارج کنید و مادر را دفن کنید.همین کار انجام می گیرد و آن فرزند از عالمان روزگار و از شاگردان شیخ مفید می شود. وقتی شیخ متوجه می شود که این فرزند، فرزند همان مادر است که فتوا به دفن او داده بود تصمیم می گرد که دیگر قتوا ندهد که از امام پیغام می رسد، شما فتوا بدهید وماخود اصلاح می کنیم.

افزون بر اینها خودش فرمود اگر حمایت ما از شما شیعه نبود دشمنان ، شما را می ربودند و از بین می بردند. در دوران غیبت باید با عمل به وظیفه دینی، جزء منتظران بود و از فریب مدّعیان به دور.

گفتم شبی به مهدی بردی دلم ز دستم

من منتظر به راهت شب تا سحر نشستم

گفتا چه کار بهتر زین انتظار جانان

من نیز به انتظارم از ره رسند یاران

گفتم دلم ندارد بی تو قرار و آرام

من عقده دلم را اکنون دگر گسستم

گفتا هوای نفست باشد حجاب وصلم

گر نفس را شکستی دستت رسد به دستم

خطبه دوم

حدیث

عن الامام المهدی(عج) و انا اعوذ بالله من العمی بعد الجلاء و من الضّلاله بعد الهدی و من موبقات الاعمال و مردیات الفتن… .( بحار ۵۳/۱۹۰)

به خدا پناه می برم از کوری بعد از روشنایی و روشن بینی، و از گمراهی بعد از هدایت و از چیزهایی که موجب نابودی اعمال می شود و به او پناه می برم از آزمایشهای هلاک کننده.

نکته: وقتی از امام عصر(عج) چنین دعا و درخواستی دیده و شنیده می شود ، جا دارد تا ما نیز ضمن توجه به مضامین این نوع دعاها مواظب باشیم تا مبادا در خطر نابینایی و گمراهی و عدم توفیق در امتحانات سخت الهی گرفتار آئیم.

مناسبت ها

 1. در آستانه هفته وحدت: بنا به نقل معروف اهل سنت، دوازدهم ربیع الاول و بنا به نقل معروف شیعه، هفدهم همین ماه سالروز ولادت نبی اکرم(ص) است. این دو گروه معتقدند که آن حضرت در ماه ربیع الاول در ۵۳ سال قبل از هجرت در مکه متولد شدند. امام راحل برای جمع بین این دو نظر، فاصله بین ۱۲ تا ۱۷ این ماه را ،هفته وحدت نامگذاری کردند تا این مسئله ، زمینه اتحاد میان سنی و شیعه بشود نه مایه اختلاف.

ایشان، اختلاف انگیزی میان مسلمانان را کار استعمارگران دانست و شرط غلبه بر قدرتهای بزرگ را تمسک (جنگ زدن) به قرآن کریم و رسول اکرم معرفی می کرد و از تعبیر روایت (هم ید واحده علی من سواهم) استفاده می گردد که پیامبر نفرموده مؤمنان دو دست اند که باید علیه دشمنان خود باشند بلکه فرمود ید واحده ، آنان به یک دست می مانند که علیه دشمنان خود باید باشند.

ما ضمن عرض تبریک این هفته به همه مسلمانان، امیدواریم آنان با پیروی از قرآن کریم، به وحدت کامل برسند تا بتوانند اختلافات پیش آمده بین خود را حل و فصل نموده و با کمک یکدیگر علیه ستمگران و غاصبان حقوق ملت ها به پا خیزند و با صهیونیست ها بستیزند و قدس شریف را از چنگال آنان رها سازند و یک دل و یک هدف در خدمت مسلمانان باشند و به همه جنگ و درگیری ها و خونریزی ها که واقعاً تأسف بار است خاتمه دهند.

 1. ضرورت وحدت مسئولان علیه استکبار آمریکا: مردم ما در این زمان بیش از هر زمان دیگری به راهنمایی امام و بصیرت افزایی مقام معظم رهبری در خصوص آمریکا و خصومت و خشونت سران آن علیه نظام و کشورمان پی برده و می برند. امام فرمود رابطه ما با آمریکا رابطه گرگ و میش است. و رهبری بارها بار به ویژه در جریان برجام، گفتند که آمریکا بدعهد و پیمان شکن و دروغزن و زورگوست و لذا نمی توان به او اعتماد کرد و دست از دشمنی با ما بر نمی دارد و کوتاه آمدن ما، حفظ نقش مخرب آمریکا را دارد و آمریکا به دنبال تحمیل است نه تفاهم. امروز با تمدید تحریم های ۲۰ساله برای ۱۰ سال دیگر به خوبی می توان به روحیه استکباری و کین ورزی آمریکایی ها – چه دمکرات و و چه جمهوری خواه، چه در مجلس نمایندگان و چه سنا- پی برد. وقتی آنها وحدت دارند در دشمنی کردن با ما، چرا ما در مبارزه با آنان وحدت نداشته باشیم؟ خوشبختانه در این چند روز اخیر رؤسای سه قوه و مسئولان میانی، همه و همه می گویند باید قرص و محکم در مواجهه با استکبار آمریکا، ایستاد و اجازه نباید داد تا او به عهدشکنی خود ادامه دهد و با تمدید تحریم ها بخواهد زهر خود را بر ما بریزد. مسئولان هشدار داده اند ما می توانیم با در پیش گرفتن راه مقابله با بدعهدی های آمریکا برخورد کرده و تضمینی درخور اتخاذ کنیم. اگر این آهنگ وحدت حفظ شود ان شاء الله اینبار هم ملت ما سربلند بیرون خواهد آمد و بار دیگر مستکبران را از تصمیم علیه ملت، پشیمان خواهد کرد.
 2. روز جهانی حقوق بشر: بیستم آذرماه که سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر در سازمان ملل است را روز جهانی حقوق بشر نامیده اند. ولی متأسفانه در عمل، قدرتهای بزرگ هرگز در پی رعایت حقوق بشر نبوده اند بلکه بر عکس، آنان ناقضان بزرگ حقوق ملت های ضعیف هستند و چیزی که برایشان اهمیت نداشته و ندارد حقوق بشر بوده و هست. تأسف بار تر اینکه هراز گاهی هر کشور و ملتی را که می خواهد آزاد زندگی کند و زیر بار آنان نرود به نقض حقوق بشر متهم می کنند و بدترین برخورد را با آنها دارند. به قول امام در نظر مدعیان حقوق بشر، مظلوم ،جزو بشر محسوب نمی شود.

امروز بیش از هر کشوری، آمریکا در نقض حقوق بشر پیشگام است که بنا به گفته مقام رهبری، می توان یک لیست بلند بالایی را تهیه کرد و ارائه داد که آمریکایی ها علیه دولت ها و ملتها در سطح جهان به توطئه و جنگ افروزی و قتل و شکنجه پرداخته و می پردازند. همین الان هم بیشترین ظلم و ستم را علیه ملت خودشان که رنگین پوست هستند مرتکب می شوند و در چند سال پیش نود نفر از گروه داودیه را در آتش سوختند و صهیونیست های جانی و آدم کش و قانون شکن را تجهیز و تقویت می کنند و اجازه نمی دهند قطعنامه های تصویبی سازمان ملل علیه صهیونیست ها اجرایی بشود، آیا این نقض حقوق بشر نیست؟ آیا تحقیر دولت های جنایتکاری مثل عربستان، بحرین و … علیه ملت های مظلوم ، نقض حقوق بشر نیست؟

 1. مهمترین رویدادهای منطقه:
 • با همه توطئه ها و پشتیبانی های مادی و معنوی استکبار به خصوص آمریکا از گروههای رنگارنگ تروریستی در سوریه، به لطف خداوند ارتش و همپیمانان سوریه درصدد قلع و قمع دشمنان خود در حلب هستند و می روند تا برای همیشه ریشه دشمنان خود را بخشکانند و خوشبختانه حامیان آنها در تحمیل آتش بس برای نجات تروریست ها با وتوی چین و مسکو ناکام ماندند.
 • و نیز ارتش و نیروهای مردمی در عراق هم ،تروریست ها به ویژه داعشی ها را در موصل محاصره کرده و آنها نیز تا چند روز آینده کارشان را یکسره می کنند.
 • و در یمن هم با تشکیل دولت نجات ملی، پوزه عربستان و هم پیمانانش را به خاک مالیدند.
 • و در بحرین مقاومت مردم در حمایت از رهبران دینی و سیاسی ادامه دارد هرچند نخست وزیر فضول انگلیس برای دلگرم کردن نوکران خود و زمینه سازی برای فروش تجهیزات جنگی به حاکمان بی خرد بحرین، به این کشور سفر کرده و ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کرده و گفته است ما در کنار شما علیه ایران می ایستیم ! ولی باید گفت تو نیز که یک زن هستی همانند مارگارت تاچر نخست وزیر اسبق انگلیس دست از پادرازتر به انگلیس بر می گردی و هیچ غلطی نمی توانید بکنید.
 • اخیراً ملک سلمان، شاه مفلوک عربستان هم به کشورهای ذرّه بینی خلیج فارس مثل امارات و بحرین و … سفر کرده تا خودی نشان بدهد که این حرکت هم ارزشی ندارد همه باید بروند و اراده ملت ها حاکمیت پیدا کند و ان شاء الله طولی نخواهد کشید
 1. تذکرات پایانی
 • یاد و نام سومین شهید محراب، حضرت آیه الله سید عبد الحسین دستغیب را گرامی می داریم. ایشان که در ۲۴سالگی به اجتهاد رسید و یک انسان خود ساخته و عالم و عامل بود و عمری را به خدمت به مردم سپری می کرد سرانجام در ۲۰آذرماه سال ۶۰ توسط منافقان کورل در مسیر رفتن به نماز جمعه به شهادت رسید. رحمت واسعه خداوند بر او و لعن و نفرین پروردگار بر قاتلانش باد.
 • با پی گیری های مقامات وزارت خارجه کشورمان و با ایستادگی و مطالبه حقوق از دست رفته مردم مسلمان و شیعه نیجریه، سرانجام شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه که در پی کشته شدن نزدیک به ۴۰۰نفر از جمله ۳تن از پسرانش، خود او و همسرش مجروح وبه زندان افتاده بودند با حکم دادگاه آزاد شد و قرار است آزادی او عملیاتی گردد که این خود پیروزی دیگری برای حق طلبان است که علیرغم خواست بوکوحرام که شاخه ای ازداعشی ها در نیجریه است و عربستان از انها پشتیبانی می کند، این کار عملیاتی شده است.
 • ضمن تقدیر و تشکر از عموم همشهریان به ویژه کسانی که در فضای مجازی تلاش می کنند از همگان تقاضا مندیم در بیان نظرات و ارائه مشکلات هم جانب انصاف را نگه دارد هم از توهین و افترا و آبروریزی دیگران خودداری کنند که می تواند پی گرد قانونی داشته باشد و پرونده اعمال انسان را سیاه کند.همیشه و در همه جا انصاف را مراعات کنید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*