خطبه ۵ آذرماه ۹۵

امام جمعه

خطبه اول

تقوا

یا ایّهاالّذین امنوا اتّقوا الله و قولوا قولاً سدیداً . احزاب/۷۰

ای اهل ایمان! از خدا پروا کنید و سخن درست و استوار گویید.

در این آیه کوتاه دو امر وجود دارد: ۱- رعایت تقوای الهی  ۲- سخن استوار گفتن.

شاید بتوان گفت وجود تقوای پروردگار است که باعث استواری سخن خواهد گشت. پس اول باید مرکز را پاک و پاکیزه ساخت تا آنچه از آن صادر می گردد هم مستقیم و استوار باشد.

دهه پایانی ماه صفر

دهه پایانی ماه صفر یادآور رویدادهای مهمی است که به اختصار به آنها اشاره می کنیم:

  • روز اربعین حسینی: اربعین برای شیعه همسنگ عاشورا است. شیعه از پیشوایان خود آموخته است که چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) و یارانش را گرامی بدارد و اجازه ندهد این رویداد مهم و تاریخی و اثرگذار، در گذر ایام دچار فراموشی بشود. در این چند سال اخیر که زائران کربلا در اربعین، دهها میلیونی شده است مجد و عظمت امام مظلوم را به جهانیان نشان می دهد. امسال از ۷۰ کشور دنیا به کربلا آمده بودند تا با امام خود تجدید بیعت کنند و نفرت خود را از یزیدیان اعلان نمایند. بیش از دو میلیون زائر از ایران رفته بودند. این در حالی بود که داعشی ها و تکفیری ها هر لحظه مردم را تهدید به قتل و انفجار می کردند. به کوری چشم آنان این حماسه بزرگ در اوج شکوه و عظمت، شکل گرفت و جهانیان را در بهت و حیرت فرو برد. یکی از روزنامه های آمریکایی ضمن تقبیح خبرگزاریهای غربی که این حادثه عظیم را بازتاب ندادند، از دست اندرکاران خواست تا اربعین را به عنوان بزرگترین اجتماع بشری در کتاب مخصوص گینس ثبت کنند. این حادثه ،عظمت شیعه که دشمن داعش است را نشان می دهد. ما ضمن احترام به همه زائران حسینی و عرض زیارت قبول به همگان، با رهبر معظم انقلاب همنوا شده و غبطه و حسرت خودمان را نسبت به آنان اعلان می داریم. امیدواریم روز به روز بر عظمت و شکوه عاشورا و اربعین افزوده گردد ان شاء الله.
  • رحلت جانکاه پیامبر اعظم(ص): در ۲۸ صفر سال ۱۱ ه.ق نبی مکرم اسلام پس از تحمل رنجهای فراوان دوران ۲۳ ساله رسالت، سرانجام در سن ۶۳سالگی رخت از جهان بربست و به دیدار معبودش شتافت. هر چند برای خودش لقاء پروردگار شیرین و لذت بخش بود ولی برای امت او روز عزا و مصیبت و ماتم بوده و هست و خواهد بود. در زیارت ایشان می خوانیم: فما اعظم المصیبه حیث انقطع عنّا الوحی و حیث فقدناک فانّا لله و انّا الیه راجعون.

ما ضمن عرض تسلیت به امام زمان و امت اسلام، امیدواریم بتوانیم با عمل به توصیه ایشان در خصوص امانت های بزرگ آن حضرت(قرآن و عترت) راه آن بزرگوار را پیموده و سبک زندگی خودمان را از این دو ثقل گرانبها( امانتهای سنگین) فرا گرفته و باعث خشنودی قلب مطهر و روح بلند و ملکوتی اش گردیم.

خدای متعال به امت اسلام توصیه کرده که از پیامبرشان الگوگیری کرده و آنچه را او از ناحیه خدا آورده بگیرند و از آنچه نهی کرده است دست نگهدارند.

از جمله برنامه های پیامبر اعظم(ص) کسب عقیده صحیح، عمل بر طبق وظیفه دینی و رعایت اخلاق فردی و اجتماعی است. پیامبر از پیراوانش می خواهد تا به اخلاق الهی در آیند و مسیر اسلام و رهنمود قرآن را در پیش گرفته و عملیاتی کنند. امید آنکه ما بتوانیم با عمل به دستورهای آن حضرت مایه مسرّت روحی ایشان باشیم نه موجب نگرانی و گلایه آن حضرت.

  • شهادت مظلومانه امام حسن مجتبی(ع): هرچند برخی روایات، شهادت ایشان را در هفتم صفر می دانند ولی مشهور آن است که امام مجتبی(ع) در ۲۸صفر سال ۵۰ ه.ق توسط زهری که جعده( همسر نابکارش) به دستور معاویه به ایشان خورانده شد به شهادت رسید. مظلومیت پیشوای دوم شیعه بیش از آن است که در فرصت کوتاه بتوان آنرا بازگو کرد مانند: تنها ماندن در جنگ با معاویه به طوری که از او به عنوان {تنهاترین سردار} یاد شده است و دور نگهداشته شدن از پیشوایی امت و مسمومیت توسط همسرش که در منزلش به سر می برد و بالاخره تیرباران شدن پیکر مسمومش به دستور یک زن.! اینها تنها بخشی کوچک از مصیبت های بزرگ آن حضرت است. شهادت مظلومانه اش را به همه دوستداران و عاشقان قبر خاکی اش تسلیت می گوئیم.
  • شهادت غریبانه امام هشتم(ع): در آخرین روز از ماه صفر سال ۲۳۰ه.ق امام علی بن موسی الرضا(ع) که به اجبار از مدینه به مرو آورده شده بود به دستور مأمون عباسی به شهادت رسید. مأمون که بسیار زیرک بود برای اینکه امام را تحت نظر مستقیم داشته باشد و از محضر حضرت استفاده علمی کند ایشان را به مرو کشاند و به حضرت ،پیشنهاد ولایتعهدی را داد و تهدید کرد اگر نپذیرد او را خواهد کشت وقتی امام به صورت مشروط پذیرفت و ملجأ شیعیان و سادات گردید و روز به روز بر محبوبیتش افزوده می گشت حضرت را مسموم کرد و به شهادت رساند و در محل فعلی(مشهد) مدفون شد و مایه برکت برای ایران گردید.

خطبه دوم

حدیث

قال المجتبی(ع): الخیر الذی لا شرّ فیه الشّکر مع النّعمه و الصّبر علی النّازله- خیری که هرگز شری در آن نیست شکر بر نعمت و صبر بر ناگواری هاست.(تحف العقول)

همه به دنبال سعادتمند شدن هستند اما چون راه و مسیر و سبب و علتش را نمی دانند لذا به نتیجه و هدف نمی رسند.

امام(ع) در این بیان راه رسیدن به خیر را دو چیز می داند:۱- شکرگزاری در برابر نعمت های الهی   ۲- صبر کردن بر سختی ها و ناگواریها.

انسانهای با تقوا از این دو خصیصه برخوردارند.

مناسبت ها

  1. هفته بسیج مستضعفین: در پنجم آذرماه سال ۵۸ به فرمان امام راحل، بسیج این شجره طیبه شکل گرفت و موجب برکاتی فراوان در عرصه نظامی، اقتصادی و اجتماعی گردید. امام آنرا لشکر مخلص خدا خواند و به همگان به ویژه مسئولان هشدار داد که مبادا نسبت به بسیج بی توجه باشند. خود امام از خدا خواست که با بسیجیان که همواره به خلوصشان غبطه می خورد محشورش گرداند.

و در دوره زعامت حضرت آیه الله خامنه ای نیز هم چنان این شجره طیبه و لشکر مخلص خدا مورد توجه ایشان بوده و بسیج را دارای هدف والای الهی و با روحیه خستگی ناپذیر وسط میدان می داند و در دیدار اخیرشان با بسیجیان فرمودند :بسیج پدیده شگفت آور دوران انقلاب بود و امام خمینی از طرف پروردگار ملهم شده بود این پدیده را به وجود بیارود، بدین معنی که سرنوشت انقلاب را به دست جوانها بسپارد.

ایشان هشدار دادند که دشمن درصدد نفوذ و ایجاد خطوط موازی و رقیب درست کردن برای بسیج و افسران جنگ نرم است باید مراقب بود.

هم چنین معظم له توصیه فرموده اند تا در بحث اقتصاد مقاومتی از بسیج استفاده گردد و یک هیأت اندیشه ورز برای هدایت و نگهداری بسیج شکل گیرد.

ما ضمن عرض تبریک به همه بسیجیان، هفته بسیج را گرامی می داریم و برای بسیجیان آرزوی توفیق داریم.

  1. دیدار مقام معظم رهبری با قشرهای مختلف بسیجیان: حضرت آقا در این دیدار ضمن بیان دیدگاه خود در خصوص بسیج و بسیجیان و بایسته های بسیج و تذکرات و هشدار ها به مسائل دیگری هم اشاره فرمودند از جمله:

بدعهدی های آمریکا در خصوص برنامه های مختلف و از جمله موضوع برجام که نمونه آخرین آن، تمدید تحریم ۱۰ ساله سوم ایران. ایشان هشدار دادند که اگر این تمدید، قطعی بشود مطمئن باشند که جمهوری اسلامی واکنش نشان خواهد داد.

  1. روز وقف: ۲۷ماه صفر آغاز دهه وقف نامگذاری شده که اولین روزش هم با همین نام شناخته می شود. انتظار می رود کسانی که برخوردارند برای آینده خودشان – هر کسی به فراخور خودش- چیزی را به عنوان وقف اختصاص بدهد تا عموم مردم از آن منتفع گردند، و از طرفی با توجه به اینکه منطقه اردستان منطقه ای است با موقوفه های زیاد که باید به اداره اوقاف کمک کرد تا اگر جایی از نظر دور مانده و وقف بوده مشخص گردد و از موقوفات در جهت خاص خودشان استفاده گردد.
  2. رحلت آیه الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی را که دارای سوابق علمی و قضایی مهمی در کشور بود را تسلیت گفته و غفران الهی و علو درجات ایشان را از خدای متعال مسئلت داریم.
  3. شهادت آیه الله مدرس و روز مجلس: دهم آذر ماه ۱۳۱۶ سالروز شهادت این مرد دیانت و سیاست است. امام فرمود: نمایندگانی مثل مدرس انتخاب کنید و به مجلس بفرستید. از آنجا که ایشان در ایفای نقش نمایندگی مردم در مجلس، موفق بود لذا سالروز شهادت مدرس را روز مجلس نامگذاری کرده اند تا اینکه روش و منش ایشان، الگوی نمایندگان باشد. مدرس در مجلس از مردم، کشور و دین خدا دفاع و حمایت می کرد و در مقابل زورگویی همانند رضاخان می ایستاد و از هیچ چیزی باکی نداشت. او می گفت خدا به من دو چیز نداده است: ۱- طمع، ۲- ترس. او در کمال آزادگی و وارستگی و شجاعت به انجام وظیفه پرداخت و سرانجام پس از سالها تبعید در کاشمر به دستور رضاخان به شهادت رسید.

تذکر: بسیار به جا است اگر چنانکه امام فرمود: نمایندگان باید مثل مدرس باشند و مقام معظم رهبری فرمود: نمایندگان باید دارای مجلسی زنده باشند یعنی در قانون گذاری دقت کنند و حضور مفید در مجلس داشته باشند و نظارت را جدی بگیرند، نمایندگان ما اینگونه باشند و همواره در پی حل مشکلات اساسی کشور باشند و به مسائل حاشیه ای کمتر توجه کنند و به وازات دشمنی دشمنان، نمایندگان طرحها و لوایح مناسب داشته باشند برای تصویب و آسان سازی کارها. امیدواریم در این عرصه موفق باشند.

تذکر پایانی: تشکر از همه دست اندرکاران امور هیأت ها، مداحان، سخنرانان و اطعام کنندگان و تشکر از زائران اربعین و همکاری برادران عراقی در پذیرایی این اجتماع عظیم. چنانچه برنامه ریزی شود تا اردستان هم دارای موکبی در کربلا باشد بسیار مناسب خواهد بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*