خطبه ۲۸ آبان ماه ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا در قرآن

« یا ایّهاالنّاس انتم الفقراء الی الله و الله هو الغنیّ الحمید» فاطر/۱۵

ای مردم! شمایید نیازمندان به خدا، و فقط خدا بی نیاز و ستوده است.

در این آیه، مخاطب، همه مردم اند. به همه گوشزد می کند که شما بدون استثناء در فقر و ناداری به سر می برید. همه شما در همه چیز و در همه اوقات فقیر و نیازمندید. آنکه او بی نیاز مطلق است و به هیچ کس در هیچ زمینه ای و در هیچ زمان و مکانی احتیاج ندارد، ذات پاک احدیّت است.

پس قرار است یک نیازمند سراپا فقر به سوی بی نیاز مطلق رجوع کرده و باریابد. سؤال این است که چگونه و با چه اسباب و وسیله و توشه و زادراهی؟! قرآن مشخص فرموده که زادراه انسان مسافر و فقیر، تنها تقوای الهی است( و تزوّدوا فان خیر الزّاد التّقوی).

سبک زندگی دینی/۲۷

[نبوت/۶] شرایط رسالت: ۱- عصمت و تقوی

کسی که مدّعی هدایت مردم است و می خواهد آنان را تعلیم دهد و تزکیه کند حتما باید خودش از انواع و اقسام آلودگی های ظاهری و باطنی در گفتار و در عمل پاک و پاکیزه باشد. ما نام این پاکی و پاکیزگی و وارستگی را تقوا و عصمت می گذاریم. قرآن کریم در آیاتی متعدد به این مطلب اشاره و تصریح دارد که در اینجا به پاره ای از آنها اشاره و توجه می کنیم:

 1. و اذا ابتلی ابراهیم ربّه بکلمات فاتمّهن قال انّی جاعلک للنّاس اماماً قال و من ذریِّتی قال لا ینال عهدی الظّالمین (بقره/۱۲۴). در این آیه از امتحانات دشوار ابراهیم(ع) سخن به میان آمده که همه را با موفقیت پشت سر گذاشت ،آنگاه به مقام امامت که بالاتر از نبوت است نایل آمد. ابراهیم گفت آیا این مقام به ذریّه من هم می رسد؟ خداوند فرمود: عهد من به ظالمان نمی رسد.

ظالم به کسی می گویند که در عقیده و کردار منحرف باشد یعنی از تقوای لازم و عصمت در گذشته و یا در آینده برخوردار نبوده باشد چنین کسی چون دارای عصمت نیست پس نمی تواند حائز چنین مقامی باشد.

 1. و ما اتاکم الرّسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا و اتقوا الله انّ الله شدید العقاب (حشر/۷). خدای متعال به مؤمنان دستور می دهد تا از اوامر پیامبر پیروی کنند و در موارد نهی او از انجام کارها خودداری کنند. پیداست این دستور عمومی است و در همه موارد و درباره همه افراد، جاری و ساری است. اگر پیامبر از مقام عصمت برخوردار نباشد آیا این دستور مطلق، هیچ توجهی می تواند داشته باشد؟ پس باید گفت پیامبر باید معصوم باشد تا همه امر و نهی او بتواند قابل اتباع و پیروی باشد و چنین نیز هست.
 2. لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجوا الله و الیوم الاخر و ذکر الله کثیراً (احزاب/۲۱). پیامبر الگویی پسندیده برای همگان است و باید که مؤمنان او را اسوه و قدوه خویش قرار دهند و از گفتار و رفتارش بدون استثناء پیروی کنند . هر چند او برای همگان الگو است ولی آنانکه امید به پروردگارشان و روز قیامت دارند و خدا را بسیار یاد می کنند از رفتار و گفتار ایشان بهره می جویند. در هر صورت این تعبیر هم نشان می دهد که پیامبر باید معصوم باشد تا بتواند مقتدای همگان باشد.
 3. قال فبعزّتک لاغوینّهم اجمعین الا عبادک منهم المخلصین ( ص/۸۲-۸۳). ابلیس، سوگند یاد می کند که تمام بندگان خدا را گمراه خواهد کرد مگر آن گروه که مخلصند ،یعنی بندگی خالصانه خدا را کرده اند و حالا خودشان مخلص شده اند. آنانکه هیچ گناه و معصیت و نافرمانی ندارند که قطعاً انبیاء و رسولان الهی جزء آنهایند. چنانکه به صراحت در مورد برخی از پیامبران می گوید: انا اخلصناهم بخالصته ذکری الدّار(ص/۴۵-۴۷) و در خصوص یوسف پیامبر هم می گوید: کذلک لنصرف عنه السّوء و الفحشاء انه من عبادنا المخلصین(یوسف/۲۴). آری انسانهای مخلص که به مقام مخلصین می رسند بدون تردید تقوای شدید و عصمت و پاکی جزء صفات آنها است.
 4. و ما ینطق عن الهوی ان هو الّا وحی یوحی(نجم/۳-۴). پیامبر اسلام بر اساس هوای نفس سخن نمی گوید. نطق او جز وحی الهی نیست. کسی که نطقش اینگونه است قطعاً عمل او نیز از هرگونه آلودگی، پاکیزه است. بنابراین او هم در گفتار و هم در کردار، دارای مقام عصمت است و تصور هیچ گونه خطا و انحرافی در گفتار و کردار، در دریافت و ابلاغ وحی، در مورد ایشان ناروا و نادرست خواهد بود . او طاهر و مطّهر است به اذن و اراده پروردگار.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): و الله ما اری عبداً یتّق تقوی ینفعه حتی یحزن لسانه- به خدا بنده ای را ندیدم که پرهیزکاری به او سود دهد مگر اینکه زبان خود را حفظ کند.( نهج البلاغه/خ۱۷۶)

یکی از شئونات و جنبه های تقوا، تقوای زبان است یعنی اینکه انسان بر خودش مسلط باشد هر چیزی را نگوید، درباره هر چیزی قضاوت نکند، در مورد اشخاص، دروغ، غیبت، و تهمت نداشته باشد و در یک کلام اگر در پی نجات خودش است زبانش را در کام کشیده و کنترل کند که: نجاه المؤمن فی حفظ لسانه- نجات مؤمن در حفظ زبان او است.(کافی/ ۲/۱۱۳)

مناسبت ها

 1. و باز هم اربعین:

مردم ولایتمدار ایران همپای شیعیان دیگر کشورهای جهان، در آستانه گرامیداشت هزار و سیصد و هفتاد و هفتمین سال اربعین حسینی هستند. با وجود خطرات ناشی از تهدیدهای تکفیری ها و داعشی ها و وهابی ها، چندین میلیون نفر مسیر بین نجف و کربلا را طی می کنند و یاد و خاطره شهادت ابا عبدالله(ع) و یارانش را گرامی می دارند چه آنها که از راههای دور و نزدیک عازم کربلا هستند چه آنها که در مسیر این راهپیمایی عظیم به پذیرایی زائران مشغولند و چه کسانی که مقدمات و امنیت این گردهمایی بزرگ دنیا را فراهم کرده و می نمایند همه در عرض ارادت یکسانند و ان شاء الله مأجور. راستی چه سرمایه بزرگی است دیانت و شهادت و ولایت . اگر مسلمانان عالم نیز در سطح وسیع یک چنین همبستگی و پیوند و اتحادی را در سطح دینا به نمایش می گذاشتند هیچ قدرتی نمی توانست به مسلمانان زورگویی کند یا آنان را استثمار نماید و به بردگی بکشاند. راستی چه جلوه های زیبایی که در اربعین به تماشا گذاشته می شود یکی پذیرایی می کند دیگری پای پیاده های مسیر کربلا را ماساژ می دهد و آن دیگری امنیت آنان را تأمین می کند و جمعی هم که از راه رفتن معمولی معذورند کشان کشان خود را به کربلا می رسانند. گاهی مسیر ۵۰۰کیلومتری یا بیشتر را پیاده طی می کنند تا بگویند حسین، ما با شما هستیم و از مکتب شهادت و مدرسه آزادگی شما و خاندانتان حفاظت می کنیم. و این است دریافت پیام عاشورا و حفظ بازتاب آن در دنیا.

 1. سخنان مهم مقام معظم رهبری در دیدار با مردم استان اصفهان:

به مناسبت ۲۵ آبان روز مقاومت و ایثار اصفهان هزاران نفر از مردم استان خدمت ایشان رسیده و به معظم له بیانات مهمی داشتند از جمله:

 • اصفهان(استان) شهر علم، دین، ولایت، کار و ابتکارو هنر و فرهنگ و شهادت است.
 • مهمترین نیاز کشور بصیرت سیاسی و غافل نشدن از توطئه دشمن و حفظ روحیه و جهت گیری انقلابی، اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی و ادامه شتاب علمی و اتحاد و انسجام ملی و ایستادگی بر اصول انقلاب است.
 • بی بصیرتی است که بعضی ها را مجذوب کشوری کرده که رئیس جمهور منتخب آن گفته است این چند تریلیون دلاری که خرج جنگ کردیم را اگر خرج کشورمان کرده بودیم می توانستیم خرابی ها را بسازیم و فقر و مشکلات مالی جامعه خود را جبران کنیم.
 • ما برای انتخابات آمریکا نه عزادار می شویم و نه خوشحال! چنانکه بعضی در دنیا عزادارند و برخی خوشحال. ما از هیچ کدام از این دو حزب خیری ندیدیم هر کدام که سرکار بوده اند به ما شرّ رسانده اند یکی با تحریم و دیگری با زدن هواپیما، آن دیگر با هدف قرار دادن سکوهای نفتی و … از طرفی برای هر حادثه محتملی هم آماده پاسخگویی هستیم.
 • مسئولان باید در عمل، شعار اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی به مردم نشان دهند که چه کرده و چه می کنند.
 1. آغاز هفته بسیج مستضعفین:

۲۹ آبان ماه سرآغاز گرامیداشت هفته بسیج است. بنیانگذار این شجره طیّبه در مورد بسیج دیدگاه و سخنانی دارد که جداً قابل توجه است از جمله:

 • تشکیل بسیج از الطاف جلیّه خداوند بود که بر ملت عزیز ارزانی شد.
 • بسیج مکتب شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سر داده اند.
 • بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند.
 • بسیج فتح الفتوح است و روحیه بسیجی مرهون اخلاص و ایمان است.
 • نباید از تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی غافل شد. اگر مسئولین نظام اسلامی از شما(بسیجیان) غافل شوند به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت.
 • باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است.
 • من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تاب ا بسیجیان محشور گرداند چرا که در دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام. (صحیفه امام)
 1. تذکرات پایانی
 • یاد ونام شهید عرصه خبر محسن خزاعی را که در حین انجام مأموریت در حلب سوریه به شهادت رسید را گرامی می داریم و از همگان می خواهیم که مثل او در انجام وظیفه بکوشند.
 • پس از انتخاب دونالد ترامپ و پیروزی بر رقیب دمکراتش( هیلاری کیلنتون) تظاهرات و ناآرامی در دهها شهر بزرگ آمریکا در جریان است که اعتراض آنها به اصل نظام فاسد سرمایه داری و لیبرالی است و شاید این نظام فرسوده مثل نظام سوسیالیستی شوروی به موزه تاریخ سپرده شود که ما آنرا بعید می دانیم.
 • به تعبیر مقام معظم رهبری بد عهدی و به تعبیر دکتر صالحی دبّه در آوردن و به تعبیر شمخانی ، لگد زنی آمریکا نسبت به برجام ، بار دیگر بر همه آشکار شد چرا که در دو روز گذشته قانون تحریم ۲۰ ساله داماتو علیه ایران برای مدت ۱۰ سال دیگر با رأی مثبت ۴۱۹ نفر در مقابل یک رأی منفی به تصویب کنگره رسید. اکنون باید دید مسئولان نظام ما چه عکس العملی در این خصوص نشان می دهند.
 • شیعیان مظلوم نیجریه به فراموشی سپرده شده اند سال گذشته صدها نفر و همین روز ها دهها نفر از مردم بیگناه نیجریه که محرم و اربعین را پاس می داشتند توسط ارتش این کشور کشته شدند البته به تحریک عربستان و پول و سرمایه این وهابی ها.
 • ما انتظار داریم از مسئولین محترم به جای پرداختن به مباحث غیر ضروری به مسائل مهم کشور مثل اشتغال، سالم سازی هوای تنفسی در شهرهای بزرگ توجه کنند و خدمات صادقانه خود را عرضه بدارند.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*