خطبه ۱۲ آذرماه ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

یا ایّهاالّذین امنوا اتّقواالله و لتنظرنفس ما قدّمت لغد و اتّقوا الله انّ الله خبیر بما تعملون. ( حشر/۱۸)

ای اهل ایمان! از خدا پروا کنید؛ و هر کسی باید با تأمل بنگرد که برای فردای خود چه چیزی پیش فرستاده است، و از خدا پروا کنید؛ یقیناً خدا به آنچه انجام می دهید، آگاه است.

 • در این آیه دوبار مؤمنان به تقوای الهی دعوت شده اند که این اهمیت مضاعف تقوا را نشان می دهد و از این که می فرماید هر کس بنگرد چه چیزی را برای فردایش پیش فرستاده ،استفاده می شود که بهترین زادراه و توشه و ذخیره آخرتی، تقوای الهی است.

سبک زندگی دینی

[نبوت] شرایط رسالت: ۲- علم و دانش گسترده

کسی که سمت پیامبری دارد حتماً باید از علم و دانش بهره مند باشد . چرا که یکی از کارهای او تعلیم (آموزش) است. بدیهی است آنکه معلم است باید خود عالم باشد چرا که – قطعه ابری که بود زآب تهی * ناید از او صفت آب دهی- افزون بر عالم بودن ، باید اعلم مردم زمان خود هم باشد. زیرا در غیر این صورت هیچ توجیهی ندارد که افراد عالم تر، از او تعلیم بپذیرند و آگاهی یابند و این یک امر طبیعی است که باید هم عالم باشد هم نسبت به امت خودش اعلم.

پس از اثبات و پذیرش این مطلب، نوبت به این سؤال می رسد که آیا انبیاء الهی و رسولان پروردگار، از علم غیب هم برخوردارند یا خیر؟ برای روشن شدن این سؤال، در آغاز باید نیم نگاهی داشته باشیم به مفهوم غیب و علم غیب، آنگاه دیدگاه قرآن کریم را در این باره برسی کنیم تا پاسخ سؤال یاد شده بدست آید.

مفهوم غیب: این واژه در مقابل شهود کاربرد دارد. شهود به اموری گفته می شود که چیزی قابل مشاهده و محسوس باشد. بنابراین غیب به اموری می گویند که از حسّ انسان پنهان است. قرآن کریم ایمان به خدا و ایمان به روز جزا را ایمان به غیب معرفی می کند (الذین یؤمنون بالغیب) بقره/۳٫

در بحث ما سخن بر سر این است که آیا پیامبران الهی از اسرار غیب و آنچه از حواس انسان پنهان است اعمّ از محسوس و غیر حاضر یا اصولاً غیر محسوس که هیچ کس را به آن راه نیست ، آگاهی دارند یا خیر؟ در پاسخ باید گفت : ما در قرآن کریم به دو دسته از آیات برخورد می کنیم:

الف:  ۱- دسته ای از آیات می گویند علم غیب مخصوص خداوند است و بس( و عنده مفاتح الغیب لا یعلمها الاّ هو – انعام/۵۹- کلیدهای غیب تنها نزد اوست و جز او کسی آنرا نمی داند). ۲- فقل انّما الغیب لله( یونس/۲۰)- بگو غیب تنها برای خدا و به فرمان اوست. ۳- عالم الغیب و الشهاده (انعام/۷۳)- از پنهان و آشکار با خبر است. از اینگونه آیات استفاده می شود که احاطه علمی بر اسرار غیب ،مختص ذات اوست.

ب: ۱- عالم الغیب فلا یظهر علی غیبه احداً الاّ من ارتضی من رسول… ( جن/۲۶)- دانای غیب اوست و هیچ کس را بر اسرار غیبش آگاه نمی سازد مگر رسولانی که آنها را برگزیده است. ۲- و ما کان الله لیطلعکم علی الغیب و لکن الله یجتبی الیه من رسله من یشاء( آل عمران/۱۷۹)- و «نیز» ممکن نبود که خداوند شما را از اسرار نهان آگاه سازد ولی خداوند از میان رسولان خود هر کس را بخواهد بر می گزیند. ۳- و انبّئکم بما تأکلون و ما تدّخرون فی بیوتکم( آل عمران/۴۹)- و از آنچه می خورید و در خانه خود ذخیره می کنید به شما خبر می دهم.

با توجه به متون آیات دو دسته و تفسیر آنها، در جمع بندی می توان گفت:

 1. علم غیب بالذّات و بالاستقلال مختص خداوند است و هیچ کس در آن سهمی ندارد.
 2. او به هر کس که صلاحیتش را تشخیص بدهد و به هر تعداد و میزانی که خودش صلاح بداند از علم غیب بهره مندش می کند که انبیاء و اولیاء برجسته مثل امامان هم از این دسته اند.
 3. نمونه ای از علم غیب را آیه ۴۹ آل عمران مشاهده می کنیم که از قول عیسای مسیح نقل شده که می توانم خبر دهم به آنچه در خانه هایتان انبار کرده اید یا مصرف می کنید. البته انیباء به عنوان نمونه ذکرشده اند. بنابراین انبیاء به ویژه رسولان از علم غیب الهی می توانند برخوردار باشند.

نکته: در روایات هم اشاراتی و تصریحاتی وجود دارد که افزون بر پیامبر که از سوی خداوند از علم غیب برخوردار است امامان معصوم(ع) هم از آن آگاه بوده و هستند. علامه مجلسی در بحار (ج۲۶ص۱۳۷-۱۵۴ ) دهها روایت در این خصوص آورده است از جمله از قول امام صادق(ع): اتری من جعله الله حجه علی خلقه یخفی علیه شیء من امورهم- آیا تو فکر می کنی کسی را که خداود حجت بر خلق قرار داده ممکن است چیزی از امور بر او مخفی بماند؟

و در تعبیر دیگری فرمودند: خداوند حکیم تر، کریم تر و آگاه تر از این است که حجتی برای بندگان خود قرار دهد. ثم یغیّب عنه شیئاً من امورهم- سپس چیزی را از امور آنها از وی مخفی دارد؟

گفتنی است آگاهی از طریق علم غیب به اشیاء و امور مردم غیر از آن چیزی است که برخی از کاهنان و ساحران مدّعی آن هستند. چرا که القاء کننده بر آنان نوعاً شیاطین اند که گاهی راست و گاهی دروغ را به آنها می رسانند. بنابراین سخن ایشان قابل اعتماد نیست. اما آنچه از عالمان و دانایان به غیب بیان می شود مطابق با واقع است و هیچ تردیدی در آن نمی توان داشت. (پیام قرآن)

خطبه دوم

حدیث

از امام حسن عسکری(ع) راجع به آیه و قولوا للنّاس حسناً(بقره ۸۳) با مردم به نیکی سخن بگوئید. نقل شده که فرمودند: قولوا للنّاس کلّهم حسناً مؤمنهم و مخالفهم- با همه مردم اعم از مؤمن و مخالف ،به نیکویی سخن بگوئید. مؤمن به هم مذهبان روی خوش نشان دهد و با مخالفان با مدارا سخن بگوید تا به ایمان جذب شوند و حتی اگر نشدند با این رفتار از بدی های آنان در حق او و برادران مؤمنش پیشگیری کرده است. (مستدرک/۱۲/۲۶۱)

مناسبت ها

 1. حلول ماه ربیع الاول: سرآغاز این ماه، یادآور هجرت پیامبر اکرم(ص) از مکه به مدینه است که لیله المبیت را به دنبال داشت، یعنی استراحت علی در جای پیامبر برای رد گم کردن تا پیامبر بتواند از گرفتار شدن در چنگال دشمنان جان سالم بدر برد که آیه ۲۰۷ بقره نازل شد و منزلت علی(ع) را نشان داد ( و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله و الله رؤوف بالعباد). جا دارد این عظمت را گرامی داشته و به یکدیگر تبریک بگوئیم.

در هشتم این ماه شهادت امام عسکری(ع) واقع است که پیشاپیش تسلیت عرض می نمائیم. ایشان در سن ۲۸ سالگی به دستور معتمد عباسی مسموم و به شهادت رسیدند و بیش از ۶سال امامت امت را بر عهده نداشتند. در این مدت با پاسخ گویی به شبهات ایجاد شده توسط دشمنان و سامان دادن به امور شیعیان و اعزام نمایندگانی به اطراف و اکناف و تربیت شاگردانی برجسته به انجام امور امامت اشتغال داشتند.

در روز نهم ربیع که سالروز به امامت رسیدن حضرت مهدی(عج) است خوشحالی و سرور شیعیان به اوج می رسد که ان شاء الله در جمعه آینده باید با ایجاد فضایی دلپذیر به استقبال این روز بزرگ رفت. جهان اسلام از یک نعمت بزرگی برخوردار شده که امیدواریم خدای متعال ظهورش را نزدیک فرماید و جهان را از عدل و داد حضرتش برخوردار سازد. اللهم عجّل لولیّک الفرج

 1. روز قانون اساسی جمهوری اسلامی: دوازدهم آذرماه سال ۵۸ روز تصویب قانون اساسی ج. ا. ا. است همان که خونبهای هزاران شهید و یادگار رنج های هزاران زندانی و زجر کشیده می باشد. در چنین روزی شایسته است تا ضمن گرامیداشت این عنوان به نکاتی توجه کنیم:

الف- همانگونه که امام فرمودند: قانون برای تهذیب جامعه است و لازم است افراد خود را با قانون منطبق بکنند نه بالعکس و قانون شکنی عامل بروز اختلافات است ، بنابراین کسی حق ندارد خود را فراتر از قانون بداند چنانکه در قانون اساسی هم آمده است همه افراد در برابر قانون یکسانند. ( مرحوم آقای موسوی اردبیلی گفتند یکی از اهالی خرمشهر از امام شکایت کرده بودند و یک قاضی ایشان را به محکمه دعوت کرده بود موضوع را از من جویا شدند و من پیگیری کردم. امام بارها می فرمود که رضایت او را به دست بیاورید).

ب- همه قوا و حتی رؤسای آنها باید قانونی حرف بزنند قانونی عمل کنند و در برابر قانون تمکین نمایند. طبیعی است نماینده مجلس، قاضی دادگاه و مأمور دولت هم باید اینگونه باشند.

ج- همه به ویژه مسئولان در برابر قانون شکنان باید بایستند و هیچگاه از آنان حمایت نکنند و اجازه ندهند قانون فقط در مورد افراد بی نام و نشان وبی پشت و پناه و بدون پول و پلو و پارتی به اجرا درآید بلکه باید برای همه یکسان باشد.

بنابراین باید در مقابل فسادگران در عرصه اقتصاد مثل قاچاق چیان و حقوق بگیران نجومی که متأسفانه هیچ برخورد جدی با آنان نشده است! کارچاق کن های قضایی، مفسدان اداری، فنته گران اجتماعی، هنجار شکنان اخلاقی، عرضه کنندگان مواد مخدر و در یک کلمه بر هم زنندگان نظم عمومی ، برخورد جدی و قانونی و بدون تبعیض صورت پذیرد تا مردم احساس کنند واقعاً عدالت به اجرا در می آید و در جریان اخیر، برخورد دو قطار در مسیر سمنان دامغان که به کشته و سوختن ۵۰تن از زائران امام رضا(ع) و مجروح شدن دهها تن دیگر انجامید باید با سرعت و دقت ، رسیدگی قانونی بشود و هرکسی که در هر جایگاهی هست به مجازات برسد و همانگونه که رهبری فرمودند: مسئولان در کنار این حوادث بی توجه نگذرند.

د- همه مسئولان از بالا تا پایین به وظایف قانونی خودشان آشنا بشوند و قانونی عمل کنند و مبادا که تکیه بر جایگاه و مسند مدیریتی آنان را به مسائل حزبی و گروهی و جناحی سرگرم کند و از مسئولیتشان سرباز بزنند یا کوتاهی کنند که قهر و عذاب الهی و نفرین مردم را در پی خواهد داشت. مردم مشکل دارند مجلس و دولت و قوه قضائیه باید به حل این مشکلات بپردازند و با اهرم قانونی باید مشکلات را مرتفع ساخته یا کاهش دهند.

 1. ادامه خصومت آمریکا علیه ملت ایران: تقریباً تمام دستگاههای قانون گزاری و اجرایی آمریکا علیه نظام و مردم ما بسیج شده و مشغول توطئه هستند و همانگونه که در پنهان و آشکار اعلان کرده اند می خواهند ریشه ملت را بخشکانند و نظام را سرنگون کنند و سلطه خود را بار دیگر بر کشور ما بگسترانند که ان شاء الله موفق نخواهند شد. دلیل این گفته، تصمیم اخیر کنگره است که تأیید سنا را هم به دنبال داشته است، مبنی بر تداوم یک دهه دیگر تحریم های سنگین علیه کشور ما که قرار بود با توجه به مفاد برجام، برداشته شود.! مقامات عالی کشور مثل رهبر انقلاب و برخی دیگر از دستگاههای مربوط رسماً اعلان کرده اند که چنین تصمیمی مسلّماً نقض برجام است و عکس العمل ایران را در پی خواهد داشت که امیدمندیم همه یکپارچه و یکدل پشت سر رهبری بایستند و از مردم و نظام اسلامی دفاع کنند.

آمریکا لحظه ای از توطئه و تضعیف علیه ما دست برنداشته و الان هم با حمایت از رژیم جبار عربستان سعودی، اسرائیل غاصب، تروریست های منطقه و تقویت رژیم بحرین و … درصدد تضعیف حضور معنوی ایران است که تا به حال موفق نبوده است و اگر ان شاء الله مسئولان ما با تکیه بر خداوند و تقویت بنیه اقتصاد مقاومتی از خود صلابت بیشتری نشان دهند قطعاً حنای آمریکا رنگی نخواهد داشت.

 1. تذکرات پایانی:
 • ۱۶ آذر روز دانشجو را که یادآور قیام و شهادت چندتن از دانشجویان در سال ۱۳۳۲ می باشد که به عنوان اعتراض به دیدار نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا صورت گرفت گرامی می داریم و انتظار داریم با تلاش علمی ،روحیه استکبار ستیزی خود را نیزحفظ کنند.
 • دو ماه عزاداری همراه با شور و شعور و معرفت، ان شاء الله مورد قبول خداوند قرار گرفته باشد و زمینه ای باشد برای حسینی ماندن و زینبی عمل کردن در ۱۰ماه دیگر سال.
 • به موازات درخواست از مسئولان عالی قدر در سطح بالا برای عمل به وظیفه خودشان ، از مسئولان سطح شهرستان هم انتظار داریم با جدیّت بیشتر و پیگیری افزونتر درصدد حلّ و یا لااقلّ کاهش مشکلات مردم باشند تا امید به زندگی و آینده روشن تر، افزایش یابد.
 • برای همه رزمندگان در عرصه های مختلف دنیا مثل عراق، سوریه، فلسطین، لبنان، بحرین، یمن و … آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم امسال،سال پایان عمر داعشی ها و وهابی ها و صهیونیست ها باشد ان شاء الله.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*