خطبه ۲۳ مهرماه ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

قرآن

« و الّذین صبروا ابتغاء وجه ربّهم و اقاموا الصّلاه و انفقوا ممّا رزقناهم سرّاً و علانیهً و یدرؤن بالحسنه السّیّئه اولئک لهم عقبی الدّار» رعد/۲۲

و برای به دست آوردن خشنودی پروردگارشان[ در برابر گناهان و انجام وظایف و حوادث] شکیبایی می ورزند و نماز را برپا داشتند، و بخشی از آنچه را روزی آنان کردیم در نهان و آشکار انفاق نمودند و همواره با نیکی[عبادت] زشتی و پلیدی[گناه] را دفع می کنند[ و با خوبی های خود نسبت به مردم، بدی های آنان را نسبت به خود برطرف می نمایند] اینانند که فرجام نیک آن سرای، ویژه آنان است.

در ادامه بیان مشخصات اولوالالباب می رسیم به: ۱- صبر و پایداری برای کسب رضایت خداوند و این یعنی خلوص در صبر که با هیچ ریایی آغشته نباشد. ۲- برپا داشتن نماز. ۳- انفاق در پنهان و آشکار از آنچه ما به آنان روزی دادیم. ۴- دفع بدی با نیکی که البته کاری است دشوار و روحیه ای بزرگ را می طلبد( کلوخ انداز را پاداش سنگ است غلط می باشد). نمونه برای صبر در راه خدا، سید جمال الدین گلپایگانی است که در اواخر عمر مریض و تنگدست شده و قسم یاد می کند که در مقابل کسی که از او حالش را می پرسد که خوشبخت تر از من روی این کره خاکی وجود ندارد.

خطبه امام سجاد(ع)

اشاره: طبق نقلی امروز(۱۲ محرم) سالروز شهادت امام زین العابدین است لذا مناسب است تا نیم نگاهی داشته باشیم به خطبه نورانی و روشنگر آن امام بزرگ.

 • از آنجا که امام(ع) در کربلا حضور داشت و پس از شهادت پدرش، امام شیعیان است لذا باید نقش امامت که هدایت و رهبری است را به خوبی ایفا کند لذا در مجلس یزید که جشن پیروزی گرفته است فضا را مناسب می داند و به درستی از این فرصت استفاده می کند آن هم با مهارت و تردستی خاصی که ویژه خود است .
 • با گفتن« ویلک ایّهاالخاطب اشتریت مرضاه المخلوق بسخط الخالق فتبوّء مقعدک من النّار» یک شوک بزرگی به مجلس و سخنران وارد کرد و همه نگاهها را به سوی خودش جلب کرد.
 • با رو کردن به یزید فرمود: یا یزید اءذن حتی اصعد هذه الاعواد فا تکلّم بکلمات لله فیه رضی و لهولاء اجر- اجازه بده تا بر این چوبها بالا بروم و سخنی که در آن رضای خدا و اجر شنوندگان باشد بر زبان جاری کنم.

با تعبیر به چوبها به حاضران می فهماند که منبر جای ثناگویی خدا و نقل سخنان پیامبر و معصومان است، نه جای فحش و ناسزا دادن به علی و فرزندانش !!!و این شوک دیگری بود که بر مجلس و گردانندگان وارد کرد.

 • تغییر ذهنیت ها با آغازی مناسب: با حمد و ثنای الهی و درود بر پیامبر و آل، به حاضران فهماند که ما خارجی نیستیم بلکه از موحدان و مسلمانان ناب هستیم.
 • معرفی حساب شده آل البیت به مردم با این بیان که اینان که ما هم از آنهائیم هم از نظر حسب و شخصیت ،هم از نظر نسب و نسبت خانوادگی از دیگران برترند و واجد ارزشهایی هستند که دیگران از آن بی بهره اند.
 • از نظر شخصیتی: اعطینا ستّا ، اعطینا العلم و الحلم و السّماحه و الفصاحه و الشّجاعه و المحبّه فی قلوب المؤمنین- خدای متعال به ما علم و حلم و جوانمردی و فصاحت(رسایی در بیان) و شجاعت و دوستی در دل مومنان عطا فرموده است یعنی اگر برخی از مردم پاره ای از این ویژگی ها آن هم در حد نازل و پایین آن دارند ما اهلبیت این ارزشهای اساسی و بنیادین را در حد اعلی و یکجا داریم. آری آنچه خوبان همه دارند ما اهلبیت آنها را یکجا داریم. سخن این آقا به قدری سنجیده و حساب شده بود که هیچ کس توان نقد و ردّ آنرا نه داشته و نه دارد چرا که، آفتاب آمد دلیل آفتاب گر دلیلت باید از وی رخ متاب.
 • از نظر انتساب و نسبت داشتن: و فضّلنا بسبع- ما با هفت شخصیت بر دیگران برتری داده شده ایم. این شخصیت های ممتاز و دوست داشتنی و ارزشی این هایند: الف- منّا النّبی المختار ب- و منّا الصّدّیق ج- و منّا الطّیّار د- و منّا اسدالله و اسد رسوله ه- و منّا سیّده نساء العالمین فاطمه البتول و- و منّا سبطا هذه الامّه و سیّدا شباب اهل الجنّه – از ماست پیامبر برگزیده و از ماست علی مرتضی که صدّیق است، از ماست جعفر طیّار، از ماست شیر خدا و شیر رسول، از ماست فاطمه زهرا و از مایند حسن و حسین. جالب این که از القابی استفاده کرده که معروف همگان بوده است.
 • معرفی بیشتر خودش: من فرزند مکه و منایم، من فرزند زمزم و صفایم، من فرزند پیامبر اسلامم، من فرزند علی مرتضایم( در اینجا بیشتر به معرفی علی می پردازد چون شام است و حدود چهل سال روی همین منابر علی را دشنام داده و لعن می کردند). علی را مجاهد فی سبیل الله معرفی می کند که با ۲ نیزه و با ۲ شمشیر با کافران جنگیده و دوبار هجرت و بیعت داشته و به سوی ۲ قبله نماز خوانده و در بدر و حنین جنگیده و لحظه ای به خدا کفر نورزیده و دمار از روزگار کافران و ملحدان به در آورده و … .
 • در ادامه به معرفی پدرش امام حسین(ع) می پردازد: انا ابن المقتول ظلماً، انا ابن المجزوز الرأس من القفا، انا ابن العطشان حتی قضی، انا ابن طریح کربلا، انا ابن مسلوب العماته و الرّداء، انا ابن من بکت علیه ملائکه السّماء، انا ابن من ناحت علیه الجنّ فی الارض و الطّیر فی الهواء، انا ابن من رأسه علی السنان یهدی، انا ابن من حرمه من العراق الی الشّام تسبی… .

وقتی مردم شنیدند و شناختند که اینها چه کسانی هستند صدای شیون و ناله شان بلند شد و یزید برای جلوگیری از رسوایی بیشتر فرمان داد تا اذان بگویند و حضرت به احترام اذان ساکت شد و هر قسمت که می گفتند حضرت سخنانی در تأیید می فرمود تا رسید به اشهد انّ محمّدآً رسول الله(ص)، امام فرمود: یزید، این محمّد جدّ تو است یا جدّ من؟ جدّ تو را همه می شناسند اگر حقیقت این است پس چرا پدر مرا با ظلم و جور کشتی؟ چرا اموال او را غارت کردی؟ چرا زنان و دختران او را اسیر کردی؟ فویل لک یوم القیامه اذا کان جدّی خصمک.

بدین ترتیب یزید را رسوا و جشن بنی امیه را به کامشان تلخ و آنها را رسوا کرد.

آری این تنها جلوه ای کوچک از جلوات امامت و ولایت است.

خطبه دوم

حدیث

علی بن الحسین(ع): ثم اقبل علی رجل من جلسائه فقال له: اتّق الله و اجمل فی الطّلب و لاتطلب مالم یخلق… فقال الرّجل و کیف یطلب ما لم یخلق؟ فقال: من طلب الغنی و الاموال و السّعه فی الدّنیا انّما یطلب ذلک للرّاحه و الرّاحه لم تخلق فی الدّنیا و لا لاهل الدّنیا انّما خلقت الراحه فی الجنّه و لاهل الجنّه ( میزان الحکمه ۴/۲۰۴) امام سجاد(ع) به یکی از همنشینان خود رو کرد و فرمود: از خدا بترس و طلب زیبا داشته باش. و آنچه که آفریده نشده را در خواست مکن . آن شخص گفت چگونه می شود چیزی را که آفریده نشده طلب کرد ؟ امام فرمود : کسی که بی نیازی ، ثروت و گشایش در دنیا را بطلبد، در واقع به دنبال طلب راحتی است و اساسا راحتی در دنیا و برای اهل آن افریده نشده است !. و همانا راحتی تنها در بهشت و برای اهل آن می باشد

مناسبت ها

 1. شور حسینی در همه جا و هر زمان: همانگونه که پیامبر اکرم(ص) فرموده بود: خداوند برای شهادت حسین یک گرما و حرارتی را قرار داده که هرگز به سردی نمی گراید. ما شاهدیم که چگونه و در چه حد و سطحی، این فرمایش عملیاتی شده و می شود. در داخل ایران و خارج از کشور چه شور و غوغایی بود. در آمریکا، انگلیس، کشورهای اروپایی، آسیایی و حتی آفریقا ، عزاداری بود و شور و نوای حسینی طنین انداز. با وجود انفجارها و کشتارهایی که در این خصوص صورت گرفت مثل بغداد و افغانستان و پاریس و نیجریه ، با این حال همه جه فریاد یا حسین و یا حسین، بلند بود.

چه زیباست اگر این شور، با شعور همراه باشد و با درس گیری از عاشورا و پس از آن ، جامعه اسلامی و به ویژه جامعه ایرانی ما بیشتر حسینی و زینبی بشود.

در هر حال باید از خداوند تشکر کرد که به ما توفیق عزاداری عنایت فرمود و باید از مردم هم سپاسگزار بود که سنگ تمام گذاشتند و با نظم خاصی به عزاداری و اطعام پرداختند . در عین حال جای کار بیشتر و بهتر هنوز وجود دارد. ان شاء الله بتوانیم از اجتماعمان، بهره بیشتری ببریم. با فراهم سازی زمینه برای سخن گفتن و سخن شنیدن از دین و قرآن و امامت ، می توان به جلسات عزاداری عمق بیشتری بخشید و جامعه را بهتر و بیشتر با روح و منطق عاشورا آشنا کرد. امیدواریم خدای متعال این عزاداری ها و ادامه آنرا از همگان به کرمش قبول فرماید.

 1. اشاره به چند مناسبت: الف- ۲۴ مهرماه روز پیوند اولیاء و مربیان است. نامگذاری این روز به این عنوان برای آن است که یک پل ار تباطی میان منزل و مدرسه و اولیاء و مربیان به وجود آید تا هر دو مکان و هر دو قشر بتوانند به کمک یکدیگر در خدمت دانش آموزان باشند ، هم مسائل مادی و هم معنوی آنها، رصد و شناسایی گردد و زمینه رشد آنان فراهم شود.

ب- هفته بهداشت روانی که از ۲۴ تا۳۰ مهرماه است ، به ما این پیام را می دهد که تنها به فکر بهداشت جسم بودن کافی نیست بلکه باید در اندیشه بهداشت روانی نیز بود تا افراد بتوانند به دور از اضطراب ها و استرس ها و هیجانهای کاذب ، زندگی آرام و خوشی داشته باشند. خوشبختانه دین ما توجه بایسته به این مطلب دارد و لذا پیروان خودش را به مسائل معنوی فرا می خواند تا از این رهگذر، آنها را به آرامش خاص خودش برساند مثل دعوت به نماز، دعا، مسجد، احسان و … . ان شاء الله جامعه ما با حرکت به این سمت بتواند آرامش روانی خود را تأمین و حفظ کند.

ج- روز تربیت بدنی و ورزش: ۲۶ مهرماه به همین عنوان مزیّن است. اگر جامعه ما به خصوص جوانان وقت کافی برای ورزش بگذارند و تحرک لازم را داشته باشند قطعاً دارای نشاط بیشتری خواهند بود. البته باید مسئولان هم در این خصوص اقدامات به جا و شایسته ای داشته باشند.

 1. رسوایی جنایتکاران در سطح دنیا: رژِم سفّاک عربستان که با حمایت آمریکا و برخی همپیمانانش تجاوز به یمن را در یکسال و نیم گذشته آغاز کرده بود در هفته گذشته با بمباران مجلس ترحیم در صنعا نزدیک به ۸۰۰ نفر را کشته و مجروح کرد. این جنایت یک شوک بزرگی در دنیا ایجاد کرد و حرف ها و تحلیل هایی را به دنبال داشت که نتیجه آن رسوایی این جنایتکار و آن حامیان دروغ پرداز و خدعه گر بود ، مثل آمریکا و انگلیس و برخی دیگر از کشورهای اروپایی. رفته رفته این جنایت آنها رارسوا و ریشه کن خواهد کرد. هم چنین آمریکایی های جانی که در پوشش مبارزه با داعش وارد سوریه شده اند ماهیت جنایتکارانه شان آشکار تر می گردد. آنها می خواهند با حفظ این جرثومه فساد در این منطقه، اسرائیل را امنیت ببخشند. این را هم دنیا آرام آرام فهمید. و در مناظره دو نامزد ریاست جمهوری در آمریکا( ترامپ جمهوری خواه و هیلاری کلینتون دموکرات) این مطلب آشکار شد که داعش را آمریکا به وجود آورده و حمایت می کند. در هر صورت همینکه دنیا فهمید چه کسانی زمام امور جهان را در دست دارند و همه جنگ ها و خونریزی ها و اختلاف افکنی ها کار چه کسانی است خیلی خوب است. جالب اینکه همین ستمگران حامی ستمگر درصدند تا بچه و نوچه خود را هر وقت دیدند برایشان سودی ندارد قربانی کرده و از بین می برند مثل عربستان که با طرح جاستا قرار است صدها میلیارد دلار پولش توسط آمریکا مصادره شود و عنقریب این نظام هم سقوط خواهد کرد ان شاء الله.
 2. تذکرات پایانی
 • سی و چهارمین سالگرد شهادت آیه الله اشرفی اصفهانی امام جمعه کرمانشاه را گرامی داشته و به روح بلند و ملکوتی ایشان که در ۲۴ مهر ۶۱ پر کشید درود می فرستیم و بر قاتلان دل سنگ( منافقین کوردل) لعن و نفرین نثار می کنیم.
 • ۲۹ مهرماه سال ۹۳ عالم پارسا و مجاهد، حضرت آیه الله مهدوی کنی پس از چند ماه که در کما به سر می برد به لقاء الله پیوست. یاد و نام ایشان را هم گرامی می داریم.
 • در اوایل هفته گذشته بنا به دعوت نماینده محترم( حاج آقا صادق طباطبائی نژاد) مجمع نمایندگان استان با حضور آیه الله طباطبائی نژاد، استاندار( دکتر زرگرپور) چهارتن از مدیران کل در اردستان تشکیل شد و در مورد مسائل و مشکلات شهرستان و راه حل ها بحث و تبادل نظر شد که امیدواریم کاربردی و عملیاتی بشوند و مردم ما ثمرات عملی آنرا مشاهده کنند.

مسائلی در خصوص بهداشت و درمان، ورزش و تربیت بدنی، آب منطقه ای، اشتغال در منطقه، توجه به بخش صنعت و … مطرح و تصمیم گیری شد. ما در همان جلسه گفتیم و اینجا هم تکرار می کنیم که مردم منتظر اقدام عملی مسئولان هستند وگرنه حرفها زده شده و می شود و گاه فراموش می گردد در هر حال از همه تشکر می کنیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*