خطبه ۹ مهرماه ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

«… انّه من یتّق و یصبر فانّ الله لا یضیع اجر المحسنین» یوسف۹۰

این بخشی از سخن حضرت یوسف(ع) است که خداوند متعال در قرآن بازگو می کند. او به برادرانش در مصر می گوید: هر کسی که تقوا پیشه کند و اهل صبر باشد قطعاً خداوند متعال پاداش محسنین(نیکوکاران) را تباه نمی کند. او می خواهد بگوید اگر من از توطئه برادرانم که مرا بدون هیچ گناهی به چاه انداختند و بعد هم به غلامی فروختند و در ادامه با توطئه یک زن هوسرانی به زندان افتادم اما در پایان با عنایت خدا از چاه به جاه رسیدم و از غلامی به عزیزی مصر و الان این موقعیت را دارم، بدانید که همه اینها را در پرتو دو چیز به دست آورده ام: ۱- تقوا  ۲- صبر. و کسی که این دو را داشته باشد در واقع جزء محسنین است که خداوند پاداش آنها را تباه نمی کند.

سبک زندگی دینی/۳۳

[نبوت/۲] ۲- اقامه قسط و عدل: یکی دیگر از ره آورد پیامبران ،همین دادگری و ایجاد قسط و عدل در جامعه بشری است. بشر منهای تعلیمات انبیاء، موجودی ریاست طلب، هوس باز، ستمگر، زورگو و متجاوز به حقوق دیگران است. انبیاء آمده اند تا با تعلیم و تربیت و پرورش فکری مردم، آنان را در مسیر عدل گستری و دادورزی قرار دهند( لقد ارسلنا رسلنا بالبیّنات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناّس بالقسط « حدید/۲۵»  – ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آنها کتاب – آسمانی- و میزان- شناسایی حق و قوانین عادلانه- نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند).

منظور از بیّنات، دلایل روشن و معجزات و دلایل عقلی است و کتاب، اشاره به کتاب آسمانی است که شامل بیان معارف و عقاید و احکام و اخلاق می گردد و میزان به معنای قوانینی است که معیار سنجش نیکی ها از بدیها و ارزشها از ضد ارزشها و حق از باطل است.

جاب اینکه انبیاء الهی نیماده اند تا خودشان عدالت را ایجاد کنند بلکه قرآن می گوید اینها با ابزار و ادواتی به سوی مردم آمده اند تا خودشان قیام به قسط و عدل کنند(لیقوم النّاس بالقسط). چنانچه به این مرحله نرسیدند خودشان کوتاهی کرده اند وگرنه زمینه آن توسط انبیاء الهی فراهم گردیده است.

۳- آزادی انسانها: قرآن کریم در آیه ۱۵۷ اعراف در توصیف پیامبر اکرم می فرماید: … یأمرهم بالمعروف و ینهاهم عن المنکر و یحلّ لهم الطّیبات و یحّرم علیهم الخبائث و یضع عنهم اصرهم و والاغلال التی کانت علیهم. رسات و مأموریت پیامبر اسلام که در تورات و انجیل آمده است این است که: ۱٫ مردم را به معروف فرمان می دهد. ۲٫ آنها را از منکر نهی می کند. ۳٫ پاکیزه ها را برایشان حلال و روا سازد. ۴٫ آلوده ها و ناپاکی ها را حرام گرداند. ۵٫ بار سنگین را که باعث زمین گیر شدن آنها می گردد را از آنان فرو گیرد. ۶٫ و غلها را از گردن ایشان برداشته و آنها را آزاد گرداند. آری رسالت پیامبر اسلام این است.

پیامبر آمده است تا زنجیرهای بت پرستی و خرافات، عدات و رسوم غلط و جهل و نادانی، تبعیض های نادرست، اسارت انسانها و استبداد طاغوتیان را بردارد و مردم را از انواع و اقسام بندها و غلها و زنجیرها رهایی بخشد و چه ارمغان و ره آوردی از این بهتر و زیباتر و چه هدیه ای برای مردم در بند از این ارزشمندتر؟! آری انبیاء آمده اند تا مردم را از قید و بند هر نوع بندگی برهانند و آنان را بنده خدا کنند که عین آزادی است (لا تکن عبد غیرک و قد جعلک لله حرّاً).

۴- نجات از ظلمات: کتاب انزلناه الیک لتخرج النّاس من الظّلمات الی النّور باذن ربّهم الی صراط العزیز الحمید(ابراهیم/۱).

پیامبر خدا که با کتاب الیه(قانون خداوند) همراه است آمده است تا مردم را از تاریکی ها به سوی نور بکشاند. نکته قابل توجه این که در قرآن کریم کلمه ظلمات (تاریکی ها) به صورت جمع آمده تا نشان دهد که راههای گمراهی فراوان است مثل گمراهی جهل، استبداد، ظلم، تبعیض ناروا، زورگویی، حق ستیزی، باطل گرایی، اختلاف انگیزی، خودپرستی، هوی خواهی و … اما در مقابل همیشه کلمه نور به صورت مفرد ذکر شده یعنی که راه حق و صراط مستقیم یکی بیش نیست.

اگر انبیاء الهی نبودند تا راه را نشان دهند و از خطر افتادن در گمراهی و بیراهه ها بترسانند قطعاً انسان نمی توانست سرخود خود راه به جایی برد و رستگار شود .دقیقاً مثل عصر جاهلیت که بشر بود و یک دنیا گمراهی و جاهلیت مدرن که در انواع و اقسام بیراهه ها و گمراهی ها دست و پا می زند و همیشه در اضطراب و جنگ و درگیری و ویرانگری است. آری، انسان منهای وحی، درنده ای بیش نیست و نام و انسان بر او نتوان نهاد.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الحسین(ع): ایها الناس نافسوا فی المکارم- ای مردم در کسب بزرگواریها از یکدیگر پیشی بگیرید. (بحار الانوار/ج۷۵)

مکارم به بزرگواریهایی گفته می شود که فلسفه بعثت پیامبر را شکل داده است ( انّما بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق- همانا من مبعوث شدم تا اخلاق بزرگوارانه را به اتمام برسانم). آنچه که پیامبر برای آن مبعوث شد و تلاش کرد فرزندش می گوید شما در کسب اینها با یکدیگر مسابقه بگذارید و به سوی آنها پیشی بگیرید. شکی نیست که یکی از آنها تقوای الهی است.

مناسبت ها

  1. حضور حضرت آقا در دانشگاههای افسری ارتش:

معظم له با حضور در جمع دانش آموختگان دانشگاههای افسری ارتش به اعطای سردوشی و ایراد سخن پرداختند و ضمن تجلیل از رزمندگان دفاع مقدس از مسئولان خواستند تا حقایق و تجربیات و مسائل هشت سال دفاع مقدس را برای جوانان بیان کنند و با اشاره به مجاهدت های سردارانی مثل صیادها و بابایی ها فردای کشور را به مراتب بهتر و درخشان تر از امروز ارزیابی کردند.

  1. در آستانه حلول محرم الحرام سال ۱۴۳۸ه.ق:

ضمن گرامیداشت ایام محرم و عرض تسلیت به بیان چند نکته اساسی و کلیدی اشاره می کنیم: الف- همه ما باید از این فرصت بی نظیر استفاده معنوی ببریم و خدا را به خاطر نعمت بزرگ امام حسین(ع) شاکر باشیم و از او بخواهیم محبت ما را روز به روز نسبت به امامان افزون کند. ب- جلسات عزاداری مان را به گونه ای برگزار کنیم که مورد رضای خدا و امام زمان باشد و از هرگونه گناه و ریا و ریخت و پاش ها و مزاحمت ها و بی نظمی و درگیری پرهیز نمائیم. ج- سعی کنیم همه ما اعم از واعظ، مداح، نوحه خوان و اداره کننده به گونه ای عمل کنیم که رفتار و گفتار و هدف امام حسین(ع) تبیین شود و از امر و نهی واقعی شکل بگیرد. د- نذرها را حساب شده داشته باشیم و در اطعام ها جانب فقیران را بگیریم و از کشتن گوسفند در وسط خیابان که هم ضد بهداشتی است هم موجب آلودگی جداً خودداری کنیم.

  1. روز نیروی انتظامی:

پس از ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۰ چندی است که در ۱۳ مهرماه این روز به همین عنوان گرامی داشته می شود که ضمن تبریک به همه فرماندهان و کارکنان و پرسنل این نیروی خدوم در سراسر کشور و منطقه خودمان و گرامیداشت یاد و نام شهیدان این نیرو که هم اکنون نیز در شهادت به روی آنان باز است امیدواریم با عمل به وظیفه ذاتی خودشان و پیروی از دستورها و منویات فرمانده کل قوا جامعه ما هم چنان در امنیت کامل و جامع به سر ببرد و ناامنی آفرینان همیشه در ناامنی به سر ببرند و شرارت ها، سرقت ها و بد اخلاقی های افراد شرور از بین رفته یا به حداقل برسد. در این ارتباط توجه به چند نکته ضروری و بایسته است: الف- نیروی انتظامی از جنس مردم است و باید در خدمت مردم باشد و مردم هم با آن همکاری داشته باشند. ب- به تعبیر امام ، کار پلیس، عبادت است. بنابراین به فرموده مقام معظم رهبری این نیرو باید در عین اقتدار، با مردم مهربان باشد و با عوامل ناامنی برخورد نماید و حافظ امنیت در جامعه باشد که همه چیز ما مثل فرهنگ، اقتصاد، خانواده، بازار، محیط علمی و آموزشی همه و همه در گرو امنیت پایدار معنا و ارزش پیدا می کند. اگر امنیت نباشد هیچ کس طعم زندگی را نمی چشد. ج- شعار پلیس این است که شما پلیس ما باشید. مردم نقطه نظرات، انتقاد و پیشنهاد خود را در خصوص عملکرد پلیس منعکس کنند و نیروی انتظامی هم با آغوش باز استقبال کند تا همه با تکامل با یکدیگر در این عرصه به انجام وظیفه بپردازند. از مقامات استان هم خواهانیم توجه بیشتری به شهرستانها داشته باشند.

  1. پیوست یک خبر در خصوص انتخابات۹۶:

در ۹ شهریور امسال، یکی از افراد مطرح برای انتخابات ۹۶ خدمت آقا می رسند و ایشان حضور آن فرد را برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ به صلاح خودشان و نیروهای انقلابی و مردمی و کشور نمی دانند. این راهنمایی دلسوزانه مورد تحلیل برخی ها قرار گرفت و می رفت تا شکافی در بین نیروهای ارزشی به وجود آید که مجدداً مقام معظم رهبری به صورت علنی در درس خارج خود به آن پرداختند و به تبیین نصیحت خود پرداختند و نکاتی را یادآور شدند که جداً قابل توجه است مانند: این وظیفه رهبری است که اگر چیزی را به مصلحت تشخیص داد یا نداد اعلان کند چرا که مسئولیت دارد و این نوع بیانها هرگز نباید موجب سوء استفاده دیگران و دشمنان در جهت تفرقه افکنی قرار گیرد و نباید چنین برداشت گردد که رهبری از این و آن اثر می پذیرد خیر، رهبری اطلاعاتش از همه بیشتر است بنابراین همه باید مواظب باشند تا آرایش نیروهای انقلابی و مؤمن حفظ گردد.

از سوی دیگر، این نوع نظردادنها و بیان تکلیف ها از سوی امام هم جریان داشته است مثل اینکه به شهید بهشتی فرمودند برای انتخابات ریاست جمهوری ورود پیدا نکند و ایشان پذیرفت البته گفته شده که به بنی صدر هم فرموده بود ولی او نپذیرفت و به مقام رهبری که آنروز امام جمعه تهران بود فرموده بود تکلیف است تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. البته باید تشکر کرد که نقطه نظر ایشان مورد توجه و قبول آن فرد قرار گرفت وطی نامه ای اعلان کرد که من به این سفارش عمل می کنم. همه باید در مقابل خیرخواهی رهبری خاضع باشند.

  1. تذکرات پایانی:
  • از مواضع انقلابی دکتر روحانی در سازمان ملل در خصوص بدعهدی های آمریکا و دفاع از ارزشهای نظام و نیز مسئولان دیگر که به عهدشکنی آمریکایی ها در ماجرای برجام اشاره کردند تشکر می کنیم.
  • دهم مهرماه، روز جهانی سالمندان را گرامی داشته و به آنان تبریک می گوئیم و از جوانان و نوجوانان می خواهیم که قدردان زحمات و خدمات همه آنان باشند چه خویش و چه بیگانه.
  • جمعه ۹مهرماه( امروز) که روز قالیشویان در شهر اردهال است که نام و یاد شهید بزرگوار حضرت سلطان علی بن محمد بن علی الباقر گرامی داشته می شود و همزمان شده با همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی، به روح مظهر آن امامزاده بزرگوار درود می فرستیم و مرگ شیمون پرز جلاد قانا را که بیش از ۴هزار نفر را در آنجا و جای دیگر کشت به فسطینی ها تبریک می گوئیم و امیدواریم با مرگ جرثومه های فساد در فلسطین اشغالی، همه به ویژه کودکان و نوجوانان فلسطین که هم اکنون صدهاتن از آنان در زندانند رهایی پیدا کنند.
  • امیدواریم به زودی زود مردم دربند و در جنگ سوریه، عراق، لبنان، فلسطین، افغانستان، پاکستان و یمن از زیر یوغ استکبار رهایی یابند و طعم آزادی را بچشند و حرمین شریفین از سلسله آل سعود رهایی یابد ان شاءالله.
  • هجرت تاریخ ساز امام راحل که در ۱۳مهر ۵۷ صورت گرفت و ایشان از عراق به پاریس رفتند نیز گرامی داشته و حضور و کمک به موقع عوامل سرشماری در سال ۹۵ را انتظار داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*