خطبه ۵ شهریور ۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

« و من یتّق الله یجعل لّه مخرجاً – و یرزقه من حیث لا یحتسب» (طلاق/۳-۲)

و هرکه از خدا پروا کند، خدا برای او راه بیرون شدن[مشکلات و تنگناها را] قرار می دهد.و او را از جایی که گمان نمی برد روزی می دهد.

 • در این آیه به دو اثر مهم تقوا اشاره شده است یکی راه خروج از مشکلات و دیگری برخورداری از آنچه که خود فرد هم تصور نمی کرده است.!!
 • این رهنمود به ما می آموزد که اگر ما به وظیفه بندگی خود عمل کنیم خداوند خودش عنایت ویژه ای به ما خواهد داشت. ان شاءالله تلاش کنیم تا متقی باشیم و نتیجه آن را در زندگی خود شاهد باشیم.

سبک زندگی دینی/۱۸

[عدل الهی] دوم از اقسام بلاها عبارتند از آن دسته که جنبه مجازات الهی دارند. یعنی بندگان خدا با سوء اختیار خودشان دست و فکر و دامن خود را به گناه آلوده می کنند و در نتیجه دچار رنج و بلا و عذاب الهی می شوند که بدون تردید عاملی جز گناه و نافرمانی و کفران نعمت مردم ندارد.!!

ممکن است فاصله زمانی بین گناه و مجازات وجود داشته باشد اما در اصل رابطه میان گناه و بلاها(مجازات الهی) هیچ شک و تردیدی روا نیست. برای روشن شدن مطلب به چند نمونه قرآنی و روایی اشاره می کنیم:

 • و ضرب الله مثلاً قریه امنه مطمئنّهیأتیها رزقها رغداً من کل مکان فکفرت بانعم الله فاذاقها الله لباس الجوع و الخوف بما کانوا یصنعون (نحل/۱۱۲). در این آیه ، چه اشاره به گروهی از بنی اسرائیل یا قوم سبأ یا مردم مکه یا اصولاً یک مثل کلی باشد ، بیان شده مردمی که خیلی آرام زندگی می کردند و از نعمت های فراوانی برخوردار بودند چون نعمت های الهی را کفران کردند از اینرو خدوند لباس گرسنگی و ناامنی را بر اندامشان پوشانید. این سختی و بلاها و امتحان الهی جنبه مجازات برای آنها داشته است و در این هیچ شک و تردیدی نمی باشد.
 • فکلاّ اخذنا بذنبه فمنهم من ارسلنا علیه حاصباً و منهم من اخذته الصّیحه و منهم من خسفنا به الارض و منهم من اغرقنا و ما کان الله لیظلمهم و لکن کانوا انفسهم یظلمون(عنکبوت/۴۰). در این آیه به اقوام و گروهایی اشاره شده که هر کدام به مجازاتی مبتلا شده اند مثلاً قوم عاد گرفتار طوفان سنگریزه شدند و خانه هایشان درهم کوبیده شد و قوم ثمود گرفتار صاعقه شدند و قارون در یک حادثه زمین لرزه ، خودش و اموالش در شکاف زمین فرو رفتند و فرعون و وزیرش هامان در دریا غرق شدند. این بلاها که بدون تردید دامن این افراد را گرفت جنبه مجازات و کیفری داشت که عاملش ظلم و ستم خودشان بود وگرنه خداوند هیچ گاه به احدی ظلم نمی کند. در بعضی از تفسیرها آمده است جبرئیل در شکل انسانی به نزد فرعون آمد و گفت من غلامی دارم که در عین برخوردار شدن از ناحیه من، تمرّد فرمان من می کند و با دوستانم دشمنی و با دشمنانم دوست است توچه حکمی درباره او می کنی؟ گفت اگر من چنین غلامی داشتم او را در دریا غرق می کردم. جبردیل گفت بنویس تا من داشته باشم و فرعون همین را نوشت. موقع ورود به رود نیل، جبرئیل نوشته را به فرعون نشان داد و گفت این همان حکمی است که خودت صادر کرده ای (روح البیان۴/۷۷).
 • فاعرضوا فارسلنا علیهم سیل العرم و بدّلناهم بجنّتیهم جنّتین ذواتی اکل خمط و اثل و شیء من سدر قلیل ذلک جزیناهم بما کفروا و هل نجازی الا الکفور(سبأ/۱۷-۱۶).

مردمی که برخوردار بودند و از حق اعراض کردند و دچار حادثه شدند و دو باغ بسیار بزرگ و وسیع آنها به مکانهای بی ارزش با میوه های تلخ و درختان شور گز و اندکی درخت سدر مبدّل شد ؛ هیچ عاملی جز اعراض و گناه کفران نداشت. جالب اینکه سیل عرم( ویرانگر) از آب ذخیره شده پشت سدّی بوده که آنها ساخته بودند و برای آبیاری درختان باغهای خود استفاده می نموده اند.! گفته اند موشهای صحرایی که در دل سدّ خاکی نفوذ کرده بودند باعث باز شدن راه آب سد گردید و رفته رفته مجرای آب فراختر و گشادتر گردید تا جایی که آب سدّ به شکل سیل ویرانگر بر آن مردم و سرمایه هایشان تاختن آورد که در آیه ۱۷ می گوید: علتی جز کفران آنها نداشته است. این آیه نیز رابطه بین گناهان و بلاهایی که جنبه مجازات و کیفر الهی دارد بیان می کند.

بنابراین، این هم قسم دوم بلاها که با توضیح داده شده می بینیم با عدل الهی منافات و مخالفتی ندارد.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الرضا(ع): التودّد الی النّاس نصف العقل- دوستی با مردم نیمی از خرد است.

آنکه از عقل خداداد برخوردار است قطعاً ارتباط خود را با خدا، خودش و مردم برقرار نگه می دارد. عقل سالم می گوید با مردم خوش رفتار باش و با آنان مهربانی کن تا مردم نیز با تو همراه باشند. کسی که در این رابطه گام اول را بر می دارد و با مردم از سر دوستی و مودّت وارد می شود بدون تردید نیمی از خرد را دارد. ان شاءالله ما هم اینگونه باشیم.

 

مناسبت ها

 1. روز زیارت مخصوص اما علی بن موسی الرضا(ع): امروز یکی از روزهای به یاد ماندنی است چرا که عاشقان امام هشتم(ع) از دور و نزدیک به زیارت ایشان می پردازند و عرض ارادت می کنند و شفاعت آن حضرت را می طلبند. امیدواریم ما نیز جزء زائران ایشان باشیم و از وعده آن بزرگوار برخوردار گردیم که فرمودند: هر کسی که مرا زیارت کند در سه جا به دیدارش خواهم آمد: موقع قرار گرفتن در کنار صراط و در موقع میزان اعمال و حساب و کتاب. السلام علیک یا علی بن موسی الرضا المرتضی و رحمه الله و برکاته.

جریان آیه الله شیخ مرتضی حائری جالب است که در عالم رؤیا گفته بود امام رضا (ع) به بازدید من آمده است.

و ۲۵ همین ماه روز دحوالارض است که آداب و دعاهای خاصی نیز دارد.

 1. دیدار هیأت دولت با مقام معظم رهبری در روز گذشته: آقای روحانی (رئیس جمهور) گزارش دادند و معاون اول و تعدادی از وزرا صحبت کردند و پس از آن ، حضرت آقا ضمن خوب توصیف کردن گزارشها فرمودند به اطلاع مردم نیز برسد و از زحمات و خدمات دولت تشکر کردند و هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارائه گزارش به مردم در کارهای انجام گرفته خواند و سپس مطالب خود را در قالب هفت سرفصل بیان فرمودند.

ایشان در زمینه های(اقتصاد مقاومتی، سیاست خارجی، علم و فناوری، امنیت، فرهنگ، برنامه ششم و فضای مجازی)سخن گفتند و این ها را به عنوان اولویت های اصلی کشور و نقشه راه دولت یازدهم در یک سال پیش رو بیان کردند. حضرت آقا حل مشکلات اقتصادی مردم را اولویت اول کشور دانستند و راه حل آنرا هم در توجه بیشتر به اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی بیان کردند.

راستی هم مسئله همین است. باید تمرکز روی حل مشکل اقتصادی، رفع بیکاری، مبارزه با رکود اقتصادی، اشتغال آفرینی، جلوگیری از تعطیل شدن بنگاههای اقتصادی صورت پذیرد نه این که مسائلی همانند کنسرت های موسیقی که بنا به گفته وزیر کشور کمتر از یک درصد از آنها لغو شده است. اینکه دستمایه تبلیغ دشمن شده و فکر مسئولین ما را به خود مشغول داشته اولویت ما نیست.

هم چنین نسبت به فرهنگ مطالبی را بیان داشتند و از ولنگاری فرهنگی انتقاد کردند و از اینکه فیلمی یا تئاتری ساخته می شود که تیشه به ریشه ایمان جوانان می زند انتقاد کردند و عملکرد دستگاههای فرهنگی را در زمینه آفندی و پدافندی ضعیف توصیف کردند و امنیت و دفاع را مهم ارزیابی نموده و از دولت خواستند با حقوق های نجومی برخورد کنند و بالاخره از بدعهدی آمریکایی و طرف های مقابل برجام انتقاد کردند و از خودیهاو زحماتشان در برجام تشکر و قدردانی کردند.

 1. هشتم شهریور و روزمبارزه با تروریسم: مافقان کوردل و مزدوران بیگانه در سال ۱۳۶۰ ضربه هایی کاری بر پیکر نظام وارد آوردند مثل انفجار حزب جمهوری اسلامی و به شهادت رساندن رجایی و باهنر( رئیس جمهور و نخست وزیر) در مثل چنین روزی. همه ساله به همین مناسبت هفته دولت گرامی داشته می شود تا رفتار و کردار و خلوص آن دو بزرگمرد مورد توجه دولتمردان اسلامی قرار گیرد و ضمناً ترور و تروریسم و تروریست محکوم گردد. ترور یعنی وحشت، ایجاد ترس و دلهره در مردم که در قالب آتش زدن، کشتن، انفجار ایجاد کردن، ربودن افراد و اشخاص، خود را نشان می دهدو نمونه روشن تروریسم منافقان اند که امروز توسط برخی ها تطهیر می شوند همانها که ۱۷ هزار نفر را در ایران کشتند و هزاران نفر را مجروح کردند و حالا در اغوش مدعیان دفاع از حقوق بشر در فرانسه و آمریکا و انگلیس و … زندگی می کنند. نمونه دولتی آن آمریکا، رژیم صهیونیست و عربستان است که براحتی تخریب و قتل را دنبال می کنند. هیچ کشوری به اندازه ایران از تروریست ها زخم نخورده است اما در عین حال توسط قدرتهای بزرگ متهم به دفاع از تروریسم است. آنها می گویند چرا ایران از حزب الله لبنان و انصارالله یمن و مردم سوریه و لبنان و بحرین حمایت معنوی می کند اینها تروریست اند پس ایران حامی تروریسم است. در حالی که خودشان بنیان گذار داعش و القاعده بوده و هستند و رژیم صهیونیستی را که رسماً اعلان ترور می کند حمایت و پشتیبانی می کنند.
 2. رویداد و تحولات منطقه:
 • تشکیل جلسه مجلس یمن و سپردن کارهابه هیأت عالی سیاسی و تعیین رئیس جمهور موقت و خائن خواندن منصورهادی و حمایت ۱٫۵ میلیون نفری در تظاهرات روز شنبه گذشته از این تصمیم، حسابی امریکا و عربستان و متحدانش را ناراحت و کلافه کرده است. از اینرو رژیم خون ریز و آدم کش عربستان ، دیوانه وار حملات هوایی خود را به محلات مسکونی  یمن افزایش داده و بیمارستان ها را هم چنان هدف قرار می دهد که داد عده ای را در آمریکا، انگلیس و برخی دیگر را درآورده است که چرا سلاح به این رژیم می فروشید. در هرحال باید در آینده ای نزدیک شاهد تحولاتی جدید در یمن بود.
 • ائتلاف جدید در غرب آسیا( خاورمیانه) با محوریت ایران، روسیه، عراق، حزب الله – واخیراًهم شاید ترکیه – شدیداً آمریکا و متحدانش را ناراحت و کلافه کرده است آنها که خود را از نظر نظامی بلامنازع می دیدند اکنون می بینند یک رقیب قدرتمندی پیدا شده که نقشه های آنها را نقش بر آب کرده است .مثل حملاتی که روسیه از پایگاه نوژه همدان علیه داعش داشت. آگاهان می گویند اگر روسیه می خواست هدف را بزند باید بیش از ۲هزار کیلومتر راه می آمد ولی از پایگاه همدان ۹۰۰ کیلومتر فاصله است تا حلب. در هر صورت با وجود سر و صدای زیاد در این عرصه، مسئولان طراحی خود را عملیاتی کردند و ضربه ای کاری به تروریست ها وراد آورند.
 1. تذکرات پایانی
 • اخیراً در منطقه خودمان شاهد فعالیت ها و تلاش هایی از سوی مسئولان محترم بوده ایم که ضمن تشکر از نماینده محترم فرماندار محترم که وزیر ارتباطات و معاونان ایشان و تعدادی از مدیران کل و استاندار را به اردستان آوردند و تصمیماتی اتخاذ کردند که ان شاءالله برای شهرستان مفید خواهد بود.
 • در هفته دولت شاهد افتتاح طرحهایی بوده و هستیم و برنامه هایی هم پیش بینی شده از جمله گزارش مسئولان به مردم، ترتیب دادن جلسات پرسش و پاسخ وشنیدن رهنمودها و انتقادها و دیدگاههای مردم که جای تشکر و قدردانی دارد. دوشب گذشته در مسجد النبی آقای غیور( فرماندار) و مسئولان حضور داشتند و مسائلی راجع به شهر و شهرستان مورد بحث قرار گرفت از جمله بحث نمایشگاه پاییزه که مخالفان و موافقانی داشت. ما در این زمینه عرض می کنیم اگر اصناف و فروشندگان و عرضه کنندگان مواد غذایی و میوه به کم قانع باشند هم فروش آنها بیشتر می شود هم زدن نمایشگاه ها بی ثمر خواهد بود و اقتصاد شهر رونق خواهد گرفت. مردمی که از خودیها خرید کنند و آنهاعوارض و مالیات بپردازند تا شهر آباد بشود کجا و خرید از رهگذران که نه مالیات می دهند و نه عوارض کجا. بیائید همه کمک کنیم تا شهرمان کمتر آسیب ببیند.
 • در پایان از مسئولان اداره ها می خواهیم با سعه صدر و رویی باز به تکریم ارباب رجوع بپردازند تا شاهد گلایه مراجعه کنندگان نباشیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*