خطبه ۸ مرداد ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

« انّ الّذین اتّقوا اذا مسّهم طائف من الشّیطان تذکّروا فاذا هم مبصرون» (اعراف/۲۰۱)

در حقیقت کسانی که از خدا پروا دارند ، چون وسوسه ای از جانب شیطان بدیشان رسد (خدا را ) به یاد آورند و به ناگاه بینا شوند.

شیطان منتظر فرصت است تا به سراغ پرهیزکاران برود و آنان را بفریبد. اما متّقین به محض احساس چنین وضعیتی به خود می آیند و متوجه و متذکر می شوند و بینا می گردند و هنگامی که چنین اتفاقی شکل گرفت آنوقت شیطان طواف کننده به گرد متقین، دیگر خود را موفق نمی بیند و آنها را ترک می کند، چرا که او از فرصت غفلت افراد می تواند استفاده کند. اما وقتی کسی هشیار و بیدار و بینا بود دیگر در دام شیطان نمی افتد. این بیداری، معلول تقوای افراد است.

سبک زندگی دینی/۱۴

[توحید عالمانه] هدایت و راهنمایی

خدایی که احد و واحد و صمد و سرمد و علیم و قادر و خالق است ، هرگز خلق خود را رها نمی کند ، بلکه با قدرت قاهره خود او را هدایت و راهنمایی می نماید تا به مقصد و مقصود خویش بتواند نایل بشود. او نسبت به آفریده های خودش، دو نوع هدایت دارد، تکوینی و تشریعی. هدایت تکوینی او شامل حال همه موجودات می گردد ، اعمّ از نبات و حیوان و انسان. آری او یک دانه گیاه و یک نهال درخت را راهنمایی می کند که چگونه تغذیه و چگونه رشد کند و چگونه به بار بنشیند . هرگز در مسیر تعیین شده و هدایت شده اش خلاف و تخلفی دیده نمی شود و بالاخره” گندم از گندم بروید جو ز جو.” هم چنین تمام جنبندگان اعمّ از موجودات زمینی یا دریایی یا هوایی را با مجهّز کردن به امور غریزی در مسیر خاصّ خودشان قرار داده و هدایتشان می کند . آنها هم بدون هیچ انحرافی دقیقاً در راه رشد و هدایت خود قرار دارند تا به مقصد خود برسند. این مسیر را می توان از لحظه جفت گیری تا پایان زندگی حیوانات مشاهده کرد و این سیکل و چرخه هم چنان تداوم دارد.برخی از محققان  گفته اندبعضی از مارماهی ها در انگلستان به سن ۸ سالگی که می رسند محل زندگی خود را رها می کنند و با طی  مسافت طولانی خود را به نزدیک جزیره برمودا در اقیانوس اطلس می رسانند و سپس به قعر آب فرو می روند و تخم ریزی می کنند و می میرند . و بچه های آنها به سطح آب می آیند و پس از دو سه سال طیّ مسیر به محلّ زندگی مادران خود برمی گردند و آنها نیز نزدیک مرگشان کار و راه مادرشان را طی می کنند  و این راه و روش همچنان ادامه دارد. و یا برخی از خفّاش ها در دل شب طعمه خود را در آب شناسایی می کنند و سریعاً با فرو رفتن در آب با چنگال خود یک ماهی را شکار کرده و روزی خود را به دست می آورند. راستی چه کسی جز خداوند می تواند هدایت گر این موجودات باشد و یا در مورد انسان که او نیزبه حکم غریزه ، موقع تولد بدون دیدن آموزشی خاص، غذای مورد نظرش(شیر مادر) را در اختیار می گیرد و برای بروز علائم گرسنگی یا درد، گریه می کند. این ها همه جز هدایت تکوینی نیست که در سوره(طه/۵۰) اشاره شده است: قال ربّناالّذی  اعطی کلّ شیء خلقه ثمّ هدی. آری خداوند می آفریند و پردازش می کند و هدایت می نماید. این هدایت مال همگان است و به اسم هدایت تکوینی شناخته می شود.

ولی هدایت تشریعی خاص موجود عاقل و مکلّف، مثل انسان است. خداوند علاوه بر قرار دادن حسّ غریزه و فطرت و عقل در درون، برای هدایت و راهنمایی بشر، یک وسیله هدایتی در بیرون او قرار داده که از آن به هدایت تشریعی یاد می شود.یعنی خداوند برای هدایت انسان ها، افرادی را از جنس خودشان همراه با قوانینی و شریعت هایی می فرستد تا آنها را در مسیر رسیدن به سعادت ابدی هدایت و راهنمایی کنند.” انّا هدیناه السّبیل امّا شاکراً امّا کفوراً” (انسان/۳ )- ما او را به راه خود نمایاندیم حال این خود اوست که می تواند بپذیرد و شاکر گردد و یا مسیر کفران را در پیش گیرد و کفور گردد.

این آیه به صراحت می گوید انسان بر سر دو راهی هدایت یا ضلالت، مختار است .اگر خواست می پذیرد و مشمول عنایت قرار می گرد و اگر هم نخواست نمی پذیرد و در نتیجه معذّب و مخلّد در آتش خواهد شد.!!

بزرگان می گویند هدایت دو قسم است: یکی، ارائه طریق(نشان دادن راه) و دیگری، ایصال الی المطلوب(رساندن به مقصد). دومی کار خداست ولی اوّلی مأموریت پیامبر است او مأمور به ابلاغ و تبلیغ است ، شاید پذیرفتند و به عنایت خدا به مقصد رسیدند شاید هم نپذیرفتند و از راه بازماندند.

آیه ۵۶ سوره قصص که می گوید: انّک لا تهدی من احببت و لکنّ الله یهدی من یشاء و هو اعلم بالمهتدین،اشاره به همین مطلب است که هادی واقعی یعنی رساننده به مقصد، تنها خداوند است و بس. و حتی کار پیامبر او هم نیست. از اینروست که باید هدایت را تنها از او درخواست نمود. در شبانه روز حداقل ۱۰ بار واجب است همگان( حتی پیامبر و امامان معصوم«ع») در نماز بگویند: اهدنا الصّراط المستقیم- خدایا ما را به راه راست هدایت فرما. البته در تفسیر آن می گویند: یعنی خدایا ما را بر راه خودت که راهنمائی مان فرموده ای ثابت قدم نگه دار.

در هر صورت هادی واقعی اوست چنانکه مضلّ واقعی هم اوست. بزرگان می گویند خداود دو نوع هدایت دارد یکی هدایت ابتدایی که همه را هدایت و راهنمایی می کند و دیگری هدایت پاداشی و آن خاص کسانی است که ایمان آورده و به خاطر آن به هدایت بیشتری می رسند ولی ضلالت و گمراهی یک نوع بیشتر نداریم و آن ضلالت کیفری است یعنی وقتی انسانی هدایت نپذیرفت خداوند او را به خودش واگذار می کند مثل برداشتن دست از سنگی که در قلّه است و می خواهد سقوط کند.

خطبه دوم

قال الصادق(ع): من سرّ ان یکون من اصحاب القائم فلینتظر و لیعمل بالورع و محاسن الاخلاق: هر کس دوست دارد که از یاران قائم باشد به انتظار بنشیند و به ورع و پرهیرکاری بپردازد و زیبایی های اخلاقی را عملیاتی کند.

  • از این حدیث به خوبی بر می آید که آرزوی مهدی یاوری، لوازمی دارد از جمله: انتظار کشیدن . البته انتظار به معنای واقعی، بهترین عمل است و دوم، تقوا پیشگی در حدّ اعلی و سوّم، رعایت زیبایی های اخلاقی.وقتی این ها بود و آرزوی مهدی یاوری هم بود آنوقت شاید زمینه برای تحقق این امر فراهم گردد.

 

مناسبت ها

  1. شهادت امام جعفر صادق(ع): ششمین پیشوای شیعیان جهان در ۱۷ ربیع الاول سال ۸۳ه.ق در مدینه به دنیا آمد و در حدود ۳۱ سال را در محضر جدّش و پدرش گذراند و کسب فیض و فضیلت کرد ،و ۳۴ سال امامت را در دوران بنی امیه و بنی عباس بر عهده داشت و سرانجام در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ه.ق توسط منصور خلیفه جائر عباسی به وسیله زهر به شهادت رسید و در قبرستان بقیع مدفون گشت. در یک تقسیم بندی زندگی آن بزرگوار را می توان به سه قسمت تقسیم کرد:

الف- دورانی که در خدمت امام سجاّد بود و ۱۲ سال طول کشید و در محضر پدرش سپری کرد و ۱۹ سال را به خود اختصاص داد که حدود نیمی از عمر ایشان را شامل می شود.

ب- دوران امامت ایشان که از سال ۱۱۴ تا ۱۴۰ه.ق را به خود اختصاص داده و در این مدت ۲۶ سال توانست به پایه گذاری دانشگاه بزرگ اقدام کند و نزدیک به ۴۰۰۰شاگرد بپردازد و به احیاء تشیع اقدام نماید که دوران طلایی برای اسلام و جامعه اسلامی به شمار می آید.

ج- دوران هشت سال آخر عمرشان که به شدت در فشار حکومت بود. و به سختی روزگار می گذرانید و دو تن از حاکمان بنی عباس عرصه را به ایشان تنگ کردند ،به گونه ای که مجال هر حرکت علمی و اصلاحی را از ایشان گرفته بودند و سرانجام او را به شهادت رساندند. تقاضای منصور از آن حضرت برای رفت و آمد و نصیحت ایشان و پاسخ آن جناب، جالب توجه است.

  1. ولادت حضرت معصومه(س): مشهور آن است که ایشان در اول ذیقعده سال ۱۷۳ه.ق در مدینه به دنیا آمد و شدیداً مورد توجه و علاقه پدر بود و نیز مورد عنایت و محبت امامان معصوم(ع) از جمله امام صادق، امام رضا و امام جواد(ع) که هر سه بزرگوار با توصیه به زیارت قبر ایشان، علاقه خود را به این بانو نشان داده اند. میلاد با سعادت ایشان را که روز دختران نامگذاری کرده اند تا الگویی باشد برای دختران کرامت خواه جامعه ما. او با این که یک دختر بود اما در علم و دانش و معرفت و ادب به حدی رسیده بود که پدرش همان تعبیر رسول خدا(ص) در مورد حضرت زهرا(س) را در خصوص ایشان داشت و می فرمود: فداها ابوها- پدرش به قربانش باد. میلادش را تبریک گفته و برای دختران جامعه خودمان که رهرو راه ایشانند آرزوی سلامتی و توفیق داریم. ولادت ایشان را که در پنج شنبه هفته آینده واقع است به عنوان آغاز دهه کرامت نامگذاری شده تا توجه همگان به زندگی بزرگوارانه این خانم و برادر بزرگوارش امام رضا(ع) که ولادتش در ۱۱ ذیقعده است جلب بشود و مردم ما در مسیر کرامت و بزرگواری قرار گیرند. جالب اینکه این روز که مصادف با ۱۶ مرداد است مصادف با روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی نام گرفته تا توجه جهانیان به این نکته معطوف شود که اسلام ، بیش از هر مکتبی به کرامت انسان و حقوق او نظر دارد و دیگران از جمله مدعیان دروغین مثل آمریکا، حقوق بشر را حربه ای کرده اند علیه مخالفان خود و خود را مدافع آنان می دانند.
  2. درسی از تاریخ مشروطیت: با توجه به ۱۱ مرداد که سالروز شهادت آیه الله شیخ فضل الله نوری در سال ۱۲۸۸ه.ش است و ۱۴ مرداد سالگرد نهضت مشروطه در سال ۱۲۵۸ه.ش می باشد یکی دو نکته در این خصوص یادآوری می گردد:

الف- با آمدن علمای بزرگ به میدان و مجاهدت آنان، نهضت مشروطه به بار نشست و با تفرقه در میان آنان و نفوذ انگلیس خبیث و چند دسته کردن مردم، سرانجام عالم بزرگ و مجاهد شیعی شیخ فضل الله نوری با حکم آخوند زنجانی به دار آویخته شد و نهضت مشروطه به شکست کشیده شد.

ب- دشمن از حضور و نفوذ روحانیت در جریان تنباکو و مشروطیت، آگاه شد لذا دست به کار شد تا با تبلیغات غلط اولاً عالمان دینی را از صحنه سیاست بیرون کند و ثانیاً مردم را علیه آنان بسیج کند که البته بی تأثیر هم نبوده و نیست.

ج- اگر انقلاب اسلامی تا به حال برخلاف نهضت مشروطه و قیام ۳۰تیر بالنده و سرزنده مانده به خاطر حضور عالمان دینی در صحنه و اطاعت مردم از رهبری دینی است که این را باید قدر دانست و حفظ کرد.

د- دشمن که این معنا را فهمیده علیه عالمان شیعه دست به کار شده و حکومت های وابسته را حفظ و جهت داده تا به عالمان دینی میدان ندهند لذا می بینید در عربستان شیخ نمر به شهادت می رسد و در نیجریه شیخ زکزاکی مجروح و زندانی می گردد و شیخ عیسی قاسم در بحرین سلب تابعیت می شود و می خواهند او را محاکمه کنند. اینها همه خط استعمار است که باید مواظب آن بود.

  1. تذکرات پایانی
  • نشست بی نتیجه اتحادیه عرب که دو روز آنان به یک روز تبدیل شد و بیانیه پایانی آن که به اصطلاح در محکومیت ایران بود و از سرگیری گفتگو با اسرائیل غاصب که جداً باعث تأسف است و تأسف بار تر این که صحنه گردان این نوع نشست ها، عربستان سعودی است که اخیراً با وقاحت تمام در حال گفتگوبا اسرائیل است و مقامات این دو کشور آدم کش و جنایت کار در گفتگویی با هم گفته اند ما باید با دشمن مشترک خود(ایران) به نقشه کشی بپردازیم.
  • در آستانه هفته حج قرار داریم (یکم ذیقعده) باید سوگمندانه اعلان کنیم کشوری که وظیفه دارد امنیت زائران خانه خدا را تأمین کند تا بیت توحید ،شاهد حضور حج گزاران باشد اکنون خودش به عاملی برای صدّ عن سبیل الله بدل شده است و حاضر نشده به خاطر جنایت انجام گرفته در منی در سال گذشته از مردم مسلمان دنیا عذرخواهی کند و زائران ما را از حضور در مراسم معنوی حج باز داشته است.!!
  • از مسئولان و سایرین که در قوای مقننه، قضائیه و اجرائیه خدمت می کنند و نیز از قوا و دستگاههای نظارتی به جدّ خواهانیم تا با عملیاتی کردن فرمان رهبری در خصوص برخورد با مفسدان اقتصادی، اموال بیت المال را به خزانه دولت برگردانند و خاطیان را عزل کنند و نتایج کارشان را به مردم گزارش دهند تا مردم دلگرم بشوند و خاطیان جرأت تکرار خطا نداشته باشند. هم چنین از مسئولان می خواهیم با پدیده قاچاق برخورد جدی داشته باشند آنها که یک قلم کشف شده شان به۲۱۷ کانتینر می رسد با ارزش نقدی ۱۹۰ میلیارد تومان که قطعاً دست دست اندرکاران در کار است . در مبارزه با فساد اقتصادی از چین کمتر نباشیم که اخیراً یک ژنرال ۷۴ ساله را به حبس ابد به خاطر رشوه گرفتن محکوم کرده است.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*