خطبه ۷ خرداد ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

« الم یأن للّذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکرالله و ما نزل من الحقّ» حدید/۱۶

آیا برای کسانی که ایمان آورده اند هنگام آن نرسیده که دل هایشان به یاد خدا و آن حقیقتی که نازل شده نرم و فروتن گردد.؟

 • هشدارهای قرآن آموزنده، سازنده و غفلت زدا می باشد.
 • گاهی انسان بی توجه به مبدأ هستی می گردد و قلب او در برابر خداوند نرم و خاشع نیست.
 • انسانهای پرهیزگار که از گناه دوری می کنند دلهایشان نرم است و تحت تأثیر ذکر خدا و آیات شریفه قرآن می باشد.

سبک زندگی دینی

[توحید عالمانه] آن خدای یگانه که ما قبول داریم و او را پرستش می کنیم دارای اوصافی است که ما بنا داریم با برخی از اینها آشنا بشویم مانند:

 • حیات و قیّومیّت: الله لا اله الا هوالحیّ و القیّوم …(بقره/۲۵۵). این بخشی از آیه الکرسی است که به تعبیر پیامبر اکرم (ص)برترین و با عظمت ترین آیه ای است که بر او از زیر عرش به ایشان بخشیده شده است. امیر المؤمنین(ع) گوید: از وقتی که این را از پیامبر شنیدم شبی بر من نگذشت که این آیه را نخوانم. در این آیه خداوند، حیّ(دارای علم و قدرت) و مالک آسمانها و زمین معرفی گردیده که قیّوم(برپادارنده و نگهدارنده) است.

در قرآن کریم، حیات، در موارد مختلفی به کار رفته است مانند:

الف- زمین: یحی الارض بعد موتها(روم/۱۹)

ب- حیوانات: ربّ ارنی کیف تحیی الموتی(بقره/ ۲۶۰)

ج- انسان: و هوالّذی احیاکم(حج/۶۶)

د- مطلق حیات: یخرج الحیّ من المیّت(روم/۱۹)

ه- حیات معنوی: استجیبوا لله و الرسول اذا دعاکم لما یحییکم.(انفال/۲۴)

و- حیات آخرت: و انّ الدّار الاخره لهی الحیوان (عنکبوت/۶۴)

ز- حیات خداوند: که این از همه بالاتر است و ازلی و ابدی و پایدارمی باشد و هیچ گونه مرگ و هلاکی در آن نیست .یعنی حیات خالص است(پیام قرآن)

نکته: هرچند حقیقت حیات همچنان ناشناخته است و حتی دانشمندان عالی رتبه هم از درک آن عاجزند و طبعاً در مورد خداوند، ناشناخته تر است ، ولی این اندازه می توان گفت که مثلاً حیات انسان با علایم و نشانه هایی همراه است مثل: نفس کشیدن، کار کردن قلب، داشتن حسّ و حرکت، نموّ و تولید مثل و … امّا هیچ کدام از این ها در مورد حیات خداوند، صادق نیست. وقتی می گوئیم او حیّ و زنده است ، یعنی او دارای علم و قدرتی بیمانند است که بر همه چیز آگاه و نسبت به هر چیزی احاطه و سلطه دارد و این علم و قدرت که لازمه حیات است هرگز از او جدا و یا سلب نمی گردد و همین خود باعث شده تا حیات او با حیات دیگر موجودات متفاوت باشد. حضرت علی(ع) در خطبه ۱۶۰ نهج البلاغه می فرماید فلسنا نعلم کنه عظمتک الاّ انّا نعلم انّک حیّ قیّوم لا تأخذک سنه و لا نوم- ما هرگز کنه تو را درک نمی کنیم تنها این را می دانیم که تو حیّ و قیّوم هستی . قائم به ذات خویش و دیگران قائم به تواند و هیچگاه و هر گز از حال بندگان خود غافل نیستی.

جالب این است که معمولاً لفظ حیّ و قیّوم (زنده و نگهدارنده) با هم کاربرد دارند. نقل است حضرت علی(ع) فرمود: روز جنگ بدر آمدم ببینم پیامبر(ص) در برابر آن همه دشمن چه می کند؟ دیدم سر بر سجاده گذاشته و پیوسته می گوید: یا حیّ یا قیّوم. رفتم و برگشتم و او را در همان حال دیدم. پیوسته در سجده بود و همین ذکر را می گفت تا خداوند پیروزی را نصیب او ساخت(پیام قرآن/۴/۲۰۷)

اگر به درستی عقیده بر حیات و قیمومیت او حاصل شود و اعتقاد به این حقیقت شکل بگیرد که حیات واقعی از آن اوست و او هرگز نمی میرد( توکّل علی الحیّ الّذی لا یموت –فرقان/۵۸-) و تکیه گاه همه هستی خداوند است و بس. هو الحیّ القیّوم . و همو عالم است و قدرتمند به معنای واقعی، قطعاً چنین دید و عقیده ای در گفتار و رفتار و آینده نگری انسان مؤثر خواهد بود.

خطبه دوم

قال علی(ع): اعلموا عبادالله انّ علیکم رصداً من انفسکم و عیوناً من جوارحکم و حفّاظ صدق یحفظون اعمالکم و عدد انفاسکم : بندگان خدا بدانید که بر شما مراقبانی قرار داده شده و از اندامتان جاسوسانی بر وجودتان گمارده اند و محافظانی که از روی راستی، اعمال و شماره نفس هایتان را ضبط می کنند.(نهج البلاغه)

 

مناسبت ها

 1. سخنان مقام معظم رهبری در جمع افسران و دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع):

ایشان با اشاره به پیروزی سوم خرداد، آنرا پیروزی حق بر باطل خواند و به قدرت و عنایت خداوند اشاره کردند که در پی مجاهدت مردم به وجود آمد. امروز هم ما با استکبار جهانی در یک جنگ نامتقارن هستیم. امروز جنگ اراده ها مطرح است و اراده برتر، پیروز است. ما باید بر مقاومت خود بیفزایم و هرگز نگفته و نمی گوئیم که با دنیا نباید مقابله داشته باشیم یا دور خود حصار بکشیم. شعارهای انقلاب را باید حفظ کرد که یکی از بخش های آن، جهاد عظیم است.

معظم له با اشاره به فرمان الهی به پیامبر که فرمودند: و جاهدهم به جهاداً کبیراً، در مفهوم جهاد کبیر سخن گفتند و آنرا عبارت دانستند از مقاومت و عدم تبعیت از دشمن. این آیه مکّی است و در مکه مسئله جنگ نظامی مطرح نبوده است. پس جهاد کبیر، مقاومت و استقامت و عدم تبعیت از دشمن است. نکته دیگر مورد اشاره رهبری این بود که: خرمشهر ها را ما در پیش رو داریم که باید جوانان ما آنها را آزاد سازند ،لکن نه با روش نظامی و در میدان جنگ ، بلکه در یک میدانی که از جنگ نظامی سخت تر است ولی ویرانی آنرا ندارد . بلکه برعکس آبادانی بدنبال دارد. این فتح ها با سختی ها و مشکلات بیشتری روبرو است و نیازمند استقامت و تلاش بیشتری است.

 1. افتتاح و گشایش دو مجلس: در چهاردهم خرداد(چند روز پیش) مجلس خبرگان رهبری با پیام حضرت آقا رسماً گشایش یافت و نمایندگان پنجمین دوره خبرگان با گزینش رئیس و هیأت رئیسه کارشان را آغاز کردند و پس از دو روز بحث و گفتگو، خدمت رهبری رسیدند و گزارش دادند و رهنمودهایی دریافت کردند که امیدواریم موجب برکت و برپایی نظام و استمرار جمهوری اسلامی با محوریت ولایت فقیه باشد و ان شاءالله در هشتم خرداد(فردا) دهمین دوره از مجلس شورای اسلامی افتتاح می شود. ملت ما انتظار دارد که نمایندگان مجلس ، خود را برای خدمت صادقانه در مدت چهار سالی مهیا سازند و از حاشیه سازی و حاشیه پردازی بپرهیزند و همانگونه که مقام رهبری فرمودند: ریل گزاری کنند تا دولت هم بتواند قطار خدمت رسانی خود را بر آن تنظیم کند و سرعت ببخشد. آری ما ضمن تشکر از نمایندگان ادوار گذشته انتظار داریم تا نمایندگان محترم به این مسائل، توجه ویژه ای داشته باشند:
 • خدا را در نظر بگیرند و در خط رهبری باشند و برای خدمت به کشور کمر همت را ببندند.
 • با آوردن طرحها و تصویب لوایح دولت در مجلس، کشور را به سمت ترقی و پیشرفت سوق دهند.
 • برای رونق اقتصادی و اشتغال آفرینی و حل مشکل مسکن و ازدواج جوانان فکری اساسی بکنند.
 • برای اعتلاء کشور و عزت ملت و سربلندی جوانان این آب و خاک همواره و پیوسته تلاش کنند.
 1. آغاز دهه بهداشت و نکوداشت مساجد: از امروز این دهه شروع می شود. انتظار می رود مردان و زنان با ایمان به ویژه جوانان و نوجوانان ما با حضور در مساجد برای آماده سازی و غبار روبی مساجد، زمینه جلب و جذب هرچه بیشتر مردم را در ماه مبارک رمضان برای حضور در مساجد فراهم نمایند. در روایات ما آمده است: انّ المساجد بیوت الله فی ارضه- مسجدها خانه های پروردگار در روی زمین اند. انس بندگان خدا با مساجد نشان عمق عشق و علاقه آنان به خداوند است. آنها که در مسجد ها حضور می یابند درواقع زائرانی هستند که به زیارت خدا در خانه اش می پردازند. در اهمیت تطهیر و نکوداشت مسجد همین بس که برخی از پیامبران بزرگ الهی مثل ابراهیم و اسماعیل خدمتگزاری در بیت الله را افتخار و انتخاب خود می دانند و خداوند به آنان فرمان می دهد که مسجد را برای عبادت عاکفان و طواف کنندگان پاکیزه و مهیا کنند( ان طهّرا بیتی للطّائعین و العاکفین و الرّکع السّجود). ان شاء الله شاهد رونق هرچه بیشتر مساجد در همیشه ایام به ویژه در ماه مبارک رمضان باشیم.
 2. تذکرات پایانی:
 • اوضاع جهان اسلام هم چنان آشفته است. دخالت های بی جای آمریکا در منطقه، پولهای نفتی شیوخ خلیج فارس، شرارت های بی مانند داعشی ها، جنایت های طالبان و القاعده، زیاده خواهی ترکیه، جنایت آفرینی اسرائیل، همه و همه دست به دست هم داده و اوضاع جهان اسلام را ناآرام کرده اند. گرچه امیدهایی می رود تا با هجوم نیروهای ارتش و مردمی در عراق و سوریه آنها بتوانند تأثیرگذار باشند و ما شاهد بازگشت آرامش به جهان اسلام باشیم ولی به نظر نمی رسد تا همه مسلمانان بیدار نشوند این آرزو تحقق پیدا کند.
 • هم چنان ما شاهد کارشکنی ها و بدعهدی ها و سرمستی های حاکمان وهابی هستیم و تا به این لحظه چندان افق همکاری دیده نمی شود. ما انتظار داریم همانگونه که مراجع بزرگوار ما فرموده اند باید حج با عزت و شرف داشته باشیم.
 • یاد و نام حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی( آزاده بزرگوار) را که در ۱۲ خرداد ۷۹ هنگام عزیمت به مشهد در معیت پدرشان با تصادف به رحمت خدا رفتند را گرامی می داریم.
 • هم چنین روز ۱۱ خرداد روز جهانی بدون دخانیات را گرامی داشته و امیدواریم چنین روزی فرا برسد و جوانان ما از آسیب و رنج هرنوع دودی برکنار باشند تا الان خانم ها را هم درگیر کرده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*