خطبه ۳۱ اردیبهشت ۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

« تلک الدار الاخره نجعلها للذین لا یریدون علواً فی الارض و لا فساداً و العاقبه للمتقین» قصص/۸۳

 • بهشت، سراس کسانی است که نه تنها برتری جو و فسادگر نیستند که حتی اراده و قصد آنرا نیز ندارند.
 • از ذیل آیه استفاده می شود که اینان همان انسانهای با تقوایی هستند که عاقبت و فرجان نیک از آن ایشان است. انشاء الله ما هم اینگونه باشیم تا عاقبت نیک هم نصیبمان گردد.

الامام المهدی(عج) انا خاتم الاوصیاء بی یدفع الله البلاء عن اهلی و شیعتی: من خاتم اوصیاء هستم بواسطه من خداوند بلا را از خانواده و شیعیانم دور می کند.(بحار۵۲/۳۰)

 • خاتم الانبیاء، پیامبر اکرم است و خاتم الاوصیاء حضرت مهدی(عج) می باشد.
 • با عنایت و دعای اوست که بلاهای سخت و کمرشکن از شیعه دور می شود.
 • پس ما باید بکوشیم تا به عنوان تشکر و قدردانی از آن امام همام با رفتار و عمل خوب قدری از بزرگواری او را جبران کنیم. قطعاً او خوشحال می شود اگر ما را در مسیر دیانت و تقوا ببیند.

حضرت مهدی(عج)

اشاره: اکنون که در آستانه نیمه شعبان سال ۱۴۳۷ه.ق قرار داریم و می خواهیم هزار و صد و هشتاد و دومین سالروز میلاد حضرت مهدی(عج) را جشن بگیریم ضمن عرض تبریک به بررسی سه مسئله در مورد امام زمان(ع) به طور اختصار می پردازیم.

الف- راز طول عمر ایشان  ب- فلسفه غیبت  ج- وظیفه ما در دوران غیبت

الف- راز طول عمر امام زمان: تردیدی نیست هر که آمد به جهان، عاقبت خواهد مرد. امام آنچه قابل توجه می باشد متفاوت بودن زندگی افراد در این دنیاست. عمر برخی کوتاه و بعضی متوسط و پاره ای هم طولانی است. گویا عمر کوتاه و متوسط، هرگز مورد سؤال نبوده و نیست ولی آنچه سؤال برانگیز است طولانی بودن عمر بعضی از انسانها است از جمله عمر شریف امام زمان(ع) که هم اینک در آستانه هزار صد و هشتاد و دومین سال میلادش هستیم. سؤال این است که آیا چنین چیزی ممکن است؟ آیا در تاریخ نمونه هایی یافت می شود یا خیر و در یک کلمه راز طول عمر ایشان چیست؟

در پاسخ باید گفت:: ما یک ضابطه خاصی نداریم که انسانها مثلاً تا فلان سن می توانند در دنیا زندگی کنند بلکه اگر کسی بتواند با رعایت شرایط تغذیه، بهداشت و پارامتهای سلامتی زندگی خود را تنظیم کند دهها سال و بلکه صدها سال ممکن است عمر کند البته هرگز نباید خواست و مشیت خدا را از نظر دور داشت.

از سوی دیگر ما در تاریخ معتبر و از همه مهمتر در قرآن کریم نمونه هایی سراغ داریم که نشان می دهد افرادی از جنس انسان بوده و هستند که عمر طولانی داشته و دارند مانند:۱- حضرت نوح پیامبر که در آیه ۱۴ عنکبوت آمده است در میان قومش ۹۵۰سال به تبلیغ پرداخت.( و لقد ارسلنا رسلنا نوحاً الی قومه فکبث فیهم الف سنه الا خمسین عاماً). امام صادق(ع) می فرماید: عاش نوح الفی سنه و ثلاث مأه سنه- او ۲۳۰۰ سال عمر کرد.( الامام المهدی من المهد الی الظهور/ ص۳۴۲)

۲- حضرت عیسای مسیح که برخی از یهودیان ادعا کردند او را به صلیب کشیدند و کشتند ولی قرآن می گوید: ما قتلوه یقیناً بل رفعه الله(نساء/۱۵۷)- به یقین او را نکشتند بلکه خداوند او را به سوی خود بالا برد. اکثر مفسران از این جمله استفاده کرده اند که او زنده است و جزء اولین کسانی است که موقع ظهور، از آسمان فرود می آید و پشت سر مهدی نماز خواهد خواند. چنانکه گفته اند حضرت خضر نبی هم اکنون زنده است.

۳- ابلیس لعین که به خاطر سرپیچی از فرمان خدا برای سجده به آدم از درگاه ربوبی طرد شد به خدا عرض کرد: انظرنی الی یوم یبعثون. قال فانک من المنظرین(ص ۸۰-۷۹)- تا روزی که انسانها برانگیخته می شوند به من مهلت بده خداوند فرمود تو از مهلت داده شدگان هستی. و در جریان حضرت یونس می فرماید اگر او در دل ماهی به تسبیح و توبه نپرداخته بود، للبث فی بطنه الی یوم یبعثون- تا روز قیامت در شکم ماهی زندانی می بود ( صافات/۱۴۵-۱۴۴). آری وقتی خداوند اراده کند که عمر حضرت مهدی چندین هزار سال باشد چه ایراد و اشکالی دارد (ان الله علی کل شیء قدیر).

ب- فلسفه غیبت: هر چند از علت واقعی آن، جز خدا و هر آنکس را که او بخواهد، مطلع نیست ولی با توجه به قرائن و شواد می توان گفت: یکی از فلسفه های غیبت، آزمون مردم است. محمد بن مسلم به نقل از امام باقر(ع) در حدیثی طولانی می فرماید: لیعلم الله من یطیعه بالغیب و یؤمن به- فلسفه غیبت طولانی ایشان این است که خداوند بدینوسیله افراد مطیع را از غیر این ها باز شناسد.(بحار/۵۲/۱۹۱)

جالب اینکه به فرمان خدا این غیبت البته در حدود چهل شبانه روز برای حضرت موسی(ع) واقع شد و سامری از آن سوء استفاده کرد و عده زیادی را گمراه کرد و بدینوسیله ثابت شد که غیبت برای آزمون افراد بوده است تا مشخص گردد چه کسانی ثابت قدم اند و چه افرادی سست ایمان و دارای عقایدی لرزان. دوره غیبت کبری امام زمان که ۱۱۰۸ سال آغاز شده و ادامه دارد میدان آزمایشی برای مؤمنان و بازشناسی آنان از غیر ایشان است.

ج- وظیفه ما در عصر غیبت: ۱- شناخت واقعی امام (ع): از خدا بخواهیم که او را به ما بشناساند( اللهم عرفنی حجتک)و خودمان هم تلاش کنیم تا نسبت به حضرتش، عالم، عارف و واقف گردیم. او را عین الله بدانیم و یقین داشته باشیم ما را در هر حالی می بیند( چه اینکه کار چشم دیدن است). او را وجه الله بدانیم که ( فاینما تولوا فثم وجه الله- به هر کجا رو کنید آنجا وجه خدا است). او را خلیفه و جانشین خدا در زمین بدانیم که خواست و فرمانش، خواست و فرمان خدا است. او را واسطه فیض خدا بدانیم و یقین داشته باشیم خداوند به واسطه اوست که خلقش را روزی می دهد و آسمان و زمین را پابرجا و استوار نگه می دارد ( بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبتت الارض و السماء) و بالاخره بدانیم که هدایت او و عنایت حضرتش هرچند در پس پرده غیبت باشد مثل نور خورشید که از پس ابرها به ما می رسد نصیب ما می شود.

۲- ارتباط گیری با حضرت: از طریق دعا و صدقه دادن برای سلامتی شان، رسیدگی به فقرای شیعه، حل اختلاف میان شیعیان، توسل به آن حضرت( نمونه: جوانی که در خارج تحصیل می کرد و به توصیه مادرش هنگام پیدا شدن مشکل به حضرت توسل پیدا کرد و شخصی را دید وسط بیابان به کمک او آمد و ماشین او را درست کرد و موقع حرکت فرمود: حسین آقا پیمانت فراموش نشود« نماز اول وقت» او هم تشکر کرد و یک لحظه متوجه شد آن آقا کی بود؟ اسم مرا از کجا می دانست و از کجا می دانست که مادرم به من توصیه کرده توجه به امام و نماز اول وقت! متوجه شد که آقا، امام زمان بوده است.

۳- سالم سازی محیط و صالح سازی خود و افراد جامعه: اگر امر به معروف و نهی از منکر صورت نپذیرد اگر افراد سالم و صالح نباشند معلوم می شود جامعه پذیرای امام زمان نیست. آری باید در این خصوص اقدامی داشت تا صالحان پدیدار گردند و منتظر مصلح باشند چه اینکه اگر ما صالح نباشیم از ظهور مصلح هم خبری نیست. اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین. اللهم عجل لولیک الفرج. اللهم اجعلنا من اعوانه و انصاره.

خطبه دوم

مناسبت ها

 1. نیمه شعبان روز جهانی مستضعفان: این روز با عظمت را به پیشگاه حضرت صاحب الامر و تمامی مستضعفان جهان تبریک گفته و برای تعجیل در فرج آن حضرت که برآورنده همه آمال و روزی پیامبران الهی است و پناهگاه و پشتیبان مستضعفان می باشد دعا می کنیم و از صمیم قلب می گوئیم اللهم عجل لولیک الفرج. از سوی دیگر روز سربازان گمنام امام زمان(عج) نیز می باشد که باید ضمن تقدیر و تشکر و ارج گزاری به این سربازان که حافظ امنیت ملی و آرامش مردمی ما هستند این روز را به آنان نیز تبریک بگوئیم.

امروز دوست و دشمن بر این معنا اعتراف دارد که نیروی اطلاعاتی و امنیتی ما که زیر عنوان وزارت اطلاعات تلاش می کنند واقعاً کارآمد، فنی، آشنای به کار و تیزبین و تیزهوش هستند و تمامی حرکات و سکنات ضد انقلاب و دشمنان داخلی و خارجی را یزر نظر داشته و دقیقاً رصد می کنند و اشراف کاملی بر موضوع امنیت دارند. نمونه واضح آن دستگیری شرور منطقه شرق کشور عبدالمالک ریگی بود که دنیا را به تعجب واداشت و صدها نمونه اینگونه ای که خیلی از این ها علنی نمی شود و سربازان گمنام قصد حراج آنرا ندارند. خداوند حافظ و پشتیبان آنها باشد.

 1. سخنان حضرت آقا در هفته ای که گذشت:

الف- در دیدار با روحانیون و اساتید و طلاب تهران با اشاره به وظایف سه گانه روحانیون( هدایت دینی، هدایت سیاسی و حضور در عرصه خدمات اجتماعی) آنان را به وظیفه حضور در عرصه های مجازی متوجه ساختند و کار در آنرا نوعی جهاد دانستند.

ب- در دیدار با قاریان شرکت کننده در سی و سومین همایش قرآنی که با حضور میهمانانی از ۷۵ کشور با شعار یک امت یک کتاب برگزار شد. مطالبی را در زمینه توجه بیشتر مسلمانان به ویژه جوانان به قرآن کریم به دسیسه های دشمن در ایجاد تفرقه میان مسلمانان اشاره کردند و فرمودند: گروههای تکفیری و وهابی به نیابت از دشمنی در منطقه آتش افروزی کرده و مسلمان کشی می کنند.

ایشان آمریکا را طاغوت بزرگ و شیطان اکبر خواندند و فرمودند: دشمن از اسلام مقتدر و شجاع می ترسد. معظم له از مسلمانان جهان خواستند که روشنگری کنند و دیگر ملت ها را هوشیار نمایند. همه مسلمانان عالم بدانند که ایران در مقابل آمریکا و جنایتکاران بین المللی ایستاده است و مسئولان در داخل نیز متوجه باشند که شرایط نسبت به گذشته تغییر نکرده است و آمریکا هنوز دشمن درجه یک اسلام و ایران و جنایتکاری بین المللی است.

 1. آزادی خرمشهر در عملیات بیت المقدس و روز مقاومت و ایثار و پیروزی: این عملیات در تاریخ ۱۰/۲/۶۱ آغاز شد و در سوم خرداد سال ۶۱ به آزادسازی خرمشهر انجامید. گفتنی است این شهر بزرگ و بندری با مقاومت ۳۴ روزه در برابر لشکر متجاوز صدام به دست بعثی ها افتاد و ۵۷۵ روز در اشغال آنان بود که طی عملیات بیت المقدس در ۲۵ روز ساعت ۱۱ صبح سوم خرداد ۶۱ به آغوش میهن اسلامی بازگشت. دها هزار کشته و مجروح از عراقی ها گرفته شد و نزدیک به ۲۰ هزار نفر از نیروهای صدام اسیر شدند و ادوات جنگی فراوانی به دست سپاه اسلام افتاد. با این پیروزی کمر صدام شکست و حامیان شرقی و غربی و عربی و آفریقایی و آمریکایی و شوروی او ناامید شدند و از آن به بعد بود که پیشنهاد آتش بس می دادند و اجرای قطعنامه ۵۹۸٫ امام به عنوان فرمانده کل قوا ضمن تبریک به رزمندگان و ملت ایران یادآور شدند: خرمشهر را خدا آزاد کرد. فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است. خرمشهر شهر لاله های خونین است.

آری اعتماد به خدا و مقاومت مردم بود که این فتح بزرگ را باعث شد. یاد و نام همه شهیدان به ویژه شهدای عملیات بیت المقدس به ویژه شهدای منطقه مان را گرامی می داریم. چهارم خرداد روز مقاومت دزفول را هم گرامی می داریم.

 1. اشارات و تذکرات پایانی:
 • یکم خرداد سال ۵۹ سرآغاز محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی از سوی آمریکا است که هنوز هم ادامه دارد.
 • مأموران آگاه و هشیار ما با کشف شبکه عنکبوت ۲ که به مولینگ معروف است توانستند تعدادی را که در داخل با کمک های افرادی در خارج به فسادانگیزی مشغول بودند دستگیر و آن شبکه را متلاشی کنند. ایشان با کمک گرفتن از ۵۰ آرایشگاه زنانه، ۵۰ فروشگاههای لباس و ۵۰ آتلیه درصدد تهیه عکس های مستهجن و ارائه به اصطلاح مدهای مد روز و پخش آنها در فضای مجازی بودند که یکی از آنها می گفت ماهانه حدود ۱۰ میلیون تومان هر کدام درآمد داشتیم.
 • جای تأسف است وقتی بعضی نان شب ندارند بخورند اعلان می شود بعضی ها از حقوق ۴۰ میلیونی تا ۸۵ میلیونی تا ۱۵۰ میلیونی ماهانه دریافت می کنند و وام های دیر هنگام با بهره های کم، از صد میلیونی گرفته تا ۵۰۰ میلیونی دریافت کنند. اینها برخی از اقلامی بوده که در …………. در جریان بوده که مسئولان قول برخورد با آن را داده اند.
 • عربستان سعودی با مسئولیت ناپذیری و آوردن بهانه های واهی، درواقع صد عن سبیل الله کردند و مانع از حضور زائران ایرانی در مراسم حج امسال شدند که ما امیدواریم با ریشه کن شدن آل سعود شاهد کوتاه شدن دست آنها از اماکن مقدسه کشورهای اسلامی مثل یمن، سوریه، عراق و لبنان باشیم.
 • با تشکر از عموم اهالی که با پیشنهاد یکی کردن برات و عید موافقت کردند و با تشکر از آنها که در جشن میلاد حضرت مهدی(بدون حاشیه) شرکت می کنند و در مراسم احیاء نیمه شعبان حضور پیدا می کنند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*