خطبه ۲۴ اردیبهشت ۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

قرآن

«و وضع الکتاب فتری المجرمین مشفقین ممّا فیه و یقولون یا ویلتنا ما لهذا الکتاب لا یغادر صغیره و لا کبیره الاّ احصها و وجدوا ما عملوا حاضراً و لا یظلم ربّک احداً» کهف/۴۹

 • و کارنامه (عمل شما درمیان ) نهاده شود انگاه بزهکاران را از آنچه در آن است بیمناک می بینی و می گویند ای وای بر ما این چه نامه ای است که هیچ (کار) کوچک و بزرگ را فرو نگذاشته، جز اینکه همه را به حساب آورده و آنچه را انجام داده اند حاضر یابند ، و پروردگار تو به هیچ کس ستم روا نمی دارد.
 • تعابیری در مورد ثبت اعمال در قرآن کریم داریم:
 • انّ رسلنا یکتبون- و نکتب ما قدّموا وآثارهم- الزمناه طائره فی عنقه.
 • انسان، گناه گذشته را فراموش کرده ولی رسولان الهی همه را نوشته اند. تمثیل پیامبر جالب است در بیابانی خشک دستور به جمع آوری چوب و خاشاک می دهد وقتی جمع می شود قال: هکذا تجتمع الذّنوب ، ایّاکم و المحقّرات من الذّنوب( کافی۲/۲۸۸) این آیه به تجسم اعمال اشاره دارد.
 • مؤمنان و پرهیزکاران در این دنیا می ترسند و لذا گرد گناه نمی گردند اما مجرمان در آنجا هراسان می شوند و چاره ای ندارند.

سبک زندگی دینی

[ توحید عالمانه] خدایی که قرآن معرفی می کند با خدایی که کتابهای تورات و انجیل – محّرف- معرفی می کنند تفاوت زیادی دارد. خدای تورات، خدایی خشمگین، مادّی، مغلوب بنده اش یعقوب در کشتی گرفتن و خدای خشن است. و خدای انجیل، بسیار مهربان و بنده دوست که حاضر شد برای نجات بندگانش از عذاب و بخشش گناهانشان ، پسر خود –عیسی- را به زمین بفرستد تا برای آمرزش دیگر بندگان فدا شود و کشته گردد!!! راستی آیا خدای واقعی، همین است که این کتابها معرفی می کنند؟ قرآن چگونه خدا را معرفی می کند؟

قرآن کریم که حدود یک چهارم از آیاتش را مسائل توحیدی و پیرامون خداوند تشکیل می دهد خدا را به قدری زیبا و عالی توصیف می کند که هر خواننده و شنونده ای را مجذوب و علاقمند و مطیع او می سازد.

«اسمای حسنای خداوند» در قرآن فرموده است: و لله الاسماء الحسنی(اعراف۱۸۰) همه نامهای نیکو مال خداوند است. شما با هر نامی که زیبنده اوست می خواهید او را بخوانید، بخوانید. در زبان برخی روایات آمده است که خداوند ۹۹ اسم دارد. در اینجا نگاهی مختصر به پاره ای از این اسماء و صفات خواهیم داشت.

در آیات ۲۴-۲۲ سوره حشر که گفته شده اسم اعظم خداوند در میان اسمایی است که در اینها آمده است به ۱۵ و به تعبیری به ۱۷ نام زیبای او اشاره گردیده است. هو الله الّذی لا اله الاّ هو عالم الغیب و الشّهاده هو الرّحمن الرّحیم. هو الله الذی لا اله الاّ هو الملک القدّوس السّلام المومن المهیمن العزیز الجبّار المتکبّر سبحان الله عمّا یشرکون. هو الله الخالق البارئ المصوّر له الاسماء الحسنی یسبّح له ما فی السّموات و الارض و هو العزیز الحکیم.

توجه عمیق و دقیق به محتوای این آیات، انسان را نسبت به خدای بزرگ، آگاه و مومن و معتقد می سازد و طبعاً در زندگی فردی، اجتماعی، خانوادگی، سیاسی و اقتصادی او اثر گذار است.

وقتی انسان، خدا را دانای غیب و شهود دانست و حضورش را در همه زمانها و مکانها حسّ کرد ، هرگز به خودش اجازه نافرمانی و معصیت نمی دهد( عالم الغیب و الشّهاده). توجه به این نکته که پادشاهی، تقدّس و ایمنی بخش، سلطه دارنده ی نفوذ ناپذیری و حکیم بودن سزاوار اوست و انسان را در برابر او خاضع و خاشع می کند.

و آنگاه که خداوند به بزرگی واقعی و جبران کننده حقیقی شناخته شود دیگر هیچ انسانی به خودش اجازه گردنکشی و جبّاریت به خود نمی دهد.

و بالاخره آن موقع که انسان مسلمان، خدای خود را به رحمانیّت و رحیمیّت شناخت ، به رحمت او امیدوار می گردد و هرگز دچار یأس و ناامیدی نمی شود و در نهایت، شخصی معتقد، معتدل، دارای اندیشه و کردار خوب و شایسته خواهد شد و تلاش می کند تا همواره حریم او را حفظ کند و در کسب رضایت او بکوشد.

آری اگر عقیده به خدا، به درستی در کسی پدیدار شد و به لوازم آن پایبندی وجود داشت تمام کارها و عملکردها و کنش ها و واکنش های او جهت دار و سازنده خواهد بود. ولی چنانچه این اعتقاد، عالمانه نبود بلکه مقلّدانه و یا بر اساس ظنّ و گمان شکل گرفته باشد به زودی انحرافات به سراغ انسان خواهد آمد. بله خدای قرآن، خدای خشک و فلسفی و دور از دسترس نیست بلکه خدای مهربان، آگاه، دوستدار بنده و بسیار نزدیک و در دسترس همگان است. حضرت موسای کلیم(ع) به خدا عرض کرد: آیا تو دوری که ندایت کنم( با صدای بلند تو را بخوانم) یا نزدیکی تا من با تو نجواگونه و در گوشی صحبت کنم؟ فرمود: من در کنار دلهای شکسته ام( انا عند قلوب المنکسره!)

در قرآنش فرموده: ما از رگ گردن به انسان نزدیک تریم. و نیز: خداوند بین انسان و قلب او حایل است. ان الله یحول بین المرء و قلبه.

خطبه دوم

حدیث

عن ابی عبدالله(ع) قال قال رسول الله(ص): قالت الحواریون لعیسی یا روح الله من نجالس؟ قال من یذکّرکم الله رؤیته و یزید فی علمکم منطقه و یرغّبکم فی الاخره عمله(کافی۱/۴۹). این حدیث سه خصلت هم نشین خوب را بیان می کند: دیدنش خدا را به یاد می آورد، منطقش علم را افزایش می دهد و عملش به آخرت ترغیب می کند.

چنین انسانهائی از عنصری به نام تقوا برخوردار می باشند.

مناسبت ها

 1. ولادت حضرت علی اکبر(ع): خدای متعال در ۱۱ شعبان سال ۳۳ ه.ق فرزندی به امام حسین(ع) عطا فرمود که نامش را علی گذاشتند و چون بزرگتر از دو برادرش بود که آنها هم علی نام داشتند از اینرو به علی اکبر مشهور شد. روز ولادت این بزرگ را برای این که الگویی برای جوانان باشد روز جوان نامیدند تا جوانان ما با اسوه قرار دادن علی اکبر در زندگی خود بتوانند در حد خودشان همانند فرزند برومند امام حسین(ع) باشند. یعنی در عقیده و مرام و اخلاق و پایبندی به مسائل دینی و وفاداری و فداکاری و خودساختگی، از ایشان تبعیت و پیروی کنند. چه خوب است جوانان ما که قلبی پاک و ضمیری روشن دارند با قدر دانستن دوران جوانی خودشان،چنانکه امام راحل هم فرمود، امید آینده کشور و ملت باشند و از افتادن در دام اعتیاد و رفت و آمد با افراد ناباب شدیداً دوری کنند و در مسیر علم و عمل گام بردارند تا عنصری مفید برای جامعه و افتخاری بزرگ برای پدر و مادر و خدمتگزاری صدیق برای مردم باشند. ما این روز ارجمند را به همگان به ویژه به جوانان تبریک و تهنیت می گوئیم و برای آنان موفقیت در عرصه زندگی را آرزومندیم و از مسئولین تقاضا داریم تا در رفع مشکلات آنان کوشا باشند.
 2. رهنمودهای مقام معظم رهبری به ناجا: در هفته ای که گذشت فرماندهان نیروی انتظامی سراسر کشور خدمت معظم له رسیدند و ایشان مطالبی مهم را بیان فرمودند. حضرت آقا از زحمات این نیرو در عرصه های مختلف مثل ایام تعطیل و مسافرت، انتخابات، راهپیمایی ها تشکر کردند و از خانواده های صبور آنان قدردانی نمودند. ایشان ضمن بیان راهکارهایی برای موفقیت هرچه بیشتر این نیرو، به مقوله امنیت اشاره کردند و آنرا موضوع و اولویت درجه یک کشور دانستند و فرمودند: اگر امنیت نباشد هیچ کاری نه علمی، نه اقتصادی، نه اجتماعی به درستی صورت نمی گیرد و در این میان فرمودند: امنیت را نباید صرفاً در امنیت جانی و ایجاد ثبات و نظم خلاصه کرد بلکه باید به امنیت اخلاقی هم توجه بشود و به معضلاتی مثل: سرقت، زورگیری، درگیری، خشونت، مواد مخدر و … توجه کرد. اینها جنبه اجتماعی دارند و بدون توجه به جنبه های امنیتی نمی توان آنها را برطرف کرد و برای حکومت دینی زیبنده نیست.

حضرت آقا فرمودند: در موضوعات مربوط به امنیت اخلاقی، بعد از برنامه ریزی در موضوعات به صورت دقیق، مستحکم، عقلانی و صحیح، دیگر نباید به مخالفت برخی افراد یا فضاسازی رسانه ای توجه کرد بلکه باید با توکل بر خدا کاررا پیش برد.

ما نیز ضمن تشکر از این نیروی خدوم، امیدواریم با کمک مردم بتوانند نظم و امنیت کامل را در همه عرصه ها همچنان حفظ کنند و آرامش همه جانبه را محفوظ بدارند.

 1. نیم نگاهی به تحولات در منطقه: الف- سوریه: در حدود ۲ ماه قبل که پیشنهاد آتش بس به اجرا درآمد گروههای معارض و تکفیری برای مسلح کردن و تجهیز خود استفاده کردند که به حمله به خان طومان در نزدیکی حلب انجامید که صد البته این توطئه زیر سر آمریکا و حامیان او بوده است. اخیراً معارضان بر رفتن بشار اسد اصرار دارند. آنها با سه گزینه مواجهند یکی ، رفتن اسد که می ترسند حکومت به دست داعشی ها بیفتد و در آینده خطری برای اسرائیل می باشد. دو، ماندن اسد در قدرت و در نتیجه جان گرفتن مقاومت و پیروزی آنان خواهد بود که این هم مطلوب آنان نیست و سه، تداوم حالت جنگ است که هم مقاومت هم ، تروریست ها به درگیری مشغول باشند و در نتیجه اسرائیل در امان باشد که این گزینه مطلوب آنها است و سعی می کنند با بهانه جویی ها این گزینه را عملیاتی کنند

ب- در یمن نیز گفتگوهای بی حاصل ادامه دارد که معلوم نیست عربستان بگذارد به جایی برسد. به ویژه که برخی از نیروهای آمریکایی هم به منطقه وارد شده اند که اوضاع را پیچیده تر کرده است.

ج- با همه مخالفت هایی که با نیروی حزب الله در لبنان شد آنان توانستند اکثریت را در کسب کرسی های شوراها و شهرداری ها در آن کشور بدست آورند و بدینوسیله شکست سختی را به رقیب خود( نیروهای ۱۴ مارس سعد حریری) تحمیل کنند.

 1. تذکرات پایانی
 • ۲۴ اردیبهشت سال ۱۲۷۰( امروز) سالروز صدور حکم تاریخی میرزای شیرازی است که توطئه استعماری انگلیس را درهم شکست و اقتدار مرجعیت و روحانیت را نشان داد.
 • ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۲۷(۶۸) سال پیش رژیم جعلی اسرائیل با توطئه انگلیس در منطقه تأسیس شد که به «یوم النکبه» روز ننگین معروف شد. امروز همه همّ و غمّّ آمریکا و استعمارگران حفظ این جرثومه کثیف است که البته زود یا دیر، نابود خواهد شد.
 • ۲۷ اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی است که به افراد مرتبط با این روز تبریک گفته و انتظار داریم با مدیریت خوب فضای مجازی و اطلاع رسانی به موقع به وظیفه خود عمل کنند.
 • نام و یاد حضرت آیه الله بهجت را در همین روز که روز ارتحال ایشان است گرامی می داریم.
 • ۲۹ اردیبهشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی است که قرار است تا پایان هفته نمایندگی اردستان به اداره ارتقا یابد ضمن عرض تبریک انتظار همکاری با این نهاد را داریم.
 • چنانکه پیش بینی می شد با کارشکنی وهابی های سعودی امر حج سال ۹۵ به احتمال قوی در امسال عملیاتی نخواهد شد که اینان مصداق صدّ عن سبیل الله هستند.
 • با آغاز مسابقات جهانی قرآنی با حضور نمایندگانی از ۷۵ کشور، امیدواریم فضای کشورمان قرآنی بشود.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*