خطبه ۳ اردیبهشت ماه ۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

الف- یا ایّهاالّذین آمنوا اتّقوا الله و لتنظر نفس ما قدّمت لغد و اتّقوا الله ان الله خبیر بما تعملون- و لا تکونوا کالّذین نسواالله فانساهم انفسهم اولئک هم الفاسقون. (حشر/۱۸-۱۷ )

ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا پروا دارید ؛ وهر کسی باید بنکرد که برای فردای خود از پیش چه فرستاده است ؛ و باز از خدا بترسید در حقیقت خدا به آنچه می کید آگاه است – و چون کسانی نباشید که خدا را فراموش کرده اند و او نیز آنان را دچار خود فراموشی کرد؛ آنان همان نافرمایانند .

دعوت از مؤمنان برای در پیش گرفتن تقوای الهی، آن هم دوبار در یک آیه نشان از اهمیت این امر دارد.

از همگان خواسته شده است تا به فکر فردای قیامت خود باشند که بسیار نزدیک است.

همچنین از آنان دعوت به عمل آورده تا مبادا خدا را فراموش کنند که دچار خود فراموشی خواهند شد و جزء فاسقان به حساب خواهند آمد.!!

سبک زندگی دینی/۳

گفتیم آگاهی و اقدام دو ویژگی لازم برای سبک زندگی دینی می باشند. و این علم و آگاهی باید هم در عقاید وجود داشته باشد هم در احکام و هم در اخلاق.

کسب عقاید آگاهانه:

منظور ما از عقاید در اینجا همان اصول دین است که عبارتند از: توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد. یک مسلمان واقعی باید عالمانه و آگاهانه و از روی تحقیق به این عقاید برحق برسد. هرگز هیچ کسی حق ندارد از طریق تقلید کورکورانه یا گمانهای بیهوده مدعی شود به اینها دست یافته یا معتقد می گردد.

قرآن کریم و به تبع آن رهبران الهی اعم از پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) نیز بر این امر تکیه و تأکید دارند و از پیروان خود می خواهند تا عالمانه و آگاهانه و از روی تحقیق و نه جاهلانه و کورکورانه وارد این عرصه بشوند.

خدای متعال در سوره زمر آیه ۱۸-۱۷ می فرماید: … فبشّر عبادالّذین یستمعون القول فیتّبعون احسنه… – بشارت بده به بندگان من آنها که سخن را می شنوند و از بهترینش پیروی می کنند. در اینجا به کسانی مژده داده شده که نه کورکورانه بلکه از روی دقت به سخن عرضه شده گوش فرا داده و از میان خوب و خوبتر، احسن آنرا انتخاب می کنند. اینها کسانی هستند که هدایت یافته اند و دارای اندیشه و خرد ناب می باشند. از این آیه استفاده می شود که: پیروان قرآن از یک نوع آزاداندیشی و تعقل گرایی برخوردارند و لذا هدایت یافتگان واقعی و خردمندان مورد ستایش می باشند. در یک کلمه، اسلام می گوید: بشنوید، تعقل کنید و انتخاب نمائید.

بر این اساس است که می گوئیم یک انسان مسلمان دارای میل و اراده برای کسب سبک زندگی دینی باید در عقیده خود نیز اهل تحقیق و دقت نظر باشند و هرگز نباید در دامن تقلید نابجا و گمان بیهوده بیفتند.

در سوره بقره آیه ۱۷۰ آمده است: و اذا قیل لهم اتّبعوا ما انزل الله قالوا بل نتّبع ما الفینا علیه آبائنا او لو کان آباؤهم لا یعقلون شیئاً و لا یهتدون- وقتی به بت پرستان گفته می شود از وحی الهی پیروی کنید، آنها می گویند خیر، ما از آنچه پدرانمان را بر آن یافته ایم پیروی می کنیم. قرآن می گوید آیا اگرآنان گمراه و بی عقل باشند بازهم از ایشان پیروی می کنید؟

این تعصّب کور و جاهلانه که ریشه در تقلید نابجا دارد مانع راهیابی به حقیقت می گردد که از نظر قرآن محکوم و مطرود است.

هم چنین در آیه ۳۶ سوره یونس فرموده است: و ما یتّبع اکثرهم الا ظنّاً ان الظّنّ لا یغنی من الحقّ شیئاً انّ الله علیم بما یفعلون.

در این آیه به صراحت آمده است که باطل گرایان و گمراهان که به عقاید خرافی و نادرستی روی آورده و در وادی گمراهی در غلتیدند علتّی جز پیروی از گمانهای بیهوده و نادرست ندارد. اکثریت آنان از گمان ناروای خود پیروی می کنند درحالی که گمان نمی تواند جای حق را پر کند و بگیرد.

بله اقلّیتی از همین افراد گمراه هستند که از گمان پیروی نمی کنند و می دانند این عقاید خرافی شان باطل است اما مقام طلبی و موقعیت خواهی ایشان اجازه نمی دهد تا به حق اعتراف کنند و عقاید حقه را بپذیرند.

اکنون به خوبی می توان دریافت که آیا پیروان قرآن وپیروان پیشوایان معصوم(ع) دارای عقایدی استوار و صحیح اند که عالمانه و آگاهانه قدم در این میدان گذاشته اند، یا آنها که منحرفند و از تقیلد کورکورانه و گمانهای جاهلانه پیروی می کنند؟

یک نگاه اجمالی به زندگی فکری و عقیدتی منحرفان و گمراهان کافی است تا ما را به قضاوت درست و صحیح برساند.

قطعاً آنانکه با علم و عقل و درایت به عقیده ای درست مثل توحید می رسند ره یافته و هدایت شده اند و کسانی که در دام جهل و تعصب و تقلید و گمان افتاده اند افرادی منحرف و دور شده از هدایت اند.

اگر از کسانی که در گذشته بت پرست یا خودپرست بوده و یا از آنها که الان هم در چنین وضعیتی روزگار می گذرانند پرسیده شود با کدام مبنا و برچه اساسی شما به پرستش اشیاء و اجسامی روی آورده اید که نه می بینند و نه می شنوند و نه قدرت و نه علمی دارند و نه درک و آگاهی؟ بدون تردید هیچ جواب عقل پسند و خردپذیری ندارند جز این که بگویند: ما این عقیده را از آباء و اجداد خویش داریم.

امروز هم که دنیای علم و ارتباطات است در گوشه و کنار دنیا مثل چین و هند و… معابدی وجود دارد و بت هایی دیده می شوند و انسانهایی آنها را می پرستند که ما خود نمونه اش را در هندوستان دیدیم و شاهد بودیم چگونه در برابر مجسمه های سنگی عبادت می کردند و التماس می نمودند.!!!

خطبه دوم

قال علی(ع): فاتّقواالله عبادالله و بادروا آجالکم باعمالکم، و ابتاعوا ما یبقی لکم بما یزول عنکم و ترحّلوا فقد جدّ بکم و استعدّوا للموت فقد اظلّکم…(بخشی از خطبه ۶۴ نهج البلاغه) ای بندگان خدا تقوا پیشه کنید و با اغمال نیکو به استقبال اجل بروید . با چیزهای فانی شدن دنیا آنچه که جاویدان می ماند ، خریداری کنید . از دنیا کوچ کنید که برای کوج دادنتان تلاش می کنند . اماده مرگ باشید که بر شما سایه افکنده است.

چند فرمان در این عبارت: ۱- رعایت تقوای الهی کردن ۲- با اعمال نیک به استقبال مرگ رفتن ۳- با دنیای فانی، آخرت باقی را خریداری کردن ۴- کسب آمادگی برای کوچ کردن ۵- خود را آماده مرگ نمودن.

 

مناسبت ها

 1. اعتکاف، فرصتی برای خودسازی

گفته شده که حتی قبل از اسلام نیز اعتکاف وجود داشته است. حضرت سلیمان(ع) چند روزی را در بیت المقدس اعتکاف داشت. قرآن کریم می فرماید: ما با ابراهیم و اسماعیل پیمان بستیم که :ان طهّرا بیتی للطّائفین و العاکفین و الرّکّع السّجود- خانه مرا تطهیر و آماده کنید برای طواف کنندگان و معتکفان و رکوع کنندگان و سجده کنندگان. بقره/۱۲۵

اعتکاف در تمام ایام سال به جز در دو روز عید فطر و قربان جایز است. لکن در رجب و رمضان تأکید بیشتری وجود دارد. انسان معتکف با فاصله گرفتن از غوغای مادیت و غفلت دنیا گرایان با حضور در خانه خدا به روزه داری می پردازد و در خلوت خود با خدایش مسیر بندگی و خودسازی را در پیش می گیرد و با تلاوت قرآن، خواندن نماز، قرائت دعا و اشتغال به ذکر به دنیای معنویت وارد می شود و با پرهیز از محرمات اعتکاف به تطهیر روح خود می پردازد تا بتواند به مصداق” قد افلح من زکّاها” به رستگاری نایل بیاید. ما ضمن آرزوی توفیق برای همه معتکفان از همه برای همگان التماس دعا داریم.

 1. رهنمودهای مقام معظم رهبری در جمع اتحادیه انجمن های دانش آموزان کشور
 • توصیه به استفاده از فرصت های ماه رجب، شعبان و رمضان برای کسب معنویت در پرتو تلاوت قرآن، نماز اول وقت، پرهیز از گناه و اخلاق نیک آن هم در بهار عمر و در بهار معنویت.
 • یکی از اساسی ترین انگیزه های دشمنان برای صف آرایی علیه کشور ما خشم و کینه آنان از پیشرفت های علمی جوانان ما است که بدون تکیه به دیگران به آن رسیده اند.
 • اگر یک حکومت فاسد وابسته پوک با پول و دلارهای نفتی علیه حزب الله در جایی چیزی را به تصویب می رساند باکی نیست. حزب الله و جوانان آن مثل خورشید می درخشند و مایه افتخار دنیای اسلام هستند. اینان در طول ۳۳ روز طعم تلخ شکست را به ارتش صهیونیستی چشاندند که ارتش ۳ کشور عربی نتوانستند چنین کاری بکنند( ارتش مصر، اردن و سوریه)
 • یک جنگ نرمی را به صورت زیرپوستی علیه ما شروع کرده اند افسران جوان جنگ نرم شما دانش آموزان و دانشجویان هستید.
 • مطالبه من از شما فرزندانم این است که نقش ایفا کنید که همسالان خود را طبق این تعریف درست بار بیاورید.
 • شنیده ام در بعضی از مدارس با کارهای انقلابی دانش آموزان مخالفت می شود با این باید برخورد کرد.

امیدواریم همواره این رهنمودها مورد توجه همگان به ویژه مسئولان امر قرار بگیرد.

 1. شکست عملیات نظامی آمریکا در طبس

آمریکا با صرف میلیونها دلار و تمرین چندین ماهه در سرزمینی مشابه طبس، برای آزادی گروگانها ۱۳۲ نفر را با چندین فروند هواپیما و هلی کوپتر وارد سرزمین طبس شد تا عملیات نجات، موسوم به دلتا را اجرا کند که خدای متعال با فرستادن سپاهی به نام شن و طوفان به مقابله با آنها پرداخت و با به هم خوردن بعضی از آنها با یکدیگر آتش سوزی مهیبی رخ داد و آمریکایی ها بدون هیچ موفقیتی با دادن چندین کشته و سوخته از ایران اسلامی گریختند. این اتفاق در ۵ اردیبهشت سال ۵۹ صورت گرفت که امام فرمود: هلی کوپترهای آمریکا را خدا ساقط کرد. شن و طوفان ساقط کرد. این یعنی نصرت خدا به بندگانش در عوض نصرت بندگان دین خدا را.

 1. روز شوراها و هفته شهروند از ۹ تا۱۵ اردیبهشت

در سال ۷۸ اولین انتخاب برای شهر و روستاهای سراسر کشور جهت تعیین اعضای شوراها برگزار شد و حالا این شوراها در تمام کشور مشغول به خدمت رسانی هستند. ما ضمن تبریک به همه اعضای شوراها که ۹/۲ سالروز آنهاست از آنان انتظار داریم تا از فرصت خدمت رسانی استفاده کنند و با نمایندگان خود در قالب شهردار و یا دهایار در خدمت مردم و کشور باشند و مواظب باشند سستی و خلافی صورت نپذیرد.

 1. نیم نگاهی به تحولات پیرامونی
 • با این که عراق مشغول جنگ با داعشی هاست متأسفانه این کشور دچار اختلافاتی شده است که اگر علاج نشود پیامدهای ناگواری خواهد داشت به خصوص که نخست وزیر آن شیعه است و عملاً حکومت در اختیار شیعیان می باشد.
 • در سوریه و یمن که ادعا می شود مذاکراتی در جریان است تا صلح و سازش جای جنگ و خون ریزی را بگیرد متأسفانه حکومت وهابی عربستان به نمایندگی از قدرتهای استعماری اجازه چنین کاری را نمی دهد. هم گروه طرفدار خودش را از مذاکرات صلح سوریه بیرون می برد هم در یمن آتش بس پذیرفته شده را نقض می کند.
 • نزدیک است که تشست رسوایی عربستان از بام بیفتد و ارتباطش با انفجار برج دو قلوی نیویورک فاش گردد و رابطه آمریکا با این حکومت ننگین گسسته شود.
 • عربستان هم چنان در راه حج ایرانیان بهانه جویی می کند که امیدواریم سقوط حاکمانش نزدیک باشد.
 • آمریکا به عنوان دشمن بزرگ ملت ایران باز هم درصدد وضع تحریم های جدید با حفظ تحریم های پیشین است به بهانه اینکه چرا با خرید سامانه موشکی S300 درصدد تقویت بنیه دفاعی خودش است یا چرا از حزب الله لبنان حمایت می کند یا به تقویت قدرت موشکی خودش می پردازد و هم چنان از عادی شدن روابط ایران با اروپا و سایر کشورها مانع تراشی می کند.
 1. تذکرات پایانی
 • پانزدهم رجب سالروز وفات عقیله بنی هاشم زینب کبری(ع) را گرامی داشته و به همه ارادتمندان به ساحت مقدس ولایت عرض تسلیت داریم.
 • یاد و نام سه تن از شهیدان بزرگ ، آیه الله مهدی شاه آبادی خلبان بزرگ، علی اکبر شیرودی و ارتشی آزاده و متعهد سرلشکر قرنی را گرامی می داریم و به روان پاک همه شهیدان به ویژه این عزیزان درود و سلام و صلوات نثار می کنیم. قرنی در ۳/۲/۵۸، شیرودی در ۸/۲/۶۰ و شاه آبادی در ۶/۲/۶۳ به شهادت نایل آمدند.
 • در پایان ضمن تشکر و سپاس از همه کسانی که در عرصه های معنوی حضور فعال داشته و دارند مثل برپایی نمازهای جماعت و جمعه، دعاهای کمیل و توسل و ندبه، جلسات دینی و انجمن های علمی و به ویژه آنانکه در برنامه معنوی اعتکاف فعالیت داشته و دارند. از خداوند توفیقات روزافزون آنان را مسئلت می نمائیم. و به ویژه از برادران می خواهیم که از فرصتی که در اختیار دارند از محضر حاج آقا سید صادق طباطبائی نژاد( نماینده منتخب) استفاده نمایند و ایشان هم از خدا بخواهند تا توانشان را افزون کنند تا در کسوت نمایندگی بتوانند به وظیفه خود عمل نمایند ان شاءالله.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*