خطبه ۲۷ فروردین ماه ۹۵

29148393216570919359

 

خطبه اول

تقوا

الف- فمن ثقلت موازینه فاولئک هم المفلحون – ومن خفّت موازینه فاولئک الّذین خسروا انفسهم فی جهنّم خالدون (مومنون۱۰۳-۱۰۲) پس (در آن روز) هر که اعمالش سنگین و وزین است آنان رستکارانند . و هر که اعمالش سبک وزن است آنان کسانی هستند که نفس خویش را در زیان افکنده ، به دوزخ مخلد خواهند بود.

در این دو آیه به دو دسته از مردم اشاره شده است ، یک دسته رستگاران ، وآنها کسانی اند که میزانهای اعمال آنها سنگین است .سنگینی اعمال آنان بواسطه تقوا و عمل نیک ، آنها است . دو :آنها که زیانکارند و جهنّمی ،و ایشان کسانی هستند که اعمال آنها موقع سنجش ، سبک و از اعمال خوب و خیر در آن خبری نیست . در نتیجه اهل دوزخ و جهنمی هستند ، آری تقوا، انسان را بهشتی و گناه انسان را جهنمی می کند.

سبک زندگی دینی

برای موفقیت در انجام هر کاری دو گام بلند باید برداشته شود . یک : علم و آگاهی ، دو؛ اقدام عملی . در بحث ما نیز دقیقاً باید این دو قدم برداشته شود تا ایده ما عملیاتی و کاربردی شود.

گفتیم انسان که موجودی است عاقل و مسئولیت پذیر ، اگر خود را به علم و آگاهی لازم در خصوص “سبک زندگی دینی” مجهز کرد و با کسب دانش لازم در این عرصه وارد شد و به تقویت بُعد عقلانی و استوار سازی بُعد مسئولیت پذیری خود پرداخت . حتماً به کمک خداوند و توفیق او خواهد توانست موفق باشد. البته منظور ما از علم ، در اینجا صرفاًآگاهی به یک مشت اصطلاحات رایج نیست، هر چند ممکن است اینها هم در جایی به درد بخورند.مقصود ما همان است که در زبان روایت از قول پیامبر اسلام (ص) نقل شده است : روزی حضرت رسول وارد مسجد شدند به ناگاه جمعی را دیدند که بر گرد مردی حلقه زده اند ، پرسید :ماهذا؟ : چیست . فقیل علّامه : گفتند علّامه است ، فقال : و ماالعلّامه : علّامه یعنی چه ، گفتند او داناترین مردم به انساب و حوادث تاریخی آنان و دوران جاهلیت است و از اشعار عربی آگاهی دارد . پیامبر فرمود: ذاک علم لایضرّ من جهل و لاینفع من علمه ، این علمی است که ندانستن آن زیانبار نیست و دانستن آن هم سودی ندارد . ثم قال: انّما العلم ثلاثه : آیه محکمه او فریضه عادله اوسنه قائمه و ما خلاهنّ فهوفضل : سپس فرمود علم سودمند “تنها سه چیز است” آیات استوار الهی ، مقررات عادلانه دینی و روشهای عملی پایدار و ،و جزاین ها فضیلت است (اصول کافی)

در این حدیث به سه شاخه اساسی علم اشاره شده که طبعاًفراگیری آن برای همگان لازم و ضروری است . یک علم عقاید (ایه محکمه) دو : علم احکام (اوفریضه عادله) سه علم اخلاق (اوسنه قائمه) و بقیه رشته ها و شاخه های علمی را فضل و موجب برتری دانسته اند. در بیانی دیگر آمده است : خیرالعلوم ما اصلحک : بهترین دانش آن است که در مسیر اصلاح و سازندگی تو، به کار آید . بر این اساس است که می گوئیم ما به عنوان یک مسلمان عاقل مسئول ، باید در مسیر دانش افزایی گام برداریم تا بتوانیم آنچه را که به درستی از عقاید و احکام و اخلاق، دریافت نموده ایم به کار گیری نمائیم و در عمل دارای “سبک زندگی دینی” باشیم . چه این که در غیر این صورت ، سزاوار ملامت و نکوهش و سرزنش خواهیم بود .زیرا انسان جاهل و تهی از دانش ، هر اندازه عمل هم داشته باشد چون از آگاهی و بینش (علم وبصیرت) بر خوردار نیست عملش ارزش چندانی نخواهد داشت . در حدیث آمده است ، خواب انسان عالم از شب بیداری عابد جاهل ، ارزشمند تراست. و نیز گفته شده آنکس که علم و بصیرت ندارد عبادتش بسان تلاش و کوشش “حمار طاحونه” خر آسیاب گردان ، است هم چنین گفته اند : عمل کننده بی بصیرت ، تباه گری او از اصلاحش بیشتر خواهد بود. نقل است عابدی را دیدند که روی یک پا ایستاده و با یک چشم بسته به عبادت مشغول است. علت پرسیدند: گفت پایم نجس بود بلندکردم تا از عبادت عقب نمانم و من یک چشم بیشتر نیاز نداشتم آن دیگر را کور کردم تا اسراف نشود !!! این یعنی عبادت جاهلان که هیچ سودی ندارد.

خطبه دوم

ب- قال الامام الجواد(ع) : من اطاع هواه اعطی عدوّه مناه (تحف القول) هرکسی از هوای نفس خود اطاعت کند ، آرزوی دشمن خود را بر آورده کرده است . در تعابیر فراوانی آمده است که نفس انسان و هوای او ، دشمن انسانند. اگر کسی در صدد انجام خواست های نفسانی خود باشد به دشمن خود کمک کرده است و هیچ انسان عاقل و دوراندیشی چنین کاری نمی کند . بلکه برعکس همیشه بر ضد او وارد میدان خواهدشد . بله ، انسانهای با تقوا که آینده نگر و واقع بین هستند هر گز مطیع هوای خویش نخواهند بود.

مناسبتها

  • میلاد دو. امام بزرگ: در سال ۱۹۵ه ق در دهم ماه رجب ، در مدینه فرزندی به امام هشتم عطا شد که نامش را محمد گذاشتند و به جواد و تقی شهرت یافت . و در سیزدهم ماه رجب ، ده سال قبل از بعثت ، کودکی از فاطمه بنت اسد در درون کعبه ، دیده به جهان گشود که نامش را علی گذاردند. میلاد خجسته این دو معصوم بزرگ را به محضر امام زمان و همه شعیان و علاقمندان آندو ، تبریک و تهنیت می گوئیم

“علی کیست” علی (ع) شخصیت بی مانندی است که جز او در کعبه زاده نشده و جز او تربیت یافته مستقیم چندین ساله رسول اکرم نبودو وصّی و خلیفه و جانشین بلافصل پیامبر جزاو کسی نیست. او شخصیتی است که در فضایل و مناقب- جز پیامبر- کسی به او مانند نیست . در اینجا به دو ویژگی از زبان خودش اشاره می کنیم . یک : عبادت : او فرموده است خدایا من تو را به جهت ترس از جهنم و یا به طمع به بهشت عبادت نمی کنم بل وجدتک اهلاًََ للعباده فعبدتک . من تو را اهل پرستش و عبادت دیدم و تو را عبادت کردم. یعنی عبادت احرار را دارد. دو: عدالت : باز خود او فرمود : به خدا سوگند اگر همه دنیا را به من بدهند تا از روی ستم، پوست جوی را از دهان موری بگیرم،

هر گز چنین نخواهم کرد. در باره او گفته اند – قتل فی محراب عبادته لشدّه عدله . او توصیه می کند در مصرف بیت المال مواظب باشید: سر قلم ها را تیز بگیرید سطرها را نزدیک هم بنوسید و زیادی سخن را حذف کنید و خود او شمع بیت المال را خاموش می کند.

۲-رهنمودهای مقام معظم رهبری : عمده مسئولین کشور از سه قوه و جمعی دیگر از نهادهای مختلف در دیدار نوروزی با مقام معظم رهبری، از رهنمودهای ایشان بهره مند شدند که برای استفاده عموم به سر فصل سخنان حضرت آقا اشارهه می کنیم .

الف : وحدت یک پدیده مبارک و بسیار پر برکت است که الان بحمدالله حاصل است

ب : باید همزبانی و همدلی در بین مسئولان کشور حاکم باشد.

ج : بدون همکاری ها کشور به پیش نخواهد رفت . الحمد الله مسئولان قوا و مسئولان کشور در اهداف کلان نظام با یکدیگر همفکرند هر چند ممکن است اختلاف سلیقه باشد .

د : اقتصاد مقاومتی باید فرماندهی شود . باید دستگاههایی که در این راستا حرکت می کنند را تقویت کرد و آن دستگاههایی که بی تفاوت اند به تحرک واداشت و آنها که مخالفند را به سمت اقتصاد مقاومتی هدایت کرد و از حرکت مخالفشان جلو گیری کرد.

ه : اقدام همه حانبه و فراگیر برای عملیاتی کردن شعار سال، لازم است.

و : دولت باید صرفه جویی کند. هر کجا می شود صرفه جویی کرد باید این کار بشود.

ز : به آمریکا نمی شود اعتماد کرد. او نه تنها همکاری نمی کند بلکه با تمام قوا تلاش می کند تا دیگر نهادهای قانونی هم با شکست و جالش مواجه بشوند. اگر ما صادقانه وارد عمل بشویم همان خواهد شد که علی (ع) فرمود: فلما رای صدقنا انزل علینا النّصر و انزل بعدونا الکبت …

  • دوعنصر نظامی نظام: یکشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش و نیروی زمینی است و پنج شنبه دوم اردیبهشت ، سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۵۸ می باشد. این دو روز بزرگ را به ارتش و سپاه و ملت ایران تبریک می گوئیم .برای حفظ نظام و مصونیت انقلاب ، این دو مثل دو بال برای یک پرنده اند، که با درایت امام راحل، حفظ و تاسیس شدند. پس از پیروزی انقلاب ، منافقان شعار انحلال ارتش را سر دادند که امام ، موضع گرفت و فرمود ارتش باید تصفیه و حفظ بشود و همان نیز شد وراستی چه تدبیر حکیمانه و خردمندانه ای بود!!چرا که اگر ارتش از بین رفته بود، کشور در مقابل هجمه صدام و پشتیبانی ابر قدرتها و مخالفان کوچک و بزرگ … کشور از بین رفته بود، و چنانچه سپاه پاسداران تاسیس نمی شد کشور ، از یک نیروی عظیم مردمی و پر انگیزه با عقبه بزرگی به نام بسیج ، محروم می شد و چه زیبا فرمود : اگر سپاه نبود کشور نبود !! این دو به تعبیر امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی : ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی ، بوده و هستند . این دو مناسبت را نیز گرامی داشته و برای موفقیت ارتشی های متدین و غیور و سپاهیان پاسدار جان برکف و دشمن کوب دست به دعا برداشته و از خدای متعال سر بلندی کشور و ملت را در پرتو حضور به موقع و بانشاط ارتش و سپاه خواهانیم.
  • اجلاس سازمان همکاری کشور های اسلامی را در استانبول ترکیه : با این که فلسفه ایجاد این سازمان ، حل وفصل مسائل داخلی کشورهای اسلامی و دفاع از حقوق مردم فلسطین و مبارزه منسجم با رژیم صهیونستی بوده امّا با کمال تاسف بخاطر اعمال نظر بعضی از کشورهای نفتی در یک چرخش ۱۸۰ درجه ای از رسالت اصلی خودش غافل شده و به جای شعار وحدت ، دم از مسائل تفرقه انگیزی می زند و در صدر تصویب بندهای از قطنامه خود است که در آن ایران و حزب الله و بعضی دیگر از کشورها و سازمانهای مدافع حقوق مسلمانان محکوم می شود وعملاً رژیم صهیونیستی در حاشیه امن قرار می گیرد . در این اجلاس آقای دکتر روحانی رئیس جمهور سخنرانی داشتند و اعضای سازمان را به وحدت فرا خواندند و از گذشته مسلمانان و عظمتاهاشان سخن گفتند و از نقش ایران در عراق و سوریه سخن گفتند و حرکت های تفرقه انگیز را محکوم نمودند هر چند گفته شده که تلویزیون ترکیه سخنان ایشان را پخش نکرد واین نشان می دهد تا چه اندازه میزبان کنفرانس تحت تاثیر کشوری مثل عربستان است. آقای ظریف وزیر خارجه در این اجلاس گفته است این کنفراس باید به یاد بیاورد که روزی در حمایت از طارق عزیز ایران را محکوم می کرد و چند وقت پیش در حمایت از کویت عراق را محکوم کرد ولی ایران هم چنان راه خود را می رفته است.
  • تذکرات پایانی

اجرای آتش بس شکننده در یمن که با پذیرش صوری عربستان همراه بوده ، اعترافی است به شکست توطئه های این نظام متجاوز که انصارالله یمن را به رسمیت شناخت .

برگزاری انتخابات مجلس در سوریه در اوج درگیری و جنگ داخلی که هم نشان استحکام دولت سوریه است هم الگوئی برای دیگر کشورها وهم قدرت نمائی در برابر ۸۳ کشور که دست در دست هم داده بودند تا نظام سوریه را ساقط کنند ولی با پشتیبانی ایران و حزب الله و روسیه ، هم چنان مقاوم و استوار مانده است و مخالفان او حاضر به مذاکره شده اند.

انجام رزمایش نیروی زمینی سپاه تحت نام پیامبر اعظم در مسافت ۲۹۰هزار کیلو متر مربع که معادل ۱۷% خاک کل کشور است در شمال شرق که نشان اقتدار و آمادگی نیروهای مسلّح برای دفاع از کیان جمهوری اسلامی است.

اظهار نظر مقامات آمریکایی در خصوص مخالفت از دستیابی ایرانئ به منابع مالی آمریکا و باصطلاح محکومیت نقض حقوق بشر در کشورمان ، نشانگر بد عهدی و دشمنی آمریکا با ما است .

اظهارات نخست وزیر فرانسه مبنی بر ممنوعیت افراد محجبه به دانشگاه نشان دیگری از دروغگویی مدعیان دمکراسی است.

در پایان تشکر از هیئت امنای مسجد موسی ابن جعفر که همکاری خوبی در بر پائی نماز جمعه در آنجا داشتند.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*