خطبه ۲۰ فروردین ماه ۹۴

 

IMG_5299

 

خطبه اول

تقوا

الف- انّ الّذین اتّقوا اذا مسّهم طائف من الشّیطان تذکّروا فاذا هم مبصرون. (اعراف/۲۰۱)در حقیقت کسانی که (از خدا) پروا دارند چون وسوسه ای از جانب شیطان بدیشان رسد خدا را به یاد آورند و به ناگاه بینا شوند.

همه در معرض آسیب وسوسه های شیطانی هستند و هستیم. لکن در این میان ،این افراد با تقوا هستند که وقتی احساس کردند شیطان می خواهد به حریم دل آنان نزدیک گردد به یاد خدا می افتند و از حالت غفلت خارج شده و بینا می گردند و در نتیجه در امان می مانند. از آیه استفاده می شود: ۱- شیطان از غفلت افراد استفاده کرده و به وسوسه گری می پردازد. ۲- ذکر و یاد خدا عامل مهم غفلت زدایی است. ۳- انسانهای غافل دچار نوعی نابینایی اند که پرهیزگاران با یاد خدا جزء بینایان به حساب می آیند.

سبک زندگی دینی:

اشاره: با توجه به نقطه نظرات اعضای ستاد نماز جمعه اردستان مبنی بر پایان بخشیدن به بحث خانواده که در حدود ۱۶۰ خطبه را به خود اختصاص داده بود و شروع بحثی جدید ، به یاری خداوند از این پس بحث« سبک زندگی دینی» را در خطبه های اول خواهیم داشت. بدیهی است این بحث ، هم گسترده و دراز دامن است ، هم لازم و ضروری و به اصطلاح بحث روزومورد نیاز برای همگان می باشد. در این سلسله بحث ها تلاش خواهیم کرد تا از قرآن به عنوان نقشه راه و از سیره حضرات معصوم(ع) به عنوان الگوی عملی و رفتاری بهره بگیریم. البته تلاش می کنیم تا ان شاء الله از نوشته ها و تجربیات افراد صاحب نظر در این زمینه نیز استفاده کنیم. امیدواریم خداوند موفّقمان بدارد تا آنچه مورد محبّت و رضای اوست بیان کنیم و انجام دهیم. و از مخاطبان هم انتظار داریم تا با اظهار نظرهای مفید، یاری و همراهی نمایند. ورد زبان ما این است که: ربّنا علیک توکّلنا و الیک انبنا و الیک المصیر.

نیاز انسان به الگو: انسان که موجودی عاقل و متفکر است و لذا مسئولیت شناس و مسئولیت پذیر است .برای رسیدن به اوج قله هدف، نیاز به الگو دارد. وقتی به او گفته می شود تو باید با انجام یک سری کارها و با ترک یک سری از کارهای دیگر به فلان نقطه برسی شاید اول چیزی که به ذهن او برسد این سؤال باشد که آیا چنین چیزی عملی و شدنی است؟ آیا انسان می تواند به این اهداف بلند دست یابد؟ یا اینکه این ها آرمانی است و دست نیافتنی؟ برای این که پاسخ درستی به این پرسش داده شود به او می گویند: آری ؛این برنامه ها، عملیاتی و شدنی هستند. اگر باور نداری نگاه کن به افرادی که برخوردار از قوه عاقله و شهویه و احساس و عواطف هستند اما در عین حال توانسته اند راه درست را تشخیص داده و بر موانع موجود بر سر راهشان پیروز شوند و به مقصد عالی خود نایل گردند. آری خوب نگاه کن و دقیق بیندیش به آنان که مثل تو انسانند. پس تو هم می توانی از آنان الگو بگیری و در حدّ خودت همانند آنها باشی.

خدای متعال با توجه به این نیاز است که می فرماید: و لکم فی رسول الله اسوه حسنه ( احزاب/۲۱)- زندگی پیامبر خدا برای شما اسوه و الگویی پسندیده است چنانکه در جای دیگر ابراهیم را به عنوان الگوی مبارزه با شرک و بت پرستی و تأیید و تقویت مسائل توحیدی معرفی می فرماید. او می داند اگر این الگوگیری باشد راه رسیدن به اهداف عالیه نیز هموار می گردد.

درست بر این اساس است که خود پیامبر(ص) در مواردی به صراحت می فرماید: من الگوی شما هستم به من نگاه کنید و مثل من عمل کنید. صلّوا کما رأیتمونی اصلّی- آنگونه که من نماز می خوانم شما هم بخوانید. و در بیانی دیگر فرموده: همانطوری که من حجّ به جا می آورم شما هم حجّتان را اینگونه به جای آورید. و در یک کلمه او از امّت و پیروانش انتظار دارند که در حدّ خودشان همچون او باشند و سیره او را پیروی نمایند. گفتنی است سیره به نوعی سیر و رفتار ویژه گفته می شود که شامل سخن، عمل و تقریر( امضاء و تأیید) می شود. دقیقاً همین مطلب نسبت به پیشوایان پس از پیامبر اعظم هم صادق است یعنی رفتار، گفتار و تأیید امامان نیز برای شیعیانشان لازم الاتّباع است. حضرت علی(ع) می فرماید: الا ان لکلّ مأموم اماماً یقتدی به – بدانید هر مأمومی( پیروی) امامی دارد که ازاو تبعیت و پیروی می کند( و من علی امام شما هستم و باید از من تبعیت کنید) و فرزندش حضرت ابا عبدالله (ع) فرموده است: و لکم فیّ اسوه – رفتار من برای شما الگویی پسندیده و قابل پیروی است و حضرت بقیه الله(عج) که خود یک انسان کامل است در بیانی فرموده است: و فی ابنه رسول الله لی اسوه(بحار/۴۳)- رفتار دختر پیامبر برای من الگو است. آری همه نیاز به الگو دارند و ما هم البته بیشتر احتیاج داریم.پس می باید با دقت در زندگی معصومین(ع) دریابیم که آنان چه کردند و ما چه وظیفه ای داریم تا طبق عملکرد آنان زندگی خود را تنظیم کنیم و این یعنی الگوگیری از سبک زندگی دینی.

خطبه دوم

قال الباقر(ع): انّ هذا اللّسان مفتاح کلّ خیر و شرّ فینبغی للمؤمن ان یختم علی لسانه کما یختم علی ذهبه و فضّته( تحف العقول ۲۹۸)

به راستی که این زبان کلید همه خوبی ها و بدی هاست. پس شایسته است که مؤمن زبان خود را مهر و موم کند همان گونه که( صندوق) طلا و نقره خود را مهر و موم می کند.

نکته: انسان با ایمان برخوردار از تقوا، مواظب همه اعضاء و جوارح خود از جمله مراقب زبان خود می باشد. ما هم بکوشیم تا اینگونه باشیم.

 

مناسبت ها

  1. حلول ماه رجب: فرا رسیدن یکی از ماههای خوب خداوند را به بندگان صالح و عابد حضرت حق، تبریک می گوئیم. رجب ماه خدا و شعبان ماه پیامبر و رمضان ماه امت پیامبر خداست. رجب یکی از سه ماه برجسته الهی است که ماه عبادت و بندگی و تهذیب و خودسازی است. بندگان خالص خداوند ، خود را از همین ماه مهیّا می کنند تا به ماه شعبان ورود پیدا کنند و پس از آن به دنیای نور و روشنایی ماه رمضان برای فیض گیری آماده شوند. رجب یکی از چهار ماه استغفار و دعا و صدقه و احسان و صله ارحام و ماه اعتکاف و اوج بندگی عباد الرحمن است. اولین شب جمعه آن، لیله الرّغائب ( شب آرزوها) است که اعمال ویژه ای دارد. افزون بر این ها ماه ولادت ها و شهادت ها و ماه بعثت پیامبر خاتم(ص) است. اولین روز آن سالروز میلاد امام محمد باقر(ع) است. ایشان در سال ۵۷ه.ق دیده به جهان گشود که میلادش مبارک باد. سوم این ماه سالروز شهادت امام هادی(ع) است. آن حضرت در سال ۲۵۴ه.ق مظلومانه به شهادت رسید که شهادتش تسلیت باد. سیزدهم میلاد امام امیرالمؤمنین(ع)، پانزدهم وفات عقیله بنی هاشم، بیست و پنجم شهادت امام کاظم(ع) و بالاخره بیست و هفتم رجب بعثت پیامبر اعظم(ع) می باشد. امید می رود بندگان شایسته حق تعالی با نماز وروزه و دعا و خواندن قرآن از این ماه نهایت استفاده را ببرند.
  2. دو مناسبت در یک روز: بیستم فروردین روز قطع رابطه آمریکا با ایران است. این اتفاق در سال ۵۹ه.ق روی داد. آمریکا پس از حمایت های بی دریغ از شاه و نتیجه نگرفتن و بعد از توطئه در جاسوسخانه خود در تهران که منجرّ به تسخیر آن شد و بعد از توطئه نظامی در طبس که به شکست انجامید به صورت یک جانبه رابطه سیاسی خود را با ایران قطع کرد که مورد استقبال حضرت امام(ره) قرار گرفت و فرمود: اگر کارتر در عمر خود یک کار خوب کرده باشد همین قطع رابطه با ایران است چرا که رابطه او با ما، رابطه گرگ و میش است. ما رابطه با سلطه گران را هرگز نمی خواهیم او خدمتگزار می خواهد نه دوست. رابطه ما با او رابطه مظلوم و ظالم است و غارت شده با غارتگر. ما این رابطه را می خواهیم چه کنیم.!! البته همانگونه که ایشان فرمودند و مقام معظم رهبری هم تأکید فرموده اند: رابطه آمریکا با دیگران رابطه سلطه است که استقلال و آزادی مردم را هدف گرفته است. با توجه به بدعهدی ها و ستمگری ها و دشمنی های آشکار و پنهان، همان به که این رابطه هم چنان قطع باشد! چرا که همین مسئله موجب شکوفایی فکر و اندیشه در زمینه های مختلف شده است . مثل پیشرفت در مسائل مهم علمی که برای کشور به وسیله جوانان با استعداد ما به دست آمده است که یک نمونه عالی و روشن آن همین مسئله فن آوری هسته ای است که امروز به همین نام مزیّن است روز ملّی فنّاوری هسته ای. در سال ۸۵ در چنین روزی اعلان شد که جوانان ما به غنی سازی دست یافته اند ، و دنیا با شنیدن این خبر در شوک عجیبی فرو رفت. به قول حضرت آقا از قول یک روزنامه نگار و محقق آمریکائی: اگر چین و هند و پاکستان به موضوع هسته ای راه یافتد از فلان جا و فلان شخص گرفتند اما ایران ، بدون کمک گیری از این و آن و در اوج محاصره و تحریم اقتصادی توانست به این مهم دسترسی پیدا کند و این مهم است. این جوانان ما بودند که با توکل بر خدا توانستند به این خوداتّکایی برسند و نام ایران را جزء چند کشور هسته ای دنیا قرار دهند. این روز بزرگ بر امت بزرگ گرامی باد. دشمنان برای نابودی این صنعت بومی سازی شده هسته ای خوابهای زیادی دیده بودند از بمباران مراکز هسته ای گرفته تا فرستادن ویروس های مخصوص برای از کار انداختن سانتریفیوژها تا برچیدن پیچ و مهره های این فناوری، اما به لطف الهی همه آنها نقش بر آب شد. تا این که بالاخره با مذاکرات چندین ساله، مسئله برجام شکل گرفت که در عین به رسمیت شناختن صنعت هسته ای در ایران، شیطنت هایی کرده و می کنند که می طلبد ، مسئولان ما با رهنمود گیری از رهنمودهای رهبری، فریب شیطان بزرگ و یاران او را نخورند و صنعت هسته ای را به عنوان یادگار بزرگ شهیدان هسته ای حفظ کنند. ما این روز بزرگ را نیز گرا می داشته و به روان پاک شهیدان هسته ای درود می فرستیم و برای منهدسان عالی مقدار این صنعت، آرزوی توفیق داریم.
  3. باز هم اقتصاد مقاومتی: در طی چند سال گذشته، حضرت آقا به مسئله مهم اقتصاد مقاومتی پرداخته اند و از مسئولان به جدّ خواسته اند تا از آن غفلت نکنند که تا به حال با کمال تأسف گامهای عملی مهمی برداشته نشده است. برای تأکید و توجه بیشتر مسئولان، امسال را با همین نام نامیده اند با افزودن اقدام و عمل ؛ تا کارها از شعار به اقدام و عمل تبدیل شود و ما شاهد عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی باشیم که مشخصاتی دارد مثل: مردمی بودن، عدالت محور بودن، دانش بنیان بودن و بالاخره درون زا و برون نگر بودن. البته با دستور ایشان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شده که رئیس جمهور معاون اول خود را مأموریت دادند تا این ستاد را اداره کنند و حضرت آقا از دریافت گزارش های اولیه سخن گفتند و آنرا مقدمات کار دانسته اند. در هر صورت با توجه به دشمنی روز افزون آمریکا و عهدشکنی آن، با هم پیمانان غربی اش ، باید با کار و ابتکار به مقاوم سازی اقتصاد پرداخت تا جامعه ما از آسیب پذیری کمتری برخوردار باشد. با وجود عملیاتی شدن برجام، آنها گام های عملی برنداشته اند و باز هم با بهانه هایی از تحریم های بیشتر سخن می گویند و اخیراً هم طرحی را به سنا برده اند تا ایران را از دسترسی به دلار برای مبادلات اقتصادی محروم کنند و این یعنی بازگشت به همان مکان نخستین. امیدواریم با توجه به اوضاع و شرایط موجود، مسئولان محترم موفق به انجام این کار مهم و حیاتی بشوند.
  4. تذکرات پایانی:

الف- سالگرد شهادت سردار هنر اسلامی، شهید مرتضی آوینی را در روز هنر انقلاب اسلامی گرامی داشته و امیدواریم راه ایشان و تلاش افرادی مانند فرج الله سلحشور در عرصه هنر تداوم یابد.

ب- سالگرد شهادت امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی را که در ۲۱ فروردین ۷۸ به دست منافقان به شهادت رسید را تبریک و تسلیت گفته و علوّ درجات ایشان را مسئلت داریم.

توجه و تأکیدهای فراوان مقام معظم رهبری را در مواضع مختلف مجدداً یادآور می شویم و امیدمندیم توجّهات و منویّات ایشان را که در بیانات و بیانیه های رهبری متبلور است مورد عنایت ویژه قرار گیرد. حضرت آقا تأکید دارند تا با تقویت بعد علم و فناوری، اقتصاد مقاومتی، صنعت دفاعی و جبهه فرهنگی، کشور بیمه شود و هیچ گاه مورد طمع بیگانگان قرار نگیرد.

د- از خداوند می خواهیم تا هم چنان امنیت روز افزون کشور ما در بین کشورهای همسایه که در ناامنی جنگ و ترور می سوزند،برقرار باشد و به زودی نصر و پیروزی خداوند نصیب ملت های سوریه، عراق، لبنان، فلسطین، افغانستان، پاکستان و یمن بفرماید.

ه- از عموم کسانی که قادرند برای مسکن نیازمندان اقدام کنند تقاضا می شود در سالروز تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی( ۲۱ فروردین) و افتتاح حساب ۱۰۰ امام این بنیاد را یاری نمایند.

و- در خاتمه از حضور حاج آقا صالحیان رئیس دفتر شورای سیاستگذاری استان اصفهان که باید نزدیک به نود نماز جمعه استان را تدارک و رسیدگی کنند تشکر می کنیم و برایشان موفقیت هرچه بیشتر آرزومندیم. از عموم مردم هم متشکریم. ونیز ضمن عرض تبریک به اعضای محترم ستاد نماز جمعه اردستان که از طرف شورای سیاستگذاری ائمه حمعه کشور به عنوان ستاد نمونه و برگزیده سال انتخاب شده از خدای متعال توفیق بیشتر این ستاد را برای خدمت به نماز جمعه مسئلت داریم .

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*