خطبه ۶ فروردین ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

قرآن

«یا ایّها الّذین امنو اتّقو الله و قولوا قولا سدیدا» (الاحزاب ۷۰)

ای اهل ایمان متقی و خدا ترس باشید و همیشه به حق وصواب سخن گوئید.

در این آیه کوتاه ،دو امر وجود دارد یکی رعایت تقوای الهی و دیگری سخن استوار گفتن ، البته سخن درست و استوار و سدّ گونه از کسی صادر می شود که خدا ترس باشد وپیوسته او را حاضر و ناظر برکار خودش از جمله سخن خود بداند . در اهمیت این آیه همین بس که گفته شده رسول خدا همواره روی منبر این آیه را تلاوت می فرمود (المیزان ذیل آیه)

حلول سال جددید ۱۳۹۵ ه.ش را تبریک گفته و سلامت و سعادت همگان را آرزو مندیم .

«دعا و تاثیرات آن»در قران و روایات ، به اهمیت و نقش دعا ، توجّه ویژه ای دیده می شود «ادعونی استجب لکم انّ الّذین یستکبرون عن عبادتی سید خلون جهنّم داخرین (غافر ۶۰) در این آیه به دعا کردن امر شده و اجابت آن تضمین گشته و به کسانی که ازآن سر باز می زنند هشدار جدّی داده شده است . در حدیث آمده است . الدآعا مخّ العباده : دعا مغز عبادت است (اصول کافی) الدّعاء یردّ القضاءولو ابرم ابراما : دعا قضای الهی را بر می کرداند هر چند محکم شده باشد (همان)

«حضور دعا در همه جا» در فرهنگ دینی ما توصیه فراوانی نسبت به دعا در همه جا دیده می شود مثل سفر ، حضر ، سلامت ، بیماری ،دارائی ، ناداری، خوشحالی ، ناراحتی ، موقع دریافت نعمت ، هنگام رویاروی با نقمت . وقت عبادت مثل وضو ، غسل ،نماز ، قبل و بعد از آن ، در حج ،موقع دادن صدقه ، وقت فرزند دار شدن ، هنگام عقیقه ، در وقت بیدار شدن ، به بستر رفتن ، از خانه ای به خانهای منتقل شدن موقع احتضار و حتی لحظه مرگ و پس از مرگ برای شوخی و بالاخره در لحظه تحویل سال. در همه این موارد دعاهایی وارد شده است از جمله دعاهای مشهور و معروف که در لحظه تحویل سال خوانده نی شود دعای « یا مقلب القلوب و الابصار …است .آداب دعا در آن مراعات شده است که عبارت است از خواندن خداوند به اسمهای زیبای او، مانند : ای دگر گون کننده دلها و دیدگان ! راستی کیست به جز خداوند که اختیار و قدرت دگرگون سازی دلها و دیده ها را داشته باشد ؟ مگر نه این است که او آفرینده است پس او می تواند دگرگون کننده باشد . یا مدبّر الیل و النهار : ای تدبیر کننده شب و روز.این که شب از پی روز و روز از پی شب در می آید آیا امری کوچک و ساده و پیش پا افتاده ای است ؟ این نظم و هماهنگی در آفرینش ، کار چه کسی جز خدا است ؟ با پیدایش شب وروز، هفته ها و ماهها و فصل ها پدید می آیند تا پس از یک سال که زمین یک دور به دور خورشید چرخید ، سال کهنه می رود و به سال جدید تبدیل می شود. یا محوّل الحال و الاحوال- ای تحویل برنده سال و حال. حوّل حالنا الی احسن الحال : حال ما را به بهترین حالت ها تغییر ده. آن مقدمات برای این نتیجه است.

انسان حالت های متفاوتی دارد مثل حال بد، حال بدتر، حال خوب و حال بهتر. هیچ انسان عاقلی ، طالب ماندن در حالت بد و بدتر نیست. هرچند ممکن است برخی از افراد در مصداق خوب و بدی اشتباه کنند و بد را خوب و خوب را بد بپندارند و به اشتباه طالب حال بد باشند اما درواقع طالب خوب و خوبی اند.

نمونه هایی از حالت ها:

  • برخی از حالت های بد عبارتند از: سطحی نگری و ظاهر بینی که نقطه مقابل آن ، می تواند ژرف اندیشی و واقع نگری باشد. آنانکه عقلشان در چشمشان است و دنیای مادّی را هدف می دانند و می گیرند دچار حالت دم بینی و سطحی نگری هستند و یا لذّات زودگذر را اصل و پایه می دانند مبتلا به بیماری و حالت بد ظاهربینی اند. انسان دعاخوان و درخواست کننده از خدا می خواهد تا حال بد او را به حالت خوب و بهتر یعنی واقع بینی و ژرف نگری تبدیل کرده و تحویل نماید.
  • از جمله حالت بد، کفران نعمت است که باید از خدا خواست تا آنرا به شکر نعمت بدل نماید.( لئن شکرتم لازیدنّکم و لئن کفرتم انّ عذابی لشدید).
  • حالت بد دیگر، غفلت و بی توجهی است و نقطه مقابل آن، توجه و هوشیاری است. غفلت، بسیار برای انسان زیانبار است و در تعبیر روایات اضرّ الاعداء- زیانبارترین دشمنان معرفی شده است. غفلت از خود، غفلت از خدا، غفلت از آخرت، غفلت از مکافات و مجازات اعمال. اگر این حالت بد به هوشیاری و بیداری تغییر شکل دهد بسیار ارزشمند و شایسته خواهد بود.
  • نمونه ها: شخصی در ۶۰سالگی از غفلت به هوشیاری آمد و با محاسبه گناهان خود از ترس جان داد.
  • فضیل عیاض با شنیدن آیه ۱۶ سوره حدید دست از دزدی و گناه برداشت و به شخصی، زاهد به تمام معنا تبدیل شد و از زاهدان هشت گانه به حساب آمد.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): اتّق الله حیث کنت- هرکجا هستی خدا را در نظر داشته باش. اتّق الله حیثما کنت و اتبع السیّئه الحسنه تمحها- هرکجا هستی از خدا بترس و در پی گناهت کار نیک انجام بده آنرا نابود خواهی کرد. اتّق الله فی السرّ و العلانیه و البرّ و البحر و الّیل و النّهار- خدا را در پنهان و آشکار و دشت و دریا و شب و روز پرهیزگار باش.( غررالفصاحه/۱۴) از تأکید و تکیه بر تقوا و خدا ترسی در همه جا و همه حال، اهمیت این موضوع قابل استفاده است.

مناسبت ها

  1. پیام نوروزی مقام معظم رهبری: طبق معمول همه ساله ، مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خودشان شعار سال ۱۳۹۵ را هم مشخص فرمودند: سال «مقاومت اقتصادی اقدام و عمل» و باز بر اساس سنّت همه ساله در جوار مضجع نورانی امام هشتم(ع) به تفسیر و توضیح شعار سال جدید پرداختند و از همگان خواستند که به دولت کمک کنند و سایر قوا هم هماهنگ با دولت در تحقق عملی اقتصاد مقاومتی کوشا باشند. ایشان ضمن تشریح دشمنی آمریکا و اینکه هرگز به وعده های خود در مسئله برجام عمل نکرده و نمی کند و هرگز دست از دشمنی با نظام ما بر نمی دارد ،از همه مسئولان قاطعانه خواستند تا با تکیه بر توان نیروهای خودی و استفاده از ظرفیت های کشور به تقویت مبانی اقتصادی بپردازند تا هرگز هیچ تهدید و تحریم و نفوذی ، نتواند در ملت ما کارساز باشد و در پایان از همه دولتمردان خواستند تا در زمینه فرهنگی از کمک های خالصانه نیروهای مردمی استفاده نمایند و آغوش خود را به روی کسانی که به نظام و اسلام و مردم اعتقادی ندارند باز نکنند. ما امیدواریم این توصیه ها مورد توجه و اقدام و عمل قرار بگیرد.
  2. میلاد کوثر قرآن: بیستم جمادی الثانی دوّم یا پنجم بعثت، حضرت فاطمه(س) دیده به جهان گشود و اعتبار و افتخاری برای جامعه بشریّت و به ویژه برای زنان عالم شدند. روز ولادت ایشان را روز زن و مادر نامیدند تا همه زنان و مادران با کمال افتخار، ایشان را الگوی عقیده و رفتار و گفتار در زندگی قرار دهند و از علم و ادب و اخلاق و معرفت و ایثار و نوعدوستی و رعایت حقوق فرزندی و همسری و مادری او بهره مند گردند و چونان او بهترین فرزند برای پدر و بهترین همسر برای شوهر و بهترین مادر برای فرزندان خود باشند. ارج و قرب او تا بدان حد است که خاتم الانبیاء درباره اش می گوید: فداها ابوها- پدرش به قربانش باد و خاتم الاوصیاء می فرماید: و فی ابنه رسول الله لی اسوه حسنه- در رفتار و منش دختر رسول خدا برای من الگویی پسندیده است. جامعه ما بویژه جامعه زنان باید به خود ببالند که چنین الگویی دارند . البته بالیدن و افتخار کردن نباید در حدّ حرف و شعار و گرامیداشت ظاهری این روز باشد وبس. بلکه باید در عفاف و حجاب، عصمت و عفت، عبادت و نجابت، شرافت و کرامت، او را الگو قرار دهند و هرگز راه و روش او را با برنامه های ضد انسانی و ضد اسلامی توصیه شده از سوی دشمنان، مورد معاوضه و معامله قرار ندهند تا ان شاء الله به شفاعت ایشان نایل بشوند. این روز را تبریک عرض کرده و گرامی می داریم.
  3. تجاوز یکساله عربستان سعودی: یکسال پیش در چنین روزی (۶فروردین ۹۴) وهّابی های سبک مغز با همراه ساختن تعدادی از کشورهای منطقه و برخی دیگر از کشورهای عربی به بهانه بازگرداندن منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت و سرکوب حوثی های یمن که آنها را نمایندگان ایران می دانست تجاوز بی رحمانه هوایی خود را به فقیرترین مردم منطقه(یمن) آغاز کردند تا به تصور خام خودشان در طی دو یا سه هفته به خواست خود برسند. اینک یکسال از تجاوز هوایی و متعاقب آن از تجاوز زمینی می گذرد ولی نه تنها به هدف خود نرسیدند که یکی یکی از هم پیمایانش او را رها کرده و نیروهایشان را از میدان جنگ بیرون می برند. از این گذشته چندین استان عربستان در تیررس نیروهای حوثی یمن قرار گرفته و یمنی ها ،قرص و محکم در مقام مقابله برآمده و با دلیری هرچه تمام تر از خاک خودشان دفاع می کنند و منصور هادی هم در عدن نتوانست دوام بیاورد و هم اکنون از آنجا خارج شده است. شاهزاده های جوان و بعضاً خرفت، اکنون دست از پا درازتر با وجود کشتار هزاران نفر بیگناه از زن و مرد و کودک و مجروح ساختن هزاران نفر دیگر و تخریب فراوان خانه ها و کارخانه ها و زیر ساخت ها و آواره کردن دهها هزار نفر از مردم مجبورند شکست را بپذیرند و جنگ را خاتمه دهند چرا که نه ، توانستد استان حضرموت را ضمیمه خاک خود کنند، نه، به قول خودشان حوثی را نابود سازند، نه منصور هادی را به قدرت بازگردانند و نه نفوذ ایران را کم و کوتاه کنند و نه چشم امیدی به حمایت حامیان غربی خود می توانند داشته باشند.
  4. تذکرات پایانی

الف- روز دهم و یازدهم فروردین روز رفراندوم نظام جمهوری اسلامی بود که ۲/۹۸مردم به آن رأی آری دادند و روز دوازدهم از سوی امام امت(ره) به عنوان روز حاکمیت الله ، روز جمهوری اسلامی نامیده شد. این اتفاق در سال ۱۳۵۸ به وقوع پیوست.

ب- وقوع چندین حمله تروریستی از سوی داعش در بروکسل بلژیک پایتخت اتحادیه اروپایی ، بار دیگر ثابت کرد که باید با همه مظاهر و اشکال تروریسم برخورد بشود نه به شکل ظاهری یا گزینشی. غربی ها و اروپایی ها که با سکوت و تأیید خود از تروریست ها در سوریه و عراق نقش آفرینی کردند. اینک در خانه خود هدف قرار می گیرند به قول .موگرینی حالا ما باید درک کنیم که مردم خاورمیانه چه می کشند و چه رنجی را تحمل می کنند.

ج- در پایان از عموم مسئولان شهری و شهرستانی اعم از فرماندار، شورا، شهردار، نیروی امنیتی و انتظامی، پلیس راه و راهور، هلال احمر، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و مردم کوچه و بازار که فضای مطلوبی برای گذران ایام عید فراهم کردند تقدیر و تشکر می کنیم و سالی خوش برای همگان آرزومندیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*