خطبه ۲۸ اسفندماه ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

قرآن

« یا ایّهاالّذین آمنوا لا تقدّموا بین یدی الله و رسوله و اتّقوا الله انّ الله سمیع علیم» حجرات/۱

ای اهل ایمان بر خدا و پیامبرش( در هیچ امری از امور دین ودنیا و آخرت) پیشی مگیرید و از خدا پروا کنید که خدا شنوا و داناست.

  • یکی از آداب ویژه و مخصوص مؤمنان تعبد و احترام گذاردن به خدا و رسول است.
  • مؤمن نباید چیزی را بر خدا و رسول مقدم بدارد و یا خودش بر آنان پیشی بگیرد.
  • انسانهای مؤمن نباید در مقابل احکام خداند چون و چرایی داشته باشد و باید تقوای الهی را پیشه کنند که خداوند نسبت به سخنان آنان شنوا و نسبت به اهداف و نیت های ایشان علیم است.

خانواده

[ عوامل گسترش اعتیاد] ۶- بی توجهی به عاقبت کار

توجه به پایان و آخر و عاقبت در هر کاری، مهم و اساسی است. در نشانه های انسان عاقل گفته اند که او پایان نگر و عاقبت اندیش است ( مرد آخربین مبارک بنده ای است). در حدیث آمده است شخصی به پیامبر و در نقلی دیگر به امام صادق(ع) عرض کرد: اوصنی – مرا نصیحت و وصیتی بفرمائید ، به ایشان سه مرتبه پشت سرهم از او اقرار گرفت که اگر بگویم گوش می کنی و به کار می بندی؟ و او گفت آری. آنگاه فرمود: اذا هممت بامر فتد بّر عاقبته فان یک رشدا فامضه و ان یک غّیا فانته – هرگاه تصمیم به انجام کاری گرفتی در عاقبت آن فکر کن، اگر دیدی در آن رشد و فایده ای هست آنرا انجام بده ولی اگر دیدی در آن گمراهی است از آن دست بکش. و در حدیثی دیگر از حضرت عیسای مسیح(ع) آمده: مردم می گویند خشت اول در ساختمان ،اساسی و مهمّ است ولی من آنرا نمی گویم- بحق اقول لکم انّ اخر حجریضعه العامل هوالاساس- سنگ بنا و مهمّ، سنگ آخری است. راوی می گوید منظورش پایان کار است که اگر ختم به خیر شد درست است.

نگاهی به پایان کار اعتیاد: اگر شخصی که الان معتاد است در ابتدای کار که می خواست حتی یک نخ سیگار دود کند به عاقبت کار خود فکر می کرد و به زیانهای مادّی و معنوی و روحی و اجتماعی آن فکر می کرد و حال و وضع امروزش را می دید قطعاً در همان ابتدا تصمیم خود را می گرفت و گرد این بلای خطرناک نمی چرخید و امروز خود را درمانده و رانده و وامانده از هرجا و هر کس نمی دید ؛ آری او اگر او به زیانهای مادی آن فکر می کرد که هر روز باید چندین هزار یا چند ده هزار تومان دود کند و نابود سازد و اگر به فکر زیانهای روحی آن می بود که عبارت است از احساس خلأهای روحی و بیماری روانی و اگر به فکر زیانهای معنوی می بود مثل افتادن در گرداب بی دینی، سوء ظنّ، بی اعتبار شدن در نزد مردم و اگر به فکر زیانهای اجتماعی می بود مانند بی آبرویی، منزوی شدن ، از چشم دیگران، افتادن و سلب اعتماد دیگران از او قطعاً دست به کاری نمی زد که امروز اینگونه خوار و ذلیل و درمانده باشد. با این که قیافه معتادان حرفه ای خود تابلو است اما او سعی می کند تا وانمود کند بیماری جسمی دارد و یا اساساً معتاد نیست و یا توجیه می کند می گوید با چند سال دودی بودن که اعتیاد اسمش نیست و یا بودیم حالا پاک شده ایم. این نشان می دهد که خود او هم قبول دارد که کار خوبی نیست. آری اگر فکر امروزش را می کرد دیروز مبتلا نمی شد.

هشدار جدی: انسان معتاد که به عاقبت کار خود فکر نکرده و معتاد شده است در دوران اعتیاد برای گذران زندگی خود هم به عاقبت کارش فکر نمی کند از اینرو دست به کارهایی می زند که اگر بفهمد چقدر زشت و بد منظر است سزاوار است تا از خجالت دیگر آفتابی نشود و یا قالب تهی کند.

یکی از همین ها که پس از سالها رنج و بدبختی و بیچارگی با یک چرخش ۱۸۰ درجه ای و با یک تصمیم قاطع تصمیم به ترک گرفته و به قول خودش پاک شده برای دوستانش در جمع« NA» تعریف کرده که برای تأمین مواد از غیبت خانمم که در آشپزخانه بود استفاده کردم و گوشواره را از گوش دختر کوچولویم در می آوردم که ترسیدم خانم از راه برسد و مانع بشود گوشواره را به شدت کشیدم به طوری که گوش بچه ام پاره شد و خون صورت او را گرفت و هنوز که هنوز است وقتی به یاد آن صحنه می افتم و جای پارگی را در گوش دخترم که حالا بزرگ شده است می بینم دلم می سوزد و گریه ام می گیرد بر کار خودم و خودم را نفرین و لعنت می کنم. راستی اگر انسانی به چنین صحنه هایی بیندیشد دیگر معتاد نخواهد شد. باید دعا کنیم خداوند عاقبتمان را به خیر گرداند.

خطبه دوم

حدیث

علی(ع) لابنه الحسن(ع): اوصیک بتقوی الله و اقام الصلوه لوقتها و ایتاء الزکاه عند محلّها و اوصیک بمغفره الذّنب و کظم الغیظ و صله الرّحم و الحلم عند الجاهل و التفقّه فی الدّین و التثبّت فی الامر و التعهّد للقرآن و حسن الجوار و الامر بالمعروف و النهی عن المنکر و اجتناب الفواحش کلّها فی کل ما عصی الله فیه.(بحارالانوارج۷۵ص۶۲)

حضرت علی (ع) به فرزندش امام حسن (ع) فرمود: تو را سفارش می کنم به تقوای الهی و اقامه نماز در وقت خود و پرداخت زکات در محل خودش و سفارش می کنم تو را به آمرزشخواهی از گناه و فرو بردن خشم و رسیدگی به خویشاوند و برد باری در مقابل جاهل و دین شناسی عمیق و جستجوی در کار مورد نظر و متعهد بودن در مقابل قرآن و حق همسایه را بخوبی ادا کردن و امر به معروف و نهی از منکر و دوری از همه گناهان زشت و ناپسند در هر موردی که خداوند در آنجا معصیت می شود .

مناسبت ها

  1. روز ملی شدن صنعت نفت: ۲۹ اسفند سال ۱۳۲۹ ه.ش روز ملی شدن صنعت نفت بود. تا پیش از آن استعمار انگلیس بر آن سلطه داشت. دکتر مصدق و آیه الله کاشانی با افشاگری و روشنگری و برانگیختن احساسات مردم و پی گیری در سازمان ملل سرانجام توانستند این نهضت را به ثمر برسانند و حاکمیت ملت ایران را بر نفت خود تثبیت کنند. هرچند این طلای سیاه در اختیار کشور و ملت قرار گرفت ولی در برهه ای از زمان متأسفانه بدون توجه به آینده و آیندگان از این سرمایه عظیم بهره برداری فراوانی شد و کشور را تقریباً صد در صد به آن وابسته کرد که این روند پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم ادامه داشت. بارهای بار مقام معظم رهبری هشدار دادند که دو چیز برای کشور آسیب های جدی دارد یکی تکیه کردن و وابسته کردن کشور به نفت و دیگری دولتی بودن اقتصاد کشور. گرچه امسال اعلان کرده اند در حدود ۳۰درصد اقتصاد ما در بودجه وابسته به نفت خواهد بود ولی باید تدبیری اندیشید که اگر روزی نفت را نخریدند یا ارزان خریدند مثل چند ماه قبل تا به الان، کشور لطمه و صدمه ای نبیند. وضعیت کشور عربستان که کاملاً نفتی بود و خود او باعث شد تا برای ضربه زدن به ایران نفت ارزان بشود به خوبی اهمیت و ضرورت نسبت به این امر را نشان می دهد.
  2. نوروز تحوّلی در طبیعت: وقتی زمین یک دور کامل به گرد خورشید زد،سال، نو می شود و اولین روز از ماه فروردین پدید می آید که آن را نوروز =روز نو می نامند. با پیدایش فصل بهار، زمین و زمان می خندند و زمین جنبش می کند سبزه ها پدید می آیند و درختان بیدار می شوند و در یک کلمه جهان شاهد تحولی تازه در طبیعت می باشد. ما ایرانی ها و تعدادی از کشورهای همسایه آسیایی چندین قرن است که مقدم نوروز را گرامی می داریم و فرا رسیدن بهار را به یکدیگر تبریک و شادباش گفته و در پرتو آن به انجام کارهایی چه قبل از نوروز و چه بعد از آن می پردازیم مثل خانه تکانی، لباس نو پوشیدن، به دیدار هم رفتن، رسیدگی به افراد ناتوان، مسافرت، هدیه دادن به بچه ها، صله رحم، فراموش کردن گله ها و کینه ها و … که همه این ها خوب و پسندیده است. اگر در کنار این کارهای خوب مواظب باشیم تا رفت و آمدها، میهمانی ها و شادی کردن های ما گناه آلوده نشود و حلال و حرام ها مراعات گردد، اسراف کاری صورت نگیرد و رعایت حال افراد عزادار بشود ان شاء الله خیلی خوب خواهد بود. در هر صورت، ما پیشاپیش این عید باستانی را تبریک گفته و برای همگان آرزوی سالی خوش، پربار و با طراوت داریم. همه با خواندن دعای تحویل سال با تمام وجود بخوانیم: یا مقلّب القلوب و الابصار، یا محوّل الحول و الاحوال، یا مدبّر الیلل و النهار حوّل حالنا الی احسن الحال.
  3. یادی از چند رویداد داخلی و خارجی: ۱- دیدار مجمع طلاب با حضرت آقا و تکیه ایشان بر انقلابی ماندن حوزه که البته در دیدار با خبرگان هم فرمودند خبرگان باید انقلابی بمانند و انقلابی فکر کنند و انقلابی عمل کنند. معلوم می شود اگر از حالت انقلابی فاصله گرفته شود حالت انفعالی پدید می آید که برای ارگانها خطرناک و زیان آفرین است. ۲- روز تکریم مادران و همسران شهیدان( چهارشنبه ۱۳ جامدی الثانی) که مصادف است با رحلت فاطمه ام البنین همسر امیرالمؤمنین و مادر حضرت عباس و سه تن دیگر از شهیدان کربلا این عنوان به همگان یادآوری می کند که باید احترام این اشخاص را نگه داشت و پیوسته در گرامیداشت آنان کوشا بود. ۳- ناکامی آمریکا در شورای امنیت که قصد داشت به بهانه آزمایش موشکهای بالستیک بار دیگر تحریم هایی را علیه ما ترتیب دهد که به لطف الهی ناکام ماند. این جرثومه خبیث می کوشد تا در همه جا و همه افراد نفوذ کند گاهی موفق می شود و گاهی نمی شود. ۴- موفقیت های ارتش و نیروهای هم پیمان سوری ها بالاخره دشمنان را متقاعد کرده تا بر سر میز مذاکره بنشینند که ما امیدواریم ختم به خیر گردد و ماجرا به نفع مردم پایان یابد. ۵- امیدواریم مردم مظلوم یمن در این نبرد نابرابر یکساله بر سعودی ها پیروز شوند که ان شاء الله نزدیک است. ۶- یاد و نام شهیدان، به ویژه شهدای فتح المبین که در ۲/۱/۶۱ به شهادت رسیدند و همه شهیدان دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و درگذشتگان این جمع و همه افراد در گذشته در سطح کشور مثل آیات بزرگوار: خزعلی، واعظ طبسی و سردار همدانی و آقای فرج الله سلحشور و در یک کلمه یاد و نام همه مؤمنین و مؤمنات را گرامی داشته و از خدای متعال برای آنان آمرزش و برای خانواده ها یشان صبر و اجر مسئلت داریم. هم چنین از خداوند می خواهیم تا همه بیماران و مجروحان را شفا عنایت فرماید و به خصوص برای دو تن از برادرانمان که برای نصب پرچم عزاداری حضرت زهرا(ص) دچار حادثه شدند آقایان رسول ملایی و حسین شفیع زاده آرزوی شفای عاجل و سلامت کامل داریم.
  4. در پایان از همگان درخواست عاجزانه داریم تا با نو شدن سال، همه کدورتها، دشمنی ها، قهرها و ناراحتی ها را به دور ریخته و فراموش کنند و با قلبی صاف و مهربان با یکدیگر مواجه شوند و برای سلامتی و موفقیت یکدیگر دعا کنند که این کار هم برای دنیای همه بهتر است و هم برای آخرت. و با هم این دعای قرآنی را بخوانید و بخوانیم که: ربّنا لا تجعل فی قلوبنا غلّاً للّذین آمنوا- خدایا هیچ کینه ای را از مؤمنان در دلهای ما قرار نده. آمین رب العالمین.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*