خطبه ۱۴ اسفندماه ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

قرآن

« و ان لواستقاموا علی الطّریقه لاسقیناهم ماءً غدقاً- لنفتنهم فیه و من یعرض عن ذکر ربّه یسلکه عذاباً صعداً» (جن/۱۷-۱۶)

واگر مردم در راه درست،پایداری ورزند، قطعاآب گوارائی بدیشان نوشانیم .تا در این باره آنانرا بیازماییم ؛و هرکس از یاد پروردگار خود دل بگرداند ، وی را درقید عذابی روز افزون در آورد.

 • آنچه بیش از خود ایمان اهمیت دارد استقامت بر آن است که البته همان طریق حق است.
 • پاداش این پایداری برخورداری از آب زیاد و نعمت های فراوان است که در برخی از روایات به علوم اهلبیت(ع) تعبیر شده است.
 • خود این فراوانی نعمت جنبه امتحانی دارد که دچار غفلت و اعراض از یاد حق شد دچار عذابی سخت خواهد شد[ تقوا باعث رزق و روزی زیاد و اعراض از حق موجب تنگی معیشت است]

خانواده

[اعتیاد به مواد مخدر] عوامل گسترش اعتیاد

۵- عدم برخورد قاطع: با وجود زیان های فراوان مالی، جانی، عرضی، خانوادگی، اجتماعی و سیاسی این اعتیاد پلید و نامبارک، متأسفانه آن چنان که باید با عوامل توزیع و مصرف، برخوردی قاطع و جدّی صورت نمی گیرد. در حالی که همه می دانند و می دانیم که مواد مخدر چه از نوع صنعتی و چه از نوع سنتی آن، ره آورد دشمنان و استعمارگران بوده و هست. آنان می خواهند با درگیر کردن جوانان و نوجوانان، شرف و عزت و غیرت و تدین و حیا و ابتکار و پیشرفت و استقلال ما را بگیرند و جامعه ما را به جامعه ای غیر مفید، نیازمند، درمانده و بیچاره تبدیل کنند آری اعتیاد،همانند خوره جسم و جان جامعه را می خورد و مثل صاعقه ایمان افراد را می سوزاند و بسان سیل، بنیان خانواده ها را می کند و در یک کلمه هستی و انسانیت را نابود می سازد. آیا براستی جای مماشات و سازش با چنین پدیده ای شوم و گسترش دهندگان آن وجود دارد؟ اگر نه پس چرا اقدام قاطع صورت نمی گیرد؟

نگاهی کوتاه به مبارزه برخی از کشورها:

 • در گذشته های دور در انگلیس جامعه جوانان غیر سیگاری تشکیل شده بود که شرط عضویت در آن قسم خوردن برای لب نزدن به دخانیات تا آخر عمر بوده است.
 • در قرن ۱۶ میلادی که استعمال توتون در اروپا رواج پیدا کرد کشیش ها آنرا تحریم کردند و استعمال کنندگان را تکفیر نمودند و قوانین سخت گیرانه ای را مسئولان وضع کردند. در اواخر قرن ۱۶ استعمال دخانیات با مجازات اعدام همراه بود و سرهای بریده افراد را در حالی که چپق بر دهان داشتند را در میدان های شهر به نمایش می گذاشتند.
 • در فرانسه در سال ۱۶۳۵ برای مصرف دخانیات افراد زندانی می شدند و در شوروی در عصر رومانف مجازات به اعدام برای مصرف کنندگان اعمال می شد و اموال آنها مصادره می گشت و فروشندگان دستگیر و پره بینی شان شکافته و سپس به شهرهای دوردست تبعید می شدند.
 • در ایران در دوره شاه صفی ، مصرف کننده و فروشنده دخانیات را دستگیر می کردند و بازرگانان هندی را که مشغول دود کردن دخانیات بودند دستگیر نموده و در میدان شهر سرب گداخته در گلویشان می ریختند تا جان بدهند و در زمان ناصرالدین شاه خواستند قرارداد دخانیات با شرکت انگلیسی امضا کنند ، آیت الله میرزا حسن شیرازی با فتوایی حرام بودن استعمال توتون و تنباکورا اعلان کرد. ( اعتیاد های خطرناک/مصطفی زمانی ص ۸۸تا۹۲)

( یک صحنه تکان دهنده): چندی پیش دختر خانمی در اصفهان به پلیس مراجعه کرده و جریانی را تعریف کرده که باعث دستگیری عده ای از قاچاق چیان مواد مخدر گردید. او می گوید: بر اثر بی مبالاتی معتاد شدم و برای تهیه مواد مصرفی تن به خلافکاری دادم و از خانه فراری شدم و به باند قاچاق مواد مخدر پیوستم. چندی قبل برای حمل مواد از شرق کشور همراه با تعدادی از دختران فریب خورده مجبورمان کردند تا هر کدام مقداری از آن را بلعیده و وارد شکم خود کنیم. در مسیر راه یکی از بچه ها دل درد گرفت. رئیس باند گفت او را در جایی بکشید و مواد را از شکمش خارج کنید. همین کار را هم کردند. من وحشت زده شده بودم بی صبرانه در انتظار فرصتی بودم تا از چنگال این بی رحمان فرار کنم. حالا به شما مراجعه کرده ام. آدرس افراد باند خطرناک را به پلیس می دهد و در نتیجه آنها دستگیر می شوند. [ این جریان مال همین یکی دو سال اخیر است].

آیا اینگونه اتفاقات ناگوار که تعدادشان هم کم نیست ، کافی نیست تا مسئولان مربوطه را بیشتر به فکر وادارد و بیشتر به فکر مبارزه با این افیون خطرناک باشند؟

خطبه دوم

حدیث

علی(ع): اسعدالناس من عرف فضلنا و تقرّب الی الله بنا و اخلص حبّنا و عمل بما الیه ندبنا و انتهی عما عنه نهینا فداک منّا و هو فی دارالمقامه معنا. (میزان الحکمه/ماده سعد) سعادت مند ترین افراد کسی است که فضل ما را بشناسد وبه وسیله ما به خداوند تقرب پیدا کند وبرای ما محبتش را خالص نموده و آنچه ما به آن فرمان داده ایم عمل کرده و از آنچه نهی کرده ایم خودداری کند .چنین شخصی از ما بوده و در بهشت با ما خواهد بود .

شناخت، تقرب به خدا، خلوص در محبت و عمل به وظیفه بر اساس رهنمود اهلبیت(ع) موجب می باشد انسان افتخار همراهی اهلبیت(ع) را پیدا کند. و این چیزی جز عاقبت تقوا نیست.

مناسبت ها

 1. آغار هفته احسان و نیکوکاری

همه ساله این هفته با برکت که از روز چهاردهم سالروز تأسیس کمیته امداد در سال ۵۷ آغاز می گردد و تا بیستم اسفند ماه ادامه دارد فرصتی برای مؤمنان ایثارگر و انفاق کننده به وجود می آید تا آنان با اختصاص مبلغی پول یا جنس مورد نیاز نیازمندان به وظیفه دینی و انسانی خودشان عمل نمایند. هم امام، هم مقام معظم رهبری از این کار ستایش کرده و هر دو، مردم را به انفاق مستحبی در این خصوص فرا خوانده اند. برگزاری این مراسم را جشن نیکوکاری نامیده اند تا بدینوسیله به آنها که برخوردارند اعلان کنند شما می توانید با کمک های خداپسندانه تان در آستانه سال جدید یک لبخند بر لبان بچه ها و پدرها و مادرهای بی بضاعت بنشانید و این کار که عبارت است از ادخال سرور در دل مؤمن بسیار ارزشمند و ستودنی است. همه باید کمک کنند تا شکافهای طبقاتی برچیده یا کمتر گردد و همه مردم ما از امکانات اولیه برخوردار باشند. این شور نیکوکاری در سه روز و در سه مرحله در حال اجرا است. روز اول در مدارس، روز دوم در میادین شهرها و روز سوم در پایگاههای نماز جمعه. از همکاری صدا و سیما، آموزش و پرورش و بسیج با کمیته امداد تشکر و قدردانی می کنیم.

 1. روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی:

پانزدهم اسفند ماه به همین مورد اختصاص یافته است. با نگاهی کوتاه به توصیه اسلام در خصوص اهتمام به درختکاری و مواظبت از درختان می توان به رمز و راز این تأکیدها پی برد. اسلام برای پیروان خود یک زندگی بانشاط و شاداب را خواسته است و این مهم با عنایت ویژه به سبزی و حفظ محیط زیست و کاشت و محافظت از درختان عملیاتی می گردد. در این چند ده ساله اخیر، متأسفانه بی توجهی های زیادی از سوی مسئولان امر ملاحظه شده است. حضرت آقا در سال گذشته گله مندانه از مسئولان و مردم خواستند از این طلای سبز- جنگل ها محافظت کنند و اجازه ندهند سودجویانی به قطع درختان اقدام کنند و به جای آنها ساختمان های از سنگ ریسمان به وجود آورند تا عرصه را بر شهرها تنگ کنند و فرصت نفس نکشیدن به مردم را ندهند. ایشان از زمین خواری و کوه خواری و جنگل خواری عده ای اظهار نارضایتی کردند و از همه مسئولین در همه بخش ها چه اجرایی چه تقنینی و چه قضایی خواستند وظیفه خود را در این خصوص به خوبی انجام دهند. ما هم این هفته را گرامی می داریم و از مردم می خواهیم به کمک جنگلبانان بشتابند برای حفظ جنگل ها و به ایجاد فضای سبز بیشتر با غرس درختان کمک کنند.

 1. پیام ها و پیامدهای انتخابات هفتم اسفند:

بالاخره روز موعود فرا رسید و مردم قدرشناس و بصیر و آگاه ما با توجه به سفارش و تأکید امام خود و رهنمودهای مقام معظم رهبری در هفتم اسفند سال جاری به پای صندوق های رأی آمدند و نمایندگان دو مجلس خبرگان و شورای اسلامی را برگزیدند که در این ارتباط به چند نکته اساسی اشاره می کنیم

 • این حضور معنادار پس از ۳۷ سال که از پیروزی انقلاب می گذشت خط بطلانی بود بر اندیشه و انتظار دشمنان خارج نشین و داخلی های بی بصیرت که می خواستند مردم نیایند تا بگویند مردم از نظام دل گیر و خسته و ناراضی اند. اما کور خوانده بودند.
 • حضور ۶۲ درصدی واجدان رأی در این انتخابات از حضور مردم آمریکا، فرانسه، سوئیس، کانادا و بسیاری دیگر از کشورها در این چند سال اخیر بیشتر و چشمگیر تر بود. این یعنی تحقق مردم سالاری دینی.
 • این انتخابات، با شور و شوق فراوان و در اوج امنیت و آرامش و در کمال آزادی صورت گرفت تا مهر تأییدی باشد برای قدرت نظام و نمادی باشد برای همدلی و همزبانی دولت و ملت که شعار سال کشور بود.
 • همه سلیقه های سیاسی( اصلاح طلب، اصول گرا، اعتدال و …) همراه با مردم در این میدان حضور یافتند و به انتخاب نماینده مجلس و نمایندگان خبرگان پرداختند و این حضور گواه آن است که به برگزارکنندگان و ناظران اعتماد دارند که انتخابات را به خوبی برگزار ومدیریت می کنند.
 • دعوت های مقام رهبری و پیام ارزشمند ایشان پس از انتخابات همه حاکی از رهبریهای داهیانه ایشان و توجه دادن افرد به وظایفشان در قبل و بعد از انتخابات است. حضرت آقا در یک فراخوان عمومی همه را به حضور در تعیین سرنوشت خود و کشور فرا خواندند و برای یقین نمایندگان خود، خط مشی مشخص را معین کردند و در پایان هم از عموم مردم و برگزار کنندگان انتخابات تشکر کردند و از منتخبان ملت و مسئولان خواستد تا خدمت رسانی دائمی با ساده زیستی و پاک دستی و حضور پیوسته در مسئولیت خود به مردم داشته باشندو ایستادگی و استقلال در برابر دشمن را از یاد نبرند. هرچند پیام آقا کوتاه بود ولی دربردارنده نکات ارجمند و گرانسنگی بود.
 • اکنون که دنیا فهمیده ، ایران در میان کشورهای منطقه هم اقتدار خود را حفظ کرده و هم در کمال امنیت،دو انتخابات همزمان را برگزار نموده و همه اقوام ایرانی در آن شرکت کردند و بدینوسیله مجد و عظمت ایران و ایرانیان را به رخ کشیده است وقت آن است که همه اعمّ از مدیران اجرایی و نمایندگان مجلس و قوه قضائیه با دلگرمی و پشتگرمی بیشتری به خدمت صادقانه بپردازند و از حاشیه سازی پرهیز نمایند و به حفظ و عملیاتی کردن شعارهای استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی توجه نمایند و به رکن رکین انقلاب و ولایت فقیه توجه ویژه داشته باشند تا قوت و استحکام نظام افزون تر گردد و دشمنان نظام بیش از پیش مأیوس و نا ایمد گردند ان شاء الله.
 1. نیم نگاهی به اوضاع جهان
 • تداوم جنایت سعودی ها در یمن و کشتار بی گناهان و زنان و کودکان و تخریب منازل.
 • آدمکشی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و آواره کردن مردم فلسطین از منازلشان.
 • بیانیه شورای همکاری خلیج فارس علیه حزب الله لبنان و تروریست خواندن این گروه بزرگ شیعی.
 • خیز برداشتن ترکیه و عربستان برای لشکر کشی به سوریه با نقشه آمریکا، که اعلان کرده اگر آتش بس شکننده در سوریه نقض شود ما طرح ب را به اجرا در می آوریم یعنی حضور نظامی در آن کشور و به دنبال آن تقسیم سوریه به چند کشور کوچک که شاید این توطئه به جنگی فراگیر در منطقه بینجامد.
 • اجرایی نشدن تعهدات آمریکایی و اروپایی در قضیه برجام و هشدار مسئولان نظام ما به مقامات پیمان شکن.
 • بی توجهی سازمان ملل به اوضاع اسفبار جهان. البته هر از گاهی دبیرکل این سازمان ابراز تأسف و نگرانی می کنند اما هیچ اقدام عملی دیده نمی شود. باید دست به دعا برداشت و از خداوند تعجیل در ظهور را خواست. اللهم عجل لولیک الفرج

تذکرات پایانی

 • تشکر ویژه از کاندیداها و شما مردم و برگزارکنندگان انتخابات در اوج آرامش ودرخواست از نماینده منتخب که ضمن توجه به وظایف ذاتی یک نماینده ،حضور پررنگی در حوزه انتخابیه داشته باشد و مشاورانی امین از همه دستگاهها برای خود فراهم کند. با نصب صندوق دریافت پیشنهادها وراهکارها و درخواست ها با مطالبات مردم آشناتر گردد و در رفع مشکلات منطقه و ایجاد اشتغال و کارآفرینی و توجه به مسائل اساسی منطقه کوشا باشد. از همین جا از همه نمایندگان در دوره های گذشته و حال تشکر و قدردانی می نمائیم.
 • یاد و نام همه خدمتگزاران در همه عرصه ها را گرامی می داریم مثل سید جمال الدین اسدآبادی که در ۱۸ اسفند نام و یادش را به عنوان روز او گرامی می دارند و یاد و نام فرج الله سلحشور این هنرمند قرآنی که مردان آنجلس و ایوب پیامبر و یوسف پیامبر را پدید آورد و اخیراً به رحمت ایزدی پیوست را نیز گرامی می داریم.
 • تشکر فراوان از حضور یکایک شما نمازگزاران در پایگاه موحدان(نماز جمعه) که تلاش خواهید کرد تا امسال هم مراسم فاطمیه دوم را پرشور برگزار نمایید و به ویژه در آیین ویژه عزاداری روز شهادت شرکت فرمایئد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*