خطبه ۱۰ دیماه ۱۳۹۵

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا

« انّ المتّقین فی مقام امین- فی جنّات و عیون- یلبسون من سندس و استبرق متقابلین- کذلک وزوّجناهم بحور عین» ( دخان/۵۴-۵۱)

مسلماً پرهیزگاران در جایگاه امنی خواهند بود. در میان بوستانها و چشمه سارها. لباس هایی از حریر نازک و دیبای ضخیم می پوشند در حالیکه در برابر هم می نشینند. [آری سرانجام کار پرهیزکاران] چنین است، و حور العین را به همسری آنان درآوریم.

در این آیات از نعمت های بهشتیان سخن می گوید: قطعاً اینگونه است که آنان در جایگاهی امن قرار دارند در میان باغها و چشمه سارها. بهترین لباس که ابریشم زربفت و دبا است را می پوشند و روبروی یکدیگر نشسته اند و همنشینانی از جنس حورالعین دارند و هر میوه ای را که بخواهند برایشان فراهم است.

این ها گوشه ای از نعمتهای فراوان بهشت است که برای پرهیزکاران مهیا گردیده است.

سبک زندگی دینی/۳۰

[شرایط ویژه رسالت] ۴- قرآن، بزرگترین معجزه جاوید

به همان میزان که پیامبر اسلام بر دیگر پیامبران برتری دارد ، معجزه او هم نسبت به اعجاز آنان برتر و ماندگارتر است . چه اینکه دین او، اسلام است و قرار است سراسر کره خاکی را فرا بگیرد و برای همیشه تا قیامت ، دین همه انسانها باشد.

البته پیامبر اسلام، معجزات فراوانی داشته مانند: تسبیح گویی و شهادت دهی سنگریزه ها که در دست یک انسان مخالف بود به طوری که طرف صدای تسبیح سنگریزه ها را شنید و حرکت درخت از جای خودش به سمت پیامبر و دو نصف شدن آن و بهم آمدن آن دو نیمه و به حالت نخستین برگشتن ،و شقّ القمر (دو نصف شدن ماه) که خیلی ها در آن شب که در حال بیابان پیمایی بودند آنرا مشاهده کردند و برخی از مردم مکه نیز آنرا بر فراز کوه ابوقبیس مشاهده کردند.

اما معجزه ای که از همه اینها و جز این ها ، بزرگ تر و با عظمت تر بود و هم چنان جهانیان با آن در ارتباط بوده و هستند، قرآن کریم است. قرآن کریم معجزه بیمانند و جاوید پیامبر اعظم است.

معجزه بودن قرآن، اختصاص به زمانی خاص و مکانی خاص نداشته و ندارد. همه مردم در همه زمان ها و مکان ها با اندک توجهی در می یابند که این کتاب بیمانند بهترین دلیل بر صدق نبوّت و ادّعای رسالت حضرت خاتم الانبیاء است. اعجاز قرآن جنبه های مختلف و گوناگونی دارد که به برخی از آنها در حد بیان فهرست اشاره می گردد مثل: اعجاز در بیمانند بودن که قرآن کریم در چند جا از مردم می خواهد اگر شک دارید که این کتاب از ناحیه خداوند است دست به کار شوید و از یکدیگر کمک بگیرید و مانند آن را بیاورید که البته در سوره اسراء آیه۸۸ می گوید: بگو اگر انس و جنّ اتفاق کنند که همانند این قرآن را بیاورند نمی توانند هرچند یکدیگر را در این کار کمک کنند.

در آیه ۱۳ هود می گوید: …قل فأتوا بعشر سور…- بگو ده سوره مثل قرآن بیاورید و در آیه ۲۲-۲۳ بقره می فرماید: قل فأتوا بسوره من مثله- یک سوره همانند آن را بیاورید. این فراخوان را تحدّی (مبارز طلبی) می گویند که از زمان نزول تا به حال ، پاسخی درخور و عملی پیدا نکرده است. به یقین اگر می توانستند همین کار را می کردند تا مجبور به جنگ های خونین برای مبارزه با اسلام و پیامبر نباشند اما نتوانستند.

قرآن کریم در فصاحت و بلاغت، نقل مسائل تاریخی، بیان مسائل علمی، هدایت های فردی و اجتماعی، بازگویی عقاید حقه مثل توحید و نبوت و معاد، در ارائه معرفت النفس، جامعه شناسی و … واقعاً دارای اعجاز است. در این راستا مناسب است تا به ۲ نمونه اعجاز قرآن کریم اشاره کنیم:

 • در بحث از معاد می گوید: ایحسب الانسان ان لن نجمع عظامه- بلی قادرین علی ان نسوّی بنانه(قیامت/۳و۴). در این آیه اشاره شده که ما قدرت داریم حتی خطوط سرانگشتان او را موزون و مرتب کنیم. توجه داریم که امروزه یکی از راههای مهم برای تشخیص هویت افراد، توجه به آثار انگشت افراد است که با آن ، دزدهای با سابقه و مجرمهای بزرگ را که آثار انگشتان اینها بر اشیاء مانده می توانند شناسایی کنند.
 • سید قطب می گوید در سفر دریایی در روز جمعه در کشتی نماز جمعه خواندیم و پس از نماز، یک خانم غیر عرب مراجعه کرد و گفت بین صحبت های شما یک جملاتی بود که جاذبه های فراوانی داشت بعد فهمیدم که منظورش همان آیاتی بود که بین صحبت های خود خوانده بودم.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع) کان صلّی الله علیه و آله: لا یذمّ احداً و لا یعیّره و لا یطلب عثراته و عورته و لا یتکلّم الّا فیما رجا ثوابه( عیون اخبار الرضا ۲/۲۸۴).

از جمله برنامه های همیشگی پیامبر این بود که: ۱-هیچ کسی را ملامت و نکوهش نمی کرد. ۲- احدی را سرزنش نمی کرد. ۳- هیچ گاه در پی کشف لغزشهای دیگران و عیب های پنهانی آنان نبود. ۴- جز در آن مورد که امید به ثواب و پاداش داشت سخن نمی گفت.

این یعنی خویشتن داری و تسلط بر خود و رعایت مسائل اخلاقی که باید الگوی خوبی برای همگان باشد.

مناسبت ها

 1. آغاز سال میلادی ۲۰۱۷

یکشنبه اول ژانویه و آغاز سال نو میلادی است. امیدواریم در سال جدید، مسئولان اداره کشورهای بزرگ و به ظاهر قدرتمند و ثروتمند، سرعقل بیایند و در مسیر گسترش علم و آگاهی، دانش و بینش، رفاه و امنیت، ترقی و پیشرفت گام بردارند و دست از شرارت و ناامنی، کشت و کشتار، تولید سلاحهای جنگی و فروش آنها به دیگر کشورها، قتل و غارت، تخریب و ویرانی بردارند و بشریت را در مسیر هموار زندگی خود یاری رسانند.

متأسفانه جامعه امروزی در تعصب جاهلی و قومیت پرستی مدرن و توحش و بربریّت، دست کم از جاهلیت قدیم ندارد و هنوز دوران طفولیت خود را می گذراند. چرا که عربده کشی مستانه قدرتهای بزرگ هم چنان در دنیا به گوش می خورد و ایجاد جنگ های خونین بین دولت ها و ملت های کوچک توسط قدرتهای جهنمی تداوم دارد و مظلوم کشی و ظالم نوازی به وضوح به چشم می خورد.

هنوز سایه تحریم ها و تهدید ها و تحقیرها که به واسطه مستکبران ایجاد شده بر سر مردم دنیا سنگینی می کند و در یک کلمه هوسرانی ها و هوسبازیها و سرگرمی های مخرّب در همه جا دیده می شود و این همه ، نشان می دهد که بشریت دوران طفولیت خود را می گذراند و ما امیدواریم بشریت در مسیر تکامل خود قرار بگیرد. ان شاء الله

 1. نامه امام راحل به گورباچف

در ۱۳ دیماه سال ۱۳۶۷ حضرت امام نامه ای به آخرین رئیس جمهور شوروی سابق نوشتند و آنرا توسط آیه الله جوادی آملی، محمد جواد لاریجانی و خانم مرضیه دباغ به دست ایشان رساندند. خیلی ها حدس و گمان هایی در خصوص این نامه داشتند و اکثر سیاسون آنرا یک پیام سیاسی می دانستند که پس از بازخوانی توسط هیأت ایرانی معلوم شد تصورات همه سیاستمداران دنیا اشتباه بوده است. این نامه در آیین توحیدی یک دعوت بود و یک هشدار که مبادا در دام غربی ها بیفتد و پیشگویی که من صدای خرد شدن استخوانهای کمونیسم را می شنوم و از این پس باید آنرا در موزه تاریخ مشاهده کرد. جالب اینکه گورباچف پس از سالها که از قدرت عزل شد اعتراف کرد که هم پیشگویی امام درست بوده هم هشدار ایشان به جا.

این یک نامه است و نامه دیگر هم در این تراز، نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی بود که با استقبال شدید آنان مواجه شد و یک نامه هم از سنخ نامه هایی است دشمنان این بزرگواران و دشمنان این نظام می نویسند مثل نامه ای که اخیراً ۳۰نفر از باصطلاح سیاسیون که به خارج رسیده است نوشته شده ؛ آنها درخطاب به ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا نوشته اند که شما قرارداد برجام را که وعده داده اید نادیده بگیرید و تحریم های سخت گیرانه ای علیه ایران وضع کنید و حکومت ایران را تحت فشار قرار دهید تا سربازان شجاع آمریکا توسط حزب الله در لبنان و جای دیگر کشته نشوند. جالب اینکه هم فکرانشان هم این نامه را تقبیح کرده اند.

 1. نگاهی به چند رویداد خارجی

الف- تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی اسرائیل و عدم وتوی آمریکا، سخت رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار داده و دولت اوباما را تهدید به افشاگری کرده است. هرچند تا به حال دهها قطعنامه علیه این رژیم توسط آنها نادیده گرفته شده و این هم نادیده گرفته خواهد شد ! اما در عین حال باعث جلب توجه افکار عمومی و بسیج علیه آنها خواهد شد و رفته رفته فرمایش امام و حضرت آقا محقق خواهد شد که: این رژیم از صفحه روزگار محو خواهد شد.

ب- پیروزی ارتش سوریه و جبهه مقاومت بر تروریستها در شهر بزرگ حلب آنها را مأیوس و حامیانش را دمغ کرده است و در حال حاضر با تشکیل جلسه سه جانبه بین ایران، روسیه و ترکیه قرار است صلح در سوریه مورد بحث و بررسی قرار گیرد که برای آمریکا و حامیان و چیره خوارانش غیر قابل تحمل و دشوار است.

ج- رژیم متجاوز سعودی هم چنان در یمن جنایت می کند و با پررویی اعلان کرده استفاده از بمب های خوشه ای توسط ارتش ما که امضاء کننده پیمان عدم استفاده از این بمب ها نبوده ایم بلامانع است و تسلیح کنندگان هم خم به ابرو نمی برند مثل انگلستان و …

د- حاکمان بحرین هم چنان در آن کشور، سیاست سرکوب و حمله را دنبال می کنند و اخیراً با حمله مجدد به منزل شیخ عیسی قاسم برای دستگیری ایشان با مقاومت مردم مواجه شدند که در این میان تعدادی از شیعیان مجروح شدند.

 1. تذکرات پایانی
 • چهارم ربیع الثانی( سه شنبه ۱۵/۱۰)، سالروز میلاد حضرت عبد العظیم حسنی است. میلادش گرامی و تبریک باد.
 • ۱۶ دیماه سال ۵۹، روز شهادت جمعی از دانشجویان و شهادت حسین علم الهدی است که آنرا روز شهدای دانشجو نامیده اند را گرامی می داریم. این شهیدان مظلوم در هویزه پس از مقاومت جانانه در مقابل لشکر جرار صدام، مظلومانه به شهادت رسیدند.
 • ۱۵ دیماه سال ۷۳، شهادت سر لشکر ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش را گرامی می داریم.
 • یکمین سالگرد شهادت شیخ نمر از علمای شیعه عربستان که مظلومانه و بدون هیچ جرمی جز دفاع ازعقاید حقه شیعه و دفاع از حقوق مدنی شهروندان شیعی توسط حکام عربستان گردن زده شده را گرامی می داریم. و می دانیم که: خون ناحق پروانه شمع را *   چندان امان نداد که شب را سحر کند.
 • از دولت محترم می خواهیم ترتیبی اتخاذ کند تا قیمت دلار کنترل شود و موجب گرانی بیشتر در کشور نگردد و در مجموع فکری بشود تا مردم کمتر آسیب ببینند. هرازگاهی خبرها و تصویرها که منتشر می شوند مردم متأثر می شوند مثل گورخواب ها.
 • تشکر از حضور مردم در گرامیداشت حماسه نهم دی در جلسات مختلف و در گردهمایی میدان امام در مرکز شهر.
 • یاد و نام اولین امام جمعه اردستان حضرت آقای شریعتی را گرامی می داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*