خطبه ۲ بهمن ماه ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

قرآن

« من کان یرید العزّه فللّه العزّه جمیعاً الیه یصعد الکلم الطیب و العمل الصالح یرفعه و الّذین یمکرون السّیّئات لهم عذاب شدید و مکر اولئک هو یبور» فاطر/۱۰

کسی که عزت می خواهد( باید آنرا از خدا بخواهد زیرا) همه عزت ویژه خداست. حقایق پاک( چون عقاید و اندیشه های صحیح) به سوی او بالا می رود و عمل شایسته آن را بالا می برد. و کسانی که حیله های زشت به کار می گیرند برای آنان عذاب سخت خواهد بود و بی تردید حیله آنان نابود می شود.

۱-      انسان ذاتاً عزّت طلب است. اگر واقعاً خواهان عزت است باید از مبدأ و منشأش طلب کند.

۲-      سخن پاکیزه(عقیده، خالص) صعود می کند و عمل صالح است که آن را بالا می برد.

۳-      نقشه کش های بد به عذاب سختی مبتلا می شوند( در جایی دارد که مکر آنان به خودشان باز می گردد).

۴-      مکر چنین کسانی بایر است و نابود می شود و به جایی نمی رسد.

اگر واقعاً آدمی ، طالب سعادت و موفقیت است باید اندیشه اش را پاکیزه، سخنانش را طیب و طاهر و عملش را صالح گرداند وگرنه راه به جایی نمی برد( و این همان تقواست). تقوای در سخن آنرا پاکیزه و در عمل آنرا خالص و صالح می گرداند.

خانواده

[آسیب ها] توجه عملی به وسوسه ها

گفتیم سرچشمه وسواس، شیطان است. او وسوسه گر است و دائم در سینه ها ایجاد وسوسه می کند. وسوسه در عقاید، وسوسه در اعمال و وسوسه در اخلاق. اگر کسی به این وسوسه ها توجه کرد و به آنها ترتیب اثر داد روزش سیاه و روزگارش تباه خواهد شد. وسواس نوع خاصی از بیماری است و وسواسی، انسان بیمار است که باید یا خودش و یا اطرافیانش درصدد معالجه این بیماری برآیند و هر اندازه دیر اقدام کنند دیر تر نتیجه می گیرند چرا که اگر این بیماری مزمن شد و در افراد ریشه دوانید به این سادگی ها قابل رفع و رجوع و درمان نیست و ای بسا که سر از جنون و دیوانگی درآورد. زیرا انسان دچار این بیماری با کارهایی که انجام می دهد همواره مورد انتقاد و عیب و ایراد قرار می گیرد و نمی تواند بپذیرد خودش مقصر است وهمواره می پندارد  که دیگران این مطلب را درک نمی کنند. بر این اساس از جمع فاصله می گیرد و دچار انزوا می گردد و مبتلا به ضعف اعصاب و درهم ریختگی روانی شده و چه بسا در چنین حالتی تصمیم خطرناکی مثل پایان دادن به حیات خود بگیرد که بسیار کاری ناپسند و در عین حال تأثر برانگیز و اختلاف آفرین خواهد بود.

برخی از علائم و عوارض وسواسی: از دست دادن تعادل فکری به طوری که نمی تواند درست فکر کند و تصمیم بگیرد، آشفتگی روانی، بی ارادگی، رفتارهای تردید آمیز، خیال پردازی ها و پندار پروری، بدگمانی به همه چیز و از همه کس، یأس از زندگی، افسردگی و …

انسان دارای وسواس فکری و عملی، کارش به جایی می رسد که هیچ کس را جز خودش قبول ندارد و تنها خود و کارهای خود را درست، اساسی و در مسیر می داند.

چند نمونه

۱-      شخصی که دچار بیماری وسواس بود در طی سه سال همواره هر لباسی را که می پوشیدآن را از تن بیرون آورده و دوباره می پوشند و این سیکل همچنان ادامه داشت.

۲-      دیگری موقع ورود به منزل، ابتدا سه دور به گرد خانه می چرخید آنگاه وارد منزل می شد.

۳-       آقایی وقتی دستش به دستگیره درمی خورد حتما می باید آنرا با الکل و صابون شستشو دهد.

۴-      خانمی در منزل موقع ورود همسر و بچه ها ،آنها را دم در متوقف می کرد تا دست و پای خود را بشویند آنگاه وارد منزل بشوند.

۵-      خانمی دیگر، اگر در خواب می دید که یک سگی در هوای بارانی وارد منزل شده و خود را تکانده است صبح که از خواب بیدار می شد باید همه در و دیوار و فرش و لحاف منزل را شستشو دهد چرا که پنداشته واقعاً همه جا نجس شده است.

آیا به نظر شما با این طرز تفکر و با این عملکرد نادرست، بقیه اعضا خانواده از وضعیت مطلوبی برخوردار خواهد بود؟ یا اینکه اینها خانواده را در معرض فروپاشی قرار می دهد؟

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): لا تزال امّتی بخیر ما لم یتخاونوا و ادّوا الامانه و اتوا الزّکاه و اذا لم یفعلوا ذلک ابتلوا بالقحط و السّنین.(وسایل الشیعه ج ۹ ص ۲۵)پیوسته امت من در خیر خواهند بود تا وقتی که به یکدیگر خیانت نکنند و امانت ر به اهلش داده و زکات بپردازند .و آنگاه که چنین نکنند با قحطی و خشک سالی روبرو خواهند شد .

۱-      سعادت جامعه اسلامی در گرو اینهاست :امانت داری، عدم خیانت و پرداخت زکات.

۲-      بدبختی آن ،هم وقتی آغاز می شود که خاینت صورت پذیرد و امانت داری نشود و زکات پرداخت نگردد.

مناسبت ها

  1. اشاره ای اجمالی به سخنان مقام معظم رهبری:

ایشان در آخرین روز دیماه سال جاری در دیدار با مسئولان انتخابات اعم از هیأت های اجرایی و نظارت، پس از گزارش آیت الله جنتی( دبیر شورای نگهبان) و رحمانی فضلی (وزیر کشور) مطالب خود را در دو بخش بیان فرمودند: ۱- انتخابات پیش رو ۲- مسئله برجام.

الف- انتخابات: در این خصوص به چند اصل مهم و راهبردی اشاره فرمودند از جمله:

۱-      تأکید بر شرکت همگانی ؛هر چند کسانی که نظام را قبول ندارند هم شرکت کنند. البته این به معنای آن نیست که کسانی که نظام را قبول ندارند به مجلس بفرستند چرا که در هیچ کجای دنیا چنین چیزی مطلوب و پذیرفته نیست.

۲-      مردم، انسانهای صالح را انتخاب کنند کسی که وقتی در مسند نشست خود را سپر مشکلات قرار دهد و کشور را به دشمن نفروشد.

۳-      من همیشه توصیه کرده ام که دست اندرکاران انتخابات پایشان را جای قرصی بگذارند و این جای قرص، قانون است. مرّ قانون را رعایت کنند.

۴-      به نهادهای قانونی نباید اهانت بشود که موجب هرج و مرج خواهد شد.

۵-      اذهان عمومی را مشوش نکنند، بگذارید مردم همچنان که حق است با شوق و ذوق و نشاط بروند سمت انتخابات مردم را به انتخابات بدبین نکنند.

ب- مسئله برجام:

۱-      مسئله ای مهم و بزرگ بود نه اینکه همه خواسته های ما برآورده شد ولی همین مقدار هم که مسئولان زحمت کشیدند هیأت مذاکره کننده، وزیر و شخص رئیس جمهور موجب تشکر است و ان شاء الله مأجور خواهند بود.

۲-      آنچه به دست آمد معلول نتیجه مقاومت و فداکاری ملت و تلاش دانشمندان و شهدای هسته ای بود مبادا تبلیغ شود که طرف غربی ما لطفی کرده و این عنایت را به ما روا داشته است.

۳-      همه مسئولان چه دولتی و چه هیأت نظارت بر اجرای برجام مراقب باشند که آن طرف خدعه نکند و به لبخند و ماسک او اعتماد نکنند. آمریکا همان آمریکای زمان ریگان و بوش است. آنها عوض نشده اند و دشمنی شان پاربرجاست. هرجا بد عهدی دیدند این طرف هم باید نقض عهد کند.

۴-      نباید حرکت های غلط را به پای حزب اللهی ها نوشت که در همه صحنه ها برای فداکاری آماده اند. مبادا به خاطر کار غلطی مثل حمله به سفارت عربستان که به ضرر کشور و اسلام تمام می شود پای حزب اللهی را به میان بکشند و بخواهند آنها را محکوم کنند.

۵-      تأیید و تشکر از کار سپاه پاسداران در دریا و محاصره متجاوزان، و باید این نوع برخورد در همه جا و در همه دستگاهها الگو باشید.

۶-      باید با اقتصاد مقاومتی به معشیت مردم توجه و رسیدگی کرد. ۲۰ یا۴۰درصد مشکلات اقتصادی ممکن است به تحریم ها مربوط باشد بقیه مربوط به مدیریت و عملکرد صحیح ماست.

نکته ای مهم: معیار ما در تبیین و تحلیل قضایا و سمت و سو دادن به مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، دینی و … رهبری معظم انقلاب است هم از نظر قانون هم شرع مقدس. بنابراین وقتی ایشان مطلبی را بیان و تشریح می کنند با همه اشرافی که نسبت به قضایا دارند باید همگان بپذیرند و آن سیاست را تبیین کنند و دنبال نمایند. این که هر کسی در هرمرتبه ای که قرار دارد بخواهد عرض اندام بکند و اگر و مگر داشته باشد دیگر قابل قبول نیست. بنابراین با توجه به اصول برگرفته از فرمایش حضرت آقا همه دست اندرکاران امر انتخابات باید تلاش و کوششان این باشد که حضور اکثری مردم را در پای صندوقهای رأی فراهم کنند و در ایجاد  دلسردی مردم، با دشمن هم سخن نشوند و مسائل خودشان را با توجه به قوانین موجود پیش ببرند و اگر قرار است برای آینده ، ایده و پیشنهادی را دارند دنبال کنند که اگر به قانون تبدیل شد همان مورد عملیاتی و دنبال شود. بنابراین الان که موقع بررسی شکایات شاکیان است ما امیدواریم قضای امن و مناسبی برای این کار فراهم گردد و بررسی کنندگان نیز با در نظر گرفتن خدا و رعایت قانون اولاً اجازه ندهند تا حقی از کسی ضایع شود و ثانیاً بهانه به دست دشمنان داخلی و خارجی داده نشود که امروز ما به همدلی و همزمانی دولت و ملت، بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم. آری این شاهراه قانون است که مسافران را سالم به مقصد می رساند.

  1. به فرجام رسیدن برجام:

بالاخره پس از ۱۲ سال مقاومت سرانجام در سایه هدایت های رهبری، تلاش تیم های مذاکره کننده قبلی و فعلی با عملیاتی شدن برجام، تحریم های ظالمانه همراه با قطعنامه های ناعادلانه شورای امنیت لغو شد که ما هم از همه دست اندرکاران تقدیر و تشکر می کنیم به ویژه از رهبر بزرگوار انقلاب که همه مسئولان از رئیس جمهور گرفته تا وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی و تیم مذاکره کننده تشکر کردند ما هم تشکر نموده و سلامت و سعادت همگان را مسئلت داریم و از مسئولان می خواهیم چنانچه رهبر انقلاب فرمودند مواظب خدعه و نیرنگ آمریکا و بد عهد ی او باشند و دشمنی او را از یاد نبرند چرا که هنوز چندساعتی از لغو تحریم ها نگذشته بود که تعدادی از افراد و مؤسسات را به بهانه مقابله به تهدیدات موشکی ایران تحریم کردند. به قول آقای ظریف آمریکا به این کار عادت کرده و معتاد شده است با این که می داند اینها در ملت ما تأثیری ندارد اما گویا نمی تواند آنرا ترک کند مثل شخصه معتاد به سیگار که با علم به زیان آن، نمی تواند آنرا کنار بگذارد. در هر صورت مردم دوست دارند با رفع تحریم ها ، اوضاع معیشتی، تولید، رونق کسب و کار، اشتغال، ومسکن مورد توجه مسئولان قرار گیرد و با حفظ هوشیاری و خنثی سازی توطئه های سیاسی و ضد امنیتی دشمنان ، به مردم و میهن عزیز خدمات بیشتری را ارائه دهند. امیدواریم در این عرصه موفق باشند.

  1. تذکرات پایانی:

با نزدیک شدن به دهه فجر انقلاب اسلامی بد نیست تا با تاریخ انقلاب همراه باشیم ، اتفاقات این روزها را مورد مرور قرار دهیم.

الف- ۴ بهمن سال ۵۷ از سوی بختیار فرودگاه مهرآباد به اشغال نظامیان درآمد تا امام نتواند از پاریس به کشور برگردد که امام اعلان کرد فرودگاه یک کشور نمی تواند برای همیشه بسته بماند وقتی باز شد در این فرصت من باز خواهم گشت.

ب- ۷ بهمن۵۷ تحصن روحانیون در دانشگاه تهران در اعتراض به دستور بختیار مبنی بر بسته شدن فرودگاه آغاز شد که با پیوستن جمع کثیری از سیاسیون و سخنرانی های داغ حاضران ، این تحصن کار خود را کرد و رفته رفته رژیم را به عقب نشینی واداشت.

ج- ۶ بهمن سال ۶۰ سالروز شکست ترتیب دهندگان جنگ داخلی احزاب بود که برای تسخیر شهر آمل برنامه ریزی کرده بودند ولی مردم آن دیار آمل را به شهر هزار سنگر تبدیل کردند و توطئه دشمنان را نقش برآب نمودند. کمونیست ها و منافقان و گروههای چپ گرا تحلیل می کردند وقتی بسیج و سپاه و فرمانداری را اشغال کردیم مردم با ما همراهی می کنند و تهران را هم فتح می کنیم و کار رژیم را یکسره خواهیم کرد. اما غافل از آنکه مردم به حمایت از نیروهای انقلاب آمدند و طی چند ساعت بساط فتنه را برچیدند. امام و رهبری از این حماسه بزرگ تقدیر کردند.

انتخابات، افتخارات، ابتلائات

یکی از ابتلائات و مشکلات دوران اتخابات، شکوفه زدن و رشد شایعه در مرداب بد اخلاقی ها است. یکی گفت ،شایعه را دشمن می سازد منافق پخش می کند و ساده لوح می پذیرد. دشمن در اتاق فکر برنامه ریزی می کند تا هر وقت یک مطلبی را با عنوان شایعه بر سر زبانها بیندازد. وقتی تحقیق می کنی می بینی به جایی می رسی که می گویند: می گویند، آیا شنیده ای، اینطور معروف است، شنیده ها حاکی است و …

اما هرگز به آدرس درستی نمی رسی که بالاخره گوینده کیست؟ چه کسی شنیده است؟ و امثال اینها. باید توجه کرد که شایعه اگر رواج پیدا کند حقیقت گم می شود. خیلی باید مواظب بود مخصوصاً این روزها باید مراعات حال دیگران، آبروی آنها، وضعیت و شخصیت آنان را داشت. راجع به اشخاص معمولی، سیاستمداران، افراد مشهور و صاحب نام هر چیزی را نگوئیم ، هرچیزی را باور نکنیم. شایعات را نشر ندهیم بگذاریم فضا آرام باشد تا ان شاء الله گرد و غبار ها که فرو نشانده شد همه چیز آشکار می گردد. گاهی شایعات مثل شایعه دیده شدن ماه است در کرمانشاه، وقتی تحقیق کردند به شخصی رسیدند که گفته بودند او گفته ماه شوال را دیده است که دیدند اصلاً چشم ندارد!!! به هوش باشیم که در فضای انتخابات برای هیچ ویا برای دیگران همه چیزمان از جمله دین و ایمانمان نرود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*