۲۵ دیماه ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

قرآن

« و اصبر و ما صبرک الّا بالله و لا تحزن علیهم و لا تک فی ضیق ممّا یمکرون- ان الله مع الّذین اتّقوا و الّذین هم محسنون» نحل/۱۲۷-۱۲۸

و شکیبایی کن و شکیبائی تو جز به توفبق خدا نیست و بر (گمراهی و ضلالت) آنان( و کارهایی که انجام می دهند) اندوهگین مباش و از نیرنگی که همواره به کار می گیرنددلتنگ مشو. بی تردید خدا با کسانی که پرهیزگاری پیشه کردند و کسانی که( از هر جهت) نیکوکارند همراه می باشد.

۱-      همه افراد در هر شرایطی و مراتبی که باشند نیاز به تسلیت و دلداری دارند و در اینجا به پیامبر اسلام این توصیه وجود دارد.

۲-       پیامبر اسلام با سینه ای گشاده و روحی بلند مخاطب این سخن است که صبر کن و از کارهای مخالفان اندوهگین مباش.

۳-      و در ادامه که صبر و مقاومت را لازمه کاری انسانهای پرهیزگار و نیکوکار معرفی می کند می فرماید به تحقیق خدا با پرهیزگاران است یعنی شما دلگرم و پشتگرم به او هستید و باشید و بدانید تا مادام که در مسیر خدا هستید خدا هم با شماست و شما را هدایت و حمایت خواهد کرد.

خانواده

[آسیب ها] ۱۷- توجه کردن به وسوسه های شیطان

اساساً کار ابلیس و دیگر شیطانها که زیر نظر فرمانده شان فعالیت می کنند ایجاد وسوسه در دل مردم است. هنر این است که انسان در برابر وسوسه ها ی شیطانهای انسی و جنّی مقاومت کند و به جای پذیرش وسوسه ها، در مقابل آنها بایستد و در جهت مخالفت آنها حرکت نماید.

معنا و مفهوم وسوسه: لغت شناسان می گویند این کلمه در اصل به صدای ایجاد شده به هنگام برخورد زیور آلات با یکدیگر است که صدایی است آهسته و نیمه پنهان. پس از آن به هر صدای مخفی گفته شده و بعدها به خطورات و افکار بد و نامطلوبی که در دل و جان انسان پیدا می شود اطلاق گردیده است ، که این خطورات نفسانی شبیه صدای آهسته ای است که در گوش فردی می خوانند.( نمونه ۲۷/۴۷۳)

منشأ این افکار و خطورات و وسوسه ها شیطانهایند چه از نوع انسان و چه از نوع جن!. برای در امان ماندن آن، بر اساس رهنمودهای دینی از جمله قرآن کریم باید به خدای متعال پناه برد.( قل اعوذ برب النّاس- من شرّ الوسواس الخنّس- من الجنّه و النّاس). وقتی خدای متعال به پیامبرش دستور می دهد تا از شر وسوسه های شیطانی به پروردگار مردم پناه ببرد ، تکلیف بقیه مردم مشخص است.

در آموزه های دینی ما آمده است همواره باید برای در امان ماندن از شرّ وسوسه های شیطان به خداوند پناه ببرد مثلاً گفته اند موقع قرائت قرآن: فاذا قرأت القرآن فاستعذ بالله من الشیطان الرجیم، هنگام ورود به نماز، پس از تکبیر و قبل از خواندن سوره حمد و بالاخره در مواردی که خوف آن هست که آدمی تحت تأثیر شیطان قرار گیرد. نقل است از یکی از عرفای به نام پرسیدند اگر شما با نامحرمی در یک جای خلوت باشید چه احساسی دارید؟ فرموده بود پناه می برم به خداوند. او از چه چیزی پناه می برد؟ از وسوسه های شیطانی. رسول خدا فرمود: هر که را شیطانی است اما شیطان من رام و تسلیم من است{ اسلم بیدی} خدای متعال در سوره یوسف از قول او نقل می کند که به هنگام رویارویی با صحنه جنسی و دعوت برای انجام خلاف گفت: معاذالله- پناه بر خدا و نیز به پیامبر خاتم(ص) می فرماید: و قل ربّ اعوذ بک من همزات الشّیاطین- بگو پناه می برم به تو از وسوسه های شیاطین. این ها همه اهمیت این امر را می رساند و وظیفه همگان را در مقابل وسوسه های شیاطین سنگین و سنگین تر می کند.

شیطانها کار خودشان را خیلی خوب به یاد دارند و می دانند چه کسی را چگونه، در چه زمانی و در چه مکانی و با چه ابزار و ادواتی بفریبند. به تعبیر آیه الله جوادی آملی ، وسوسه های شیطان مثل پارس کردن سگ هاری است که اگر ترسیدی و عقب نشینی کردی تعقیبت می کند ولی اگر ایستادی آنها عقب نشینی می کنند.

شیطان به سراغ متدیّن ها رفته و با ایجاد وسوسه سعی در تزلزل عقیده آنها دارد. محمد بن مسلم از امام صادق(ع) نقل می کند که شخصی خدمت پیامبر(ص) رسید عرض کرد: هلکت یا رسول الله- من در آستانه هلاک شدن قرار دارم. فرمود: اتاک الخبیث فقال لک من خلقک- شیطان به سراغ تو آمده و گفته خالق توکیست؟ و تو جواب دادی الله!!! ابلیس گفته: خالق الله کیست؟ آن مرد عرض کرد آری به خدا قسم مطلب همین گونه است که فرمودی. پیامبر فرمود: ذالک و الله محض الایمان- به خدا سوگند این نشان ایمان تو است( به این وسوسه ها توجه نکن. میزان الحکمه/۱۰). در نقل دیگری آمده است از امام باقر(ع) که مردی با مراجعه به رسول خدا، مشابه این وسوسه را بر زبان آورد. ایشان فرمود: فاذا کان کذلک فلیذکّر احدکم الله- در چنین موقعی اگر برای هر یک از شما این اتفاق افتاد به یاد خدای واحد باشید و او را یاد کنید.(همان)

عبدالله بن سنان گوید از شخصی که در وضویش دچار وسواس بود در نزد امام صادق(ع) صحبت کردم و گفتم که او انسان عاقلی است فرمود: و ای عقل و هو یطیع الشّیطان فقلت له کیف یطیع الشّیطان؟ فقال سله هذا الذی یاتیه ایّ شیء هو فانّه یقول لک، من عمل الشّیطان- انسان وسواسی تابع و مطیع و فرمانبردار شیطان است در حالی که نباید اینگونه بود.

خطبه دوم

حدیث

قال العسکری(ع): خصلتان لیس فوقهما شیء الایمان بالله و نفع الاخوان.(تحف العقول)دوخصلت است که بالاتر از آنها چیزی نیست . ایمان به خدا ونفع رساندن به برادران ایمانی.

انسان برخودار از تقوا این دو خصیصه است. یعنی همین ایمان به خدا دارد و هم در صدد سود رساندن به برادران ایمانی خود می باشد.

مناسبت ها

 1. دو ولادت و یک وفات
 • امروز جمعه چهارم ربیع الثانی، سالروز میلاد حضرت عبدالعظیم حسنی است. بنا به نقل مشهور آن جناب در سال ۱۷۳ه.ق متولد شدند و محضرامام رضا(ع) ، امام جواد (ع) و امام هادی(ع) را درک کردند و به عنوان نمینده امام دهم عازم ری شدند و مرجع رسمی شیعیان آن دوران بشمار می آمدند ، ایشان  عنوان {انت ولیّنا حقّاً }را دریافت نمودند و ثواب زیارت ایشان معادل ثواب زیارت امام حسین(ع) قرار داده شد. میلادش بر دوستدارانش مبارک باد.
 • در روز هشتم ربیع الثانی سال ۲۳۲ه.ق حضرت امام حسن عسکری(ع) به دنیا آمد. میلاد مسعود آن حضرت را به پیشگاه فرزند گرامی اش و همه رهروان راهش تبریک عرض می کنیم.
 • دهم همین ماه سالروز وفات کریمه اهلبیت است. ایشان در سن ۲۳ سالگی در سال ۲۰۱ه.ق در سفری که با یاران خود برای زیارت امام رضا(ع) داشتند وقتی به ساوه می رسند طبق نقلی با یک درگیری به وجود آمده بیست و چند نفر از یارانش را از دست می دهد و خودش بیمار شده و به قم منتقل می گردد و در باغ یکی از دوستان اهلبیت جان به جان آفرین تسلیم می کند. زیارت قبرش را زمینه ساز بهشت دانسته اند و بنا به نقل پدر آیه الله مرعشی که با ذکر و دعایی ، می خواست قبر فاطمه زهرا(س) را بداند کجاست در عالم رؤیا امام باقر یا امام صادق(ع) به ایشان فرمود: علیک بزیاره کریمه اهل البیت.یعنی بر شما باد به زیارت کریمه اهلبیت بروید.چرا که مصلحت نیست که قبر حضرت زهرا(س) اشکار گردد.
 1. سخنان راهگشای مقام معظم رهبری

در سالروز قیام ۱۹ دی مثل همیشه مردم انقلابی قم خدمت ایشان رسیدند و حضرت آقا مطالبی در خصوص اهمیت این قیام و راز ماندگاری انقلاب بیان داشتند و در ادامه به بحث انتخابات هفتم اسفند پرداختند و نکاتی را یادآور شدند:

الف- اهمیت و جایگاه مهم انتخابات در ایران اسلامی: انتخابات درواقع یک نفس تازه دادن به ملت ایران است. مردم سرنوشت خود را معین می کنند و همه باید شرکت کنند این موجب پایداری و ماندگاری و امنیت می شود. شرکت در انتخابات آبروی ملت ایران است این مسئله اول است.

ب- اهمین انتخاب اصلح: پس از اصل انتخابات، درست انتخاب کردن ، از اولویت برخوردار است. چون خبرگان ، رهبر را تعیین می کند و مجلس ریل گذاری برای دولت ها را بر عهده دارد. هر دو مهم اند و باید نمایندگان را درست انتخاب کرد.

ج- اعتماد به فهرست های ارائه شده توسط متدینین و انقلابیون( البته در اینجا برای مجلس این مسئله موضوعیت پیدا نمی کند ولی در مورد خبرگان چرا)

د- اهمیت شاخص های انقلابی گری: باید به این نکته هم توجه کرد.

و- مسئله ریزش  و رویش نیروها در انقلاب که رویش های زیادی داشته ،  البته ریزش هم داشته ایم.

 1. اقتدار و هوشیاری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

ورود دو قایق مسلح با ۱۰ نفر نظامی آمریکایی به آبهای ایران، با اقدام شجاعانه و قدرتمندانه نیروی مدافع آبها ی نیلگون خلیج فارس مواجه شده و آنها را به سمت جزیره فارسی هدایت کردند. پس از ساعت ها پرس و جو و تحقیق از چرایی ورود به آبهای ایران بدون اعتنا به تهدید اولیه ناوهای جنگی حاضر در منطقه و خط و نشان کشیدنهای برخی از سیاسیون، سرانجام با عذرخواهی آنان آزاد شدند. این در حالی بود که اوباما (رئیس جمهور آمریکا) در حال نطق آخرین خود در پست ریاست جمهوری بود و حزب مخالف او(جمهوری خواه) درخواست داشت تا این مسئله را در سخنرانی خود بگنجاند و به او گفتند کشور را به دوره ریاست جمهوری کارتر برگرداندی که اعضای سفارت ما به گروگان ایرانی ها درآمدند! و خواهان جواب محکم به ایران بودند اما نیروهای آماده و مقتدر ما کار خود را کردند و نشان دادند که در راستای حفظ حاکمیت بر سرزمین و مرزهای آبی و خاکی و هوایی، با کسی رودربایستی ندارند.

ما ضمن خسته نباشید به نیروی دریایی سپاه و به خصوص فرمانده محترمشان برای اقتدار روز افزون و امنیت آفرین نیروهای مسلح، دعا می کنیم و عرضه می داریم خدایا دلهایشان را استوار و عزمشان را جزم تر بفرما.

 1. نگاهی به حوادث پیرامونی
 • توطئه های دشمنان، زنجیره وار در حال اجراست مثل به جان یکدیگر انداختن کشورهای اسلامی، ایجاد دشمنی میان ملت های مسلمان، غارت ثروت ملی منطقه(نفت) کشورهای نفت خیز به قیمت بسیار پائین، تقویت نیروهای افراطی تروریست، ادامه پشتیبانی از رژِم سعودی در کشتار مردم یمن که اخیراً انگلیس اعلان کرده ما حضور نظامی در آنجا داریم، مصون سازی رژیم جعلی صهیونیستی با حمایت بی دریغ، ناامن کردن عرصه زندگی بر ملت های مسلمان و … تنها بخشی از وضعیت امروز ماست.
 • قرار است برنامه برجام در یکشنبه عملیاتی و اجرایی شود. ما امیدواریم هشدارها و رهنمودهای کارشناسانه و حساب شده مقام معظم رهبری مورد غفلت قرار نگیرد و موبه مو اجرایی شود تا کلاه سرمان نرود. چنانکه برخی تحلیل می کنند و حضرت آقا هم فرمودند که آمریکا قابل اعتماد نیست و از الان معلوم است که می خواهند برنامه ها یک طرف اجرا بشود. ایران به تعهداتش عمل کند ولی آنها اصل و اساس تحریم ها را با بهانه های مختلف حفظ کنند.
 • حضرت آقا فرمودند: خوی استکبایر دو چیز را در اجرا، پیش رو دارد یکی تهدید نظامی و دیگری محاصره اقتصادی. هرجا زمینه ببیند آنها را عملیاتی می کند اما باید در مقابلش ایستاد. چنانکه ملت ایران ایستاد و امام فرمود ما را از جنگ نترسانید که ما فرزند عاشورائیم و ما را از محاصره اقتصادی نترسانید که فرزند رمضانیم.
 1. تذکرات پایانی

الف- ۲۶ دیماه سال ۵۷، در پی اوج گیری انقلاب مردم ایران، شاه به بهانه استراحت کشور را ترک کرد و برای همیشه از ایران رفت.

ب- ۲۷ دیماه ۱۳۲۴ شهیدان نواب صفوی، طهماسبی، ذوالقدر و واحدی که از پیشتازان مبارزه مسلحانه با نظام شاهنشاهی بودند به جوخه اعدام سپرده شدند و به شهادت رسیدند.

ج- فاز ۱۵و ۱۶ پارس جنوبی که توسط نیروهای مشخص قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) سپاه پاسداران اجرا شده بود رسماً به بهره برداری رسید که این اقتدار در عرصه سازندگی و اقتصاد را نیز به نیروهای انقلاب تبریک می گوئیم. به خاطر اهمیت سپاه است که هرچند وقت یکبار دشمنان بهانه می کنند و تبلیغاتی علیه این نیروی ارزشی دارند و می خواهند آن را منحل یا کم اثر و بی خاصیت کنند و اخیراً از سوی آمریکا می خواهند جزء نیروهای تروریستی قلمدادش کنند و تحریم نمایند. ولی کور خوانده اند سپاه مقتدر بوده و هست و خواهد بود چنانکه نیروهای اطلاعاتی و امنیتی با اقتدار به کار خود مشغولند همه اطراف ما در آتش نا امنی می سوزد اما ایران به لطف الهی در امنیت کامل به سر می برد. الحمدلله رب العالمین

آخرین سخن: انتخابات، افتخارات، ابتلائات

چون ما خودمان انتخاب گر هستیم پس از انتخابات برای ما افتخار آفرین است اما در عین حال همواره با ابتلائات( مشکلات، امتحانات و دشواریها) هم هست. افرادی که خود را کاندیدا می کنند به نوعی دچار مشکل، اضطراب و دلهره اند. افرادی که تعیین صلاحیت می کنند آنها نیز در معرض ابتلائات و دشواریهایند مثل این که باید رعایت حق الناس بکنند، نکند یک وقت با رد صلاحیت بی جا حیثیت فرد یا افراد، شخصیت آنان وجاهت دینی و ملی ایشان لکه دار شود که به زودی جبران پذیر نخواهد بود. آنها توجه دارند که: {المؤمن اعظم حرمه من الکعبه} و از طرف دیگر باید مواظب باشند فرد ناصالحی را تأیید صلاحیت نکنند که با ورود به عرصه رقابت شاید به مقصدش هم برسد و برای نظام و کشور هزینه بردار باشد. مردم هم که می خواهند طرفداری بکنند از طرفی آنها هم در معرض امتحان الهی اند پس باید همه مواظب باشند و باشیم تا در این انتخابات که جزء افتخارات ما است دچار ابتلائات دشوار و کمر شکن نشویم و از خدا کمک بخواهیم تا کمکمان کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*