خطبه ۱۸ دیماه ۹۴

IMG_5299

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« و انجینا الّذین امنوا و کانوا یتّقون» (نمل۵۳)

وکسانی را که آیمان آورده و تقوا پیشه کرده بودند رهانیدیم .

خدای متعال در مورد قوم ثمود که از دستور پیامبرشان صالح سرباز زدند و به مخالفت پرداختند می فرماید: ما آنها را گرفتار عذاب کردیم و نابود ساختیم و در این میان، ما افرادی را نجات داده و از عذاب معاف داشتیم که داری دو خصلت و ویژگی بودند: ۱- ایمان  ۲- تقوا. تعبیر قرآن در این خصوص جالب توجه است می فرماید: ما نجات دادیم اهل ایمان را و کسانی که پیوسته تقوا پیشه بودند {و کانوا یتقون} یعنی تقوا جزء شیوه زندگی و جزء بافت زندگی فکری آنها شده بود.

خانواده

[آسیب ها] ۱۶- استفاده از وسایل مفسده انگیز

همانطوری که انسان می تواند در دیگران اثرگذار باشد می تواند از دیگر اشیاء و یا دیگر افراد، اثرپذیر هم باشد. یعنی آدمیان هم مؤثرند در دیگران ، هم اثرپذیرند از غیر خودشان. این غیر، ممکن است راهنما، جهت بخش، درس آموز، مفید و ارزش آفرین باشد و ممکن است فسادانگیز، تباهی آفرین، زندگی بر باده ده و زیان بخش باشد. وقتی تک تک انسانها اینگونه باشند به طور طبیعی؛ خانواده و اجتماع نیز که فراهم آمده از این و آن است به همین سان اثرگذار و اثر پذیر در دیگران و از دیگران می باشد. بدون تردید یکی از عوامل مؤثر و تخریب گر در خانواده و جامعه، استفاده از ابزار و ادوات مفسده انگیز است. بر این اساس ، قرآن کریم در یک نگاه کلی، به مذمّت افرادی پرداخته که اینان با خریداری و فراهم سازی اشیایی که در گمراهی دیگران نقش دارند پرداخته و وعده عذاب سخت الهی را داده است. {و من النّاس من یشتری فهو الحدیث لیضلّ عن سبیل الله بغیر علم و یتّخذ ها هزواً اولئک لهم عذاب مهین}(لقمان۶)- و بعضی از مردم کسانی هستند که حدیث لهو( سخنان بیهوده) را می خرند تا مردم را بدون علم و آگاهی از راه خدا گمراه سازند برای آنها عذابی خوار کننده ودردناک است. در بعضی از نقل های تفسیری آمده است که شخصی بنام نضربن حارث برای سرگرم کردن مردم و مانع شدن از شنیدن سخنان پیامبر اکرم(ص) به ایران سفر کرده و با داستانهای رستم و اسفندیار و اخبار کسری به انجام این مأموریت می پردازد و می گوید چرا به حرف محمد گوش می دهید که داستانهای عاد و ثمود برایتان می گوید ، بیایید تا من از جریانها و اتفاقاتی دیگر مثل قصه رستم و اسفندیار برایتان بازگو کنم و برخی هم گفته اند این آیه در مورد شخصی نازل شده که با خریدن کنیزک آوازه خوان شب و روزش را با او می گذراند( و طبعاً دیگران را هم به این وسیله سرگرم و گمراه می کند). البته اینها مصداقهای روشن و نمونه های عینی این ماجرایند نه اینکه مفهوم آیه در این ها محدود گردد.

بنابراین لهوالحدیث شامل سخنان باطل، سرگرم کننده ، غنا و ساز و آواز و هر چیزی که انسان را از یاد خدا باز بدارد و او را از هدفش غافل کند می شود ، و جلسات مبتذل و آلوده، ابزار و ادوات لهو و لعب، رقّاصی و آوازه خوانی، فیلم های بدآموز، دستگاههای منحرف کننده صوتی و تصویری، شبکه های مجازی دشمن ساخته، ماهواره و … می توانند مصداق لهو الحدیث باشند.

قرآن کریم می فرماید کسانی که این وسایل و ابزار را تهیه می کنند برای گمراه سازی دیگران، عذابی سخت در انتظارشان خواهد بود. ما یک اصلی داریم در حقوق ، به نام اصل مطابقت جرم و جریمه یا خطا با کیفر. هرچه جرم و خطا بیشتر و سنگین تر باشد کیفر و جریمه هم سنگین خواهد بود. در قرآن کریم همواره روی این اصل تکیه می شود. چون کار اینگونه افراد ، پیامدهای دردناکی دارد مانند تحریک شهوات جنسی، فرو ریختن مرز میان حلال و حرام، سست شدن عقاید دینی، فروپاشی خانواده ها، رواج فحشاء و منکرات، شکسته شدن قبح بسیاری از گناهان، فراوانی بد حجابی و بی حجابی و بی عفتی و دهها مورد از این قبیل که همه دردناک اند و خانمان سوز ، لذا عذاب اینگونه افراد که اینگونه وسائل را خریداری کرده، راه اندازی و استفاده می کنند هم دردناک است( و لهم عذاب مهین).

برخی از محققان و آگاهان می گویند استفاده از برنامه های ماهواره ای در کشورهای پیشرفته، حساب شده است و با پرداخت هزینه مخصوص صورت می پذیرد حالا چرا همان افراد دهها کانال ماهواره ای با زبان فارسی راه اندازی می کند؟ جای سؤال  و تأمل دارد. آیا مردم ما را دوست دارند؟ آیا دلشان به حال ما سوخته است؟ یا هدف دارند از این کارهای شیطان پسند و فسادآفرین ؟.

یک نمونه: چندی پیش در میزگردی در همین شبکه ها عنوان می شود که ما می خواهیم روابط جنسی میان مردم را عادی کرده و رواج بدهیم. چیزی بنام ازدواج، محرم و نامحرم وجود نداشته باشد این مسئله می تواند به روابط جنسی میان پدر و فرزند، مادر و فرزند، برادر و خواهر و … بینجامد. مجری می پرسد شما خودتان هم دختر و پسر دارید؟ گوینده پاسخ می دهد بله یک دختر و یک پسر جوان دارم. می پرسد آیا راجع به فرزندان خودتان هم چنین مسئله ای را دارید؟ او با ناراحتی می گوید: مگر نمی دانید که مخاطبان ما چه کسانی هستند و هدف ما چه افرادی اند ما برای آنها برنامه می سازیم!!!

راستی این همه سریال خانوادگی برای چه با آن همه مخارج تهیه و پخش می گردد؟ آیا هدفی جز تخریب خانواده ها از آن قابل تصور هست؟ هیچ فکر کرده اید چرا این همه طلاق در جامعه زیاد شده است؟ چرا مسئله خیانت در خانواده ها نسبت به قبل بیشتر شده؟ چرا گاهی قتل هایی در خانواده ها رخ می دهد که توسط اعضای یک خانواده قابل مشاهده است؟ آیا جز این است که خیانت ها و آلودگهایی دیده می شود که عکس العملهای آن در قالب قتل مشاهده می گردد؟!! به هوش باشیم و با دست خود پا به بخت خود نزنیم. بهانه نگیریم که فلان سریال آموزنده است یا مطالب علمی و اخبار دست اول را می خواهیم ببینیم اینها بهانه است.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

قال رسول الله(ص): اکثر ما تلج به امّتی الجنّه تقوی الله و حسن الخلق: بیشترین چیزی که پیروان مرا به بهشت می برد تقوای الهی و خوش خلقی است.(نهج الفصاحه)

در این حدیث راه ورود به بهشت برای امت پیامبر تبیین شده است آنکه رابطه اش را با خداوند بر مبنای فرمان بری از خدا و عدم مخالفت با او قرار داده یعنی تقوای الهی را پیشه خود ساخته و با مردم برخوردی خوش و رفتاری نیک و پسندیده دارد اهل بهشت می باشد.

مناسبت ها

  1. نوزدهم دیماه سرآغاز انقلاب اسلامی

در هفدهم دیماه سال ۵۶ روزنامه اطلاعات با انتشار مقاله ای تحت عنوان( استعمار سرخ و سیاه) به قلم مستعار احمد رشیدی مطلق به امام ، توهین های آشکاری کرد که باعث اعتراض مردم، مراجع و روحانیت در قم شد . و در نوزدهم با تجمع در منازل مراجع تقلید مثل مرحوم آیه الله گلپایگانی و نجفی و برخی از مدرسان برجسته آنروز مثل آیه الله مکارم و نوری همدانی به کسب تکلیف پرداختند و آنان نیز ضمن محکوم کردن این توهین زشت به ساحت مقام مرجعیت ، رهنمودهایی به طلاب و مردم دادند. این حرکت اعتراضی که با سخنرانی آیه الله نوری همدانی به تظاهرات تبدیل شد ،  نیروهای رژیم به مردم و روحانیون حمله و تعدادی را شهید و مجروح کردند. آنها خیال می کردند کار تمام شد ولی سرآغازی شد برای اعتراض های بعدی و افشاگری های جدید علیه نظام پهلوی. مقام معظم رهبری، نوزدهم دیماه را ریشه و اساس ۲۲ بهمن دانستند و آن را معلول بصیرت مردم قم و درک درست و صحیح این رویداد و اقدام به موقع و عکس العمل صحیح دانستند و توصیه کردند که نباید این رویداد مهم به فراموشی سپرده شود. راستی هم مطلب همین گونه است که فرمودند چرا در چهلم مردم قم، تبریز قیام کرد و در چهلم شهادت مردم تبریز، یزد به پا خاست و رفته رفته این شهادت ها در همه جای کشور پدید آمد و فراگیر شد. در همین جا به روان پاک همه شهدای انقلاب به ویژه شهیدان پیشگام و پیشتاز انقلاب یعنی شهیدان ۱۹ دی ماه ۵۶ درود فرستاده و یاد ونام آنان را گرامی می داریم.

  1. سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور

ایشان در دو موضوع، سخنان مهمی را ایراد فرمودند: الف- در خصوص نماز جمعه، ب- در مورد انتخابات. در بخش اول، نماز جمعه را قرارگاه اهل ایمان، تقوا، بصیرت و اخلاق دانستند و آنرا لیله القدر انقلاب اسلامی نامیدند که اهمیت بی بدیلی دارد چرا که امامان جمعه با مخاطبان خود رو در رو و چهره به چهره می شوند و سخن می گویند و در هیچ اجتماع دیگری چنین ویژگی وجود ندارد. فرمودند ما در حال نبرد فکری و معنوی هستیم و باید در آنجا طرح مسائل فرهنگی و از جمله بیان سبک زندگی اسلامی پرداخته شود و در خطبه ها ، حق گویی لحاظ گرددو امام و امامت جمعه تکریم گردد و در قسمت دوم سخنان خود ، با بیان اهمیت انتخابات به ۱۴ نکته اساسی اشاره فرمودند که جداً قابل توجه است:

۱-      اهمیت و جایگاه انتخابات در نظام اسلامی

۲-      ورود زود هنگام به انتخابات غلط و مضر است

۳-      مرض عده ای در نامطمئن نشان دادن انتخابات

۴-      معنای حق الناس بودن رأی مردم در انتخابات

۵-      رعایت حق الناس در پذیرش داوطلبان صالح

۶-      رعایت حق الناس در رد داوطلبان ناصالح

۷-      رعایت حق الناس در امانت داری در آراء

۸-      رعایت حق الناس در پذیرش نتیجه آراء

۹-      فتنه ۸۸ و ایستادن عده ای در برابر حق و صدمه ای که به کشور زد

۱۰-  رعایت حق الناس در فهرست های انتخاباتی

۱۱-  مردم به فهرست های قابل اعتماد توجه کنند

۱۲-  لزوم حضور حداکثری مردم در انتخابات

۱۳-  نفوذ در مسئله برجام و پس از برجام

۱۴-  آمریکا به انتخابات ایران چشم دوخته است

  1. درنگی کوتاه بر جنایت بزرگ آل سعود

وهابیان بی آبروی حاکم بر عربستان که بویی از اسلام ناب و مردم سالاری نبرده اند و دهها سال است که بر مردم حجاز حکومت می کنند و همواره مورد حمایت قدرتهای بزرگ استعماری مثل آمریکا به خاطر نفت و دلار بوده اند همواره در جنایت آفرینی جلودار بوده و هستند و این بار با اعدام ۴۷ نفر از معترضان به حکومت مستبد و شاهانه آل سعود از جمله آیه الله نمر باقرالنمر، خود را رسوای خاص و عام کردند و ننگ و محکومیت جهانی را برای خود خریدند چرا که آنها این همه افراد را بدون محاکمه درست به اعدام محکوم کردند و جرم آنها اعتراض به بی عدالتی و تبعیض و فساد حکومت بود وگرنه هرگز شیخ نمر دعوت به مبارزه مسلحانه نکرده بود. چهار تن از اینها شیعه بودند که دو نفرشان نوجوان بوده و جرمشان شرکت در تظاهرات بوده است. در هر صورت خشم مردم دنیا و از جمله ایران را به دنبال داشت و عده ای از این احساسات سوء استفاده کردند و با حمله به سفارت و کنسول گری در تهران و کنسولگری مشهد بها نه ای به دست این مزدوران دادند و به اصطلاح اعلان قطع رابطه کردند و چند کشور وابسته هم تبعیت کردند. در حالی که در سال ۹۱ یک کارمند مست سفارت در حال رانندگی یک ایرانی را کشت و به راحتی از کشور خارج شد و در آنجا سال ۹۴ دو نوجوان ایرانی را در فرودگاه جده هتک حرمت کردند و در حج امسال نزدیک به ۵۰۰ نفر از ایرانیان را کشتند اما ایران بزرگواری کرد و منطقی برخورد کرد ولی آنها از این حمله که هنوز ابعاد آن مبهم است را بهانه کردند و قطع رابطه کردند. ما ضمن محکومیتی مجدد خواهان برخورد جدی با این رژیم هستیم.

  1. مسئله نفوذ و لزوم هوشیاری مسئولین

حضرت آقا در جریان پروژه برجام و پس از آن، پیوسته در حال هشداری جدی بوده و بیان کرده اند مراقب نفوذ دشمن باشید. نفوذ در ارکان سیاسی و تصمیم گیری، نفوذ در دستگاههای فرهنگی و تبلیغی، دشمن خوابهایی دیده است. اگر بتواند از طریق نظامی که نتوانسته و ان شاء الله نخواهد توانست وگرنه سعی دارد از طریق ناامن کردن کشور، که بسیار هم تلاش کرده اند و موفق نبوده اند و با هوشیاری و کیاست نیروی امنیتی و اطلاعاتی خنثی شده است و اگر توانستند با نفوذ دادن نیروهایشان در مراکز تصمیم گیری از جمله مجلس و حتی خبرگان، نیت شوم خود را عملیاتی کنند. اخیراً تا ۲۰۰ میلیون دلار در اختیار کری، وزیر خارجه آمریکا برای همین منظور قرار داده اند و در اتاق فکر خودشان به دنبال اجرایی کردن برنامه های خودشان هستند. البته در بحث تهاجم و شبیخون فرهنگی هم بیکار ننشسته اند مرتب فیلم می سازند و سریال تولید می کنند و تلاش می کنند تا سبک زندگی غربی را بر جامعه ما تحمیل کنند تا در لباس پوشیدن، رفت و آمدها، برخوردها در اجتماع و در مدارس و دانشگاهها کاملاً مثل آنها باشیم و از سبک زندگی خودمان فاصله بگیریم که این یک خبط بزرگی خواهد بود.

بنا به فرموده حضرت علی(ع) دشمن نخوابیده است پس شما هم خوابتان نبرد. ما نباید از جریان اندلس (اسپانیا) غفلت کنیم که پس از سلطه مسلمانان در قلب اروپا دشمن دست به کار شد و با تشویق و ترغیب به میخوارگی و فحشاء، جامعه اسلامی را از بین برد و برای همشه اسلام را از آنجا راندند. آری با در اختیار گذاشتن انواع و اقسام شراب و مهیا کردن زمینه فساد، افکارشان را نفوذ دادند و مسلمانان را از جایگاهشان فرود آوردند پس باید به هوش باشیم.

تذکرات پایانی

۱-      دوشنبه ۲۱ دیماه مصادف است با ترور ناجوانمردانه یکی از دانشمندان جوان هسته ای آقای احمدی روشن که با طراحی اسرائیل و اجرای یک خائن داخلی صورت گرفت این اتفاق در سال ۱۳۹۱ روی داد.

۲-      ۲۴ دیماه سال ۵۸ از سوی حضرت امام، مقام معظم رهبری به عنوان امام جمعه تهران منصوب شدند که هنوز هم این افتخار برای معظم له وجود دارد.

۳-      با وجود تهدیدهای تحریمی دشمن بزرگ(آمریکای جنایتکار) مسئولان دفاعی ما اعلان می کنند با قوت و قدرت توان موشکی خودمان را ارتقا می بخشیم و بدون توجه به هیاهوی دشمن به کار خود ادامه می دهیم. یکی از مسئولان گفتند از مرز تا کشور اشغالی(اسرائیل) ۱۰۵۰ کیلومتر فاصله است و ما در حال حاضر موشک های فراوانی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر داریم بنابراین از همین جای می توانیم در صورت لزوم آنرا هدف گیری کنیم.

۴-      یکی از آفت های انتخابات رواج دروغ در جامعه است. از قدیم گفته اند دروغگو دشمن خداست و قرآن می گوید دروغگو ایمان ندارد و معصوم می گوید: الکذب هو خراب الایمان- دروغ باعث ویرانی ایمان است. تلاش کنیم نه دروغ بگوئیم نه کسی را به دروغگویی متهم کنیم و نه دروغ را پخش کنیم و برای دیگران خود را جهنمی نکیم. دروغ نگوئید چه کوچک و چه بزرگ، چه جدی و چه شوخی!!!

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*