خطبه ۱۱ دیماه ۹۴

IMG_5299

 

خطبه اول

قرآن

« فمن یعمل من الصّالحات و هو مؤمن فلا کفرانّ لسعیه و انّا له کاتبون»(الانبیاء ۹۴)

پس هرکه کارهای شایسته انجام دهد و مومن (هم) باشد،برای تلاش او ناسپاسی نخواهد بود ، و ماییم که به سود اوثبت می کنیم.

۱-      در فرهنگ قرآن تفاوتی میان زن و مرد در انجام کار شایسته وجود ندارد: من یعمل

۲-      اگر زن یا مردی مقداری از عمل صالح نیز داشت مورد عنایت و توجه قرار می گیرد. من الصالحات

۳-      عمل صالح از هر کسی پذیرفته نیست بلکه از انسان با ایمان پذیرفته می شود. و هو مؤمن

۴-      خداوند سعی و تلاش انسان مؤمن دارای عمل صالح را بی پاسخ و پاداش نمی گذارد. فلا کفران لسعیه

۵-      عمل خوب هر کسی به پای خودش ثبت شده و نگاهداری می شود. و انّا له کاتبون

نکته: اگر انسانی مؤمن بود و از تقوا برخوردار ، عملش مقبول است وگرنه، نه. انّما یتقبّل الله من المتّقین

خانواده

[آسیب ها] ۱۵- ترتیب اثر دادن به حدس و گمان های بی مورد.

تکیه اسلام بر عقل و منطق، علم و آگاهی و پرهیز از حدس و گمانهای بیهوده است و همین است که می تواند در سامان دهی به مسائل شخصی، اجتماعی و خانوادگی انسان ها ، بسیار اثرگذار باشد چنانکه اعتماد بی جا به احساسات و ترتیب اثر دادن به حدس و گمان های بیمورد ، می تواند در نابسامانی موارد یاد شده نقش آفرین و مؤثر باشد. قرآن کریم می فرماید: و لا تقف ما لیس لک به علم ان السّمع و البصر و الفوأد کلّ اولئک کان عنه مسئولاً(اسراء /۳۶)- از آنچه نسبت به آن علم نداری پیروی مکن چرا که گوش و چشم و دل همه مورد سؤال قرار می گیرند. و در جای دیگر فرموده است: انّ الظّن لا یغنی من الحقِّ شیئاً(یونس/۳۶)- قطعاً گمان نمی تواند انسان را از حق بی نیاز کند. از این نوع رهنمودها استفاده می شود که انسان نباید در مسائل اساسی زندگی از گمان های بی اصل و بی ریشه تبعیّت کند چرا که زیان این کار به زودی متوجه شخص تکیه کننده به گمان خواهد شد و او را دچار خسران و زیان خواهد کرد . چرا که انسان تابع گمان و حدس، به یافته خودش ترتیب اثر می دهد و پیداست که خیلی زود زیان خواهد دید.

ترتیب اثر دادن در مسائل خانوادگی از این اصل کلی، مستثنی نیست . یعنی اگر زن و شوهر عاقل و آینده نگر بخواهند زندگی خود را همراه با موفقیت و کامیابی کنند باید به حدس و گمان ها در مسائل زندگی مشترک پایان دهند و به سخن هر کسی هر چند فامیل نزدیک و یا دوست و آشنا که متکی به علم و آگاهی نیست گوش نداده و ترتیب اثر ندهند در غیر این صورت باید منتظر سردی روابط میان خودشان و ایجاد بد بینی در محیط خانواده و دعوا و درگیری و فروپاشی خانواده باشند. به عنوان مثال اگر کسی که شیوه اش دو بر هم زنی و سخن چینی است یک خبری را به نزد هر یک و یا هر دو رکن خانواده آورد چنانچه تحقیق نکرده به آن ترتیب اثر بدهند بدون تردید متضرر خواهند شد و خانه  و خانواده خود را آسیب پذیر خواهند کرد. امام صادق(ع) فرمود: السّاعی قاتل ثلاثه قاتل نفسه، قاتل من یسعی به و قاتل من یسعی الیه- انسان سخن چین قاتل سه نفر است، خودش، شخص مورد نظرش و کسی که برایش سخن چینی می کند.(میزان الحکمه/۱۰). هم چنین فرمودند: از سخن چینی بپرهیز چرا که بذر کینه را می کارد و انسان را از خدا و خلق خدا دور می سازد.(همان)

از رسول خدا نقل شده: لمّا اسری بی رأیت امرأه رأس خنزیر و بدنها بدن الحمار و علیها الف الف لون من العذاب. فسئل ما کان عملها فقال: انها کانت نمّامه کذّابه(همان)- در شب معراج زنی را دیدم که سر خوک و بدن الاغ داشت و یک میلیون عذاب متوجه او بود. پرسیدند کار او چه بوده است فرمود این زن سخن چین و دروغگو بوده است. راستی چرا این همه از سخن چینی ملامت شده است؟ برای اینکه او سخن های بی اساس را به دیگران انتقال می دهد تا بین دو یا چند نفر دعوا و درگیری درست شود او دیگر انسان نیست. بنابراین نباید سخن او را باور کرد و زندگی را تباه ساخت.

یک نمونه: زنی که مادر خودش را کشته بود در بازجویی خود اظهار داشت از بس مادرم از شوهرم بدگویی کرد، مجبور شدم از او طلاق بگیرم. هرچند بعداً پشیمان شدم اما دیگر سودی نداشت ، شوهرم به زودی ازدواج کرد و صاحب زندگی شد و من از روی ناراحتی و غیظی که از مادرم داشتم او را کشتم.!!!

نکته: نباید دیگران به خودشان اجازه دخالت در زندگی دیگران را بدهند و نباید زن و مرد از گفته بی پایه این و آن اثرپذیر گردند و زندگی خود را تباه کنند. همیشه باید عاقلانه اندیشید و عالمانه تصمیم گرفت تا مشکلی نباشد.

خطبه دوم

حدیث

عن ابی جعفر(ع) قال: بینارسول الله (ص) ذات یوم فی بعض اسفاره اذا لقیه رکب فقالوا السلام علیک یا رسول الله فالتفت فیهم و قال ما انتم؟ فقالوا مؤمنون. قال فما حقیقه ایمانکم؟ قالوا الرضا بقضاء الله، و التسلیم لامرالله، و التفویض الی الله فقال رسول الله: علماء حکماء کادوا ان یکونوا من الحکمه انبیاء، فان کنتم صادقین فلا تبنوا ما لا تسکنون، و لا تجمعوا مالا تأکلون و اتقوا الله الذی الیه ترجعون.( مواعظ العددیه۸۳)

امام باقر (ع) می فرماید پیامبر اکرم (ص) در یکی از سفرهایش به گروهی برخورد کردند و گفتند سلام بر شما ای رسول خدا ، پیامبر فرمودند شما کیستید ؟ گفتند ما گروه ایمان اورنده ایم . فرمود علامت ایمان شما چیست ؟عرض کردند راضی به قضای الهی و تسلیم فرمان خدا واهل سپردن خود به خدا هستیم .پیامبر (ص)فرمود دانشمندان حکیم به پیامبران در حکمت نزدیک اند . اگر راست می گوئید نباید شما چیزی را بنا کنید که در آن ساکن نیستید و جمع نکنید آنجه را که نمی خورید و از خدائی پروا کنید که به سوی او بازگشت داده می شوید .

نکته وقتی کسی به عقیده درست رسید نباید دلبسته چیزی باشد که بقا و دوام ندارد. هشام بن عبدالملک که در مسافرتی چندین شتر لباسش حمل می کرد موقع مرگ کفن نداشت تا بدنش را به آن بپوشاند و بدون کفن دفن شد.

مناسبت ها

  1. آغاز سال میلادی ۲۰۱۶

امروز اول ژانویه ، سال جدید میلادی است. بر اساس نقل معروف ، ما در آستانه ورود به دو هزار و شانزدهمین سال تولد حضرت عیسی مسیح(ع) می باشیم که جا دارد ولادت این پیامبر بزرگ خدا را به همه پیروان راستین ایشان و به همه مسلمانان جهان تبریک گفته و سالی خوش و همراه با موفقیت برای همه مردم جهان داشته باشیم آن هم در پرتو تعالیم آسمانی پیامبران الهی و ان شاء الله با نابودی مستکبران و ظالمانی که خود را به دروغ پیرو حضرت مسیح می دانند و ان شاء الله با رهایی مستضعفان عالم از زیر یوغ ستمگران و جهانخواران.

رهبر معظم انقلاب در آستانه عید کریسمس به دیدار خانواده شهید مسیحی رفتند و با اعضای آن دیدار کردند. برادر شهید مسیحی گفت اصلاً باور نمی کنم که رهبر یک کشور به دیدار یک راننده تاکسی مسیحی بیاید. مادر آن خانواده گفت خیلی برای ما افتخار است که رهبرمان با آن همه مشغله کاری به خانه ما بیاید که هنوز هیچ یک از کشیش های ما به ما سر نزده اند. حضرت آقا فرمودند: ما به دیدار خانواده های مسلمان که می رویم قرآن هدیه می دهیم خیلی دلم می خواست انجیل، کتاب مقدس که حاوی وحی الهی باشد را به دست می آوردم و برای شما هدیه می آوردم آنچه امروز به نام انجیل در دست می باشد روایت است نه وحی. به هر حال امیدواریم این سال نو میلادی بر همه مبارک باشد.

  1. دیدار میهمانان کنفرانس اسلامی با مقام معظم رهبری

بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران پس از چند روز به کار خود پایان داد و اعضای شرکت کننده که متشکل از صاحب نظران و اندیشمندان جهان اسلام بودند همراه با شخصیت های سیاسی و مسئولان نظام در روز ۱۷ ربیع الاول به محضر رهبر انقلاب رسیدند و ایشان مطالب بسیار مهمی را بیان فرمودند از جمله: ۱- لازم است جهان اسلام وحدت خود را حفظ کند و به سوی تمدن جدید اسلامی حرکت کند.

۲- آمریکا دشمن اسلام و مسلمانان است و برای او شیعه و سنی فرقی نمی کند. شاید وانمود کند که دشمن شیعه و دوست اهل سنت است ولی دروغ می گوید چرا که مردم غزه در فلسطین و رام الله مگر سنّی نیستند. او با اسلام دشمنی دارد و نباید از مکر و کید او غافل شد و به خواب رفت.

۳- چرا جهان اسلام از مسلمانان مظلوم دفاع نمی کند چرا از آنچه که بر سر مسلمانان می آید ناراحت نمی شود و موضع نمی گیرد چرا هجمه به یک شخص مسلمان تقریبی و مصلح در نیجریه و کشته شدن هزار نفر بی گناه را محکوم نمی کند. من از سیاسیون نا امیدم.؟!

۴- کار دشمن ، تفرقه افکنی و به جان هم انداختن مسلمانان و تخریب کشورهای اسلامی است که تا حدودی هم موفق شده است مثل آنچه در افغانستان، پاکستان، عراق، لیبی و سوریه در جریان است.

۵- موضع نظام ما در مسائل یمن، سوریه، لبنان، فلسطین، بحرین و … مشخص است. ایشان مشخصه امت اسلامی را نه در بزرگداشت میلاد پیامبر اکرم(ص) بلکه در پیروی عملی از آن حضرت دانستند.

  1. کشف حجاب، توطئه استعمار

هفدهم دیماه سال ۱۳۱۴ رضاخان پهلوی که تحت تأثیر تنها سفر خارجی خود به ترکیه قرار گرفته بود رسماً تصمیم گرفت که همراه با خانمش و دخترش که کاملاً کشف حجاب کرده بودند در افتتاح رسمی یک دانشسرای دخترانه در تهران شرکت کند و بی حجابی را کلید بزند و به دنبال آن دستور داد تا مردان لباس متحد الشکل بپوشند و زنان بدون چادر و روسری و چارقد باشند و کسی که تخلف می کرد را تعقیب می کردند، چادر از سرش می کشیدند و در مجامع عمومی او را راه نمی دادند و حتی در روستاها نیز ژاندارم ها زنها را تعقیب می کردند تا داخل خانه هایشان هم دنبال می کردند. این سیاست اجبار گرچه به ظاهر در عصر حکومت پسرش برداشته شد ولی تشویق مردم به آن سمت و کشاندن جامعه به سوی بی حجابی هم چنان تداوم داشت تا جایی که اگر کسی حجاب داشت مورد نگاههای تند و تمسخرآمیز قرار می گرفت و بدین ترتیب فساد گسترده شد و فحشاء اوج گرفت و حیا در بین خانم ها و غیرت در میان آقایان نایاب و یا کمیاب شد و از اسلام چیزی جز اسم آن باقی نماند. انقلاب که شد ورق برگشت و حجاب اصل شد و بد حجابی ضد ارزش . ولی با کمال تأسف ، دشمن در کالبد جامعه نفوذ کرد و می رود تا بدحجابی و بی حجابی را رواج دهد و زنان را به ابتذال بکشاند و آزادی آنان را بهانه کند. در حالی که به تعبیر رهبر انقلاب ، بی حجابی آزادی برای مردان هوسباز است نه برای زنان که خود را آلت دست دیگران قرار می دهند و نگاه بیگانگان را جستجو می کنند.

  1.  تحلیل چرایی استقبال بی سابقه از داوطلبی برای دو مجلس

وزارت کشور اعلان کرده آمار داوطلبان شرکت در مجلس شورای اسلامی رشد ۶۵ درصدی و داوطلبان شرکت در مجلس خبرگان رشد۶۲درصدی داشته است که از همه دوره ها بیشتر بوده است . از یک سو این استقبال، دلگرم کننده و خوشحالی آفرین است اما از سوی دیگر با توجه به اینکه بر مبنای قانون ، تعداد قابل توجهی از این افراد رد صلاحیت می شوند و یا بر اساس قانون، عدم احراز می خورند که این خود باعث حرف و حدیث های و بگومگوها و موجب حمله به شورای نگهبان می گردد و بهانه به دست بهانه جویان و بلندگو داران استعماری می دهد تا بگویند در ایران سلیقه ای عمل می شود و کسانی که نخواهند وارد مجلس بشوند مانع می گردند(همانند گذشته). در هر حال در تثبیت قضیه اگر توطئه ای باشد که بعید نیست بعدها مشخص می گردد اما آنچه که باید به آن اشاره کرد این است که درست است بر طبق قانون خیلی ها می توانند وارد گود مبارزه انتخاباتی بشوند اما شرایط و مشخصات دیگری هم لازم است که باید واجد آنها باشند مثل: ۱- قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی کلان برای مسائل اساسی کشور ۲- بی توجهی به علایق جناحی ۳- کارآمدی و اهل تعامل با دیگر قوای کشور ۴- پاسداری از ارزشهای دینی و تعهد نسبت به خونهای شهیدان ۵- حرکت در راستای فرامین و رهنمودهای رهبری ۶- برخورداری از بصیرت و قدرت تحلیل . و برای مجلس خبرگان باید شرایطی همچون اجتهاد، قدرت تشخیص درست، استقلال رأی و اندیشه، دشمن شناسی، زمان شناسی و موقعیت سنجی و تدین و تعهد در سطح عالی. به نظر می رسد خیلی ها این مشخصات را یا ندارند، یا در حد کم واجد آنهایند.

  1. اشاره ای به چند رویداد تاریخی:

۱-      سیزدهم دیماه ۶۷ سالروز تحویل نامه تاریخی امام به گورباچف و پیش بینی شکست کمونیسم و تأثیرگذاری آن بر رهبران آنروز کاخ کرملین ، که این شیوه نامه نگاری هم اکنون توسط رهبری انقلاب در حال اجراست و تأثیرات فراوانی بر جای گذاشته است.

۲-      بروز و ظهور پیدا کردن خلق و خوی استکباری آمریکا در غارت اموال بلوکه شده ایران به بهانه گرفتن غرامت برای آمریکای ها چه جاسوسها و چه ترور شده ها.

۳-      شانزدهم دیماه سال ۵۹ که روز قتل عام شهدای دانشجوست و به ویژه شهید حسین علم الهدی را گرامی می داریم. آنها که تا آخرین لحظه بر مواضع خود ایستادند و همه به شهادت رسیدند.

۴-      آزاد سازی شهر بزرگ الرمادی از دست داعشی ها در عراق توسط ارتش و نیروی مردمی و نیز پیشروی نیروهای ارتش سوریه و عقب راندن داعشی ها یک پیروزی بزرگ برای دو دولت عراق و سوریه است که امیدواریم هم چنان تا پیروزی کامل بر داعشی ها تداوم یابد.

۵-      نامه ۲۰۵ نفر از نمایندگان مجلس به ریاست جمهور مبنی بر فکری برای رکود شکنی در مسائل اقتصادی، نشان از اهمیت موضوع است که امید است مورد توجه دولت قرار گیرد.

۶-      نباید تب و تاب انتخابات ما را از توطئه دشمن غافل کند. همانها که با تبلیغات و بودجه گذاری برای مبارزه با نظام ما لحظه ای درنگ نکرده اند.( دشمن نخوابیده است ما هم نباید بخوابیم)

سخن پایانی

    انتخابات، افتخارات و ابتلائات!!!

این که خود ما بدون هیچ اجبار و اکراهی می توانیم نماینده خود را گزینش کنیم و در سرنوشت خودمان دخیل باشیم واقعاً یک افتخار است. اما مواظب باشیم دچار برخی آفات و ابتلائات نشویم که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

۱-      دروغ سازی و دروغ گویی: گرفتار این بلا شدن هیچ توجیهی ندارد. برای چه و برای کی، ما شخصیت خودمان را لگدکوب کنیم و دروغ بگوئیم تا دیگران سودش را ببرند.

۲-      شایعه سازی و شایعه پراکنی: کی چه گفت؟ کی چه کار کرد؟ کی چه کار می کند؟ و امثال اینها در شأن یک انسان مسلمان نیست تا بیهوده گویی یا نبوده گوئی کند. خدا را خوش نمی آید که برای خوش آمد دیگران ما به این منجلاب وارد شویم.

۳-      آبروریزی: در حدیث آمده که کسی که قصد آبروریزی دیگران را داشته باشد تا او را از دید مردم بیندازد خداوند او را از ولایت خودش خارج می کند و به ولایت شیطان در می آورد. و لا یتقبله الشیطان- اما شیطان هم او را نمی پذیرد. پس به هوش باشیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*