خطبه ۱۳ آذرماه ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

قرآن

« من کفر فعلیه کفره و من عمل صالحاً فلانفسهم یمهدون- لیجزی الّذین امنوا و عملوا الصّالحات من فضله انه لا یحبّ الکافرین»(روم ۴۵-۴۴)

هرکه کفر ورزد ، کفرش به زیان اوست، و کسانی که کار شایسته کنند،( فرجام نیک را) به سود خودشان آماده می کنند.تا خدا کسانی را که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، به فضل خویش پاداش دهد، که اوکافران را دوست نمی دارد.

 • بازگشت سود و زیان یک عقیده و عمل هرچه که باشد برای صاحب آن خواهد بود بنابراین کفر ورزی ،زیانش متوجه انسان کافر خواهد بود.
 • کسانی که ایمان و عمل صالح دارند نیز برای رفاه حال خودشان زمینه چینی و تلاش می کنند که البته اینان علاوه بر دریافت پاداش عملشان از موهبت ویژه و فضل مخصوص خدا هم بهره مند می گردند.
 • از جمله پایانی آیه( انه لا یحبّ الکافرین) به خوبی استفاده می شود که مؤمنان دارنده عمل صالح، محبوب ،و کافران مبغوض خدا هستند.

خانواده

[آسیب ها] ۱۲- کم ظرفیّتی و عدم تحمّل یکدیگر

از جمله صفات پسندیده که در فرهنگ دینی ما سفارش بسیاری نسبت به آن صورت گرفته، حلم و بردباری است. خدای متعال خود را حلیم معرفی می کند (والله غنیّ حلیم- بقره/۲۶) و پیامبر برگزیده اش ابراهیم خلیل را حلیم می خواند( انّ ابراهیم لحلیم اوّاه منیب – هود/۷۵) و پیامبر اسلام(ص) خود را مرکز حلم می خواند(بعثت للحلم مرکزاً و للعلم معدنا و للصبر مسکناً ) من به عنوان مرکزی برای حلم و بردباری و معدنی برای علم و آگاهی و مسکنی برای صبر و پایداری مبعوث و برگزیده شدم(میزان الحکمه) و امیر المؤمنین(ع) سفارش می کند به این که اگر حلیم نیستید خود را به بردبار بودن بزنید چرا که هرکس خود را شبیه دیگران سازد نزدیک است که از آنان گردد(همان) ان لم تکن حلیماً فتحلّم.

راستی اگر عموم مردم و به ویژه مسئولان ما دارای این ظرفیت عظیم باشند و بتوانند مشکلات را تحمل کنند و خم به ابرو نیاورند بخش عظیمی از مشکلات فردی و جامعه ما برداشته می شود.

 و در بحث خودمان عرض می کنیم اگر زن و شوهری که در مسیر زندگی مشترک خودشان به طور طبیعی دارای اشکالات و مشکلاتی می شوند بتوانند تمرین حلم و بردباری کنند و حلیم باشند، زندگی آنان، روان و کم مشکل خواهد بود و در غیر این صورت همواره در رنج و زحمت و دردسر خواهند بود. در این ارتباط به دو حدیث دیگر توجه می کنیم: یک- اسحاق بن عمار از امام صادق(ع) می پرسد حق زن بر مرد چیست؟ قال(ع): یشبع بطنها و یکسو جثّتها و ان جهلت غفرلها- خوراک و پوشاک او را تأمین کند و اگر نادانی کرد از او صرف نظر کند( یعنی با تحمل و بردباری این نادانی و ندانم کاری را نادیده بگیرد) حضرت ادامه داد: ابراهیم(ع) از خلق بد همسرش ساره به خدا شکایت برد خداوند به او وحی کرد ان مثل المرأه مثل الضّلع ان اقمته انکسر و ان ترکته استمتعت ( مکارم الاخلاق/۲۱۶)- مثل زن مثل استخوان است اگر خواستی او را مستقیم کنی می شکند ولی اگر به حال خودش رها کردی می توانی از آن بهره جویی کنی. این توصیه یعنی بالابردن ظرفیت و تحمل طرف برای داشتن یک زندگی خوب.

دو- باز از آن حضرت است که: لا تؤدّی المرأه حق الله عزوجل حتی تؤدّی حق زوجها- هیچ زنی حق خدا را نمی تواند ادا کند مگر که حق شوهرش را ادا کند(مکارم الاخلاق/۲۱۵) و نیز فرمودند: هر زنی که به شوهرش بگوید من هرگز از تو خیری ندیده ام همه عمل او تباه و حبط می گردد(همان). از بیان امام استفاده می گردد که اگر زن نیز آستانه تحمل خودش را بالا برد و با ناملایمات بسازد و شوهرش را با حلم و بردباری تحمل کرده و نیازارد به وظیفه خود عمل کرده است.

در ادامه بد نیست تا به بعضی از نمونه ها اشاره ای داشته باشیم:

الف- عالمی توسط خانمش در لفظ و عمل تحقیر می شده ولی او تحمل می کرده و حلم به خرج می داده است مثل اینکه او در بین شاگردانش بوده و خانم، کتاب بر سر آقا می زده است و در بعضی مواقع نفت در ظرف می ریخته اما او تحمل می کرده و دم بر نمی آورده، برادرهای آن خانم ازآن آقا می خواستند که او را طلاق دهد ولی به حرف آنها گوش نداد. اتفاقی افتاد و آن زن مرد. بر خلاف انتظار دیدند آقا زار زار گریه می کند به او گفتند راحت شدی چرا گریه می کنی؟ فرمود من می دانستم که خدا دارد با این زن مرا آزمایش می کند و صبر می کردم، از این پس نمی دانم او چگونه مرا می آزماید.

ب- در روزنامه ها آورده بودند آقایی که از غر و لند خانمش ناراحت بوده و ظرفیت زیادی برای تحمل نداشته زن و چهار فرزندش را می کشد و بعد هم خودکشی می کند.

ج- همین چند روز پیش(آذرماه ۹۴) اعلان شد زنی که میهمان داشته و مشغول پذیرایی است به شوهرش تذکر می دهد که از کشیدن شیشه دست بردارد و به جمع آنان بیاید او عصبانی شده و وقتی میهمانی تمام می شود، گلوی زنش را با چاقو بریده و او را به قتل می رساند. این همه ،نمونه هایی است از ظرفیت داشتن یا بی ظرفیتی بعضی از افراد متأهل.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): من اصبح و الدّنیا اکبر همّه فلیس من الله فی شیء و من لم یتّق الله فلیس من الله فی شیء و من لم یهتمّ للمسلمین فلیس منهم(کنز العمال۳/۲۵)کسی که وارد صبح شود در حالی که بیشترین توجه او بدنیا است از سوی خدا بهره ای ندارد و کسی که تقوای الهی را پیشه نکند او هم اینگونه است و آنکه نسبت به مسلملن بی تفاوت باشد از آنان نیست .

 • توجه بیش از حدّ به دنیا انسان را از خدا دور می کند و او را از دسترسی به مواهبش محروم می گرداند.
 • بی تقوایی نیز چنین خاصیتی دارد چون در جهت عکس توصیه خداوند حرکت صورت می پذیرد.
 • و نیز کسی که نسبت به مسلمانان نیازمند بی تفاوت است( اشاره به زکات ندادن).

مناسبت ها

 1. رحلت جانکاه پیامبر اعظم و شهادت امام مجتبی(ع): پیامبر اسلام که در سن چهل سالگی به رسالت مبعوث شد پس از ۱۳سال تبلیغ در مکه و سرانجام ،هجرت به سوی مدینه و ده سال تلاش و کوشش در آن دیار، در ۲۸ صفر سال یازدهم هجری به لقاء پروردگار شتافت و جهان اسلام را برای همیشه داغدار کرد. درست در همان روز در سال ۵۰ه.ق سبط اکبر ایشان حضرت امام حسن بن علی(ع) به دستور معاویه توسط همسرش جعده دختر اشعث به شهادت رسید که ما این دو مصیبت را به عموم مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت عرض می کنیم.

درسهایی از زندگی پیامبر(ص)

۱-      توحید و استقامت: با وجود تطمیع ها و تهدیدها هرگز دست از اهداف پلید خود نکشید.

۲-      مروت و شجاعت: تشکیل حلف الفضول و حضور در میدان جنگ نشان این دو است.

۳-      تواضع و افتادگی: شخص تازه وارد نمی توانست تشخیص دهد پیامبر کدام یک از مردم است.

۴-      گذشت و مهربانی: از مکیان با آن همه آسیب رسانی درگذشت و همه را عفو کرد.

۵-      مردم داری و مردم واری: به خاطر سعه صدری که داشت مردم را تحمل می کرد و همانند آنان زیست می کرد.

جالب این که همه این خصلت ها در نوه بزرگ او امام مجتبی(ع) هم متبلور بود.

 1. نامه دوم رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب: بهمن ماه سال گذشته بود که ایشان نامه ای را در خطاب به مردم آمریکا و دیگر افراد غربی و اروپایی نوشتند و از آنان خواستند تا با مطالعه اسلام دریابند که ایده اسلام و مسلمانان چیست و نخواهند آنرا از رهبران خود فرا بگیرند. این نامه موجی در دنیا به راه انداخت و تأثیر به سزایی برجای گذاشت. پس از حادثه چند هفته گذشته در پاریس که به کشته و مجروح شدن صدهاتن از مردم پاریس انجامید و مسئولیت این حادثه تروریستی را داعش بر عهده گرفت و باعث شد تا نوعی اسلام هراسی و مسلمان ستیزی در غرب به وجود آید مقام رهبری در نامه ای خطاب به جوانان غرب و نه حاکمان و مسئولان غربی ،به بیان حقایقی پرداخت که این نیز اثر شگرفی داشت معظم له در این نامه به پدیده تروریسم اشاره کرد و آنرا درد مشترک ما و غرب دانست و از موضع گیری دوگانه غرب نسبت به این پدیده اعتراض کرد. چرا که اگر خونشان ریخته شود باکی نیست. ایشان یادآوری کردند آنچه به عنوان اسلام از این گروه تروریستی یاد می شود اسلام نیست. اسلام دین رحمت و گذشت و مهربانی است. سوزاندن زنده زنده آدم ها، به دندان کشیدن جگر یک انسان، به اسارت گرفتن انسان های بی گناه در فرهنگ اسلام جایی ندارد. از طرفی افزایش خشونت در غرب و بی معنویتی باعث بروز این نوع حوادث شده و می شود. ایشان از رنج و ستم چند ده ساله فلسطینی ها پرده برداشت که توسط تروریسم زندگی شان تباه شده است و حاکمان فلسطین اشغالی مورد تأیید غربی ها هستند. هرچند این نامه را سانسور خبری کردند ولی در مجموع توانست اثر خود را بگذارد. این نامه در ۸ آذر ۱۳۹۴ نوشته شد و انتشار یافت.
 2. روز دانشجو: همه ساله ۱۶آذر با این نام و عنوان گرامی داشته می شود چرا که در مثل چنین روزی در سال ۱۳۳۲ دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون معاون آیزنهاور (رئیس جمهور وقت آمریکا) به ایران، مخالفت های خود را علنی کردند و پلیس، دانشجویان دانشکده فنی را به رگبار بست و سه تن از دانشجویان به نام های (قندچی، شریعت رضوی و بزرگ نیا) را از پای درآورد و جالب اینکه چند روز بعد وقتی نیکسون به دانشگاه تهران آمد به او دکتری افتخاری حقوق دادند. این حرکت شجاعانه از سوی دانشجویان نشانه استکبار ستیزی آنان بوده و هست که باید خود آنان مراقب باشند تا مبادا آلت دست دشمن قرار گیرند. حضرت آقا در مراحل و اوقات مختلف به دانشجویان توصیه هایی داشته و دارند مبنی بر اینکه: ۱- آنان باید سیاسی باشند و درک و تحلیل درستی از اوضاع و شرایط را دارا باشند اما اجازه ندهند تا دانشگاه مرکز حزب های خاص سیاسی بشود.۲- دانشجویان تلاش کنند تا جنبه علمی کشور تقویت شود.۳- آنها را به تهذیب نفس و خودسازی دعوت کرده اند. ۴- نشست و برخاست با مجامع علمی، اساتید و دانشجویان را فرصتی مغتنم داشته و می دانند.۵- از مسئولان دانشگاهی خواستند تا زمینه فعالیت دانشجویان مذهبی را فراهم تر کنند. ۶- از اردوهای مختلط دانشجویی انتقاد کرده و ایجاد کنسرت ها و اردوهای مختلط را نادرست خواندند.
 3. تصویب اعلامیه حقوق بشر: پنج شنبه ای که در پیش رو داریم با این عنوان شناخته می شود(روز جهانی حقوق بشر). در مثل چنین روزی در سال ۱۹۴۸ اعلامیه ای با این عنوان که حاوی یک مقدمه و۳۰ بند بود در سازمان ملل تصویب گردید به استناد مواد این اعلامیه، کشورهای قدرتمند و صاحب نفوذ مادی، بر اساس معیارهای دوگانه خود، بعضی از کشورها را که با آنها کنار نمی آیند را به نقض حقوق بشر متهم کرده و محکوم می کنند اما نسبت به کشورهایی که با آنها هستند حتی یک اخم هم نکرده و نخواهند کرد. آنان چشم خود را بر جنایت های مهم جنایتکاران در افغانستان، پاکستان، عراق، فلسطین، لبنان، یمن و بحرین ،بسته و می بندند و هیچ آنرا محکوم نمی کنند چرا که یا خودشان مستقیم و یا عمال آنها با واسطه مشغول این جنایت ها هستند اما همه ساله کشورهایی مثل ایران را که قاچاق چیان موارد مخدر، آدمکشان و حامیان را به سزای اعمال خود می رسانند محکوم می کنند. در محافل سیاسی مطرح است که عربستان که هیچ حقوق بشر در آن مراعات نمی شود محکوم نمی شود که بماند ،بلکه با پرداخت یک میلیون دلار رشوه به احمد شهید از او می خواهد که علیه ایران گزارش تهیه کند و آنرا به عنوان ناقض حقوق بشر محکوم کند. ایران که حجاب را جزئی از دین رسمی خود می شمارد ناقض حقوق زنان معرفی می گردد اما فرانسه که اجازه نمی دهد کسی از حجاب اسلامی استفاده کند و دانش آموز و دانشجو را از کلاس درس محروم می کند هیچ نقض حقوق بشر ندارد!. آمریکا که بیمارستان و عروسی و خانه ها را بمباران می کند در افغانستان، حافظ حقوق بشر و مدافع آن معرفی می گردد ولی ما محکوم می شویم و هرگز صحبت از موضع گیری جدی علیه صهیونیست ها نیست که همواره در حال کشتن و مجروح کردن و زندانی کردن فلسطینی ها است.
 4. نیم نگاهی به چند اتفاق پیرامونی: الف- چهارشنبه ۱۸آذر سالروز محکومیت عراق از سوی سازمان ملل است به عنوان آغازگر جنگ. ب- ۲۷صفر روز وقف و آغاز هفته وقف است که آنرا گرامی می داریم. ج- چهارشنبه ۱۸آذر ماه سال ۵۹ یادآور شهادت شهید خلبان احمد کشوری است. و- قرار است طی روزهای آینده حکام آژانس انرژی اتمی جلسه ای در خصوص گزارش آقای آمانو راجع به اینکه آیا ایران مقاصد نظامی داشته یا خیر تشکیل بدهند و اظهار نظر کنند که آیا پرونده pmdبسته شود یا خیر. در گزارش آقای امانو استفاده می شود که ایران از ۲۰۰۹ به این طرف فعالیت نظامی نداشته است. امید است با بسته شدن این پرونده راه اجرایی شدن برجام هموار گردد. ه- حضور دهها میلیونی مردم مسلمان(اعم از شیعه و سنی) و حتی غیر مسلمان در مراسم اربعین امسال جداً تحسین برانگیز بوده و هست و این عظمت اسلام و به ویژه تشیع را نشان می دهد. و- از حضور مردم در مراسم یادبود شهدای روحانی هم تشکر و قدردانی می کنیم. ز- انتفاضه قدس همچنان بالنده و پیشرونده است. امیدواریم تداوم یابد تا ناقوس نابودی دشمن به صدا درآید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*